stanicapap
19.04.06,13:30
ahojte,uz ste mi x-krat poradili, no tentokrat idem opat s otazockou: ak mi pri PN vysiel urcity VZ, tak tento plati len pre nemocenske poistenie v soc.poist., alebo pre vsetky poistenia pre soc.poistovnu a zdrav.poist.? (cize nevypocitavam to z hrubej mzdy, kt. cini 29900,-?) vopred vdaka za odpoved..(hadam som sa vyjadrila zrozumitelne)
Zita4
19.04.06,11:35
ahojte,uz ste mi x-krat poradili, no tentokrat idem opat s otazockou: ak mi pri PN vysiel urcity VZ, tak tento plati len pre nemocenske poistenie v soc.poist., alebo pre vsetky poistenia pre soc.poistovnu a zdrav.poist.? (cize nevypocitavam to z hrubej mzdy, kt. cini 29900,-?) vopred vdaka za odpoved..(hadam som sa vyjadrila zrozumitelne)
Aký vymeriavací základ pri PN myslíš? Ak je to denný VZ, podľa ktorého vyplácaš náhradu mzdy počas PN, to je niečo úplne iné, ako mesačný vymer. základ pre platenie poistného.
V krátkosti: pre sociálne poistenie je to hrubá mzda a pre zdravotné poistenie hr. mzda + príspevok zamestnávateľa na doplnk. dôch. sporenie.
stanicapap
19.04.06,11:41
myslím tym, ze VZ pre nem. poist. na potvrdenie SP mi vyslo 3829 (z toho som vypocitala aj nahradu prijmu za 10 dni), pricom hr.mzda ako som spomenula je 29900,- no teraz robim vykazi do jednotl. poistovni a neviem, kt. z tychto VZ mam pouzit napr. na IP, PvN, SP a SDS a pod. co s tym?
Zita4
19.04.06,11:51
myslím tym, ze VZ pre nem. poist. na potvrdenie SP mi vyslo 3829 (z toho som vypocitala aj nahradu prijmu za 10 dni), pricom hr.mzda ako som spomenula je 29900,- no teraz robim vykazi do jednotl. poistovni a neviem, kt. z tychto VZ mam pouzit napr. na IP, PvN, SP a SDS a pod. co s tym?
Vymeriavací základ bude hrubá mzda. To, čo si dala do potvrdenia pre SP, je VZ počas rozhodného obdobia, z ktorého sa vypočíta náhrada príjmu a nemocenské. Vymeriavací základ pre soc. poistenie je hrubá mzda dosiahnutá v danom mesiaci. (Samozrejme bez vyplatenej náhrady mzdy počas DPN.)
stanicapap
19.04.06,11:58
takze si to upresnim: kedze idem vypocitat povinne odvody, tak tie budem pocitat nasledovne:
1) soc.poist.: 29900(hruba mzda)-3522(vyplatena nahrada mzdy za 10 dni PN) sa rovna VZ pre ostatne poistne a prispevky - mimo nemoc.poistenia, kde VZ bude 3829,-(tuto sumu som dostala po vypocte a vraj je spravna)
2) VsZP: VZ bude opat 29900,-Sk minus 3522,-Sk
dobre tomu rozumiem?
(asi vyzeram ako analfabet, vsak?) majte prosim so mnou strpenie..
Zita4
19.04.06,13:22
takze si to upresnim: kedze idem vypocitat povinne odvody, tak tie budem pocitat nasledovne:
1) soc.poist.: 29900(hruba mzda)-3522(vyplatena nahrada mzdy za 10 dni PN) sa rovna VZ pre ostatne poistne a prispevky - mimo nemoc.poistenia, kde VZ bude 3829,-(tuto sumu som dostala po vypocte a vraj je spravna)
2) VsZP: VZ bude opat 29900,-Sk minus 3522,-Sk
dobre tomu rozumiem?
(asi vyzeram ako analfabet, vsak?) majte prosim so mnou strpenie..
Tých 29900 Sk je hrubá mzda za odpracovanú dobu v danom mesiaci?
Jana Motyčková
19.04.06,19:02
takze si to upresnim: kedze idem vypocitat povinne odvody, tak tie budem pocitat nasledovne:
1) soc.poist.: 29900(hruba mzda)-3522(vyplatena nahrada mzdy za 10 dni PN) sa rovna VZ pre ostatne poistne a prispevky - mimo nemoc.poistenia, kde VZ bude 3829,-(tuto sumu som dostala po vypocte a vraj je spravna)
2) VsZP: VZ bude opat 29900,-Sk minus 3522,-Sk
dobre tomu rozumiem?
(asi vyzeram ako analfabet, vsak?) majte prosim so mnou strpenie..

