Bambi23
19.04.06,11:41
Potrebovala by som poradit s jednou fakturou. Oprava auta - servis nam vystavil fakturu na 65.000,- sk, s tym, ze v hotovosti sme prijmovym dokladom uhradili 15.000,- sk pretoze rozdiel 50.000,- sk islo z poistky. Mam v pokladni zauctovat len tych 15.000,- co sme skutocne zaplatili, alebo je nutne aj nejako cez interny doklad zaucotvat celkove naklady na opravu, myslim aj to co sa hradilo z poistky. Na to vsak nemam ziaden doklad od poistovne, mam len fakturu a prijmovy doklad zo servisu.
Zita5
19.04.06,09:44
Potrebovala by som poradit s jednou fakturou. Oprava auta - servis nam vystavil fakturu na 65.000,- sk, s tym, ze v hotovosti sme prijmovym dokladom uhradili 15.000,- sk pretoze rozdiel 50.000,- sk islo z poistky. Mam v pokladni zauctovat len tych 15.000,- co sme skutocne zaplatili, alebo je nutne aj nejako cez interny doklad zaucotvat celkove naklady na opravu, myslim aj to co sa hradilo z poistky. Na to vsak nemam ziaden doklad od poistovne, mam len fakturu a prijmovy doklad zo servisu.


Ste plátcovia DPH ?
Bambi23
19.04.06,09:45
ano, ide o uzitkove vozidlo a sme platcom DPH
4326
19.04.06,09:48
Ja to účtujem následovne:

Faktúru za opravu - 511,343/321
Úhrada spoluúčasť a DPH 321/211
Zvyšnú čiastku si zaúčtujem ako očakávanú náhradu od poisťovne: 378/682
Keď príde na účet preplatenie škody zaúčtujem 221/378.
Tweety
19.04.06,09:48
Potrebovala by som poradit s jednou fakturou. Oprava auta - servis nam vystavil fakturu na 65.000,- sk, s tym, ze v hotovosti sme prijmovym dokladom uhradili 15.000,- sk pretoze rozdiel 50.000,- sk islo z poistky. Mam v pokladni zauctovat len tych 15.000,- co sme skutocne zaplatili, alebo je nutne aj nejako cez interny doklad zaucotvat celkove naklady na opravu, myslim aj to co sa hradilo z poistky. Na to vsak nemam ziaden doklad od poistovne, mam len fakturu a prijmovy doklad zo servisu.Ak máš doklad za opravu na 15000.- zaúčtuješ výdaj z pokladne 15000.- .Faktúru zaúčtuješ medzi faktúry a pripáruješ k nej úhradu z pokladne.
Zita5
19.04.06,09:51
To znamená , že ste uhradili aj čiastku DPH .

Ja postupujem nasledovne :

DF zo servisu zaevidujem do záväzkov . Cez pokladňu v hotovosti účtujem o výdaji z pokladne a v členení prevádzková réžia . Účtujem v ALFE a tam to rozpustím cez dva riadky/inak sa mi to nedá/ ....v jednom účtujem DPH a v druhom prevádzkovú réžiu .

V evidencii záväzkov si poznačím ručne k zostávajúcej neuhradenej čiastke , že platba bola prevedená z poisťovne a priložím avízo o úhrade z poisťovne .

Riešenie je z pohľadu JÚ .
Bambi23
19.04.06,09:54
Asi by som to mala upresnit, takze:
Faktura zo servisu je na 65.000,- s DPH
My sme uhradili servisu 15.000,-
Poistovna uhradila servisu (nie nam) zvysok 50.000,- Sk
Preto neviem co mam davat do nakladv, len 15 tisic bez naroku na DPH, alebo celu ciastku 65.000,-, uplatnit si z nej cez ID dph a ten zvysok co hradila poistovna priamo servisu kam? Keby to poistovna preplacala nam, tak to by nebol problem, ale takto si s tym neviem poradit
plavčík
19.04.06,09:55
Ja by som to účtoval takto:

