steffi99
11.08.14,09:04
Dobrý deň.

Našiel som tu podobné témy, ale nič mi nepomohlo.

Chcem sa opýtať ako upevniť hranoly do Ytongu. Robím totiž striešku nad schodisko s plochou cca 3500x1800. Stojky nedavam až po zem, ale dávam len 3 stojky 120x120x500 na steny. Chcem sa opýtať kao to upevniť? Do hmoždinky, alebo do chem. kotvy? Extra dlhé hmoždinky do porobetónu som našiel len D10-100...co a mi zdá dosť slabé.

Ďakujem za radu.
alltracboy
11.08.14,07:11
ako hruba je vrstva pred ytongom? je tam zateplenie alebo hruba omietka? Lebo priamo do ytongu staci dat taku hmozdinku so zavitom.. pokial je to hlbsie tak chemicku kotvu, pripadne vyvrtat dieru, natlacit tam striekackou lep na ytong alebo baukleber a vlozit tam zavitovu tyc ktoru na jednom konci rozklepes
steffi99
11.08.14,07:18
tak na tej strane kde su dvere je len lepidlo a stierka, ale z tej druhej je asi 5cm polystyren. a taketo hozdinky udrzia strechu?
Chobot
11.08.14,07:33
Treba si uvedomiť, že na tie hmoždinky nebude ťah. Tá strecha bude tlačiť dole, takže to ukotvenie bude len na to, aby sa to nepohlo smerom dole. Smerom od steny to nebude až tak namáhané.

Ak je ytong až pod PES, tak by som asi urobil, ako napísal aaltracboy - navŕtať väčšie diery aj cez PES a stavebným lepidlom tam prilepiť závitovú tyč - tá môže byť akejkoľvek dĺžky a bude trčať zo steny cca 135 - 140mm. Na každú tú podperu by som dal 2 tyče. NA tie tyče potom (po riadnom vytvrdnutí lepidla) by som matkami a podložkami prichytil tie hranoly. Dotiahnuť len tak s mierou, nie aby si vyyrval tú závitovú tyč.

Ak ich budeš do steny lepiť, dobré by bolo, aby si to robil spolu s tými hranolmi, aby sa ti tyče nepohli nesprávnym smerom - potom by si musel vŕtať väčšie diery do hranola.
alltracboy
11.08.14,07:35
mne drzia kotol. Inak to co si nakreslil, tak tam posobia viac sily na tlak dolu ako na tah (pokial to nebudes dotahovat ako kona) navyse ta tretia noha bude posobit proti vytiahnutiu zvysnych dvoch a naopak kedze je to do trojuholniku. hmozdinka priemeru 10mm 100mm dlha to bude tiez drzat dobre. Ale kedze sa bezne hmozdinky z porobetonu vytahuju ja som ich natrel sadrou pred vlozenim do diery. Tie srobovacie su ok. Problem dlhych srobov je ze skor strhnes hlavu ako to zasrobujes, takze si kup sroby so sesthrannou hlavou, lebo s hlavami na krizovy srobovak budes mat velky problem. Alebo tie zavitove tyce v lepe, chemickej kotve alebo epoxide. Akurat som si uvedomil ze ta strecha je dost velka.. a pokial by tam bola skridla, tak urcite zavitove tyce a chemicke kotvy. Alebo tie tyce dobre rozklepat a vlozit do lepu. Je to podla mna rovnako silne ako chem. kotvy akurat pracnejsie..ale zasa za par korun... pod ten hranol v izolacii mozes dat aj valcek ktory dorovna tu dieru medzi murom a drevom.
steffi99
11.08.14,07:57
ake je najlepsie lepidlo do Ytongu? staci ak budu zavitove tyce D10 minimalne alebo kolko odporucas? strecha je Lexan
Chobot
11.08.14,08:05
Akékoľvek stavebné lepidlo (Baukleber, alebo aj neznačkové). Aj 8 mm tyče by stačili, ale nevadí, ak použiješ 10. Veď keby si dával skrutky, dal by si 10 mm skrutky? Alebo by si použil 8mm?