VZ 3829 pre nemocenské poistenie môže byť dobre, ak pracovník bol 26 dní z 31 dní mesiaca práceneschopný (alebo nepl.voľno a pod.). Pre SP sa totiž maximálny VZ kráti za dobu PN. V takom prípade ale je maximálny VZ pre StP, IP a PvN 7658 Sk. VZ pre ZP sa nekráti, je pravdepodobne tých 29900-3522 (podľa toho, čo všetko je v tých 29900 zahrnuté).
stanicapap
20.04.06,12:52
Tých 29900 Sk je hrubá mzda za odpracovanú dobu v danom mesiaci?
ano, to je podla pracovnej zmluvy fixny mesacny plat (kazdy mesiac rovnako - ale priznam sa, nie je to 29900,- ale rovnych 29 000,-Sk)
stanicapap
20.04.06,12:55
VZ 3829 pre nemocenské poistenie môže byť dobre, ak pracovník bol 26 dní z 31 dní mesiaca práceneschopný (alebo nepl.voľno a pod.). Pre SP sa totiž maximálny VZ kráti za dobu PN. V takom prípade ale je maximálny VZ pre StP, IP a PvN 7658 Sk. VZ pre ZP sa nekráti, je pravdepodobne tých 29900-3522 (podľa toho, čo všetko je v tých 29900 zahrnuté).
a aký VZ v soc.poist. je na ÚP, GF a PdRF?
Jana Motyčková
20.04.06,13:33
a aký VZ v soc.poist. je na ÚP, GF a PdRF?
ÚP nemá obmedzenie, takže celá mzda (podľa toho,čo píšeš 29000-3522, aj keď neviem či je správne odpoćítanie náhrady príjmu - závisí, čo je v pracovnej zmluve.

GP 3829
RF 7658
stanicapap
21.04.06,06:06
ÚP nemá obmedzenie, takže celá mzda (podľa toho,čo píšeš 29000-3522, aj keď neviem či je správne odpoćítanie náhrady príjmu - závisí, čo je v pracovnej zmluve.

GP 3829
RF 7658

co sa tyka toho odpocitania,tak to mi poradila Zitka-teda ak som to dobre pochopila - je to niekolko prispevkov vyssie-skusis sa na to pozriet, teda ak by si si nasla cas - musim to dnes odovzdat a mam z toho hlavu ako melon uz 2 tyzdne..vopred vdaka
stanicapap
21.04.06,06:34
a este predsa otazocka: tento zamestnanec si neuplatnuje odpoc.polozku, takze ako mu vypocitam dan zo mzdy? (chapem,ze sa na mna pozerate ako na blbca,ale fakt si neviem poradit - mam pred sebou "nosu zakonov" ale nic mi to nehovori!!)
ajobs
21.04.06,14:28
a este predsa otazocka: tento zamestnanec si neuplatnuje odpoc.polozku, takze ako mu vypocitam dan zo mzdy? (chapem,ze sa na mna pozerate ako na blbca,ale fakt si neviem poradit - mam pred sebou "nosu zakonov" ale nic mi to nehovori!!)

Hrubá mzda - odvody = základ dane. Zo základu dane vypočítaš 19 %.
Jana Motyčková
21.04.06,15:08
co sa tyka toho odpocitania,tak to mi poradila Zitka-teda ak som to dobre pochopila - je to niekolko prispevkov vyssie-skusis sa na to pozriet, teda ak by si si nasla cas - musim to dnes odovzdat a mam z toho hlavu ako melon uz 2 tyzdne..vopred vdaka

S pevnou mzdou som sa nestretla, neviem ako sa počíta a neviem, či je celkom v súlade so zákonmi (napr. výpoćet náhrady pri dovolenke, či má nárok na nemocenské a pod.).
stanicapap
24.04.06,06:42
Hrubá mzda - odvody = základ dane. Zo základu dane vypočítaš 19 %.
takze, tu sa vobec nezohladnuje PN? (t.z. 29tis. je hruba mesacna mzda minus odvody, ktore mi vysli pocas trvanie PN - to je zaklad pre odvod dane?)
stanicapap
24.04.06,06:43
S pevnou mzdou som sa nestretla, neviem ako sa počíta a neviem, či je celkom v súlade so zákonmi (napr. výpoćet náhrady pri dovolenke, či má nárok na nemocenské a pod.).
aby som to upresnila - ma mesacne 29tis., bez ohladu na to, ci je sviatok a pod. proste kazdy mesiac ma fixny plat - nie je to v sulade so zakonom?
ajobs
24.04.06,07:43
aby som to upresnila - ma mesacne 29tis., bez ohladu na to, ci je sviatok a pod. proste kazdy mesiac ma fixny plat - nie je to v sulade so zakonom?