fa za opravu 511/321 = 65000,-
úhrada VPD 321/211 = 15000,-
ID/predpis k poisťovni/= 378/668 = 50000,-
BÚ príjem od poisťovni 221/378= 50000,-
úhradenie ostatku fa z BU 321/221
Tweety
19.04.06,10:00
Asi by som to mala upresnit, takze:
Faktura zo servisu je na 65.000,- s DPH
My sme uhradili servisu 15.000,-
Poistovna uhradila servisu (nie nam) zvysok 50.000,- Sk
Preto neviem co mam davat do nakladv, len 15 tisic bez naroku na DPH, alebo celu ciastku 65.000,-, uplatnit si z nej cez ID dph a ten zvysok co hradila poistovna priamo servisu kam? Keby to poistovna preplacala nam, tak to by nebol problem, ale takto si s tym neviem poradit
Fa zo servisu 511,343/321 65000.-
úhrada fa321/211 15000.-
Predpis náhrady 378/648 50.000.-
úhrada fa-kompenz.s náhradou poisťovne 321/378 50000.-
Bambi23
19.04.06,10:03
dakujem za odpovede
Tweety
19.04.06,10:18
dakujem za odpovedeVďačne aj inokedy.:cool:
KEJKA
19.04.06,10:47
Potrebovala by som poradit s jednou fakturou. Oprava auta - servis nam vystavil fakturu na 65.000,- sk, s tym, ze v hotovosti sme prijmovym dokladom uhradili 15.000,- sk pretoze rozdiel 50.000,- sk islo z poistky. Mam v pokladni zauctovat len tych 15.000,- co sme skutocne zaplatili, alebo je nutne aj nejako cez interny doklad zaucotvat celkove naklady na opravu, myslim aj to co sa hradilo z poistky. Na to vsak nemam ziaden doklad od poistovne, mam len fakturu a prijmovy doklad zo servisu.
Nehovorím, že tu uvedené riešenia sú nesprávne, ale myslím si, že idete
mierne mimotemy . Keby ste mali očakávať úhradu od poisťovne vy, tak by ste servisu zaplatili celú sumu a nie 15000 Sk, to je logické.
V otázke je uvedené, že neuhradených 50000 Sk ide z poistky. To je prípad tzv. krycích listov, kedy poisťovňa pošle plnenie priamo na účet servisu. Takže účtovanie musí byť také, aby ste nemali otvorený záväzok.... v PU napr.

511, 343 / 321 (celá suma faktúry, kvôli odpočítaniu DPH, ktorú poisťovňa neuhrádza.

321/211 uhrada hotovosti 15000 Sk
321/511 vyrovnanie DF, lebo tú už nikto nikomu nezaplatí, de facto ani nemáme taký záväzok voči servisu. Doklad k tomu je krycí list, kde poisťovňa rozpíše, koľko poukazuje servisu, prípadný rozdiel budete musieť douhradiť.
mudroš
19.04.06,15:23
Nehovorím, že tu uvedené riešenia sú nesprávne, ale myslím si, že idete
mierne mimotemy . Keby ste mali očakávať úhradu od poisťovne vy, tak by ste servisu zaplatili celú sumu a nie 15000 Sk, to je logické.
V otázke je uvedené, že neuhradených 50000 Sk ide z poistky. To je prípad tzv. krycích listov, kedy poisťovňa pošle plnenie priamo na účet servisu. Takže účtovanie musí byť také, aby ste nemali otvorený záväzok.... v PU napr.

511, 343 / 321 (celá suma faktúry, kvôli odpočítaniu DPH, ktorú poisťovňa neuhrádza.

321/211 uhrada hotovosti 15000 Sk
321/511 vyrovnanie DF, lebo tú už nikto nikomu nezaplatí, de facto ani nemáme taký záväzok voči servisu. Doklad k tomu je krycí list, kde poisťovňa rozpíše, koľko poukazuje servisu, prípadný rozdiel budete musieť douhradiť.
Toto riešenie je zlé. V účtovníctve je zakázané kompenzovať náklady a výnosy.
Správnu odpoveď dala Tweety.
KEJKA
19.04.06,16:01
Toto riešenie je zlé. V účtovníctve je zakázané kompenzovať náklady a výnosy.
Správnu odpoveď dala Tweety.
odpoveď tweety bola chybná - vysvetlila som to. Náklad v plnej výške nevznikol, len pomocne robím účtovanie MD a Dal, nič nekompenzujem.
A všetko je IBA za predpokladu, že som správne pochopila zadanie a naozaj ide o vysporiadanie formou krycieho listu od poisťovne - viď ešte raz môj príspevok.
Zita5
19.04.06,16:07
To znamená , že ste uhradili aj čiastku DPH .

Ja postupujem nasledovne :

DF zo servisu zaevidujem do záväzkov . Cez pokladňu v hotovosti účtujem o výdaji z pokladne a v členení prevádzková réžia . Účtujem v ALFE a tam to rozpustím cez dva riadky/inak sa mi to nedá/ ....v jednom účtujem DPH a v druhom prevádzkovú réžiu .

