Majko09
11.08.14,18:14
Ahojte,
mal by som taku dost specificku otazku k "problemu" v ktorom sa nachadzam.

Totizto, bol cas, kedy moj brat, financne potreboval vypomoct a banka mu nepozicala peniaze, lebo uz mal uvery nejake, aj bankove, aj nebankove a tak sa obratil na mna s probou o pomoc.

Ja som samozrejme rodine chcel pomoct a tak som si zobral ja pozicku a dal bratovi peniaze.
Medzitym, mi to samozrejme riadne splacal, no prisiel cas, kedy sa uz viacej topi v dlhoch a poriesil si cez nejaku spolocnost osobny bankrot.

A ja by som sa rad zabezpecil nejakym sposobom, aby som sa nemusel bat po zostavajucu dobu splacania toho uveru, ze mi to prestane platit, lebo pri spracovavani osobneho bankrotu musel priznat vsetky pohladavky, ktore on nesie na svojom triku.
No tuto pohladavku mam ja na svojom triku, aj ked som z tych penazi nemal ani cent, vsetky isli bratovi a ten mi to splacal, no obavam sa, ze prestane splacat a ja zostanem nahraty po financnej stranke.

Napadlo ma, ze by sa dalo spisat u notara zapisnica o tom, ake peniaze som mu poskytol a on sa zavazuje mi to nadalej platit, no neviem, ci by toto bol doklad, ktory by sa mohol potom postupit pripadne na sud, keby naozaj doslo k neplateniu.
A druha vec, ci by taky doklad mal aj nejaku vahu, vzhladom na to, ze medzitym bol vyhlaseny osobny bankrot.

Viete prosim poradit, co sa da v takomto pripade robit, aby som sa nemusel poslednych x rokov bat, ze mi to zrazu prestane platit?

Dakujem za vase reakcie
misoft
11.08.14,17:07
Dúfam, že si mu to nedával na "čestné" slovo! Máš o tom lajstro? Ak áno - je to tvoja pohľadávka voči nemu.
Majko09
11.08.14,17:15
No, daval som mu to zial na dobre slovo, lebo som chcel pomoct bratovi a vobec ma nenapadlo, ze by som sa mohol zacat bat a ze by on sa dostal do takeho stavu, ze bude nuteny riesit osobny bankrot:(
jurmiro
11.08.14,17:15
Predovšetkým - na akom základe ste bratovi poskytli peniaze ? Máte nejaké doklady ? Pojem osobný bankrot sa používa tak povediac "bez ladu a skladu", takže nevedno čo si mám pod tým vo Vašom podaní predstaviť....
Andy Kralik
11.08.14,17:18
Osobnym bankrotom jeho zavazky voci vsetkym po stanoveni urcenych podmienok zaniknu.
Tvoje zavazky voci banke nezaniknu.
Nik nemoze branit bratovi splacat ti pozicku na dobre slovo aj v budicnosti. Nic mu to ale nebude moct ani prikazat...
Majko09
11.08.14,17:27
na akom zaklade?...vzal som si z banky pozicku a tieto peniaze z pozicky som dal bratovi
...ako doteraz mi to stale splaca, sice ho niekedy musim stuchnut, ze halo, zabudol si mi splatku poslat, ale zatial mi vzdy zaplatil co mal...len ide o tu obavu, ze co ak nahodou sa nieco udeje a zrazu mi prestane platit a mne sa urobi sakra velky skrt cez rozpocet...a zvlast teraz, ked riesi osobny bankrot...a ten bankrot, to riesi cez nejaku spolocnost, ktorej zaplatil velke poplatky a ta to uz riesi so sudom atd...aktualne uz dostal papier zo sudu, uznesenie o tom, ze ten bankrot je schvaleny a teraz sa tym padom moze zacat tento bankrot hybat dalej a vypocita sa teda na sude ci kd nejake percento, ktore bude musiet zo mzdy poukazovat na nejaky ucet, z ktoreho sa budu uspokojovat veritelia
jurmiro
11.08.14,17:41
Ak sa osobným bankrotom myslí oddlženie, potom po uplynutí skúšobnej doby záväzky nezanikajú ale stávajú sa nevymáhateľnými. Počas skúšobnej doby oddlženia súdom určené úkony dlžníka podliehajú súhlasu správcu.
Majko09
11.08.14,17:45
a tym, ze su nevymahatelne tie zavazky, to znamena, ze ta dlzoba voci banke alebo inemu veritelovi zostane nadalej otvorena a moze sa o jej splatenie veritel uchadzat zasa po nejakej dobe?...ci tym, ze je to nevymozitelne, tak je to uz nadobro nevymozitelne a dlznik ide do noveho zivota po tej skusobnej dobe, do zivota s cistym stitom?
Andy Kralik
11.08.14,17:48
Moze ich splatit dobrovolne ale veritel ich nemoze vymahat. Podstatne je ze tvoja dlzba voci banke nezanikne.
jurmiro
11.08.14,17:50
Nevymáhateľné (nie nevymožiteľné - to je veľký rozdiel) znamená, že nezanikli ale nemožno ich vymáhať nútene - exekúciou
jurmiro
11.08.14,17:54
Pre Vás je podstatné, či máte doklad o poskytnutí pôžičky bratovi (zmluvu, potvrdenie, ....). Teoreticky by brat mohol zájsť notárovi a spísať notársku zápisnicu so súhlasom s vykonateľnosťou, ale otázka platnosti závisí v akom štádiu konkurzu alebo oddlženia brat je .... podľa toho by sa dali premyslieť aj iné kroky
Majko09
11.08.14,17:59
nie, s bratom nemam podpisanu ziadnu zmluvu ani nic...bolo to na jeho dobre slovo a moju dobru volu pomoct..
...zajst k notarovi a spisat zapisnicu napadlo aj mna, len som nevedel, resp. stale neviem, ci takyto dokument, ak by prestal nahodou platit, by bol pouztelny na pravne ukony, vzhladom na ten osobny bankrot...
..aktualne sa bude vypocitavat (asi na sude) percento, ktore bude poukazovat mesacne zo mzdy na ucet, z ktoreho sa budu uspokojovat veritelia (banky, nebankove subjekty, ...) a potom to oznamia bratovi a pojde sa dalej...v takomto stadiu to zatial je
jurmiro
11.08.14,18:06
Aha, takže zrejme konkurz bol zrušený a čaká sa na rozhodnutie súdu o povolení oddlženia. Ak súd povolí oddlženie určí aké úkony brata budú podliehať súhlasu správcu. potom bude zrejmejšie čo a ako. V každom prípade brat s peniazmi ktoré mu zostanú po zaplatení určenej sumy správcovi (tá sa ale platí až na konci skúšobného roka) môže nakladať ľubovoľne teda aj Vám splácať...a samozrejme ak na to bude mať. Ak máte ale pochybnosti o tom či bude platiť....to je iná vec..
Majko09
11.08.14,18:10
nooo, tu sa asi moc dobre nerozumieme...konkurz nebol zruseny...sud schvalil tento bankrot...teraz budu nasledovat dalsie kroky, ale neviem presne ake...viem, ze jeden z nich je ten, ze sa urcite to percento, ktore bude musiet mesacne zo mzdy poukazovat podla pokynov sudu alebo tej spolocnosti ktora za neho riesi na sude bankrot
Zuzanka_ba
11.08.14,18:11
Dôležité je to, že pri spustení bratovho malého konkurzu, t.j. osobného bankrotu tvoja pohľadávka nebola prihlásená v zákonnom termíne.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-konkurze-a-restrukturalizacii/
§ 106 a § 107 a iné
Ako veriteľ si sa mal prihlásiť spolu s ostatnými veriteľmi - bankami a nebankovkami - viď § 34 zákona. Neviem či sa dá nejak dodatočne toto riešiť, zatiaľ som to v zákone nenašla.