Hrubá mzda a fixný plat nie je to isté. Ak mal predsa PN počas mesiaca, jeho hrubá mzda nebude oných 29.000 Sk, ale bude to mzda iba za odpracovanú dobu. Čiže prakticky, ak v mesiaci, ktorý má 20 pracovných dní bude jeho celá (nekrátená) mzda 29.000 Sk, potom ak v mesiaci bude mať napr. 5 dní PN, bude jeho hrubá mzda 29.000/20*15=21.750 Sk.
Za PN dostane náhradu príjmu ako čistú dávku, ktorá sa nezahŕňa do výpočtu odvodov ani do mzdy na účely zdanenia.
stanicapap
24.04.06,07:59
Hrubá mzda a fixný plat nie je to isté. Ak mal predsa PN počas mesiaca, jeho hrubá mzda nebude oných 29.000 Sk, ale bude to mzda iba za odpracovanú dobu. Čiže prakticky, ak v mesiaci, ktorý má 20 pracovných dní bude jeho celá (nekrátená) mzda 29.000 Sk, potom ak v mesiaci bude mať napr. 5 dní PN, bude jeho hrubá mzda 29.000/20*15=21.750 Sk.
Za PN dostane náhradu príjmu ako čistú dávku, ktorá sa nezahŕňa do výpočtu odvodov ani do mzdy na účely zdanenia.
ako vidim, mam vazne nedostatky (ale ako som uz pisala nie som mzdar-len mi to hodili od januara na plecia, tak sa trapim:mee:) opat sa idem uistovat: zamestnanec odpracoval len 5 kalendarnych dni - dna 06.03.2006 nastupil na PN,kt.stale trva, takze jeho hruba mzda za tento mesiac bude 29000/23*5 je to spravne? a odvody budem ratat z tejto sumu? lebo uz mi vyssie poradili jednotlive VZ pre danu odvod.povinnost do soc.poist. - ja uz vazne neviem ako sa volam - zda sa mi,ze to aj ja budem musiet "hodit na plece inemu cloveku" :mee:
Zita4
24.04.06,08:09
ako vidim, mam vazne nedostatky (ale ako som uz pisala nie som mzdar-len mi to hodili od januara na plecia, tak sa trapim:mee:) opat sa idem uistovat: zamestnanec odpracoval len 5 kalendarnych dni - dna 06.03.2006 nastupil na PN,kt.stale trva, takze jeho hruba mzda za tento mesiac bude 29000/23*5 je to spravne? a odvody budem ratat z tejto sumu? lebo uz mi vyssie poradili jednotlive VZ pre danu odvod.povinnost do soc.poist. - ja uz vazne neviem ako sa volam - zda sa mi,ze to aj ja budem musiet "hodit na plece inemu cloveku" :mee:
Za dni, ktoré odpracoval, má dostať mzdu. (Ostatné je PN.) Z jeho hrubej mzdy sa platia odvody - to je vymeriavací základ, z ktorého sa počítajú odvody do SP a do ZP. Po odrátaní odvodov z hrubej mzdy dostaneš čiastkový základ dane. Ak má uplatnú nezdaniteľnú časť, odrátaš z tejto čiastky 7568 Sk a z toho rozdielu zaplatíš za neho 19 % daň. Ak nemá NČ, zdaníš ten rozdiel medzi jeho hrubou mzdou mínus odvody za zamestnanca.
stanicapap
24.04.06,08:17
Za dni, ktoré odpracoval, má dostať mzdu. (Ostatné je PN.) Z jeho hrubej mzdy sa platia odvody - to je vymeriavací základ, z ktorého sa počítajú odvody do SP a do ZP. Po odrátaní odvodov z hrubej mzdy dostaneš čiastkový základ dane. Ak má uplatnú nezdaniteľnú časť, odrátaš z tejto čiastky 7568 Sk a z toho rozdielu zaplatíš za neho 19 % daň. Ak nemá NČ, zdaníš ten rozdiel medzi jeho hrubou mzdou mínus odvody za zamestnanca.
