1jajoska1
12.08.14,10:47
Sprostredkovateľ úveru vyvíja na mňa hrubý nátlak, kvôli nesplácanej pôžičke - pôžičkú samostnú rieši rozhodcovský súd
sosak
12.08.14,08:53
Informuj sa na polícii,alebo podaj TO.
bubkoch
12.08.14,08:54
najrychlejsie a najucinnejsie sa mozeš branit tak, ze požičku zaplatis
Braňo
12.08.14,09:42
závisí, či prekračuje medze zákona alebo nie. Sústavné upozorňovanie, návšteva doma nie je hrubý nátlak.
sosak
12.08.14,10:45
Definuj ten hrubý nátlak !
AmmiS
12.08.14,11:59
Pokiaľ je právomoc rozhodcovského súdu rozhodovať o veci daná v zmluve o pôžičke a táto zmluvná podmienka nebola vyjednaná individuálne, môže ísť o neprijateľnú zmluvnú podmienku a tá je podľa platných právnych predpisov neplatná. Týka sa to aj zmluvných podmienok v samotnej zmluve o pôžičke (napr. v časti o úrokoch, alebo zmluvných pokutách), ktoré môžu byť neplatné. To znamená, že také podmienky nie sú pre vás záväzné...
AmmiS
12.08.14,12:02
Určite neplatiť to, čo sa vymáha protiprávne!
buchač
12.08.14,12:14
Poznáš nasledovné ?

Na hrubú záplatu hrubá niť.
Ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva.


Čo by si robil, ak by Ti niekto položil ku hlave pištoľ a pýtal si to svoje ?
Je to hrubý nátlak ?
Ale on chce iba svoje a nič viac !!!


Koľkí plakali/čú, že im dlžníci nesplácajú a dokonca sa ešte aj do ksichtu smejú.

