Mata83
19.04.06,13:25
Ahojte poraďáci, potrebujem od Vás radu - aké sú stupne rizikových pracovísk - hlavne 3. a 4. stupeň, lebo len dnes som sa dozvedela, že musíme povinne platiť týmto zamestnancom doplnkové dôch. sporenie. Dočítala som sa v zákone, že je to platné od roku 2004, len nikde neviem nájsť tie stupne. Díky za radu.
Mata83
19.04.06,11:37
poradí mi niekto prosím????:mee:
Origos
19.04.06,11:44
Je to Nariadenie vlády č. 511/2004 Z.z. príloha 1.
Veľa zdaru... :-)
Mata83
19.04.06,11:49
diiiiky, moc mi to síce nehovorí a ako obvykle náš "bezpečák" sa mi otočil chrbtom. ale idem študovať. papa
deha
19.04.06,11:58
Neviem či sa do toho teraz hrnúť keď od 1.1.2006 sa transformovali DDP na klasic. komerč.poisťovne,počkaj radšej
Darana
19.04.06,12:09
Aj mňa prepadli drahé tety poisťováčky, že je to potrebné - teda povinné aj pre zamestnancov aj pre zamestnávateľov, vraj zamestnanci si môžu zvoliť aj nulový odvod a bla bla bla.

Čo ja viem, že by to bolo také strašné súrne a povinné, keď ma od 2004 nikto zo žiadnej poisťovne ešte neoslovil - sa mi to nejako nezdá...
Hronská Iveta
19.04.06,12:34
Aj mňa prepadli drahé tety poisťováčky, že je to potrebné - teda povinné aj pre zamestnancov aj pre zamestnávateľov, vraj zamestnanci si môžu zvoliť aj nulový odvod a bla bla bla.

Čo ja viem, že by to bolo také strašné súrne a povinné, keď ma od 2004 nikto zo žiadnej poisťovne ešte neoslovil - sa mi to nejako nezdá...
Nikto z poisťovne (sporiteľne) Vás nemusí oslovovať. V prípade, že zamestnávateľ zamestnáva zamestnancov, ktorí pracujú v spomínanej 3 a 4 kategórii, je povinnosťou zamestnávateľa takúto zmluvu uzavrieť a týmto zamestnancom na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie) prispievať. Táto povinnosť vyplýva zo Z.č.650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení.
Uvádzam aspoň pár ustanovení:
§5 ods.2
(2) Zamestnanec, ktorý vykonáva práce zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4, je povinný uzatvoriť účastnícku zmluvu a jeho zamestnávateľ je povinný uzatvoriť zamestnávateľskú zmluvu, a to do ôsmich dní od začatia výkonu týchto prác.


§11 ods.2
(2) Počas výkonu prác, ktoré sú zaradené na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia do kategórie 3 alebo 4, účastníkovi zaniká doplnkové dôchodkové sporenie len jeho smrťou.


§12 ods.2
(2) Za zamestnanca, ktorý vykonáva práce, ktoré sú na základe rozhodnutia orgánu na ochranu zdravia zaradené do kategórie 3 alebo 4, platí príspevky zamestnávateľ. Účastník počas obdobia vykonávania týchto prác môže platiť príspevky.
Darana
20.04.06,06:17
Tuším ste ma celkom nepochopila, ja som netvrdila, že ma musia oslovovať, ale že je divné, že tak urobili len teraz. Vždy keď sa schváli nejaký zákon a pod. - kde je niekto POVINNÝ platiť nejakú poistku tak nás napadnú ako roj včiel a teraz nič. Ja som vôbec nepostrehla, že sme povinný niečo také platiť a ani som nečítala nič také - čo ma samozrejme neospravedlňuje - a v tomto prípade by sa mi hodilo, keby boli prišli a upozornili ma na to oni.
bezradná
20.04.06,06:25
Tuším ste ma celkom nepochopila, ja som netvrdila, že ma musia oslovovať, ale že je divné, že tak urobili len teraz. Vždy keď sa schváli nejaký zákon a pod. - kde je niekto POVINNÝ platiť nejakú poistku tak nás napadnú ako roj včiel a teraz nič. Ja som vôbec nepostrehla, že sme povinný niečo také platiť a ani som nečítala nič také - čo ma samozrejme neospravedlňuje - a v tomto prípade by sa mi hodilo, keby boli prišli a upozornili ma na to oni. Podobný prístup poisťovákov som postrehla aj ja. Ale som veľmi zvedavá, ako sa to vyvinie. Koho budete nútiť, aby sa prihlásil do DDP. A ako sa určí poisťovňa? Každý kde chce, alebo sa vyberie jedna DDP? Ak niekto viete, napíšte presne ako na to. Mám totiž ten pocit, že nás by sa to malo týkať. Asi budeme zaradení do kat. 3
Hronská Iveta
20.04.06,10:07
Tuším ste ma celkom nepochopila, ja som netvrdila, že ma musia oslovovať, ale že je divné, že tak urobili len teraz. Vždy keď sa schváli nejaký zákon a pod. - kde je niekto POVINNÝ platiť nejakú poistku tak nás napadnú ako roj včiel a teraz nič. Ja som vôbec nepostrehla, že sme povinný niečo také platiť a ani som nečítala nič také - čo ma samozrejme neospravedlňuje - a v tomto prípade by sa mi hodilo, keby boli prišli a upozornili ma na to oni.
Plne Vás chápem. Tých zákonov je práve pri mzdách neskutočné množstvo a naviac sa neustále menia. Niet teda divu, že niektoré "veci" uniknú. Vyššie som Vám preto len uviedla zákon, v zmysle ktorého Vám táto povinnosť vyplýva.