V evidencii záväzkov si poznačím ručne k zostávajúcej neuhradenej čiastke , že platba bola prevedená z poisťovne a priložím avízo o úhrade z poisťovne .

Riešenie je z pohľadu JÚ .

Prosím , vyjadrite sa aj k môjmu účtovaniu , čo v ňom vidíte nesprávne .
Mám teraz daňovú kontrolu a prešlo to cez ruku kontrolóra bez poznámky .
KEJKA
19.04.06,16:14
Prosím , vyjadrite sa aj k môjmu účtovaniu , čo v ňom vidíte nesprávne .
Mám teraz daňovú kontrolu a prešlo to cez ruku kontrolóra bez poznámky .
tvoje riešenie je z pohľadu JU. Nie je to moja doména, tak sa vyhýbam udeľovať súhlasy. Ale ak som to pochopila správne, tak si na základe avíza o vyúčtovaní z poisťovne (nepíšeš, či čakáš na úhradu na svoj účet - predpokladám, že nie...) iba evidenčne vyrovnáš (fiktívny) záväzok voči servisu. Lebo servis očakáva úhradu od poisťovne, nie od teba. Tebe vystavil faktúru kvôli vyúčtovaniu DPH.
Prepáč, ak som ťa zaradila medzi tých - mimo témy, ale ani tvoje riešenie jednoznačné nebolo - teda z hľadiska smerovania úhrady z poisťovne.
Zita5
19.04.06,16:27
tvoje riešenie je z pohľadu JU. Nie je to moja doména, tak sa vyhýbam udeľovať súhlasy. Ale ak som to pochopila správne, tak si na základe avíza o vyúčtovaní z poisťovne (nepíšeš, či čakáš na úhradu na svoj účet - predpokladám, že nie...) iba evidenčne vyrovnáš (fiktívny) záväzok voči servisu. Lebo servis očakáva úhradu od poisťovne, nie od teba. Tebe vystavil faktúru kvôli vyúčtovaniu DPH.
Prepáč, ak som ťa zaradila medzi tých - mimo témy, ale ani tvoje riešenie jednoznačné nebolo - teda z hľadiska smerovania úhrady z poisťovne.

Nie tu teraz nejde o súhlas , len som bola zvedavá na Váš pohľad kvôli uvedenému príkladu , pretože týmto spôsobom účtujem pri oprave vozidla zavinenej inou osobou .

Chcela som si to overiť , pretože mi prebieha DK a je to odfajknuté bez poznámky , čiže to prešlo .
Inak tento spôsob používam v uvedenom prípade vždy , DPH sa mi dostane do odpočtu a zvyšok do výdavkov.Rozdiel uhrádza poisťovňa a o tejto čiastke zašle firme avízo , že čiastka vo výške bola uhradená autoservisu na číslo účtu ........ atď.