Mne sa dvaja škerili, potom ich to prešlo.
Obaja si o nejaký čas aj posedeli base, ale to som už ja bol vysmiaty.
právnik-probono
12.08.14,13:16
určite nejaká ďalšia nebankovka, ktorá chce profitovať na nevzdelanosti a nefundovanosti "prostých" ľudí a "okradnúť" ich o nezákonné sankcie a úroky. Nepoznám nebankovku (česť výnimkám!), ktorá by nemala dočinenia so súdom za neprijateľnú podmienku pre spotrebiteľa.
jslancik
12.08.14,13:23
pozor, ale je tu drobný rozdiel - nátlak nie je pri podpise zmluvy. nátlak príde až pri vyžadovaní dodržiavania náležitostí vyplývajúcich zo slobodne podpísanej zmluvy.
1jajoska1
12.08.14,13:35
áno, máš pravdu, ale požičali mi 1200 E a pýtajú si okamžite vrátiť 2700 E - odkliaľ ich mám vziať
jslancik
12.08.14,13:41
okamžite z akého dôvodu? že si ich dala na rozhodcovský súd? Alebo lebo neboli zaplatené nejaké splátky? Preštuduj zmluvu, a zistíš, že na to majú s najväčšou pravdepodobnosťou právo.
právnik-probono
12.08.14,13:42
Dobrý deň. Nie je mi celkom zrejmé, že prečo poskytovateľ úveru (možno cez nejakú poverenú osobu/spoločnosť) pokračuje v procese vymáhania, pokiaľ je vec už v konaní rozhodcovského súdu. Proces vymáhania by mal súdnemu konaniu predchádzať a až v prípade jeho neúspešnosti by mala nasledovať alternatíva žaloby. Nakoľko vec prejednáva rozhodcovský súd, museli ste pri uzatváraní zmluvy o úvere/spotrebiteľskom úvere súhlasiť s rozhodcovskou doložkou, alebo uzatvoriť rozhodcovskú zmluvu. Nevýhodou rozhodcovského rozsudku je skutočnosť, že konanie je jednoinštančné (jednostupňové), takže nech rozhodca rozhodne akokoľvek, nemôžete sa voči rozsudku brániť a rozsudok má rovnaké právne účinky exekučného titulu ako rozhodnutie všeobecného súdu. Iskierku nádeje by som predsalen videl v žalobe o zrušenie rozhodcovského rozsudku, ktorá sa podáva na všeobecnom súde. Musíte však splniť jednu z podmienok taxatívne (pevne) vymedzených v §40 zákona o rozhodcovskom konaní. Vo vašom prípade by som sa konkrétne oprel o §40 ods. 1 písm. j/ ZRK, kde by som v žalobe namietal, že pri rozhodovaní boli porušené všeobecne záväzné právne predpisy na ochranu práv spotrebiteľa, presne tak ako to uvádza vo svojom poste užívateľka "AmmiS". Najprv je však potrebné, aby vašu zmluvu preskúmala právne vzdelaná osoba, ktorá sa venuje spotrebiteľskému právu a našla tam nejaké ustanovenie, ktoré by zakladalo podozrenie z neplatnosti zmluvy z titulu tzv. "neprijateľnej podmienky pre spotrebiteľa". Musíte sa však poponáhľať, pretože čas na podanie žaloby máte iba 30 dní odo dňa doručenia rozhodcovského rozsudku. Želám veľa úspechov!
právnik-probono
12.08.14,13:47
presne tak! ani halier navyše tým zlodejom!!! to čo im patrí zo zákona a basta. ak sa im nepáči - tak nech sa páči, zneplatnenie zmluvy a najlepšie absolútne!!!
1jajoska1
12.08.14,13:47
Ďakujem...
právnik-probono
12.08.14,13:50
nie je začo.
právnik-probono
12.08.14,13:53
ona ich asi ťažko dala k rozhodcovskému súdu. Prečo by to robila? jslancik trochu mylné predstavy o danej problematike...
jslancik
12.08.14,13:57
bola to položená otázka... možno hlúpa, ale iba otázka :D
A máš pravdu, s nebankovkami sa zatiaľ nekamarátim, preto mám mylné predstavy o danej problematike... Mal by som sa za to hanbiť?
právnik-probono
12.08.14,13:58
prezraď názov spoločnosti.
kopretinka
12.08.14,14:01
no totiž všetky nebankovky ti dajú podpísať,že v prípade problémov to dajú na rozhodcovský súd......ľudia ale nevedia,že túto možnosť môžu odmietnuť.
1jajoska1
12.08.14,14:06
Je smutné, že ste to nepochopili ....nesplácanie pôžičky má riešiť niekto iný, nie sprostredkovateľ úveru!!!!! A aké má právo sa mi vyhrážať, vypisovať, znepríjemnovať život? možte mi veriť, že by som radšej do takejto situácie nikdy neprišla...
1jajoska1
12.08.14,14:08
Bombarduje ma sms, ponižuje, vyhráža sa trestným oznámením a tak ďalej.... nie je o tom príjemné hovoriť ani písať, to by ste museli zažiť...
právnik-probono
12.08.14,14:12
vyhrážanie sa trestným oznámením môže byť za určitej okolnosti aj trestným činom, je o tom aj judikát.
1jajoska1
12.08.14,14:16
ale vyzerá to tak, že len ja jediná, neviem ako ďalej...čo sa týka peňazí je pochopiteľné, že to čo som si požičala musím aj vrátiť - ale nechápem prečo tí, ktorí úver sprostredkuvajú potom praktizujú také nekalé a ponižujúce veci, je to strašné, čo so mnou ich zásstupca robí - a nemám sa ako brániť...
právnik-probono
12.08.14,14:19
kopretinka, áno zo zastupiteľskej praxe mám rovnaké skúsenosti. Väčšina z nich sa snaží chrániť si tak prieťahy v klasických súdnych konaniach. A v prípade ak ľudia danú doložku odmietnu, nebankovka s nimi jednoducho odmietne podpísať zmluvu. Takže koniec koncom keď ľudia súrne potrebujú peniaze, s doložkou súhlasia, len aby im tá inštitúcia peniaze požičala. Hovorí sa tomu podpis v tiesni a za nápadne nevýhodných podmienok pre koncového spotrebiteľa. A preukázanie tejto skutočnosti môže založiť impulz k zneplatneniu zmluvy.
právnik-probono
12.08.14,14:21
1jajoska1 nechceš už konečne prezradiť názov spoločnosti? Vyzýval som ťa k tomu už v komentári pri zadaní otázky.
1jajoska1
12.08.14,14:21
žiaľ neštudovala som právo, ani som sa mu nevenovala a teraz sa neviem brániť....
buchač
12.08.14,14:23
Je smutné, že niekto zadá nekompletnú otázku a potom ešte má reči.

