Kukumberk
11.08.14,18:16
Dobrý deň.Potrebujem poradiť.Bývam v RD,ktorého som 50% vlastník(druhú polovicu vlastní matka)Ja som ho prerrobila aj platím dane.Problém mám v tom,že som odhlásila z trvalého pobytu syna gembléra a vysťahovala.Ale dnes som sa dozvedela,že ho moja sestra prihlásila naspäť.Čo môžem v danej veci podniknúť?Liečiť sa nechce má dlžoby.Obávam sa prípanej exekúcie.Poraďte.Ďakujem.
misoft
11.08.14,16:23
Ak si ty 50% vlastník a matka druhý 50% vlastník - sestra nemá právo niekoho prihlasovať na TP - nie je vlastníčkou. Prihlásiť niekoho by mohla jedine vtedy, ak by s tým súhlasili obaja vlastníci. Choď na Prihlasovňu pobytu a urob im tam ofuky.
Kukumberk
11.08.14,16:34
Ani vtedy,ak by matka bola zbavená svojprávnosti(to neviem) a zastupuje ju sestra?
misoft
11.08.14,16:37
To už je iný problém. Ako súdom určený opatrovník by ju zastupupovala. Ale i tak - je potrebný súhlas i druhého vlastníka! A to asi nemá. Je to na hrane zákona (to prihlásenie k TP).

Na druhej strane - odhlásenie syna z TP. Je plnoletý?
luja5
11.08.14,17:15
Zamyslela by som sa, či si mohla syna gembléra odhlásiť z TP ako podielová (50%-ná) spoluvlastníčka domu len na základe vlastného rozhodnutia. Myslím si, že Tvoje odhlásenie ako konanie len jednej zo spoluvlastníčiek nebolo v súlade so zákonom a preto mohla sestra (ak je opatrovníkom matky v prípade zbavenia svojprávnosti, ktorá je zároveň druhou spoluvlastníčkou) pochodiť v ohlasovni pobytu a prihlásiť syna späť k TP.

Zákon č. 253/1998 Z.z. o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR
§ 7
(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi alebo spoluvlastníkovi budovy alebo jej časti, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka alebo spoluvlastníka budovy alebo jej časti,

Doplnenie:
Cestou pre Teba by možno mohlo byť hľadanie prijateľného spôsobu riešenia, ako nebyť podielovou spoluvlastníčkou domu, pokiaľ sa s matkou (event. so sestrou, ak je matkinou opatrovníčkou) nedohodnete na zrušení TP syna. V tomto sa však nedá radiť pre neznalosť Vašej situácie, rodinných pomerov a Vašich možností.
Kukumberk
11.08.14,17:43
Áno má 34r.
Kukumberk
11.08.14,17:49
Asi najlepšie riešenie,by bolo odkúpiť tých 50%,mám ako vlastník druhých 50% predkupné právo?
luja5
11.08.14,17:55
A je teda mama pozbavená spôsobilosti k právnym úkonom? Lebo ak áno, muselo by to ísť cestou súdu.
§ 27 Obč. zákonníka
(2) Zákonným zástupcom fyzickej osoby, ktorú súd rozhodnutím pozbavil spôsobilosti na právne úkony alebo ktorej spôsobilosť na právne úkony súd rozhodnutím obmedzil, je súdom ustanovený opatrovník.
(3) Ak sa za opatrovníka nemôže ustanoviť príbuzný fyzickej osoby ani iná osoba, ktorá spĺňa podmienky pre ustanovenie za opatrovníka, ustanoví súd za opatrovníka orgán miestnej správy, prípadne jeho zariadenie, ak je oprávnené vystupovať svojím menom (§ 18 ods. 1).
§ 28
Ak zákonní zástupcovia sú povinní aj spravovať majetok tých, ktorých zastupujú, a ak nejde o bežnú vec, je na nakladanie s majetkom potrebné schválenie súdu.
luja5
11.08.14,17:57
§ 140 Obč. zákonníka
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.
luja5
11.08.14,18:01
Predkupné právo by si mala (za podmienok, ktoré som popísala vyššie), ak by mama ponúkla svoj podiel prevodom cudzej (nie blízkej) osobe. Ak by nechcela, mohla by si dať návrh súdu na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva. Súd by však Tvojím návrhom konkrétneho riešenia nebol viazaný.
clen
12.08.14,07:34
exekucia ti hrozi len ak si dlhy narobi matka (potom mozu predat jej podiel na dome), za dlhy syna nezodpovedas... trvaly pobyt nezaklada ziadne pravo na uzivanie domu. O tom rozhoduje vacsina spoluvlastnikov ako sa s vecou nalozi....kedze je to patova situacia 50:50, postupoval by som podla § 139 ods. 2 obc. zakonnika a obratil sa na sud....
...alebo mozes syna cez sud ciastocne zbavit sposobilosti na pravne ukony podľa § 10 ods. 2 obc. zakonnika...
Kukumberk
12.08.14,10:35
To neviem.Oni sa so mnou nebavia 4r. Ok dakujem za vsetky rady.
Kukumberk
12.08.14,10:37
Ďakujem za radu.