elizth
10.08.14,23:10
Dobry vecer.
prosim vas skusenych o radu.
Som zamestnana a uz nie som v skusobnej dobe. Mam ponuku prace s nastupom 1.9. Je nejaka realna moznost ukoncit co najskor prac.pomer? No dohodou to pravdepodobne nepojde.
Dakujem pekne :)
elizth
10.08.14,21:24
Ake mozem mat nasledky ak dam vypoved k urcitemu datumu ale zamestnavatel nebude suhlasit a ja napriek tomu nepridem. Bude moja vypoved platna?
Chobot
10.08.14,21:56
Výpoveď platná bude. Ale bude ti bežať 2 mesačná výpovedná doba.

Ak neprídeš do práce, za absenciu, ktorú ti budú viesť, ti budú krátiť dovolenku. Takže asi o celú prídeš. Potom možno skončia s tebou PP okamžitým skončení z dôvodu hrubého porušenia prac. disciplíny. Takže tvoj PP skončí skôr, ako ti uplynie výpovedná doba.

Ak máš v zmluve uvedené, že zamestnávateľ ti môže dať pokutu za nezotrvanie vo výp. dobe, tak ešte aj túto pokutu budeš musieť uhradiť.
jslancik
11.08.14,03:55
Telkar, dufam, ze tebe osobne takto odide aspon jeden zamestnanec. nejak sa nam tu rozmnozili odbornici na vychcanost.
elizth
11.08.14,05:10
Najlepsie na tom vsetkom je to. Ze clovek ma zmluve ze odrobi 40hodin tyzdennr za min.mzdu ale robim 10hodin kazdy den cize za mesiac odrobim aj 200hodin nehovoriac o tom ze robim kopu inych veci nez mam v zmluve ako napriklad predavcaku, upratujem, zmyvam, proste vsetko co treba ale ked chcem odist do normalnej prace s normalnymi podmienkami tak sa jrdnoducho neda skoncit normalne a musim dodrzat 2mes.vyp.lehotu...bola som uz zamestnana ale tam sa taketo veci nediali ako v tejto praci....
Ferdosondo
11.08.14,05:31
U nás (väčšia firma) máme za požitie alkoholických nápojov okamžitú výpoveď. Keď sa chceš dohodnúť- ani za ten svet. Ak si dáš štamperlík a zbehneš za bezpečáčkou, tak do hodiny odovzdáš veci a ideš kam len chceš :)
Ing. Ľubomír Janoška
11.08.14,05:40
Treba urobiť všetko pre dohodu. Ak porušíte pracovnú zmluvu, zamestnávateľ si môže u Vás uplatniť spôsobenú škodu.
Llívia
11.08.14,07:18
elizth (Dnes 07:10) Najlepsie na tom vsetkom je to. Ze clovek ma zmluve ze odrobi 40hodin tyzdennr za min.mzdu ale robim 10hodin kazdy den cize za mesiac odrobim aj 200hodin nehovoriac o tom ze robim kopu inych veci nez mam v zmluve ako napriklad predavcaku, upratujem, zmyvam, proste vsetko co treba ale ked chcem odist do normalnej prace s normalnymi podmienkami tak sa jrdnoducho neda skoncit normalne a musim dodrzat 2mes.vyp.lehotu...bola som uz zamestnana ale tam sa taketo veci nediali ako v tejto praci....

Ak si hodiny nadčasu nemala zaplatené (mzda + príplatok za prácu nadčas) a vieš dokázať, koľko si v skutočnosti odpracovala, môžeš okamžite skončiť prac. pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy. Ak by si mala v prac. zmluve napísané, že mzda je dohodnutá už s prihliadnutím na prípadnú prácu nadša, pozri § 121 ods. 2 Zákonníka práce, v ktorom je presne vymenované, s kým možno toto dohodnúť.

Alebo postraš zamestnávateľa, že ak sa s tebou nedohodne na ukončení prac. pomeru, tak podáš na neho sťažnosť na inšpektorát práce za neplatenie nadčasov, za preraďovanie na inú prácu bez tvojho súhlasu - ale tu je dôležité, aký druh práce a jej popis máš napísaný v prac. zmluve.

Robíš aj predavačku? Pracuješ s potravinami? Máš zdravotný preukaz? Ak áno, áno, nie - aj z toho môže mať zamestnávateľ prúser.

Aký druh práce máš uvedený v prac. zmluve?
Llívia
11.08.14,07:30
Jslancik, po pridaní podrobností od Elizth - kto je v tomto prípade vychcaný?
jslancik
11.08.14,08:04
elizth, llívia - hlúpe podmienky sú dobrý dôvod odísť. Ale nato predsa slúži skúšobná doba, nie? Ak sa ti nepáčilo, mohla a mala si odísť počas x mesiacov skúšobnej doby. Alebo si akosi nemala inú robotu? Nuž, čo je riziko.

