Slavka P.
11.08.14,09:15
Vie mi prosím niekto poradiť, čo by mala druháčka na ZŠ. už zvládať a vedieť? Celý rok sme doma s dcérou pracovali na domácich úlohách, celé prázdniny trénujeme písanie, čítanie, počítanie, pretože nemáme pocit, že by toho vedela dosť. Občas mám pocit, že doma sme robili prácu za pani učiteľku. Učiteľka má cca 28 rokov, zastupuje, pohodová, veselá baba, deti ju majú radi. Neviem, či mať učiteľku rád stačí, keď dieťa neovláda učivo. Bol čas, keď 3 týždne v škole sa venovali aktivitám, výletom, projektom...atď. a nemali úlohy a ani sme neregistrovali, že by sa dostatočne učili. Museli sme pre dcéru vymyslieť metódu ako si bude vedieť odpočítať od 20. (Napr. 18-3) Pozerala na príklad a jednoducho povedala, že nevie. Dcéra píše tak, že jej písmenka lietajú nad čiarou a musíme ustavične upozorňovať o gramatike ešte nebudem rozprávať. Okrem iného drží zle ceruzku, alebo pero. Neboli sme ani upozornení, kedy má prejsť z ceruzky na pero. Dlho čítala po písmenkách, cca pol roka, museli sme veľa čítať doma. Počas rodičovského sme dostali len papierik, kde dcéru len chvália, že je šikovná žiačka, ale že vedie debatné krúžky počas hodiny, ale že vždy to poriešia. Nič konkrétne k učivu. Navštívili sme aj školskú psychologičku pre neposednosť...atď. Bolo nám povedané, že je to ešte dieťa a nemáme čo riešiť. Dcéra nevie z hlavy počítať ani do 10 príklady. Nevieme čo je teda normálne vedieť na tento vek. Máme ju preradiť na klasické vyučovanie, alebo ju drezúrovať viac, alebo jednoducho kašlať na to? Ďakujem za odpovede.
alaya1
11.08.14,07:41
"Bolo nám povedané, že je to ešte dieťa a nemáme čo riešiť." - mali ste sa drzat toho, co vam povedali.



Nerozumiem presne o co ti ide.
Ak chces vediet, co ma dieta ovladat po skonceci 1. rocnika ZS- staci si pozriet ucebne osnovy pre dany typ skoly. Tam je vsetko napisane. Ale treba ratat aj s tym, ze kazde dieta je individualita a osobnost, kazde sa vyvija inym tempon a napreduje inak, ako ine deti. Myslim, ze cez prazdniny si dieta ma oddychnut a nema sa absolutne venovat uceniu. Skor napr. spolocnemu citaniu rozpravok, pocitanim penazi pri nakupe a pod.
Neviem presnejsie odpovedat, lebo otazka nie je jasna.
Chobot
11.08.14,07:43
Ale veď pri ITV presne o to ide! Tam deti nedrilujú násobilku, ale učia ich komunikovať s druhými, vystupovať a vedieť vyjadriť svoj názor. Táto metóda pochádza zo štátov, tam je to typické - diskusia. A v tom ju predsa chvália. Je to len iná forma vyučovania, neporovnávaj s inými deťmi. Ak pedagóg hodnotí dieťa dobre, prečo kladiete na ňu vyššie nároky, než aké sú na jej vek a ročník požadované.

Áno, je to experimentálne a nové, uvidíme za pár rokov, čo prinesie. Vo vyučovaní sú stále nové veci, niektoré sa neosvedčia iné áno. Pamätám si na revolučnú zmenu v matematike, keď ja som sa ešte učil matiku klasicky a sestra, o 4 roky mladšia už nabehla na množinovú matematiku. Aj tak z toho bola jeleň a neviem, či sa ešte s týmto spôsobom vyučuje.

Že je malá neposedná - no bože, vieš koľko detí má v zadku vrtuľu?

Ak chceš a dcéru to nezaťažuje veľmi (alebo ak tomu nemá vyslovene odpor), tak ju môžeš doma doučovať niektoré veci, ktoré nemala v škole. Dôležité je, aby predpísané učivo zvládla. Ak vidíš, že je naozaj slabšia, tak ju dajte preradiť do klasickej triedy. Nie každý žiak je nadaný, ako si to rodičia myslia. Niekedy musia prijať realitu, že ich dieťa bude vždy patriž medzi priemer, alebo ešte nižšie. Tým nechcem povedať, že je slabá žiačka, len aby si na ňu nekládla viac, než dokáže.

