Edinka87
09.08.14,07:36
Moj manzel nabral pozicku vo vyske asi 7000 euro este 8rokov pred nasvadbou teraz ztoho je uz exekucia a strhavaju mu peniaze zo mzdy z jeho uctu moja otazka znie keby sa mu nieco stalo nedaj boze zomrel ja zdedim tieto dlhy?(majetok na mene on nema ziadne,iba dlzoby).
misoft
09.08.14,08:17
Dlhy spred sobáša by sa ťa nemali dotknúť. Vtedy ešte nebol vzťah BSM. V "nedaj bože" prípade - keďže nemá majetok - odmietneš dedičstvo - teda nezdedíš ani dlhy.
nika.sum
09.08.14,09:15
ale ked ste nieco nadobudli pocas manzelstva a patri to do BSM, napr. auto, to nemusi mat na meno napisane ale polovica je jeho....
Zuzanka_ba
09.08.14,17:44
V prípade smrti by zaniklo BSM, a určilo by sa pri jeho majetku aj dlhoch, ktoré patria a ktoré nepatria do BSM.
Aj keď nie je na majetku napísaný, ak ste niečo nadobudli počas manželstva, je jeho bezpodielovým vlastníkom /nepredpokladám, že máte nejakú dohodu o zúžení BSM/.
Po určení čo sa týka BSM, tá časť, ktorá bola určená ako jeho (napr. ak ste počas manželstva spolu kúpili chatu, tak polka chaty; ak by ste ju kúpili na úver, tak aj polka úveru) a ostatný majetok a dlhy, ktorý boli jeho výlučné (starý dlh spred manželstva) vstupujú do dedičstva.

Dedičstvo je možné odmietnuť, resp. prenechať veriteľovi ak má len dlhy.

Jediné riziko vidím v tom, že nie je vylúčené, že by do BSM bolo zahrnuté niečo, čo ste nadobudli počas manželstva.
Katy a R
09.08.14,17:47
no veď to ! - majú možno spoločný byt, alebo možno aj drahý barák ?
Katy a R
09.08.14,17:50
nebodaj - " keby niečo" ? - tak dedíš aj majetok aj dlhy. Ale dlhy do výšky majetku.
Ak by si chcela odmietnuť dedičstvo - tak ale celé (nie že dlhy odmietne a barak si nechám)
takže ak máte spoločný majetok (v BSM) - tak riziko je vždy - lebo polovica je jeho.
Zuzanka_ba
09.08.14,18:00
v tom prípade vzdať sa dedičstva by nebolo rozumné.. nedávno som tu diskutovala s Máriou o zúžení BSM počas manželstva, jeden z partnerov mal exekúcie. tieto právne veci by mali povinne školiť budúcich manželov, aby potom neboli prekvapení:)
Katy a R
09.08.14,18:07
zdravý "sedliacky" rozum treba ;)