IvetaH
09.08.14,06:15
Ahojte, upratujem v jednej firme a zistila som, že mám prídavné zariadenia k poľnohospodárskemu traktoru naúčtované ako DHM, aj keď je obstarávacia cena 3000 €. Prosím vás, môžem to tak nechať alebo musí ísť do majetku? Samostatne je to nepoužiteľné, jedine ak to dočasne namotuje na traktor tak mám hrabačku, alebo naberačku alebo rozmetačku, keď skončí robotu, odmontuje a zas má len obyčajný traktor.
Ďakujem
a_je_to
09.08.14,22:39
Prídavné zariadenia mali byť priradené k traktoru a odpisované spolu s ním. Zvlášť, ak majú cenu nad 1700 Eur. Je to porušenie ZoDP. Oplatí sa opraviť účtovanie v roku 2014 stornom výdavku, zaradením a doúčtovať aj odpisy. Ale podať DDP za príslušný rok obstarania bez výkazov a poznámok. Asi bude aj sankcia v polovičnej výške. Poraď sa s majiteľom, čo povie.
apo
12.08.14,15:41
Ak je prídavné zariadenie možné použiť aj k inému stroju ako traktor, potom o prídavnom zariadení môžeš účtovať ako o samostatnom majetku, alebo zásobách podľa jeho ceny (1700 Euro).
a_je_to
14.08.14,09:10
Určite áno, najmä prívesy a návesy, drahé sieťové tlačiarne a pod. To sú veci samostatne funkčné, iba ... menia pohon. Ale taká podkopová lyžica na zemný stroj ? Stojí cca 2 tis. Eur, ale ťažko ju považovať za samostatnú. Aj keď si ju striedajú dvaja strojníci. Ja tak uvažujem z čias, keď aj vŕtačka Hilti za 17 tis. Sk sa musela zaradiť a k nej sa musel priradiť aj diamantový vrták za 500 Sk ... povinne. Lebo mal životnosť nad 1 rok a bol príslušenstvom k odpisovanému majetku, bez ohľadu na cenu. Iba potom sa zaviedol limit na TZ ...
apo
14.08.14,09:29
Som presvedčený o tom, že ak je prídavné zariadenie používané na dvoch pohonných jednotkách je nutné aby prídavné zariadenie bolo samostatným majetkom. Ale čo ak podnikateľ má iba jednu pohonnú jednotku? V takom prípade by som sa bránil tak, že v budúcnosti si zaobstarám aj druhú pohonnú jednotku a tým by som snáď obhájil svoj postup. Vždy je to o súvislostiach, ktoré pri takejto rade nepoznáme a hľadáme dôvody ako obhájiť to čo už je za nami.