V rámci dobrých bratských vzťahov ťa brat mal informovať, aby ste oficiálne uznali pohľadávku a aby si ju prihlásil do konkurzu. Aj keby teraz brat mal dobrú vôľu uhrádzať splátky, tak následkom konkurzu musí veľkú časť príjmu dať na splácanie riadne priznaných pohľadávok, takže mu nezostane veľa, okrem toho na jeho nakladanie s prostriedkami dohliada správca. Bude to trvať tri roky, potom mu budú akože "odpustené" sumy nedoplatených pohľadávok, tj stanú sa nevymáhateľnými.

Ak ti brat v blízkej dobe prestane platiť, lebo nemá z čoho, je to pre teba nešťastná situácia, lebo banke je jedno čo si s peniazmi urobil. V najhoršom prípade, ak nemáš sám na uhrádzanie bratovej splátky, a ak máš dobrú platobnú disciplínu, môžeš požiadať o zníženie splátok a predĺženie celkovej doby splatnosti, čím sa však zvýši celková cena.

DOPLNENIE:
§ 28
Prihlasovanie pohľadávok
(5) Prihlášku spolu s prílohami podáva veriteľ v dvoch rovnopisoch správcovi na adresu jeho kancelárie a v jednom rovnopise na súd. Prihláška musí byť doručená správcovi aj súdu do 45 dní od vyhlásenia konkurzu. Na prihlášku doručenú po lehote alebo doručenú v lehote len správcovi alebo len súdu sa v konkurze neprihliada.

Ak nemáte písomnú zmluvu, mám pochybnosť, či by tvoja pohľadávka bola uznaná, aj keby si to stihol.. preštuduj náležitosti.
Obchodný vestník je tu - pohľadaj uznesenie čo sa týka brata
https://www.justice.gov.sk/PortalApp/ObchodnyVestnik/Web/Zoznam.aspx

Ešte, keď sa nad tým zamyslím, tak "výhodou" pre teba, ak nemáš pohľadávku prihlásenú v konkurze je, že táto pohľadávka nie je postihnutá ustanoveniami o konkurze. Takže po troch rokoch skončenia skúšobnej doby pre brata sa nestane nevymáhateľnou /lebo tak dopadnú ostatní jeho veritelia/, ale môžeš si ju uplatniť bežným spôsobom na súde.