Ad podmienky - ty vlastne chceš povolenie porušiť zmluvu ako odpoveď na porušovanie zmluvy zamestnávateľom? Aj to je spôsob, ale lepší by bol napr. odmietnuť robiť nad zákon. By ťa hnal... Ak by nevyplatil min. mzdu, ktorú máš, tak je dôvod na súd či okamžité ukončenie.

Mimochodom, vychcanosť platila pre toho, kto jej poradil napriek zmluve a paragrafom.
Llívia
11.08.14,08:25
Jslancik, nie je to ani ideálne riešenie, ani správne, sú však prípady, keby chápem ľudí, ktorí ich využijú a za vychcanosť nepovažujem ani ich, ani tých, ktorí im to radia.

Poznámka: nemôžeš vedieť, či Elizth dostala vyplatené to, na čo má nárok, pretože nanenapísala, aký druh práce má dohodnutný v pracovnej zmluve, či to je práca "hodná" len prvého stupňa náročnosti práce.
Llívia
11.08.14,08:26
Aký druh práce máš uvedený v prac. zmluve?
Llívia
11.08.14,08:28
Llívia
11.08.14,08:29
Popis pracovnej činnosti nemá http://www.porada.sk/t248513-vypovedna-doba-a-formulacia-zmluvy.html#post2586889 - ako mnoho ďalších zamestnancov.
jslancik
11.08.14,08:42
Llívia... Ja ich tiež chápem a súcitím s nimi. Ale nepovažujem za dobré radiť im niečo, čo sa im môže veľmi ľahko vrátiť/vypomstiť. Silnejšie postavenie má určite zamestnávateľ. Ona mu nedokáže ani ň. Ak má v zmluve "súvisiace práce podľa pokynov nadriadeného", môže jej dať aj vykladať kamión... Ja som tiež "vedúci predajne", a je samozrejmé, že robím všetko, od umývania záchodov, cez vykladananie tovaru až po faktúru a poštu. Lebo som vedúci samého seba :D
Llívia
11.08.14,11:36
Nemusí. Inšpektorát si spraví vlastné šetrenie a podklady bude pýtať od zamestnávatľa.
Llívia
11.08.14,11:41
Citovaný komentár od Elizth je z odpovede, ktorá bola neviem prečo vymazaná.
Llívia
11.08.14,11:43
Čo má inšpektorát spoločené s hrubým porušením prac. disciplíny z tvojej strany?
jslancik
11.08.14,11:52
hezky, asi som si nielen ja myslel, že odpoveď nie je úplne kóšer. Ale až tak natvrdo ju vymazať, to bude asi omyl.
Llívia
11.08.14,12:03
V iných témach sú ďaleko horšie príspevky navádzajúce na porušenie zákona alebo ho aj porušujú a nikto ich nemaže. V komentároch k tomuto vymazanému mala zadávateľka témy vysvetlené, aké dôsledky by pre ňu mohlo mať, keby radu použila.
elizth
11.08.14,17:59
administratívny pracovník. Mala by som mať za úlohu objednávanie tovaru, vystavovanie faktúr, prípravu dochádzok ale okrem toho robím X iných vecí ako aj predavačku atď...Bola som evidovaná na úrade práce a moj zamestnávetľ má podpísanú dohodu s UP ohľadom zamestnávania a dostáva za moje vytvorené prac.miesto príspevok z UP každý mesiac...
elizth
11.08.14,18:01
pracujem vo firme kde predávajú nabytok a bytové doplnky
Zuzanka_ba
11.08.14,20:48
zmazaná bola odpoveď aj s komentárom z tejto témy, či z nejakej inej?
Zuzanka_ba
11.08.14,21:16
Už dlhšie to riešiš, neviem prečo si už tú výpoveď nedala...

§ 62
Výpovedná doba
(8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu najviac v sume, ktorá je súčinom priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca a dĺžky výpovednej doby, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

Ak máte písomnú dohodu priamo v zmluve ako je hore uvedené, má právo na náhradu za nezotrvanie počas výpovednej doby a pravdepodobne ju aj uplatní.

Okrem toho, za každý deň absencie ti môže byť krátená dovolenka o 1 až 2 dni zo zákona, takže s vyplatením v nevyčerpanej dovolenky v prípade svojvoľného odchodu nerátaj. V prípade dlhodobej absencie môže skončiť zamestnávateľ PP okamžite, t.j. PP by netrval do konca výpovednej doby.