Je smutné, ak niekto nespláca pôžičku a potom ešte aj ( sorry ) pindy má.

Je smutné, že tento štát nesprísnil zákony pre neplatičov.

Je smutné, že niekto musí vyvíjať aj ten hrubý nátlak na neplatiča.

Je smutné, že aj ja som bol nútený vyhrážať sa násilím, aby som dostal svoje peniaze...a kua, že to bolo oveľa viac...cca 100.000 SK.

Je smutné, že exekútor nevie vymôcť 3.000 € od jednej osoby, ktorej by som najradšej ciferník napravil. Lenže doba je iná, nemienim do ťurmy ísť kvôli debilnej osobe. Raz aj na ňu príde...mlyny melú pomaly, ale isto.

P.S.:
Ak by ešte niečo bolo, rád odpoviem...kydy si ale nechajte pre seba.
právnik-probono
12.08.14,14:24
oni presne takých ľudí ako si ty (právne nevzdelaných, ktorí sa nevedia účinne brániť) potrebujú, aby rýchlo zbohatli. našťastie sú však advokáti, obráť sa na advokáta v tvojom okolí a vec konzultuj v duchu postu AmmiS a môjho.
1jajoska1
12.08.14,14:25
ide o spoločnosť so začiatočným písmenom P ..... a koncovým T, neviem, či mi to pômože, ale celý názov neuvádzam kvôli mojej bezpečnosti
právnik-probono
12.08.14,14:29
ani nemusíš, už mi je to jasné! PROV....T. Pravdupovediac som si to aj od začiatku myslel. V tomto prípade však máš nevýhodu, že obchodný zástupca ťa navštevuje doma. Vlastne prečo by ťa mal navštevovať keď je to už na súde??? Nevidím v tom logiku. Jednoducho ho nepusti dnu a povedz mu, že máš z neho strach, pretože na teba vyvíja nátlak a ponižuje ťa a budeš sa s nimi baviť iba cez právnika alebo súd!
1jajoska1
12.08.14,14:31
ide o tú druhú spoločnosť s podobným názvom...
právnik-probono
12.08.14,14:32
som zvedavý, či by takto skákal aj do dvojmetrovej gorily!
právnik-probono
12.08.14,14:34
ok tak na tú spoločnosť si dala príliš málo bodiek za Pčkom a na konci chýba na Tčku interpunkcia. Takže POHO.....T? bez diakritiky.
1jajoska1
12.08.14,14:35
Nejdem súdiť, ani odsudzovať... neviem o čo išlo vo vašom prípade.... ale ja som tie peniaze súrne potrebovala a splátky riadne platila .... no keď som omeškala prvú splátku len jeden jediný deň, začal tento cirkus... ktorý trvá pár mesiacov.... a neviem čo bude nasledovať ďalej..... lebo na vyplatenie celého dlhu peniaze nemám a v splátkach to už nejde...
1jajoska1
12.08.14,14:38
uf, to existuje toľko spoločností s rovnakými písmenami: posledný pokus: P....C....T
právnik-probono
12.08.14,14:41
tuším sa ti vrátila tvoja "sestra" irónia z dovolenky... účelom porady je spoľahlivo poradiť zadávateľovi otázky, ako jeho problém čo najlepšie vyriešiť a nie si tu vybíjať vlastné frustrácie. toto ale Buchi nikdy zrejme nepochopíš. Dovtedy máš u mňa za každý takýto "produktívny" post zaslúženú odmenu - mínusko. Vidím, že som neni jediný. Sťažnosti prijíma lampáreň ...
1jajoska1
12.08.14,14:42
nemali veľký záujem mi niečo vysvetlovať: existujú len 2 možnosti - podať a mať relevantné dôkazy, alebo nepodať - a teda zmieriť sa stým, že to tak skoro neprestane...
právnik-probono
12.08.14,14:45
takže do tretice všetko dobré? PROF.C....T? ďakujem za skvelú hru jajoska, zabavil som sa :-)
buchač
12.08.14,14:49
Ešte raz zopakujem .

