Socci
12.08.14,17:05
Ahojte poraďáci,

mám do pôrodu 2 mesiace, som povinne poistená SZČO a ako dobrovoľne poistená osoba som v ochrannej lehote lebo mi zo zákona koncom júna zaniklo. Z týchto dvoch poistení by som mala šancu dostať z oboch minimum.

Ale, dostala som možnosť sa zamestnať, dokonca u dvoch zamestnávateľov, pretože potrebujú niekoho na preklady a účtovníctvo, čiže by som vedela pracovať kľudne z domu, zo svojho počítača, aj keď som tehotná.

Ako by to ovplyvnilo môj nárok na materskú? Pomohlo by mi to?

Počula som niečo také, že niekedy to sociálna poisťovňa berie ako úmyselné zamestnanie sa na zvýšenie materskej a nemuseli by mi vyplatiť nič. Je to pravda? Kde sa o tom v zákone píše?

Ešte podotýkam, že ako SZČO aj dobr.poist.osoba som už asi 3 roky.

Ďakujem krásne za poradenie, ak niekto vie, či sa mi to oplatí alebo nie.
Mila123
12.08.14,15:09
nežartuj, ako si chceš zvýšiť MD, keď predpokladám, že z dobrovoľného poistenia si v ochrannej lehote a novým poistením ti padne OL, to by ani tak nebolo na škodu, ale bola by si zamestnaná iba cca 2 týždne a potom by si mala, zo zákona to vyplýva, nastúpiť na MD.....
nestíhaš, môj názor.....
Katy a R
12.08.14,15:13
ak sa zamestnáš - OL ti padne - teda z dobrovoľného nárok nebude.
To úmyselné zamestnanie - neviem, ako posudzujú - museli by dokázať! (asi majú nejaké okaté prípady ??)
oplatilo by sa, keby si dosiahla nejaký dobrý VZ zo zamestnania - z jedného ťažko dosiahneš viac - to sa neoplatí, z dvoch PP - to už možno ??
... ále fakt trošku prekombinované - pretože do nástupu na materskú ti tuším chýba len pár dní ... ?
Socci
13.08.14,08:44
Vďaka za reakciu. Zisťovala som si že na materskú sa dá nastúpiť najneskôr v deň pôrodu, najskôr 6 - 8 týždňov pred ním. ale neviem to, či by som prišla o tých 6-8 t. keď by som nastúpila až v deň pôrodu. Nevieš náhodou?

A tiež nevieš koľko by som musela v oboch zamenstnaniach robiť, aby sa mi VZ bral z oboch a koľko by musel byť?

Neviem či sa na to správne pozerám, ale teraz budem mať aj z OL aj zo SZČO min materskú z oboch poistení. Keby som sa zamestnala v tých 2 PP, tak mi síce OL padá, ale možno by som mohla dosiahnuť to, že aj zo SZČO, aj z oboch PP by som mohla mať min materskú, a teda 3 minimá namiesto dvoch, čo by bolo dokopy samozrejme viac ako pri tej alternatíve čo mám teraz. Alebo uvažujem nesprávne?
Socci
13.08.14,08:46
Vďaka za reakciu, vyššie som to písala, že som si zisťovala, že na materskú sa dá nastúpiť až deň pôrodu, len neviem, či by som potom o tých 6 t materskej pred pôrodom neprišla.. neviem či sa to posúva alebo nie. Nevieš náhodou.

Tiež som vyššie písala, že prečo tak uvažujem - viď prosím tú reakciu na Katy a R. Nevieš náhodou poradiť? ďakujem.
Katy a R
13.08.14,09:19
no však píšem - teoreticky 3 minimá (2 PP) by sa oplatili ... ale! ak naozaj SP robí kontroly - že "úmyselné zamestnanie" ??? ... tak sa môže stať, že budeš mať len jedno minimum. Ja by som do toho šla - len ak by to fakt bolo na 100% OK.
Viem o jednom prípade - keď bola kontrola kvôli nanovozamestnaniu - u toho istého zamestnávateľa - a veru nedopadlo to dobre pre mamičku - nebolo materské z vyššieho VZ ako plánovala - zrejme nevedeli riadne zdokumentovať - alebo nepremysleli do detajlov? (ale možno niekto doplní konkrétne ??).
a keď nastúpiš v deň pôrodu - samozrejme, že bude materská kratšia ... to si treba aj dobre naštudovať ! - všetko máš v zákone! a ak je dávka z poistenia v OL - tak to neprichádza do úvahy .
opakujem! veľmi prekombinované - veľký pozor si treba dať, všetko zvážiť, lebo maličká chyba môže mať veľké následky.
Mila123
13.08.14,09:23
súhlasím s Katty, neskoro sa ozývaš
Socci
13.08.14,15:47
To že by materská bola kratšia, to by chcelo prepočítať, či to čo by som dostávala navyše tých 28 týždňov po pôrode by bolo viac ako to o čo by som prišla kvôli neskoršiemu nástupu na materskú kvôli zamestnaniu sa + zaplatené odvody.
najviac ma ale tak ako hovoríš trápi to, či mi to sociálka naozaj nemôže vziať práve kvôli tomu, že to posúdi ako úmyselné zvyšovanie materskej. Nevieš, kde je to v zákone napísané, že to majú právo stopnúť?
A vďaka za skúsenosť, práve v to dúfam, že sa tu vyjadria ľudia, ak s tým skúsenosť mali. Tak si to možno rozmyslím aj ja, nestojí mi to privirobenie a prac.skúsenosti za to, že by som potom mala oveľa nižšiu materskú celý pol rok.
Socci
09.09.14,18:58
Vdaka za upozornenie :)