Ďakujem .
Maxinka
12.07.12,12:53
Firemné auto sa prestalo používať. Je naďalej ale zaradené v obch.majetku, ale na DU sme odhlásili toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore.
Išlo do servisu a na tech.kontrolu, (keďže za nedodržanie termínu pokutujú) - pýtam sa - ako to mám zaúčtovať a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.
Ďakujem
Maxinka
13.07.12,07:15
Nikto:confused:
Tweety
13.07.12,07:17
Firemné auto sa prestalo používať. Je naďalej ale zaradené v obch.majetku, ale na DU sme odhlásili toto vozidlo, lebo sa nepoužíva, resp. stojí na dvore.
Išlo do servisu a na tech.kontrolu, (keďže za nedodržanie termínu pokutujú) - pýtam sa - ako to mám zaúčtovať a či je vôbec správne, že vozidlo zaradené do obch. majetku, ktoré síce stojí, sa odhlásilo z DU.
Ďakujem
Účtovať budeš klasicky,(služby )aj keď sa nepoužíva.
Maxinka
13.07.12,07:23
Účtovať budeš klasicky,(služby )aj keď sa nepoužíva.
Ďakujem za odpoveď:)
- takže normálne je to daň. náklad ODzP, aj DPH si môžem odrátať??
Tweety
13.07.12,07:24
Ďakujem za odpoveď:)
- takže normálne je to daň. náklad ODzP, aj DPH si môžem odrátať??
Prečo sa ti to nezdá? Ak máš doklady, tak je všetko OK.
Maxinka
13.07.12,07:33
Prečo sa ti to nezdá? Ak máš doklady, tak je všetko OK.
-lebo som si myslela, že keď neplatím Daň z MV tak si nemôžem uplatňovať ani náklady na také auto:(
ALE SOM RADA, že mi radíííš:)
Tweety
13.07.12,07:37
-lebo som si myslela, že keď neplatím Daň z MV tak si nemôžem uplatňovať ani náklady na také auto:(
ALE SOM RADA, že mi radíííš:)
DzMV a uplatňovanie nákladov, to spolu nesúvisí.
Zita5
13.07.12,07:39
.....k tomu uplatneniu odpočtu DPH mám pripomienku , nakoľko auto stojí na dvore, tak sa nevyužíva na podnikanie a teda nie je naplnený § 49 odst.2 a čo sa týka daň. nákladov alebo nedaňových ...to treba posúdiť .
Tweety
13.07.12,07:41
.....k tomu uplatneniu odpočtu DPH mám pripomienku , nakoľko auto stojí na dvore, tak sa nevyužíva na podnikanie a teda nie je naplnený § 49 odst.2 a čo sa týka daň. nákladov alebo nedaňových ...to treba posúdiť .
Zitka, určite tento stav je len prechodný a zas sa bude(po oprave) používať. Dph by som odpočítala. A aj náklady sú uznané, veď je to klasická oprava a STK.
Maxinka
13.07.12,07:48
Zitka, určite tento stav je len prechodný a zas sa bude(po oprave) používať. Dph by som odpočítala. A aj náklady sú uznané, veď je to klasická oprava a STK.
A ak by sa nepoužívalo?Alebo len sem-tam ale náklady napr. na PHM by sa neuplatnili?
Zita5
13.07.12,07:50
Zitka, určite tento stav je len prechodný a zas sa bude(po oprave) používať. Dph by som odpočítala. A aj náklady sú uznané, veď je to klasická oprava a STK.

Majka, ale otázka zadávateľky ma nepresvedčila o tom, že to je len dočasné ....vieme len toľko, že auto stojí na dvore a nepoužíva sa na podnikateľské účely
Maxinka
13.07.12,08:21
Majka, ale otázka zadávateľky ma nepresvedčila o tom, že to je len dočasné ....vieme len toľko, že auto stojí na dvore a nepoužíva sa na podnikateľské účely
- ako by ste to VY teda účtovali - prosím??
Zita5
13.07.12,10:03
- ako by ste to VY teda účtovali - prosím??

Maxinka, k čomu mi je obchodný majetok ak ho nevyužívam s súvislosti s dosahovaním príjmov.Ako by som účtovala? Záležalo by od vyhodnotenia skutočných okolností .

- ak sa vozidlo odhlásilo z DzMV len z toho dôvodu , že firma chce šetriť, resp. nechce platiť túto daň .....a ak odstaví vozidlo z vlastného rozhodnutia( a je technicky schopné jazdy,bez porúch), to znamená, že ho nemá v úmysle využívať v súvislosti s dosahovaním zdaniteľných príjmov. tak nech taký majetok vyradí a predá. Ale ak teda firma trvá na tom, že vozidlo zostane v obchodnom majetku, ale sa nebude využívať na podnikateľské účely ..... tak nech je tak, ako firma rozhodne .....ale vynaložené výdavky(v čase odstavenia vozidla ) v súvislosti s takýmto funkčným vozidlo,ale nepoužívaným z rozhodnutia firmy , by sa mali účtovať ako nedaňové výdavky počas doby, ktorej je vozidlo odstavené.
Ja nevidím dôvod aby to bolo opačne . Vy sa ani nesnažíte uviesť pádny argument, prečo je tomu tak ako je .... tak podľa Vás si musíte sama odpovedať, prečo by to mali byť daňové výdavky . Samozrejme k tomu patrí aj STK aj keď to je povinné.
V neposlednom rade ....píšete čo keby sa občas len použilo ? ........ mne Vo Vašom prípade niečo nesedí.

Ak vozidlo niekto chce využívať na súkromné účely(a preto sa vozidlo z dane z MV odhlásilo), tak to treba riešiť zasa po stránke využívania obchodného majetku na súkromné účely .

Ak daňová kontrola zistí z účtovníctva, že sa vozidlo využívalo na podnikateľské účely i napriek tomu, že bolo odhlásené z dane z MV, tak daň dorubí.

Iná situácia by vznikla, keby bolo vozidlo odstavené z dôvodu dlhodobej poruchovosti ...ale to všetko treba niečim podložiť, mať dôkazy ....


