alexxandra
19.04.06,12:17
Dobry den,
nahlasila sa mi kontrola na DPH do jednej firmy,velmi vyborne :-) Vsetko by malo byt OK, len jednu fakturu mam asi zle. Faktura za tovar z nemecka bola vystavena v marci,aj tovar bol dovezeny v marci, ale faktura sa mi do ruk dostala az v maji a majitel nechcel podavat dodatocne za marec,tak sme to dali do maja. DPH je prepocitana marcovym kurzom,teda suma je spravna,len to malo byt o dva mesiace skor. Chcela by som vediet,aka sankcia z toho bude vyplyvat. Mate niekto podobnu skusenost? Dakujem.
veva125
19.04.06,10:34
Moja skúsenosť: na faktúru treba napísať "Došlo dňa xx.maj 2006".
Ak je doklad z pošty, napr. obalka s datumom, treba priložiť. Mali by to uznať, lebo bez dokladu sa to v marci urobiť nedalo.

Oprava: treba to zaevidovať do apríla, a na fa asi naozaj nepísať máj. Ale zrejme sa nejedná o tento rok, takže už je len na kontrole, či si to všimne. Mne podobný prípad oneskoreneho zaevidovania fa uznali.
alexxandra
19.04.06,10:54
a to bude stacit? Zda sa mi to prilis krasne a jednoduche :-)
veva125
19.04.06,11:06
a to bude stacit? Zda sa mi to prilis krasne a jednoduche :-)
Ale ide o Váš odpočet dph, čiže to načo ste mohli mať nárok v marci, si uplatňujete až v máji. štát ukrátený nebol, ani nebude. V prípade opravného DP by sa to takisto prejavilo v maji.
ALBO
19.04.06,11:17
a to bude stacit? Zda sa mi to prilis krasne a jednoduche :-)

Podľa zákona nebude, lebo prvú DP ste mali 15.4. keď ste nemali doklad.
Asi by som tam ten dátum májový na Fa nedala, aby vám nepovedali že odviesť ste mali v apríli(resp. v marci) a nárok máte až keď máte doklad , t.j. v máji. a nebude to vykompenzované v jednom mesiaci (vstup a výstup).
To by ste v marci mohli dostať aj pokutu z dlžnej sumy§35/511.

Držím palce aby to dobre dopadlo.
alexxandra
19.04.06,11:25
ak by som dala doklad do aprila,bolo by to byvalo OK? Chcem sa spytat, ci aj v tomto pripade /samozdanenie/ plati, ze mozem uplatnit bud v tom mesiaci,kedy vzniklo,alebo v najblizsom nasledujucom?
alexxandra
19.04.06,11:26
a este otazka :-) pokuta by sa ratala od marca dodnes alebo od marca do maja ? tazko povedat :-)
Huta
19.04.06,13:22
Prečo zase píšeš o pokute,keď Ti všetci píšu,že to máš dobre,lebo si fak.nemohla zaučtovať,keď si ju nemala?
ALBO
19.04.06,14:11
Prečo zase píšeš o pokute,keď Ti všetci píšu,že to máš dobre,lebo si fak.nemohla zaučtovať,keď si ju nemala?
Skuste si prečítať § 20/1. Podľa čoho by ste tú daň na výstupe uviedli do mája?v tomto konkrétnom príklade.
No a pís a) vám hovorí, čo máte robiť ak nemáte doklad a ona ho nemala a tovar mala v marci, čo je asi preukazateľné.
ALBO
19.04.06,14:19
a este otazka :-) pokuta by sa ratala od marca dodnes alebo od marca do maja ? tazko povedat :-)

Pokuta je cca 10%z dane ak na to príde kontrola.
Ale ak tam nedopíšete ten májový dátum obdržania a budete sa tváriť, že vám to prišlo v marci, tak vám posunú aj vstup aj výstup do jedného mesiaca, z čoho výsledok je nula, potom vám nehrozí tento druh pokuty.

Aspoň ja si myslím, že dopísanie toho dátumu je horšie ako bez neho.
alexxandra
19.04.06,14:37
faktura ale BOLA vystavena v marci,len sa ku mne nedostala. Takze plati §20 pismeno b, a jednoznacne to malo ist do marca,alebo som to mohla dat aj do aprila? Ked vystavi dodavatel fakturu 31.3. a da ju do posty a samozrejme ze mi uz v marci nepride,ale datum vystavenia je marcovy,da sa aplikovat §20 a, alebo ju to §20b? dakujem :-) Dalsia otazka - bude vhodne,keby som sa branila v pripade napadnutia tym,ze ano,malo to byt v marci, ale spravca dane nema za ulohu vyhadzovat,ale zistovat spravnu vysku danovej povinnosti a preto ak mi to preradi z jedneho mesiaca do druheho,tak by mi to mal preradit aj na vstupe ... Ja viem,ze to je chabe,ale nic lepsie ma nenapada :-)
alexxandra
19.04.06,14:38
URCITE mi to presunu? to by bolo perfektne :-) dakujem dakujem a uz si na to dam vacsi pozor :-)
ALBO
19.04.06,17:05
faktura ale BOLA vystavena v marci,len sa ku mne nedostala. Takze plati §20 pismeno b, a jednoznacne to malo ist do marca,alebo som to mohla dat aj do aprila? Ked vystavi dodavatel fakturu 31.3. a da ju do posty a samozrejme ze mi uz v marci nepride,ale datum vystavenia je marcovy,da sa aplikovat §20 a, alebo ju to §20b? dakujem :-) Dalsia otazka - bude vhodne,keby som sa branila v pripade napadnutia tym,ze ano,malo to byt v marci, ale spravca dane nema za ulohu vyhadzovat,ale zistovat spravnu vysku danovej povinnosti a preto ak mi to preradi z jedneho mesiaca do druheho,tak by mi to mal preradit aj na vstupe ... Ja viem,ze to je chabe,ale nic lepsie ma nenapada :-)

Bola by som rada, keby sa ešte niekto chytil tejto problematiky, aby sme to podtvrdili (alebo vyvrátili).Vy tú kontrolu už máte, nie? a za aké mesiace. Ak za apríl aj máj aj marec , tak je nám zbytočné rozmýšľať nad tým, či patrí ten výstup do marca alebo apríla.
Máte pravdu, že ono to v konečnom dôsledku patrí do marca. Ale ja som vychádzala z toho , že ste to do uzávierky apríla nestihli dať, takže ste to dostali tú faktúru do rúk až koncom mája. Takže ak ste 25. mája ten doklad ešte nemali, tak ste to museli dať do 15. apríla. No a potom , najmä pri službách to tak zvyknú vykladať na školeniach, že to máte presunúť do obdobia do ktorého to patrí, t.j. do marca vo vašom prípade, keď na doklade je skorší dátum vystavenia ako 15.apríl.(to je aj u vás).Máte podať dodatočné a prehodiť to do marca, čo sa mi teda nikdy nepáčilo.

Ja si myslím, že musia zohľadniť aj ten vstup.
Fa by mala prísť do Fy v apríli do podania priznania. Tá sa mohla dať na vstup aj v marci aj v apríli. A výstup potom dajú marec.
A možno sa s tým naozaj vôbecnebudú zaoberať. a moc to rozoberáme.
Ja som fakt chcela len zareagovať na ten májový dátum.