1Romco1
08.08.14,10:59
Po skončení Bc brigádujem na základe čestného prehlásenia o budúcom štúdiu ako študent v obchodnom dome, vyskytla sa mi však práca na TPP inde a do školy pojdem externe, alebo vôbec. Čo je potrebné urobiť aby som nič neporušil? Berie sa aj externé štúdium v rámci čestného prehlásenia? Kde by som to zistil? Budem musieť niečo platiť spätne?
Zuzanka_ba
10.08.14,14:53
Ak nebudeš pokračovať v štúdiu druhého stupňa, tak si dňom absolvovania Bc. skúšok prestal byť študentom.
Externý študent nemôže pracovať na dohodu o brigádnickej práci študenta.
Urýchlene oznám zamestnávateľovi zmenu plánov, on nech vymyslí riešenie.
- Ak pôjdeš na externé štúdium, dones do zdravotnej poisťovne potvrdenie o štúdiu, aby za teba štát naďalej platil zdravotné.
- Ak sa len zamestnáš na TPP a nepôjdeš na externé, bude treba dohlásiť sa na obdobie medzi absolvovaním skúšok a zamestnaním sa v ZP ako samoplatiteľ a zaplatiť ZP za dané obdobie. A ak by sa stalo, že by ste so zamestnávateľom na súčasné obdobie poriešili dohodu o vykonaní práce namiesto tej dohody o brigádnickej práci študenta, tak zamestnávateľ za teba na tie dni, keď ťa nahlási do ZP zaplatí, nemusíš sa na tie dni hlásiť ako samoplatiteľ. Over si potom konkrétne dni u zamestnávateľa, alebo ešte lepšie v ZP.
1Romco1
11.08.14,04:40
ďakujem krásne, asi to urobím takto: Bol som prijatý na dve školy - na jednu sa prihlásim ako denný študent - nebudem musieť doplácať dva mesiace a ani nič meniť u byvaleho zamestnavateľa a na druhu nastúim ako externý, denné štúdium po mesiaci jednoducho ukončím, no a v práci nastúpim od augusta. Ešte to prepočítam na peniaze, či ma to náhodou nevyjde drahšie.
Zuzanka_ba
11.08.14,06:10
ešte upozorňujem na štandardnú dĺžku štúdia, ak sa zapíšeš na dennú formu, bude sa ten semester rátať ako keby si ho naozaj študoval... podľa súčasných ustanovení vychádza mgr alebo ing štúdium 3 roky, pri externom môže byť aj viac. ak prekročíš štandardnú dĺžku, tá denná škola kde študuješ ti potom môže dať zaplatiť školné. myslím že denné a externé sa zrátavajú čo sa týka dĺžky štúdia?? naštuduj si to, aby si sa neprerátal....
Aktuálne je zdravotné pred samoplatiteľa 56,35 eur na celý mesiac, samozrejme treba si to prerátať podľa toho koľko máš presne dní.