juber
19.04.06,10:41
Vie mi niekto poradit ci sa pocitaju aj dohodari do celkoveho poctu zamestnancov? Je mi jasne ze maly zavod je do 20 zamestnancov, ale co ked z toho traja su dohodari a chceme prijat dalsieho dohodara, budeme uz velky zavod? Za odpoved dakujem.
Tweety
19.04.06,08:43
Vie mi niekto poradit ci sa pocitaju aj dohodari do celkoveho poctu zamestnancov? Je mi jasne ze maly zavod je do 20 zamestnancov, ale co ked z toho traja su dohodari a chceme prijat dalsieho dohodara, budeme uz velky zavod? Za odpoved dakujem.
Malý a veľký závod , tieto pojmy už nie sú. :cool:
Huta
19.04.06,12:28
Neviem,či to ešte platí,ale v 11/2005 mi povedali na soc.poistovni,že ak sme malý závod nemusíme posielať elektronicky vykaz,ale ak veľký tak to musíme posielať elekt.poštou a vysvetlili mi,že sa do toho počítajú aj dohodári.Takže,keď majú nad 20 zamestnancov / včetne dohodárov/posielam elektr. a malým závodom posielam výkazy poštou.
katkaj
19.04.06,12:34
Neviem,či to ešte platí,ale v 11/2005 mi povedali na soc.poistovni,že ak sme malý závod nemusíme posielať elektronicky vykaz,ale ak veľký tak to musíme posielať elekt.poštou a vysvetlili mi,že sa do toho počítajú aj dohodári.Takže,keď majú nad 20 zamestnancov / včetne dohodárov/posielam elektr. a malým závodom posielam výkazy poštou.

No pokiaľ ma moje vedomosti neklamú tak do sociálnej poisťovne sa elektronicky zasielajú výkazu už keď máš 9 a viac zamestnancov.
Šípková
04.10.07,09:22
Ahojte vsetci
V auguste sme mali 20 zamestnancov na PZ a jedneho dohodara. V septembri 20 zamestnancov na PZ a v oktobri (do 8.10.)20 zamestnancov na PZ a 8.10. nam pribudne dalsi zamestnanec na PZ. Chcem sa spytat, ci sme "velky zavod", alebo sa pocet zamestnancov priemeruje za cely rok. Ak sme "velky zavod", co sa meni na povinnostiach zamestnavatela voci socialnej poistovni? (PN,rodinné prídavky atď). Je to pre mňa nové a ďakujem všetkým za pomoc.
katkaj
04.10.07,09:25
Ahojte vsetci
V auguste sme mali 20 zamestnancov na PZ a jedneho dohodara. V septembri 20 zamestnancov na PZ a v oktobri (do 8.10.)20 zamestnancov na PZ a 8.10. nam pribudne dalsi zamestnanec na PZ. Chcem sa spytat, ci sme "velky zavod", alebo sa pocet zamestnancov priemeruje za cely rok. Ak sme "velky zavod", co sa meni na povinnostiach zamestnavatela voci socialnej poistovni? (PN,rodinné prídavky atď). Je to pre mňa nové a ďakujem všetkým za pomoc.


Veľký a malý závod sa už nepoužíva. Od 9 zamestnancov sa posielajú výkazy do SP elektronicky a od 20 do ZP elektronicky. Inak tam nie je žiadna výhoda alebo nevýhoda :rolleyes:
Maňaska
04.10.07,09:26
Delenie na "veľký " a "malý" závod už dávno neplatí. (myslím od prijatia nového zákona o sociálnom poistení).
Existujú len drobné rozdiely v spôsobe odovzdávania výkazov v závislosti od počtu zamestnancov.
Šípková
04.10.07,10:11
veronikasad
04.10.07,10:30
Veľký a malý závod sa už nepoužíva. Od 9 zamestnancov sa posielajú výkazy do SP elektronicky a od 20 do ZP elektronicky. Inak tam nie je žiadna výhoda alebo nevýhoda :rolleyes:
Priamo "malý závod" nie. V § 48 odst. 6 písm. g Zákonníka práce - Pracovný pomer na dobu určitú - však nájdeme pojem "zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov".