Ak by bolo zadanie otázky -problému úplné, aj moja odpoveď by bola úplne iná.
Rozbehnutý vlak nezastavíš ...;)


P.S.:
Rád by som ale videl, ako by sa tváril v bezmocnej situácii, keď Ti niekto visí solídnu sumu a zákon je bezmocný.

Lebo ja sa nesťažujem, ja ičujem jak chorá vrana pri takýchto témach,vždymi príde vtedy na um moja kauza.
Síce som súd vyhral, dotyčná osoba dokonca dostala podmienku, no exe nemá šanc nič vymôcť.
Čo by si robil ?
Nuž dedo, RAĎ ...a poriadne!!!
willma
12.08.14,14:51
Jajoska on Ti len vyvoláva, alebo už máš niečo aj písomne - doporučene do vlastných rúk? Ak sú to len telefonáty - tak kašli na neho a naďalej splácaj v zmysle pôvodného splátkového kalendára samozrejme za predpokladu, že tá splátka aj keď o jeden deň neskôr a všetky nasledovné boli už riadne uhradené - predpokladám, že je to riešené prevodom na účet. Robiť také ofuky kvôli jednému dňu omeškania - pozri si riadne zmluvné podmienky. Prípadne sa obráť aj so zmluvou na http://www.justice.gov.sk/Stranky/Ministerstvo/Komisia-na-posudzovanie-podmienok-v-spotrebitelskych-zmluvach/Uvod.aspx
právnik-probono
12.08.14,15:04
daj to ako otázku a keď budem mať náladu, tak ti ju zodpoviem, prípadne ti ju zodpovie niekto iný. (a to ičovanie sú práve tie tvoje frustrácie na ktoré tu fakt nikto nie je zvedavý)
buchač
12.08.14,15:10
Bez urážky ...

Aj keby som dal ako tému, nemá význam - nezodpovieš.

Konzultoval som všetko s viacerými JUDr. ...dokonca dvaja sú sudcovia - dobrí odborníci.
právnik-probono
12.08.14,15:25
V pohode. Nemám sa prečo urážať. Netvrdím, že každý právny názor, ktorý tu zaujmem je absolútne záväzný, je to právna analýza podľa môjho najlepšieho svedomia a vedomia s cieľom čo najlepšie pomôcť zadávateľovi otázky. Tiež som len človek a niekedy sa môžem pomýliť alebo opomenúť nejakú legislatívnu zmenu. A k tej tvojej nočnej more: nie je to ľahké, tiež keby som bol v tvojej koži ma to žerie, svojím spôsobom si satisfakciu dosiahol, ale z toho peniaze neuvidíš. Možno si mu tým iba pohoršil, že v podmienke si horšie nájde nejakú dobrú prácu z ktorej by ti to napr. splácal. už samotné trestné konanie mohlo mať naňho represívny dosah, pretože keby uhradil škodu, mohol to mať napr. ako poľahčujúcu okolnosť. ale neuhradil... už len čakať kým niekedy niečo nezdedí a šups - penížky sú naspátek aj s úrokom! ... len si nesmieš robiť vrásky s tým, aby si sa jeho dedenia aj dožil. Trpezlivosť ruže prináša!
buchač
12.08.14,15:51
Hlavne, že sa bavíte.....;)
právnik-probono
12.08.14,15:54
tá zábava bola myslená iba v kontexte hádania názvu spoločnosti. Inak je situácia zadávateľky vážna. Buchi ako to že zmizli komentáre spod tvojho príspevku? Mazal si ich???
buchač
12.08.14,15:58
Ja ?
NIE !
To ja asi tak systém nastavený. Nadrbané tri " užitočné " a hajde príspevok do hája....
bubkoch
12.08.14,16:09
pravdu mas buchac, porada je v poslednych mesiacoch doslova zasrata otazkami porusovatelov zakonov a dobrych mravov hladajucimi pochopenie pre ich konanie a chodnicky ako "odrbat" veritela či obeť ich konania ... a co je najsmutnejsie, zakony v tomto bananistane su viac na strane hlupakov, tych porusovatelov zakona a vinnikov, maju plno prav a obet len oci pre plac
zdavatelka mala asi pri podpise zmluvy pistol pri hlave, lebo inac si neviem vysvetlit dovod preco clovek vobec pomysli na pozicku z nebankovky a potom sa cuduje ze niekto chce svoje peniaze aj s urokmi spat ... vraj peniaze "surne potrebovala" ... pche, neexistuje take nieco ... ked na to nemam, tak to nekupujem !
buchač
12.08.14,16:10
Pre upresnenie dodám.

