dusan05
08.08.14,17:13
Dobrý deň,poprosil by som poradiť,ako vypočítať úrok z dlžnej sumy za faktúru pri exekučnom konaní po ukončení splátok sumy za faktúru,ktoré boli splácané nerovnomerne dlhšiu dobu.Exekútor urobil jednoduchý výpočet,18% úrok z omeškania ročne zo sumy ,do zaplatenia,tak je rozsudok súdu- 18% úrok zo sumy/365x počet dní do zaplatenia poslednej splátky exekútorovy z dlžnej sumy.Jednoducho požaduje zaplatenie úroku aj za sumy,ktoré boli už postupne zaplatené až do výšky sumy faktúry.Vie niekto poradiť,ako sa počíta úrok z omeškania v tomto prípade správne? Za radu vopred ďakujem,dusan05
Simona Privat
08.08.14,16:56
čiste z finančno-matematického pohľadu, úrok je úrok, či už sa volá zmluvný alebo z omeškania. Ten sa počíta vždy suma * úrok * počet dní a to deleno 365 (resp. pri bankách často 360 ako zmluvný bankový rok ), teda počítaš vždy z aktuálne požičanej/dlžnej sumy. Ja by som požiadala exekútora o vyčíslenie a prešla si znenie rozsudku (čo som sa stretla bolo v rozsudku napísané xy% z džnej sumy odo dňa xy do zaplatenia).
V tom rozpise by mal dať aj koľko si pri každej splátke strhával on na svoje trovy; z toho potom vidíš jednotlivé splátky istiny veriteľovi ako takej a z nich sa odvíja úrok.
Tak isto podľa mojich skúseností u klientov, spláca sa pri exekúcii najprv istina a potom úroky (t.j. opačne ako napr. pri pôžičke od banky).
Či si však nejaký exekútor nenašiel skulinu v zákone a nevykladá rozsudok či zákon inak je už fakt na právnika, to uvidíš možno aj z kalkulácie exekútora.
Inak som sa už stretla aj s takou zaujímavosťou, že si pani exekútorka naúčtovala náklady vo výške 100 Eur za poštovné na jednu exekúciu, tak pozor aj na toto.
Jednoznačne však len tak povedať po celú dobu úroky z plnej sumy bez ohľadu na splátky je logicky nesprávne, lebo potom by sa pri exekúcii neadekvátne zvýhodňoval veriteľ oproti bežným zákonným dlhovým vzťahom, alebo voči tým ktorý splácajú pravidelne v splátkach napr rok oproti tým čo všetko splatia až po tom jednom roku - obaja by mali rovnaké úroky, akurát pri tom prvom by veriteľ mal už priebežne časť svojich peňazí späť a teda ich mohol užívať a teda logicky nemá nárok na nejakú kompenzáciu čo úrok z omeškania v svojej podstate predsa je.
dusan05
08.08.14,19:18
Ďakujem,za radu,určite požiadam o vyčíslenie,v rozsudku je presne napísané ako uvádzaš,bol to obchodný vzťah medzi živnostníkmi,takže by sa malo postupovať podla Obchodného zákoníka?dusan05
Simona Privat
08.08.14,19:25
vyžiadaj, a môžeš mi potom poslať čo dajú, hodim ti to do tabuľky, či to má logiku.
dusan05
08.08.14,19:28
Ok,vyžiadam
Zuzanka_ba
09.08.14,17:55
úroky z omeškania sú príslušenstvom pohľadávky, podľa § 46 Exe. poriadku sa uhrádzajú až po úplnom splatení istiny.
na svoje trovy exekútor môže použiť max 24 % z prijatej splátky, ak použil viac, treba sa brániť /lebo tým pádom ty by si platil úroky, z dôvodu že on si nechal viac peňazí ako povoľuje zákon na svoje trovy/.
Zuzanka_ba
09.08.14,18:11
exekúcia sa skončí vymožením pohľadávky, jej príslušenstva a trov exekúcie - takže zatiaľ exekúcia nekončí, asi je vymožená pohľadávka a nejaké trovy exekúcie, a riešiš koľko ešte platiť.
dusan05
09.08.14,18:45
Zuzanka,ďakujem,že si našla trochu svojho času a snažíš sa poradiť,no potreboval by som vedieť výpočet úrokov,tak ako popisujem hore problém,nikde som sa o tom nedočítal,ja som tú istinu platil po splátkach nepravidelne dlhšiu dobu,po skončení exekútor vypočítal 18% úrok z celej dĺžnej sumy/365x počet dní do zaplatenia poslednej splátky exekútorovy z dlžnej sumy.Jednoducho požaduje zaplatenie úroku aj za sumy,ktoré boli už postupne zaplatené až do výšky sumy faktúry,hoci
splátky mal zaplatené,ale s nich ráta úrok až do zaplatenia poslednej splátky,ako keby som zaplatil naraz celú čiastku po určitej dobe.Na upresnenie,rozsudok bol:18% úrok z omeškania ročne zo sumy xy od dátumu splatnosti faktúry do zaplatenia?Prosím ak Vieš poraď,ďakujem,dusan05
Zuzanka_ba
09.08.14,19:06
Jasné že exekútor to zle počíta. Ako písala Simona, potrebuješ v prvom rade zistiť, koľko z tvojich splátok išlo skutočne na istinu a koľko na trovy čo si nechal exekútor. Potrebuješ to vedieť o každej jednotlivej splátke, ktorú si urobil - napr. uhradil si 500 eur, exekútor si nechal 100 eur, oprávnenému poslal 400 eur. Poslal si potom 300 eur, exekútor si nechal 50 eur, oprávnenému poslal 250 eur.