---------
Veronika
Aňuška
04.10.07,12:07
Pozor ešte na Zákon o službách zamestnanosti - § 63 - Povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím.
Deni
12.10.07,13:39
Ahojte!
Mám podobný problém. Od októbra máme 20 zamestnancov /PZ/, to znamená, že v povinnostiach sa pre mňa tým nič nemení, len to, že do ZP budem posielať výkazy tiež elektronicky? Pochopila som to správne? A čo ten § 63, čo z neho vyplýva? Mohli by ste mi niekto skúsenejší ešte poradiť, v čom je rozdiel keď zamestnám občana so zdravotným postihnutím? Sú tam nejaké iné odvody?
Ďakujem
veronikasad
12.10.07,13:52
Ahojte!
Mám podobný problém. Od októbra máme 20 zamestnancov /PZ/, to znamená, že v povinnostiach sa pre mňa tým nič nemení, len to, že do ZP budem posielať výkazy tiež elektronicky? Pochopila som to správne? A čo ten § 63, čo z neho vyplýva? Mohli by ste mi niekto skúsenejší ešte poradiť, v čom je rozdiel keď zamestnám občana so zdravotným postihnutím? Sú tam nejaké iné odvody?
Ďakujem
§ 63
Povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní občanov so zdravotným postihnutím
http://www.porada.sk/images/porada_style/hore.png (http://www.porada.sk/t21601-zakon-o-sluzbach-zamestnanosti-od-01-01-2007-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný

a) zabezpečovať pre občanov so zdravotným postihnutím, ktorých zamestnáva, vhodné podmienky na výkon práce,

b) vykonávať zaškoľovanie a prípravu na prácu občanov so zdravotným postihnutím a venovať osobitnú starostlivosť zvyšovaniu kvalifikácie počas ich zamestnávania,

c) viesť evidenciu občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a),

d) zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a); ak zamestnáva najmenej 20 zamestnancov a ak úrad v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) v počte, ktorý predstavuje 3, 2 % z celkového počtu jeho zamestnancov.

(2) Zamestnávateľovi, ktorý zamestnáva občana so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorý má pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť vyšší ako 70 %, si na účely plnenia povinného podielu zamestnávania zamestnancov so zdravotným postihnutím podľa odseku 1 písm. d) započítava, ako keby zamestnával troch takých občanov.

(3) Celkový počet zamestnancov na účely odseku 1 písm. d) je priemerný evidenčný počet zamestnancov vo fyzických osobách za kalendárny rok. Do celkového počtu zamestnancov sa nezapočítavajú zamestnanci, ktorí plnia úlohy zamestnávateľa v zahraničí.

(4) Zistený počet občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorých je zamestnávateľ povinný zamestnávať, a skutočný počet občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorých zamestnávateľ zamestnáva, sa zaokrúhľuje na celé čísla od 0, 5 vrátane smerom nahor.

(5) Zamestnávateľ preukazuje plnenie povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) na celkovom počte svojich zamestnancov za predchádzajúci kalendárny rok do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka na tlačive predpísanom ústredím.

--------
Veronika
abel
12.10.07,13:54
Deni, ale do ZP elektronicky len v prípade, ak by bolo všetkých 20 zamestnancov v tej istej poisťovni, čo je málo pravdepodobné.
Deni
12.10.07,14:05
Ďakujem za odpoveď. A ja som sa toho tak bála. Myslela som, že mi pribudnú nejaké starosti navyše a zdá sa, že to nie je také strašné zamestnávať viac ako 20 zamestnancov. Som rada že si ma usmernil s tou ZP. Teraz máme 19 zamestnancov a 5 rôznych ZP. Myslela som, že budem musieť posielať výkazy elektronicky všade.
Deni
veronikasad
12.10.07,14:11
Deni, preštuduj si celú IX. časť - Povinnosti zamestnávateľa zo zákona o službách zamestnanosti /zákony nájdeš na lište PORADY/.

-------
Veronika
abel
12.10.07,14:11
Deni ale to elektronické zasielanie je oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie ako papierové. Skús sa prihlásiť aj dobrovoľne a určite to oceníš.