Podobný prístup poisťovákov som postrehla aj ja. Ale som veľmi zvedavá, ako sa to vyvinie. Koho budete nútiť, aby sa prihlásil do DDP. A ako sa určí poisťovňa? Každý kde chce, alebo sa vyberie jedna DDP? Ak niekto viete, napíšte presne ako na to. Mám totiž ten pocit, že nás by sa to malo týkať. Asi budeme zaradení do kat. 3
Zákon nehovorí o tom, či zamestnávateľ musí uzatvoriť jednu, alebo viac zmlúv. V každom prípade má každý zamestnanec pracujúci v spomínaných kategóriách od zamestnávateľa na tento príspevok nárok. Zamestnanec si naviac ani nemusí prispievať, ale zamestnávateľ túto povinnosť má. Naviac, každý zamestnanec môže mať uzatvorenú zmluvu s inou sporiteľňou. Napr. jeden zamestnanec má so sporiteľňou (DDS) - "XX", kde si len on sám sporí.
Iný zamestnanec má uzatvorenú zmluvu so sporiteľňou (DDS) - "YY", kde si len on sám sporí.
Zamestnávateľ uzatvorí zmluvu s ďalšou sporiteľňou (DDS) - "ZZ", kde budú prihlásení všetci zamestnanci, ktorí spĺňajú podmienky pre nárok na tento príspevok od zamestnávateľa, zamestnanci si aj v tejto sporiteľni môžu sporiť vlastnými čiastkami (čiže budú mať ďalšie sporenie), ale ak nechcú, ani si nemusia sporiť, ale zamestnávateľ im musí na DDS prispievať.
Dúfam, že som nikoho nepomýlila, ale myslím, že aj takto by to mohlo byť.
valika3
21.04.06,04:59
Povinnost zamestnávateľovi prispievať zamestnancom zaradeným do 3. a 4. kategórie vznikla až transformáciou doplnkových dôchodkových poisťovní na doplnkové dôchodkové sporiteľne. A prvá takáto licencia bola udelená až v januári roku 2006.
AnitaMartinska
21.04.06,09:47
A ako to budete riesit, ked vam povie zamestnavatel,ze na to nemate
financne prostriedky?
U nas si musi dat kazdy zamestnanec najskor ziadost o tento prispevok, ak ma nan narok. Ak si neda / hlavne z nevedomosti/, tak ja mu nemozem sama od seba zacat prispievat, hoci to hovori zakon.
Hronská Iveta
21.04.06,16:45
A ako to budete riesit, ked vam povie zamestnavatel,ze na to nemate
financne prostriedky?
U nas si musi dat kazdy zamestnanec najskor ziadost o tento prispevok, ak ma nan narok. Ak si neda / hlavne z nevedomosti/, tak ja mu nemozem sama od seba zacat prispievat, hoci to hovori zakon.
Ak nemá zamestnávateľ finančné prostriedky??? - toto nebude zrejme pri kontrolách nikoho zaujímať. Proste zamestnávateľ by si na tie príspevky mal nájsť finančné prostriedky. V tomto Vám zrejme nik nepomôže.
Čo sa týka toho, že u Vás dáte príspevok len takému zamestnancovi, ktorý si o to požiada - toto nevidím ako správny postup. Pri kontrole môžete mať z toho len a len problémy. Keďže ako zamestnávateľ máte túto povinnosť, je logické, že zamestnanca upozorníte, že on musí uzavrieť účastnícku zmluvu a zamestnávateľ musí uzavrieť zamestnávateľskú zmluvu. V príspevku č.7 sú práve tieto ustanovenia vycitované. Zamestnanec by bol predsa hlúpy, aby tú zmluvu neuzavrel, keďže mu bude zamestnávateľ na toto sporenie prispievať. Pritom sám zamestnanec si sporiť zo svojich prostriedkov nemusí. Naviac, kontrola nebude kontrolovať zamestnanca, ale predovšetkým Vás, ako zamestnávateľa. Myslím, že určite neobstojí to, že zamestnanec o tento príspevok nepožiadal.
Viera123
22.09.06,12:41
Je to Nariadenie vlády č. 511/2004 Z.z. príloha 1.
Veľa zdaru... :-) Toto nariadenie bolo zrušené dňom 1.6.2006 a bolo nahradené s účinnosťou od 1.6.2006
