Alžbeta29
11.08.14,17:32
Zaujímalo by ma, akým spôsobom by mi mohol vlastník bytu (sused) bezodplatne odstúpiť časť spoločných priestorov (bývalej kočikárne), ktoré máme v bytovke podelené na základe odsúhlasenia na spoločnej schôdzi. Bývalú kočikáreň má pridelenú na užívania 5 rodín. Jedná sa o zhruba 2,5 m2. Sused túto časť nikdy neužíval a nechce za odstúpenie žiadne peniaze. Odstúpenie by malo byť na dobu neurčitú, takže nevieme čo by bolo v prípade, že byt predá.Po odstúpení by sme chceli našu a jeho časť ohradiť a užívať na odloženie kočíka, bicyklov a pod. .
misoft
11.08.14,16:31
Zaujímalo by ma, akým spôsobom by mi mohol vlastník bytu (sused) bezodplatne odstúpiť časť spoločných priestorov (bývalej kočikárne), ktoré máme v bytovke podelené na základe odsúhlasenia na spoločnej schôdzi. Bývalú kočikáreň má pridelenú na užívania 5 rodín. Jedná sa o zhruba 2,5 m2. Sused túto časť nikdy neužíval a nechce za odstúpenie žiadne peniaze. Odstúpenie by malo byť na dobu neurčitú, takže nevieme čo by bolo v prípade, že byt predá.Po odstúpení by sme chceli našu a jeho časť ohradiť a užívať na odloženie kočíka, bicyklov a pod. .
Betuška - dúfam, že poznáš pojem "spoločné" - teda patria všetkým vlastníkom bytov. Ak sa na schôdzi určilo, že časť Kočikáreň budú SPOLOČNE užívať piati majitelia - OK, v tom prípade však už nepôjdu do iných priestorov, ktoré sa takto "rozdelili" iným.
Zmluva môže byť aj ústna. Ale v prípade, že sused byt odpredá, musela by si to opätovne prejednávať s novým majiteľom, pretože sused by predal byť a podiel na SPOLOČNÝCH priestoroch!

Z toho dôvodu nie je rozumné si ohradzovať časť zo spoločného priestoru. Musela by sa zvolať opäť schôdza vlastníkov a museli by to odsúhlasiť. Pretože stále platí - SPOLOČNÉ!
Mária27
12.08.14,12:19
§ 659 občianskeho zákonníka

Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.