Sona1988
12.08.14,14:14
Zdravím Vás, potrebovala by som odborne poradiť ohľadom mojej situácie. Zbežne zhrniem ešte: r. 2013, ukončená VŠ, 15.10.2013 - 14.1. 2014 jedna práca, od 1.2.- 11.9.2014 zastupovanie počas MD. Momentálne som v 11. týždni tehotenstva. Podmienku 270 dní platenia nemocenského poistenia by som splňala, takže nárok na materskú by bol. Avšak hlavný problém je v tom, že prácu mám na dobu určitú, len do toho 11.9. Viem, že ma ako tehotnú už nikto nikde nezamestná, tak sa potrebujem poradiť ako to ďalej riešiť, ak materskú dovolenku mám až v januári. Po 11. 9. sa mám hlásiť na úrade práce? Mám nárok na nejaké dávky? Mám sa dať na pn-ku, či rizikové? Ak áno, tak kedy - ešte v čase trvania pracovného pomeru? Čo bude pre mňa lepšie, výhodnejšie, nechcem zostať celkom bez korunky. Ďakujem za odpovede.
Chobot
12.08.14,14:38
Môžeš sa evidovať na úrade práce, ale nárok na podporu nebudeš mať, lebo máš málo mesiacov platené poistné.

Pre teba bude nalepšie ísť na PN, buď tesne pred skončením PP alebo do 7 dní po skončení, nech máš nárok na nemocenské až do nástupu na materskú dovolenku.
Zuzanka_ba
12.08.14,22:23
Súhlasím s Chobotom, a ešte doplním, že podľa § 32 ods 2 písm b) SP, ak ti zanikne nemocenské poistenie /skončí ti PP/ počas tehotenstva, ochranná lehota je osem mesiacov. Rozdiel v dávke je potom len v prvých troch dňoch oproti tomu keby si šla na PN ešte počas trvania PP, takže žiaden veľký rozdiel. Najvýhodnejšie je nastúpiť na PN hneď po skončení PP. Prípadne tesne ku koncu PP.
Romanticky si predstavujem, že ti zamestnávateľ umožní predĺžiť PP, dajme tomu že zamestnankyňa, ktorú zastupuješ, pôjde na rodičovský:)
Llívia
13.08.14,06:39
...Mám sa dať na pn-ku, či rizikové?...

A je na to dôvod?