Sadzbou aká ti bola určená, mimochodom zdá sa mi to nejak veľa, úročíš zostávajúcu istinu. Za splatenie sa myslím považuje, keď tie peniaze dorazili k exekútorovi, nie keď si ich poslal z účtu. Predpokladám.

Príklad: Mal si dlh -istinu 5000 eur. Od dátumu kedy bola suma v omeškaní /prvý deň po splatnosti/ úročíš celú sumu sadzbou. 16.júna si poslal 1000 eur, dajme tomu boli hypoteticky použité len na istinu, 17.júna dorazili k exekútorovi, takže, od 17.júna počítaš úrok zo sumy 4000 eur. Atď atď.
Sú rôzne pômocky, tu je jedna v exceli, myslím že spôsob výpočtu je všeobecne platný stále http://www.porada.sk/t91878-p2-platobny-rozkaz.html
Zuzanka_ba
09.08.14,19:19
Akým spôsobom od teba požaduje zaplatenie? Poslal ti nejaký papier, čo je v predmete listu, čo tam píše?
Predpokladám že nemáte nejaký splátkový kalendár dohodnutý s oprávneným, platby vykonávaš do rúk exekútora?
Vykonáva nejaké exekučné zrážky apod, blokuje ti účty alebo nie?
dusan05
09.08.14,19:24
áno máš pravdu,no exekútor urobil výpočet úrokov,
ktoré vypočítal 18% úrok z celkovej dlžnej sumy/365 x počet dní do zaplatenia poslednej splátky exekútorovy z celkovej dlžnej sumy.Nikde som sa nedočítal, ako sa to má počítať.Celková dlžná suma bola postupne splácaná po splátkach,jeho nariadením
takže postupne mal peniaze na účte,takže vypočítal
úrok pri poslednej splátke aj zo súm čo mal zaplatené na účet.Podla mňa by sa mal úrok počítať
od začiatku plnenia až do zaplatenia jednotlivej splátky atď až po poslednú splátku.Takto je ten úrok veľmi vysoký a defakto on používal peniaze ktoré boli v splátke uhradené a ešte dostane úrok z nich za určité obdobieaž do zaplatenia poslednej splátky.Od dlžnej sumy ,úrokov, trov oprávneného
sa odvíja jeho odmena atď.Ak by si vedela poprosím poraď,dusan05
Zuzanka_ba
09.08.14,19:31
už som ti poradila, je tam aj link na ďalšiu diskusiu, vyrátaj si to. ale ako som už hovorila, treba vedieť, akým spôsobom boli použité jednotlivé tvoje splátky.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1995-288
odmena exekútora je 20% z pohľadávky /to je samotná tá faktúra, ktorú si neuhradil/. odmena sa nepočíta z úrokov ani z trov oprávneného!!
balimari
08.12.15,17:35
,,odmena sa nepočíta z úrokov ani z trov oprávneného!!"
​toto je pravda? Kde sa to v zákone nachádza?
misoft
09.12.15,08:43
Hádam to už aj splatil! Pozri si dátum.....
balimari
09.12.15,08:55
Pozrel som, mňa aj tak zaujima odpoved na moju otázku, vieš ju?
misoft
09.12.15,09:14
balimari
09.12.15,15:02
tento zákon poznám a kokkretne 22 paragraf o tom čo som sa pýtal nič nevraví
balimari
09.12.15,15:13
no ale kto haldá ten tájde :-)
Za vymáhanú sumu je treba považovať peňažnú sumu uvedenú v poverení na vykonanie exekúcie. Nemožno preto prijať záver, ktorý je v rozpore s dikciou zákona, že základom nároku pre výpočet odmeny súdneho exekútora je súdnym exekútorom skutočne vymožená peňažná suma.

(uznesenie Najvyššieho súdu SR z 22. 11. 2010, sp. zn. 3 M Cdo 12/2009)
misoft
09.12.15,15:16
Potom tu niečo: http://www.ske.sk/home/som-v-exekucii-a-potrebujem-poradit/
Ale podľa mňa - exekútor si môže vymáhať len odmenu z vymoženej hodnoty.
Ale vypočítavať úrok z celej deklarovanej dlžnej sumy, ktorá sa však zmenšuje splátkami - to už nie je správne - to už hraničí s neodôvodneným obohatením a keďže to robí exekútor - dokonca i so zneužitím právomoci. Nemôže predsa pýtať úroky za peniaze, ktoré už má u seba, len preto, že na papieri na začiatku roka bola iná hodnota.
Poradím - obráť sa s problémom na SKE a vysvetli im, že exekútor požaduje úrok i z peňazí, ktoré sú už vyplatené a na jeho účte.