Ja som tie love odpísal...
Plakať nemá význam. Žijem si svoj život a fertig.

Ale keď ma neserú, aj kaštieľ im vypálim... :D :D :D
právnik-probono
12.08.14,16:14
Tak jeden z nich bol odo mňa. Snáď si si vzal ponaučenie.
sosak
12.08.14,16:40
Hrubým nátlakom, rozumiem ako vyhrážanie, a to je trestným činom, s prihliadnutím, že pôžičku rieši rozhodcovský súd. Tak neviem, čo chceš riešiť na porade, to ti tvoju dlžobu nezaplatí. Aby si dodala vážnosti tvojej otázke, tak tu operuješ hrubým nátlakom.
právnik-probono
12.08.14,18:18
vidím, že celkom slušne zarábam mínuska. to bude zato, že som sa nehanbil verejne priznať, že jedno som si dovolil udeliť za nevhodný príspevok! Pozdravujem vás, súdržní bratia :-)
AmmiS
12.08.14,19:12
bubkoch neviete o čom hovoríte... ľudia sú často vo veľmi zlých životných situáciách a keďže k peniazom nemajú ako prísť, požičajú si. Nemôžete súdiť tých, ktorí sú vo finančnej tiesni, pokiaľ nepoznáte ich dôvod.

1/ Sú stanovené jasné pravidlá, dlžníka nikto nezbaví dlhu - dokonca ani súd a k čomu sa dlžník zaviazal aj musí zaplatiť (istinu aj úrokmi). A ak nevie zaplatiť, bude sa to od neho vymáhať. Tento postup platí pre každého.

2/ Dlžník nehľadá cestu ako "odrbať" veriteľa. Ak sa to dostane na riadny súd, tak dlžník bude musieť svoj dlh aj prísl. zaplatiť. Súd ho oslobodí len od platenia zmluvných pokút a úrokov, ktoré veriteľ požaduje protizákonne. Na výšku úrokov je vyhláška (s max. výškou úroku!), ktorá platí pre všetkých poskytovateľov pôžičiek a tiež pre nich platí zákon.

3/ Veritelia by ich mali dodržiavať predsa ako prví, ak poskytujú pôžičky. Ak nedodržia, čo im zákon predpisuje, zaplatia to tým, že nemajú nárok požadovať od dlžníka niečo navyše.
Braňo
13.08.14,12:33
vyvoláva zrejme preto, lebo nespláca podľa splátkového kalendára.
sosak
13.08.14,16:02
Ľudia sa nechcú vzdať svojho životného štýlu, aj keď nemajú peniaze, Fajčenie, mobily, voňavky, dezodoranty, kávičky v kaviarni, byť in... Potom presviedčajú seba a okolie, že sú vo finančnej tiesni, ale že si to spôsobili sami, svojim pričinením, to už nechcú vidieť. Na chleba si pôžičku určite nevzala. Pri podpise zmluvy mala beľmo na očiach a teraz mi raďte.
AmmiS
13.08.14,17:20
sosak, ja pracujem s takými ľuďmi a snažím sa im pomôcť (väčšinou bez nároku na odmenu!), ktorí si peniaze požičali práve z dôvodu, že nemajú z čoho zaplatiť bežné výdavky svojej rodiny. A nie sú to dôvody, ktoré ste uviedli vy (kávičky a pod.)