Zákonom č. 126/2006 Z. z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov, kde je vo vykonávacích predpisoch k uvedenému zákonu č. 357/2006 Z. z. o podrobnostiach o faktoroch práce a pracovného prostredia vo vzťahu ku kategorizácii pracovných činností a o náležitostiach návrhu na zaradenie pracovných činností do kategórií z hľadiska zdravotných rizík vypísaná daná problematika.
vema
10.03.07,18:14
Dnes v Pravde je článok o DDS a zostala som mierne v šoku, keď som čítala, že pracovníci ktorí sú zaradení v 3 alebo 4 kateg.rizikovej práce a príspevky ktoré im prispieva zamestnávateľ sú oslobodené od dane v plnom rozsahu a nezvyšujú daňový základ zamestnanca.Taktiež aj nezvyšujú vymeriavací základ na zdravotné poistné.My máme aj rizikové pracoviská, neviem v akej kategórii sú zaradené, ale ja spracuvávam tieto príspevky všetkým rovnako, bez uvedených úľav.Teraz momentálne už nemáme žiadne rizikové pracovisko a pred tým to bol hluk a prach. Je to pravda?
vema
11.03.07,19:17
Dnes v Pravde je článok o DDS a zostala som mierne v šoku, keď som čítala, že pracovníci ktorí sú zaradení v 3 alebo 4 kateg.rizikovej práce a príspevky ktoré im prispieva zamestnávateľ sú oslobodené od dane v plnom rozsahu a nezvyšujú daňový základ zamestnanca.Taktiež aj nezvyšujú vymeriavací základ na zdravotné poistné.My máme aj rizikové pracoviská, neviem v akej kategórii sú zaradené, ale ja spracuvávam tieto príspevky všetkým rovnako, bez uvedených úľav.Teraz momentálne už nemáme žiadne rizikové pracovisko a pred tým to bol hluk a prach. Je to pravda?Nikto sa nechce vyjadriť?
valika3
12.03.07,07:06
ja tiež príspevky zamestnávateľa na DDS za rizikové práace zdaňujem a zrážam z nich zdravotné poistenie. Dôvod: v zákone o dani z príjmov sú od dane oslobodené okrem zdravotného poistného, sociálneho poistného aj príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobnitného predpisu /nie je uvedené aký to je/,ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca. Podľa mňa účelom DDS /čo sa týka rizikových prác/ je získať doplnkový dôchodkový príjem v prípade skončenia výkonu týchto prác /doplnkový výsluhový dôchodok/ a ten sa môže vyplácať od 40.roku veku. Podľa mňa to nie je starobné dôchodkové sporenie a z uvedeného dôvodu ho treba zdaňovať.
jeef
25.06.07,10:59
- začali sme prispievať zamestnancom 2% (zákonné minimum) zo sumy resp. vymeriavacieho základu, ktroý tvorí (základný plat + nadčasový základ 100%)
- prišla však pripomienka zo strany zamestnancov, že 2% musia byť vyplácané z celej hrubej mzdy, do ktorej spadajú aj:
nadčasové príplatky
príplatky za sviatky
príplatky za nočné zmeny
výkonnostné príplatky
špeciaálne odmeny
a pod.

Viete mi poradiť čo by malo tvoriť vymeriavaci základ na výpočet 2%?
Ďakujem.
endrju
25.06.07,16:23
- začali sme prispievať zamestnancom 2% (zákonné minimum) zo sumy resp. vymeriavacieho základu, ktroý tvorí (základný plat + nadčasový základ 100%)
- prišla však pripomienka zo strany zamestnancov, že 2% musia byť vyplácané z celej hrubej mzdy, do ktorej spadajú aj:
nadčasové príplatky
príplatky za sviatky
príplatky za nočné zmeny
výkonnostné príplatky
špeciaálne odmeny
a pod.

Viete mi poradiť čo by malo tvoriť vymeriavaci základ na výpočet 2%?
Ďakujem.
Zákon 650/2004 Z.z. § 13 ods 3:
"... vo výške 2 % z vymeriavacieho základu zamestnanca podľa osobitného predpisu.4)"

4) § 138 ods. 1 až 7 zákona č. 461/2003 Z. z.

P.S.
Duplicitné zadanie otázky v dvoch rôznych témach neznamená, že autor otázky dostane odpoveď na otázku za polovičný čas ;)