zakovicova
19.04.06,13:45
Moze mi niekto z Vas vysvetlit na konkretnom pripade uctovanie financneho prenajmu u prenajimatela - novy sposob.
Priklad:
obstaravacia cena auta bez DPH: 200 tis.
DPH : 38 tis.
doba prenajmu:36 mesiacov
na konci sa auto este preda za 10 tis. bez DPH
mesacny financny vynos: 2000 bez DPH
DPH z mesacneho financneho vynosu: 380 SKK

Viem, ze na zaciatku mam dat obstaravciu cenu bez DPH na 374 - oproti vynosom a zaroven vyradit z majetku oproti nakladom. Ale tu koncim - neviem sa z postupov uctovania v PU vysomarit. Napr. - kedy mam uctovat a odvadzat DPH z istiny, kedy financny vynos a z neho DPH - atd.
Pozerala som si postupy od Cenigovej, ale nejako sa mi nezda. Ona uctuje DPH na vystupe oproti banke: 221/374, 343 - a vobec, cele mi to tam nejako nesedi a nepaci sa mi to.
A pre jednoduchost pripadu - ako sa zauctuje predcasne ukoncenie leasingovej zmluvy?

Prosim, pomozte, vdaka
KEJKA
19.04.06,11:59
nuž, ak sa ti nepáči postup od Ing. Cenigovej, môžeš si mesačne účtovať predpis, napr. 315/374,343 a potom vyrovnať s úhradou 221/315. To je detail.
KEJKA
19.04.06,12:03
doplním, majetok vyradením sa dostane na dlhodobú pohľadávku, a tá sa znižuje podľa splátkového kalendára
použijem účet pre mesačný predpis (aj mne sa to viac páči ako účtovať rovno z banky)
315/374, 343, 662, 668
vlastne je to zrkadlový obraz účtovania u nájomcu.
Teraz tu nemám Cenigovú, ale určite to má dobre.
zakovicova
19.04.06,12:06
Fajn - to je naozaj detail, aj ked v postupoch je nieco ine. Ale ako si mam vysvetlit §30a/4 postupov uctovania:
Ku dnu, ku ktoremu sa zostavuje uctovna zavierka sa v uctovnictve prenajimatela uctuje na tarchu uctu 374 - pohladavky z najmu - financny vynos pripadajuci na obdobie od posledneho dna splatnosti dohodnutych platieb do dna, ku ktoremu sa zostavuje uctona zavierka so suvztaznym zapisom v prospech uctu 662. Mozno som blba, ale fakt tomu nerozumiem.

a este - co je na tej 668?