Neviem, čo je vaša práca, ale keď nepomáhate ľuďom, ktorí to skutočne potrebujú je min. smutné ich posudzovať. A to patrí všetkým, ktorí tu pod rúškom neverejného fóra posudzujú situácie ľudí a nemajú o ich dôvodoch ani len najmenšiu vedomosť...

Jedna zo zásad porady je tuším "buďte priateľskí" a porada = poradiť, nie súdiť.
bubkoch
13.08.14,17:27
AmmiS: ako sa im snazis pomoct ? ludia, co "nemajú z čoho zaplatiť bežné výdavky svojej rodiny" Z COHO ZAPLATIA SPLATKY POZICKY ???
podla mna nexistuje ziaden relevantny dovod, ziadna zivotna situacia, pozicat si v nebankovke !
sosak
13.08.14,18:11
AmmiS : Zadávateľka otázky doteraz nenapísala, načo brala pôžičku a ty vieš, že nemala z čoho zaplatiť bežné výdavky svojej rodiny. To máš asi kryštálovú guľu. Mám dosť životných skúseností a dokonca som 7 rokov pracoval v sociálnej oblasti. Bol som priateľský a poradil som jej, aby hrubý nátlak oznámila na polícii, pretože som predpokladal vyhrážky na jej osobu, čo je trestné.Zaujímavé je, že som za svoju radu dostal mínusku. Keby si sa pozrela na časovú postupnosť odpovedí, sám som oslovil zadávateľku, aby spresnila otázku, aby definovala hrubý nátlak. Sama napísala, že je bombardovaná SMS - kami, to znamená že má mobil. Tým pádom nehladuje, pretože má peniaze na platby operátorovi za telef. hovory. Neboli tu mobily a žili sme. Nikomu neupieram svoj názor, a nepoučujem ostatných poraďákov. Situácie ľudí poznám, ale nexistuje, aby niekto bral pôžičku z nebankovky, keď dopredu vie, že nemá na splátky!
AmmiS
13.08.14,19:54
bubkoch: Ako sa snažím pomôcť, som už pár krát uviedla. Aby neplatili to, čo je požadované od nich PROTIZAKONNE. Ostatné (svoj úver a úroky) si splatiť musia.

A to že neexistuje relevantný dôvod na požičanie z nebankovky je váš názor. Sú rôzne životné situácie a rôzni ľudia s rôznou mentálnou výbavou.

sosak: Kryštáľovú guľu nemám. Nehovorila som o pani - zadávateľke, ale všeobecne, z prípadov (človek vs. nebankovka), ktoré som ja osobne stretla, videla a riešila. Dôvod nemožnosti splácať - pokračovať riadne v splácaní sa môže naskytnúť aj v priebehu splácania, či nie?
sosak
14.08.14,04:57
1jajoska1 : Tvoja zadaná otázka je :Ako sa môžem brániť, ak je vyvíjaný hrubý nátlak na moju osobu kvôli nesplácanej pôžičke?
12.08.14 11:47
Vo svojej odpovedi som uviedol : Informuj sa na polícii, alebo podaj trestné oznámenie.
Ak máš SMS - ky, od sprostredkovateľa pôžičky, kde ťa uráža, ponižuje a vyhráža sa, to je dôkaz. Podaj trestné oznámenie, na sprostredkovateľa pôžičky, kde uvedieš - poskytneš SMS - ky, za vyhrážanie a uvedieš ďalšie okolnosti, ktoré ty vnímaš ako psychický nátlak na tvoju osobu. Ak si SMS - ky vymazala, polícia si môže na základe TO u telef. operátora zistiť. Takže : Za moju radu som dostal nevhodné, ale aj tak si myslím že som odpovedal na tvoju otázku, ktorú si zadala najlepšie, pretože jedine polícia má právo a povinnosť sa zaoberať vyhrážkami, ponižovaním... Dotyčného si zavolajú, porozprávajú, a vysvetlia. Zdôrazňujem : Prijaté SMS ky sú dôkaz !