radim2000
11.08.14,20:46
Zdravim vas, nastupil som do noveho zamestnania, kde ale zamestnavatel nedokaze zabezpecit stravovanie, na pracovisku. Ked som sa o tom bavil, vraj na stravne listky mam narok, ale az neskor, ked odrobim dlhsie vo firme. Momentalne som tam na skusobnu dobu. Obed sa da aj objednat, ale to si musim zaplati zo svojho komplet celu sumu, tak ako to vlastne je, je mi zamestnavatel hned povinny dat stravne listky na dany mesiac, alebo nie? dakujem za odpoved.
willma
11.08.14,18:58
na stravné lístky máš nárok od podpisu zmluvy. viď §152 Zákonníka práce - tam je definované zamestnanec a nie zamestnanec v skúšobnej dobe alebo po skúšobnej dobe.
radim2000
11.08.14,19:27
Nastupujem od zajtra, aj zmluvu podpisujem od zajtra, no bolo mi povedane, ze stravne dostanem neskor, nie hned na zaciatku, preto som sa opytal, ako mam riesit ten obed, a ci hlavne komplet cele zo svojho ho uhradzat. Asi sa na to budem musiet opytat zajtra este konkretnejsie.
willma
11.08.14,20:02
hmm, síce nastupuješ, ale budeš hneď za rebela, odvolaj sa na §152 - teda ak máš odvahu ozvať sa a prípadne niesť následky - lebo zamestnávateľ sa bude možno potom snažiť o skončenie PP v skúšobnej dobe - málokto má rád ľudí, ktorí si hneď na začiatku "dovolia" uplatniť svoje práva. Ale z druhej strany potom to tak vyzerá - zamestnanci majú strach sa ozvať a zamestnávatelia to využívajú a zneužívajú. Samozrejme česť výnimkám na oboch stranách.
avalik
11.08.14,20:06
no ked sa boja, ze tam nezostanes cely mesiac a zduchnes s gastracmi, nech ti kazde rano daju jeden SL ... zamestnavatel ti musi zabezpecit stravovanie ak odrobis v dany den viac ako 4 hodiny - vydavanie SL po skonceni mesiaca nie je v sulade so zakonom
Llívia
12.08.14,04:35
Aj keď bude mlčač, nezaručí mu to, že s ním zamestnávateľ počas skúšobnej doby neukončí prac. pomer. Spätne sa mu budú stravenky horšie žiadať.
ivka70
12.08.14,05:34
Je kopec zamestnavatelov, ktory stravne listky davaju az mesiac pozadu spolu s vyplatou, podla skutocne odpracovanych dni a naroku.
Nemusia robit ziadne zuctovanie, ak je clovek na PN, dovolenka a pod.

Aj Inspektorat prace taketo vydavanie listkov niekolkokrat kontroloval a nerozporoval ho.
Takze ak zamestnavatel tvoj narok splni dodatocne za uplynuly mesiac, lebo to tak ma definovane interne, nic neporusi a ty listky dostanes tolko, kolko mas.
Ked skoncis PP, dostanes zasa stravne listky este za posledny mesiac az po ukonceni PP.
Llívia
12.08.14,05:36
Len aby ich dostal.
ivka70
12.08.14,05:37
To uz je dalsia vec, ale podla vsetkeho to vyzera tak ,ze ich dostane s vyplatou.
to je asi to iste ak ovyplata ...tiez nema nikto 100% zaruku, ze ju vo vyplatnom termine dostane aj ked odrobi cely mesiac predtym :)
Llívia
12.08.14,05:56
Na vydávanie straveniek spätne tu bolo niekoľko tém, ale najmä z hľadiska uznania daňových výdavkov. DÚ spätný nákup straveniek nechcel uznávať z dôvodu, že stravovanie zamestnancov nie je možné zabezpečiť spätne.

Zamestnávateľ má zabezpečiť stravovanie alebo stravenky vtedy, keď ti vznikne nárok podľa Zákonník práce.

§ 152 Stravovanie zamestnancov
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.