Dieru by som spravil aj 15-20 mm, veď sa vyplní lepidlom. Na druhú stranu tyče (do steny) by som možno dal matku - proti vytiahnutiu (ale myslím, že ten závit s lepidlom bude dobre držať).
alltracboy
11.08.14,08:16
ta matka nieje zly napad, ale zasa robit tak velku dieru je mozno zbytocne. Na 10mm tyc by som dal 12 dieru natrel tyc lepom natlacil riedky lep do diery a vsunul tak aby ten lep zacal vytekat von. koniec tyce by som rozklepal aby ta placka zvacsila priemer aspon o tie dva mm. Lepidlo? Kludne aj na kachlicky, baukleber, cement s trochou piesku, epoxid s pieskom, proste cokolvek co je pevne po vytuhnuti a dobre chyta na stavebne materialy a zelezo. Hociake zvysky. urcite by som kvoly tomu nekupoval mech klebru D:
steffi99
11.08.14,08:22
tak z druhej strany nedam isto srubu, lebo to by asi z vnutra nic moc nevyzeralo :) staci 20mm do steny? ja som myslel ze aspon takych 200mm do steny zavrtat, ved mam Ytong 375mm...ten hranol co potom dam na tie dva ukotvene, nemusim ukotvovat?...a este jedna otazka, tie hranoly upevnovat samorezkami alebo klincami?
Chobot
11.08.14,09:17
Nepochopil si - tá matka by nebola z druhej strany steny, ale by bola zalepená v tej diere - na konci závitovej tyče. A 20 mm nie je hĺbka, ale priemer diery, do ktorej zalepíš tú tyč.

Pozri obrázok v mojom príspevku, do komentára sa nedá vložiť príloha.
Chobot
11.08.14,09:17
Sem pripájam obrázok k môjmu komentáru.
steffi99
11.08.14,10:26
tak to hej tak by sa dalo, mozno aj o jednu matku naviac kus do stredu....diki moc za cas, tak nejako to asi spravim...a ta diera na zavitovu tyc ma byt cca o kolko vacsia?
Chobot
11.08.14,11:40
Tak, aby sa to tam vošlo aj s matkou a ešte sa lepidlo vytlačilo vedľa matky. Dole som písal tých 15-20 mm.
lapejko
11.08.14,17:58
steffi99
12.08.14,03:39
tak to je dost, to lepidlo je tak dobre? :)
Chobot
12.08.14,05:28
Ty si nikdy nerobil so stavebným lepidlom? Veď tým sa spájajú tehly, lepí dlažba. To je betón, tak to musí držať. Tým lepidlom by si mohol aj väčšiu dieru vyplniť.
steffi99
12.08.14,08:00
ja som skor myslel ze to je nieco v tube ako silikon...s takou chemickou kotvou som sa uz stretol...
Chobot
12.08.14,08:24
Ale nie, normálne stavebné lepidlo - napr. Baumit Baukleber v 25 kg vreci. Zamiešaš primerané množstvo - len nejako vyšpekulovať, ako to do tej diery natlačiť.

Môžeš použiť aj tie chemické kotvy, ale to bude asi trochu drahšie. Ja sa nevyznám v tých chem. kotvách.
steffi99
12.08.14,09:08
ved toto ze ako to tam nadtlacim...lebo ta chemicka kotva ked dam dieru 15-20mmm, tak to pomaly na jednu dieru jedna tuba pojde chemickej kotvy...
Chobot
12.08.14,09:36
Treba zapojiť fantáziu a šikovnosť. Napr. ja by som skúsil nejakou trubkou. Do trubky by som natlačil alebo nalial to stavebné lepidlo (spravil by som ho redšie) a tyčkou, ktorá by mala presne priemer ako vnútro trubky by som to do tých dier natlačil až na koniec diery. Potom, ako by som tie závitové tyče vtláčal do steny, by tieto lepidlo vytláčali a mal by som istou, že celý zadný priestor je zaplnený lepidlom.

Alebo na to použi exteriérový akrylátový tmel - ten máš priamo v tube a je ľahšie to tam natlačiť pištoľou. Tipujem, že jedna tuba ti vystačí na všetkých 6 dier (pri priemere diery 2 cm a hĺbke 20 cm ak ich nevyplníš úplne doplna) a to je cca 3-5 EUR.

Alebo použi inú chémiu, špeciálne na to určenú:

http://www.asb-portal.cz/stavebnictvi/materialy-a-vyrobky/lepidla-natery-tmely/chemicke-kotvy
bodliak
12.08.14,09:41
Tie chemické kotvy sú drahé a tvrdnú moc rýchlo.
steffi99
12.08.14,09:50
tak doma mam este lepidlo Den Braven co som robit vonkajsiu dlazbu, to aj toto mozem pouzit, ved to jak pozeram to je daco podobne jak den Baumit Baukleber
Chobot
12.08.14,09:59
No jasné - cement ako cement.