Aj keby teraz chcel brat dlh voči tebe uznať, problémom je okrem iného, že ste rodina, tak by to vyzeralo ako snaha uliať peniaze a nedať ich veriteľom. Niečo ako keď dlžníci prepisujú majetky na deti a na frajerky:)
jurmiro
11.08.14,18:34
k tej "výhode" - toto je zásadný právny problém oddlženia a jednoznačný názor na to nie je ani na súdoch, takže výsledok sa dá ťažko predpokladať
Zuzanka_ba
11.08.14,18:45
Myslíš pod tým, že po ukončení by jeho pohľadávka nebola uznateľná, lebo ju vtedy neprihlásil v stanovenej lehote do konkurzu? A ja som chcela nájsť svetlý bod:) /Keďže nemajú zmluvu, je to celé zle, aj keby bol ešte v lehote, tak prihlasovať ústnu dohodu podľa mňa nemá zmysel.../ Myslím že v odpovedi pod Andy Králik zadávateľ asi pochopil že úplne všetky pohľadávky budú po uplynutí tej skúšeobnej doby nevymáhateľné, čo podľa mňa nie je pravda. Tak sa mi zdalo potrebné to sem uviesť.
jurmiro
11.08.14,18:53
Svetlý bod to aj je, len nie je jednotný názor na to, na aké pohľadávky oddlženie pôsobí. Sú názory (a treba povedať, že sú logicky správne, lebo to dáva zmysel celému oddlženiu) podľa ktorých oddlženie pôsobí na všetky neuspokojené pohľadávky, teda aj neprihlásené
Andy Kralik
11.08.14,18:55
Zuzicka, jurmiro: Ake pohladavky mozu byt po uspesnom ukonceni oddlzenia po osobnom bankrote vymahatelne?
Andy Kralik
11.08.14,19:05
Svetly bod je ten, ze nic nebrani bratovi aby mu to splatil. Ak to fungovalo doteraz niet dovodu preco by to nemalo aj v buducnosti.
Tmavy bod je ten ze musi ratat s tym ze platobna disciplina brata najblizsie 3-4roky bude asi horsia. Mal by sa pripravit na moznost, ze tieto roky mu na splatky asi moc nezostane.
jurmiro
11.08.14,19:05
vid vyššie podľa jednej názorov skupiny (napr. Ďurica) tie, ktoré neboli v konkurze prihlásené a zistené
Ferdosondo
12.08.14,08:13
Poviem Ti to takto. Zabudni.
Ak Tvoj brat bral pôžičky z bánk aj nebankoviek a ešte potreboval aj od Teba to znamená, že potreboval Tvoje peniaze na splácanie predchádzajúcich dlhov
Vlastne presunul čierneho Petra k Tebe. Ty si povinný platiť banke splátky. Nezabudni sa mu pekne "poďakovať".
právnik-probono
12.08.14,17:44
Navrhoval by som počkať, kým sa konkurzné konanie a následný proces oddlžovania voči nemu neskončí (neuvádzate kedy začalo, ale trvať bude skúšobnú dobu troch rokov) a AŽ následne, keď bude mať "čistý štít" by som s ním spísal zmluvu o pôžičke s identickým zostatkovým splátkovým kalendárom aký máte vy s bankou (nezabudnúť aj uviesť do zmluvy, že v prípade ak nebude plnenie podľa splátkového kalendára čo i len pri jednej splátke včas, dlžník stráca výhodu splátok). Keby ste túto listinu s ním spísali počas trvania reštrukturalizačného procesu (oddlžovacej časti), bolo by to podľa mňa minimálne neúčinné, ak aj nie protizákonné zo strany brata (pochybujem, že by mu správca povolil vstúpiť do takého právneho úkonu). Ak by vám totiž z danej zmluvy vznikla pohľadávka v čase trvajúceho konkurzu, museli by ste si ju prihlásiť do konkurzného konania a čakať, či z výťažku vám niečo zostane. Ak má majetok len vo výške zákonom stanovenej potrebnej hodnoty na započatie konkurzu (niečo okolo 1600,-eur + -) a počas skúšobnej doby nebude produkovať vysoký príjem, šancu získať svoje peniaze nemáte žiadnu.
misoft
12.08.14,18:20
Nieto lajstra - nieto u neho dlhu voči tebe. Zatají si i nos medzi očami. Nevidím to ružovo - skôr čierno.....
Zuzanka_ba
12.08.14,18:38
viď § 171, Pohľadávky, ktoré zostali po zrušení konkurzu neuspokojené a ktoré neboli uspokojené ani počas skúšobného obdobia, sa zverejnením uznesenia o oddlžení v Obchodnom vestníku stávajú voči dlžníkovi nevymáhateľné. - tu boli podľa mňa myslené tie prihlásené.