miroslav1181
12.08.14,08:35
Po zhorsení mojho zdravotneho stavu a prehodnoteni mojho zdravotneho stavu mi bol priznany plny invalidny dochodok,miera invalidity mi bola dana na 80%. Mam roztrusenu sklerozu multiplex,plus zly psychicky stav,musim brat lieky. Kedze sa mi zhorsil zdravotny stav a nie som schopny vykonavat veci tak ako predtym,musela manzelka ostat doma a stara sa o mna,pomaha mi so vsetkym. Poradili mi nech si manzelka poda ziadost o prispevok na opatrovanie. Moj invalidny dochodok je 289 eur.A moja otazka je....bude dostavat manzelka nejaky prispevok na opatrovanie,ked som ZTP,invalidny dochodok mam 289 eur,ale zaroven som aj zivnostnik? Prijem zo zivnosti postacuje akurat na naklady, cisty zisk je mesacne okolo 300 eur. Prevadzku mam dost daleko od miesta bydliska,takze tam chodim minimalne,kedze mam problem s pravou nohou a nemozem soferovat,musi ma tam vozit manzelka.Mam tam zamestnanca,ktory sa o prevadzku stara. Alebo treba zivnost prepisat na manzelku? Bude potom dostavat na mna prispevok na opatrovanie?Dakujem velmi pekne za vsetky rady
Mila123
12.08.14,06:50
pomáha zriadenie chránenej dielne, pracovný asistent a súčasne aj osobný asistent....
miroslav1181
12.08.14,06:58
dakujem za odpoved,pozistujem info. A keby som nezriadovat chranenu dielnu,tak manzelka narok na prispevok nebude mat,ked som ZTP a aj zivnostnik?
sosak
12.08.14,07:11
miroslav1181
12.08.14,07:27
dakujem precital som. Len neviem ci sa to tyka aj mna,lebo ja vlastne uz chodim iba na kontrolu,lebo nevladzem dlho stat na nohach,takze by som robotu uz nezvladal,preto som tam dal zamestnanca.
Katy a R
12.08.14,08:47
Príspevok na opatrovanie - ktorý priznáva a platí UPSVaR je určený skôr pre neaktívne ŤZP osoby - a musí byť min V. stupeň odkázanosti .
samozrejme - závisí od výšky príjmu (všetkých príjmov) ŤZP - ak manželka nie je dôchodkyňa?
Možno skôr tá osobná asistencia - ale to by manželka nemohla .
všetko o kompenzáciách pre ŤZP - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-447
Ale asi najvhodnejšie je ten pracovný asistent? - aha - doplnil si - tak asi neprichádza do úvahy, keďže už nepracuješ.
miroslav1181
12.08.14,10:05
dakujem.No nepracujem,len chodim na kontrolu.Pokial by manzelka za mna robila behavu pracu,ja by som ostatne zvladal zo stolicky,stlacanie gombikov,spustanie stroju.Takze takto by to mozne bolo,ale samostatne bez pomoci 10 hodin v praci bohuzial uz nezvladnem.