Takže preto som písala, že daňové a nedaňové ...treba ozaj posúdiť z Vašej strany, ja nepoznám tak dokonale situáciu, ako Vy.

To je môj názor.Pripúšťam aj iný a možno, že sa niekto ešte vyjadrí.
Maxinka
13.07.12,11:20
Ale ak teda firma trvá na tom, že vozidlo zostane v obchodnom majetku, ale sa nebude využívať na podnikateľské účely ..... tak nech je tak, ako firma rozhodne .....ale vynaložené výdavky(v čase odstavenia vozidla ) v súvislosti s takýmto funkčným vozidlo,ale nepoužívaným z rozhodnutia firmy , by sa mali účtovať ako nedaňové výdavky počas doby, ktorej je vozidlo odstavené.
V neposlednom rade ....píšete čo keby sa občas len použilo ? ........ mne Vo Vašom prípade niečo nesedí.

ĎAKUJEM za vysvetlenie:)
Firma má viac aút ale 1 auto je len ako "náhradné" - preto som napísala že sa použije iba sem-tam.To zn,. že sa použije možno 5x do roka-a preto je odhlásené z dane MV.
miska31
27.08.12,10:53
Dobrý deň. Na aký účet mám prosím Vás zaúčtovať lepenie pneumatík a prezutie gúm? 511 alebo 518. ďakujem
fue
27.08.12,11:21
Lepenie pneumatík po defekte je vlastne oprava pneumatík a prezutie pneumatík je údržba auta - z toho my vychádza účet 511 - Opravy a udržiavanie...
Tweety
27.08.12,11:33
Dobrý deň. Na aký účet mám prosím Vás zaúčtovať lepenie pneumatík a prezutie gúm? 511 alebo 518. ďakujem
Sú to služby, ak je MV v majetku tak 511, ak nie je, napr. prenájom od iného subjektu, tak 518.
ekofin
03.01.13,06:51
Prosím Vás, na aký účet zaúčtovať opravu motorového vozidla, napr.: výmena spätného zrkadla, keď na fa je uvedené: zrkadlo 50,- eur, montáž zrkadla 3,- eurá. Mám to rozúčtovať na účet 501 = 50,- eur a účet 511 = 3 eurá? Alebo to dať všetko na 511? Auto je naše vlastné, nie je prenajaté. Ďakujem.
Tweety
03.01.13,07:02
Prosím Vás, na aký účet zaúčtovať opravu motorového vozidla, napr.: výmena spätného zrkadla, keď na fa je uvedené: zrkadlo 50,- eur, montáž zrkadla 3,- eurá. Mám to rozúčtovať na účet 501 = 50,- eur a účet 511 = 3 eurá? Alebo to dať všetko na 511? Auto je naše vlastné, nie je prenajaté. Ďakujem.
Všetko, celú opravu účtuješ na 511.
ekofin
04.01.13,10:10
Ďakujem veľmi pekne, ja som tiež o tom presvedčená, ale mali sme kontrolu a slávna kontrolórka povedala, že to je zle, že sa to má rozúčtovať na materiál, oponovala som jej v tom, že to nie je materiál, ktorý sme si kúpili, na to, aby sme ho potom buď ďalej predali, alebo použili napr. do druhého auta. Povedala, že keď je to na fa rozpísané na materiál a opravu, tak to máme rozúčtovať. Na základe zápisu z kontroly sme teda upravili aj vnútorný predpis, aby v prípade ďalšej kontroly, ktorá by rozmýšľala podobne ako ja nám to nemohli vytknúť. Je tu ale nový rok a nechce sa mi to takto robiť a stále mi to, ale vŕta v hlave, že to nie je správne. Rozmýšľam teda dobre?
ketums
04.01.13,10:16
Rozmýšľaš. Je to totiž oprava a tá predsa patrí na účet opráv. Kontrolorke treba vysvetliť, že auto zrkadielko malo a nie kúpilo nové.
Sú tam pekné odborníčky na tých úradoch :D

Hlavne si uvedom, že keď idú na kontrolu, idú s tým aby "niečo" našli. Je jedno čo. Tak možno aj vedela, že nemá pravdu ale bolo jej to jedno, len nech niečo nájde.

edit:
som mala šéfku, ktorá práve pre toto nechávala v účtovníctve nesprávne veci: drobnosti. Vravela, budú radi, že našli a nenájdu tie velké :D
Ukrainka :D