Pozri tu, dobre vysvetlili, v čom spočíva ITV:

http://feminity.zoznam.sk/c/887588/nebojte-sa-integrovaneho-vyucovania
Slavka P.
11.08.14,08:51
Dakujem za odpoved.
Dcera navstevuje statnu skolu s ITV metodou a nemame ani prehnane naroky.
V skole dostali prazdninovnicek, kde maju zapisovat co zazivaju pocas prazdnin. Viac ako 30min. neopakujeme. Novodobe vyucovanie ovplyvnuje moj nazor stara dobra skola SVOKRA, ktorej nazor je vychova hlupakov novej doby.
Zili sme 7 rokov v Kanade a pozname vyucovanie skol tam. Skoro nikto nevedel kde je Slovensko, ze nie sme Slovenia a ani Ceskoslovensko. Je fajn ked je dieta komunikativne, ale ked nevie 8+2 z hlavy, tak zacinam mat pochybnosti aj ja, ci sme zvolili dobre, alebo treba hladat doucovatela. Rozhodne si nepamatam, ze by pracujuci rodicia venovali doma tolko casu detom a dobiehaniu uciva.
Slavka P.
11.08.14,09:58
Jedna sa o to, ze neviem ci sme zvolili spravnu novodobu metodu vyucovania mimochodom na statnej skole ITV. Pozriet osnovy nebol zly napad, ale co sa tam da najst je: zameranie školy, poslania výchovy a vzdelávania, Charakteristika školského vzdelávacieho programu...atd. Stale neviem, co by mala prvacka zvladnut. Je mi jasne, ze to musim riesit inak, alebo ci uz cez triednu ucitelku a budem sa opakovat, ale nemame ani prehnane naroky. V skole dostali prazdninovnicek, kde maju zapisovat co zazivaju pocas prazdnin. Viac ako 30min. neopakujeme a citame rozpravky. Stale nevieme z hlavy zakladnu matematiku plus, minus do 10. Hlavne, ze sme ako prvaci robili projekt o mozgu, ucenie v prirode, filharmonia, skola v prirode a rozne ine aktivity a mam obavy neskor, alebo vo vyssom rocniku zistime, ze nezvladame zaklady.
alaya1
11.08.14,10:05
Slavka- cely americky sposob prace a vychovno vzdelavacej cinnosti je zalozeny na alternativnom vzdelavani v nasom ponimani ucenia. Tam sa doraz kladie na samostatne tvorive myslenie, v nasom ponimani klasickeho vyuc. procesu je to skor upevnovanie a prehlbovanie uciva memorovanim a drilovanim.
Je viac allternativnych pristupov, kazdy je zalozeny na inom princiipe.
Ak si pozadovane informacie nenasla v ich osnovach, poradim este, zozen si casovo- tematicke plany pre 1. rocnik skoly, kde chodi tvoja dcera, mali by ich mat ucitelky 1. rocnika a este CTP z beznej klasickej ZS. Porovnaj a uvidis, ci je tam rozdiel. Ja som sa s tymto smerovanim, ake ma skola, kde chodi tvoja dcera nestretla, preto neviem, co vyzaduju v ktorom rocniku.
logomania
11.08.14,17:53
Dieťa by malo ovládať to, čo aj v klasických triedach len sa k tomu dopracuje iným spôsobom výučby.
Smerodajné sú vzdelávacie štandardy - tu nájdeš, čo by mal prvák ovládať : http://www2.statpedu.sk/buxus/generate_page.php_page_id=985.html (http://www2.statpedu.sk/buxus/generate_page.php_page_id=985.html)
http://www2.statpedu.sk/buxus/docs/Pedagogicke_dokumenty/specialne_skoly_a_triedy/ucebne_osnovy/nadan4.pdf
http://www.statpedu.sk/files/documents/svp/1stzs/isced1/isced1_spu_uprava.pdf
http://www2.statpedu.sk/Pedagogicke_dokumenty/Zakladne_skoly/Osnovy/matematika_uo.pdf
Ak tvoja dcéra nevie počítať možno má problém predstaviť si čo to číslo znamená. Skús s ňou počítať (radšej hrať sa) s reálnymi vecami, napr.: Mala som 20 obrázkov a 2 sa mi stratili. Koľko obrázkov mi zostalo? Janka dostala od brata k narodeninám 5 tulipánov a od rodičov 11. Jeden sa jej však zlomil a nemohla ho dať do vázy. Koľko tulipánov si dala do vázy? Uvidíš, že jej to pôjde.