Ivka70 Dnes 08:34

Je kopec zamestnavatelov, ktory stravne listky davaju az mesiac pozadu spolu s vyplatou, podla skutocne odpracovanych dni a naroku.
Nemusia robit ziadne zuctovanie, ak je clovek na PN, dovolenka a pod.

Nesúhlasím s tebou. Ak má zamestnávateľ vlastnú kuchyňu, nedá zaplatiť zamestnancom plnú hodnotu jedla a nevyplatí im jeho príspevok spätne po skončení mesiaca. Prečo by to malo pri stravenkách fungovať inak? Zúčtovanie straveniek nie je žiadny problém, ak by v jednom mesiaci dostal viac straveniek, než na koľko mu vznikol nárok, dostane v ďalšom mesiaci o to menej kusov. Pri odchode zo zamestnania buď stravenky vráti, ak mu na ne nevznikol nárok, alebo sa mu zrazí ich plná hodnota.

Dodatok pre Ivka70:
(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti.
(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny,

Stále si myslíš, že je v súlade so zákonom vydávanie straveniek spätne?
Llívia
12.08.14,05:58
Podľa všetkého to vyzerá, že zamestnávateľ je nejaký špekulant, vi´d zdôvodnenie, prečo mu nedá stravenky hneď pri nástupe: "vraj na stravne listky mam narok, ale az neskor, ked odrobim dlhsie vo firme"
ivka70
12.08.14,06:01
Suhlasit nemusis, ja iba pisem ze je to bezna a tolerovana prax. Teda nic protizakonne, co by bolo napadnutelne, aj ked sa to mozno mnohym nepaci.
Dav
12.08.14,06:16
Daňový úrad toleruje spätne lístky zamestnancom, ale netoleruje ich živnostníkom, tam musia byť kúpené vopred.
Llívia
12.08.14,06:16
Viď dodatok v mojej odpovedi.
lubko6394
12.08.14,06:23
Pre mňa je jednoduchšie dať gastráče po skončení mesiaca presne podľa odpracovaných dní. Kúpim presne koľko treba a odovzdám. Viesť si evidenciu vydaných a každomesačne dopočítavať prípadne viesť ešte evidenciu cenín sa mi zdá zvrhlé. Najjednoduchšie by bolo gastráče zrušiť a vyplatiť zamestnancom tieto prostriedky za rovnakých daňových podmienok vo výplate. Nie je predsa fér aby som časť mzdy ( 45% z hodnoty gastráča) nedostal v Eurách ale bonoch.
Llívia
12.08.14,06:29
Pre niektorých zamestnávateľov by bolo jednoduchšie nedávať zamestnancom žiadnu výplatu. Viesť evidenciu dochádzky, dovoleniek, návštev u lekára... :D
ivka70
12.08.14,08:05
Zamestnavatel nemusi byt vobec spekulant ... jednoducho ma system na vyplacanie stravnych listkov mesiac dozadu podla skutocneho naroku.
Llívia
12.08.14,08:35
To by mu asi povedal, že ich dáva spätne a nie, že ich dostane, až keď odrobí dlhšie.
Radim2000 raz zistí, či to je, alebo nie špekulant.
Llívia
12.08.14,08:37
Dav, to, že DÚ neuznávali dávanie straveniek spätne, sa tu riešilo dávnejšie, preto som písala v minulom čase. Neviem, ako je to teraz a či už majú všetky DÚ rovnaký názor na túto vec.
Zuzanka_ba
15.08.14,11:24
Ako píšu viacerí, je bežná prax dávať lístky až za odrobený mesiac, t.j. spätne. Nehovorím, že je to tak správne. Spýtaj sa (hlavne nenápadne!:)) kolegov, či gastráče (a výplatu) dostávajú. Ak ich normálne dostávajú s výplatou, nerobila by som stres.
radim2000
04.10.14,12:02
Dakujem vsetkym za vase odpovede... Je to tak ako ste pisali, zamestnavatel mi dava listky zo spatnou platnostou o jeden mesiac, hned prvy den v mesiaci, robi to kvoli tomu, aby mal lahsie spracovanie za minuly mesiac ( ako dovolenka, pnka...)