Škodu spôsobenú tvojím nezotrvaním by si musel uplatniť na súde, a musel by vedieť dokázať, že mu škoda vznikla práve tvojím svojvoľným odchodom. Mám taký pocit, že v prípade administratívnej pracovníčky, ak vlastne robí aj predavačku, a za podmienok aké popisuješ, by sa mu také niečo ťažko dokazovalo.

A ešte doležitá otázka, tú minimálnu mzdu máš 2,023 na hodinu, resp. 352 mesačne?

Ak áno, tak už len na základe tohto môžeš dať okamžité skončenie pracovného pomeru, lebo ustanovenie zmluvy kde máš danú takú mzdu je v podstate neplatné.

Tým by si vyriešila svoj problém. Zároveň doplatok mzdy si môžeš vymáhať na súde ak sa ti bude chcieť. Ale nemusíš, nie je to nutné.
Na základe toho že robíš administratívu - aspoň formálne podľa zmluvy - a máš teda nejakú zodpovednosť, konáš aj samostatne, atď, je to stanovené v prílohe k zákonu, máš nárok minimálne na 1,2 násobok tej sadzby 2,023 alebo 352 mesačne.

Ak dáš okamžité skončenie PP, nie je vylúčené, že zamestnávateľ to napadne na súde, preto je potrebné aby si vedela dokázať, že to bolo oprávnené, napríklad tou sadzbou ako som vyššie uviedla.

Hlavne sa nenechaj zastrašiť zamestnávateľom, oni určite vedia, že porušujú zákon na mnohých miestach.

Dôležité - nech už odídeš akýmkoľvek spôsobom, zverené hodnoty typu počítač, hotovosť, papierovú agendu, pomôcky akéhokoľvek druhu odovzdaj pred svedkami, podpíš protokol o odovdzaní /však si ho sama vypracuj, keď si v administratíve:)/ aby ťa náhodou nepostihlo, že si akože niečo nevrátila.
Llívia
12.08.14,04:46
Odpoveď v tejto téme, kde jej Karas radil v zmysle, aby jednoducho odišla, veď zápočtový list jej raz pošlú.
Llívia
12.08.14,04:50
Presne toto som predpokladala. Je len veľmi málo pracovných pozícií, ktoré spĺňajú charakter prvého stupňa náročnosti práce, za ktorý jediný môže byť minimálna mzda. Vychcaní zamestnávatelia si myslia, že môžu dať minimálnu mzdu hocikomu.

Ako radí Zuzanka_ba nižšie, môžeš okamžite skončiť prac. pomer z dôvodu nevyplatenia časti mzdy.
Llívia
12.08.14,04:51
Pochybujem, že sa zamestnávateľ bude chcieť s ňou súdiť :D
Llívia
12.08.14,04:53
ASKO? :D
elizth
12.08.14,05:01
Nechcem odist v zlom preto sa snazim najst nejake dobre riesenie.
v hrubom mam 405 a v cistom mam 344. Zamestnavatel mi na paske vykazuje cca 160 hodin/mes ale nie skutocnost. V skutocnosti za 200odp.hod. mi da 460eur na ruku
Llívia
12.08.14,05:18
Na výplatnej páske by si mala mať minimálne 422,40 EUR - 352 x koeficient pre 2. stupeň náročnosti práce.

V dobrom asi neodídeš, keď zamestnávateľ nesúhlasí s dohodou o skončení prac. pomeru.
elizth
12.08.14,05:43
422,40 € v hrubom? Je to niekde v zakone? Mozem sa na to odvolat niekde? Mozem dat z toho dovodu okamzite skoncenie? Ale to asi nie....
jslancik
12.08.14,06:13
no, každopádne na nepreplatené nadčasy sa sťažovať nemôžeš. akurát ti ich neprepláca oficiálne, s čím si voľky-nevoľky súhlasila. Za 40 hodín nadčasov dostaneš na ruku 116 eur (460-344). 2,9€ na hodinu.
Llívia
12.08.14,06:33
Elizth, je to v Zákonníku práce § 120 Minimálne mzdové nároky ods. 4. Na tvojom mieste by som do mzdy nerýpala. Časť z nej dostávaš bez toho, aby si z nej platilia dane, odvody a je to s tvojím vedomíma súhlasom.
elizth
12.08.14,06:51
Tak to je škoda. tak ústna dohoda iná mala som viacej dostavat ale jeho pomienka bola tato moja zmluva. Ja som to podpíssala ale on svoje slovo nedodržal. Ale to je jedno lebo s tým nič nezmôžem... Preto som myslela že sa bude dať nájsť nejaké rozumné a rýchle riešenie ako odísť. Lenže dohoda nepripadá do úvahy v jeho prípade .
elizth
12.08.14,09:20
nie...