mima333
08.08.14,14:23
Viete mi poradiť, či môžem použiť rozhlasovú nahrávku na marketingové učely bez súhlasu autora? Potrebujem pripraviť zvukovú nahrávku v slovenčine, ktorá bude neskôr použitá na jazykovom teste zo slovenského jazyka v zahraničí. Viete mi povedať, či môžem použiť pri tom nahrávku z rozhlasu alebo urobiť vlastnú nahrávku za pomociu reprodukcie už vzniknutého textu. Je to legálne? Nepotrebujem pritom súhlas autora?
misoft
08.08.14,12:26
Nie!Pojem autorské právo ti nič nevraví? Chceš použiť autorsky chránený obsah na svoje komerčné účely.

Ak to potrebuješ použiť, musíš dostať od autora na to povolenie - licenciu....(samozrejme zaplatiť!).
A nahrávku z rozhlasu - i keď platíš koncesionársky poplatok - je to za prenos signálu. Nahrávka je však autorsky chránená. To samé sa týka i textu na webe a najmä, ak to je na komerčné účely.
Ing. Ľubomír Janoška
08.08.14,12:33
Aj prepracovanie diela (vlastná nahrávka) je použitím, ktoré je podmienené autorskou licenciou. Súhlas držiteľa autorských práv potrebujete v oboch prípadoch.
mima333
08.08.14,12:48
Chápem, tak som si aj myslela. Ďakujem za radu.
avalik
08.08.14,13:29
Ešte by bolo vhodné, aby ten, kto pripravuje jazykové testy zo slovenčiny, slovenčinu aj ovládal.