fortunka
12.08.14,12:46
Firma kupuje budovu (konkretne sklad) , potrebujem urobit nejake podklady, aby sme sa rozhodli medzi financovaním úverom alebo leasingom, ale niekde som citala informaciu o zmene zákona a postupoch odpisovanie (1. zrušenie leasingového odpisovania + 2. predĺženie doby odpisovania). Je to dosť rozdiel. Nikdy som este takyto majetok neriesila, takze:

1. Ak budovu kúpime v 9/2014, kedy sa zaradí do majetku a bude sa odpisovať? (predpokladajú sa úpravy cca mesiac, netuším čo ešte bude treba vybavovať, používať sa bude najneskôr od 1.10.14 a je jedno v akom štádiu budú papiere:) )

2. Budem k obstarávacej cene prirátavať aj všetky opravy (okná, podlaha) alebo to môže ísť priamo do nákladov?

3. Neviem v akom štádiu je tá horeuvedená zmena, ale ak to odsúhlasia bude to platiť aj spätne? Alebo len na majetok kúpený "potom"? Alebo napr. tento rok odpíšem tak ako bude leasing a budúci už podľa nového. Prípadne zaradím na 20 ročné odpisovanie a ak zmenia zákon prepočíta sa to na 40 rokov (napr.) ??

4. Pri leasingu budovy to bude rovnako ako autách? Splátku budem účtovať ako nedaňovú časť (istina) a potom daňový náklad (úrok, poistenie, prípadne DPH)?

Som z toho jeleň :) Dúfam, že som na nič nezabudla :)