zitka,takto to celkom chapem, ALE PROSIM TA, AKA JE TA HRUBA MZDA - je to tych 29tis. ALEBO TO, CO SOM NACRTLA V PRISPEVKU VYSSIE?:mee:
stanicapap
24.04.06,08:20
ZITKA,prosim ta, nevies mi poskytnut nejaku MUSTRU, ako by mal vyzerat cely vypocet mesacnej mzdy, za tych podmienok, kt. som tu uz uviedla (t.j. 1) zamestnanec ma mes.pevnu mzdu dla prac.zmluvy 29tis. 2) od 06.03.2006 do dnesneho dna je PN - teda akoby si ty postupovala pri vypocte tejto mzdy...vopred vdaka
Zita4
24.04.06,08:24
zitka,takto to celkom chapem, ALE PROSIM TA, AKA JE TA HRUBA MZDA - je to tych 29tis. ALEBO TO, CO SOM NACRTLA V PRISPEVKU VYSSIE?:mee:
Zober jeho mesačnú mzdu 29000, vydeľ počtom pracovných dní a vynásob počtom odpracovaných dní. To bude tá hrubá mzda. ;)
stanicapap
24.04.06,08:28
Zober jeho mesačnú mzdu 29000, vydeľ počtom pracovných dní a vynásob počtom odpracovaných dní. To bude tá hrubá mzda. ;)
a z tej potom platim odvody aj pre soc.poistovnu aj pre zdravotnu? lebo niekolko prispevkov vyssie mi bolo poradene, ze VZ pre SP, SDS, IP a PvN bude 7658, pre ÚP je to hruby mzda (cize to co mi vyjde dla tvojej mustry vypoctu?), pre GP je to 3829,-(toto je aj VZ pre NP) a pre PdRF je to opat 7658,- je to spravne?
stanicapap
24.04.06,08:39
Zober jeho mesačnú mzdu 29000, vydeľ počtom pracovných dní a vynásob počtom odpracovaných dní. To bude tá hrubá mzda. ;)
zitka, opat ta musim "atakovat", ale ide o skutocne odpracovanie dni (co cini 3 dni) ALEBO ide o odpracovane dni kalendaren (co je 5 dni):confused:? dufam,ze sa nehnevas,ale...
Zita4
24.04.06,09:30
zitka, opat ta musim "atakovat", ale ide o skutocne odpracovanie dni (co cini 3 dni) ALEBO ide o odpracovane dni kalendaren (co je 5 dni):confused:? dufam,ze sa nehnevas,ale...
Počítať môžeš len pracovné dni. Takže v marci bolo 23 pracovných dní:
29000:23*3, keďže odpracoval len 3 dni.
stanicapap
24.04.06,10:09
Počítať môžeš len pracovné dni. Takže v marci bolo 23 pracovných dní:
29000:23*3, keďže odpracoval len 3 dni.
takze ta suma, kt. mi vyjde (3783,-Sk - hruba mzda za 3 odprac.dni)je ROZHODUJUCA pre vsetky typy povin.odvodov (soc.poist.+zdrav.poist.), mimo teda VZ pre nem.poist.?
Zita4
24.04.06,10:12
takze ta suma, kt. mi vyjde (3783,-Sk - hruba mzda za 3 odprac.dni)je ROZHODUJUCA pre vsetky typy povin.odvodov (soc.poist.+zdrav.poist.), mimo teda VZ pre nem.poist.?
Z tejto sumy platíš všetky odvody (aj nemocenské poistenie). Prečo myslíš, že pre nemocenské poistenie je iný VZ?
stanicapap
24.04.06,10:22
Z tejto sumy platíš všetky odvody (aj nemocenské poistenie). Prečo myslíš, že pre nemocenské poistenie je iný VZ?
pomylila som si to z nahradou mzdy pocas PN - tam bol trochu iny VZ pre vympocet nemocen.
zitka, si neskutocne zlata - teraz to uz zacinam trosicku chapat - mozno raz zo mna bude taky profik ako ty :D no ale to by som sa musela vellllmmmmiiiiii snazit..srdecna vdaka za vsetko..
Zita4
24.04.06,10:32
pomylila som si to z nahradou mzdy pocas PN - tam bol trochu iny VZ pre vympocet nemocen.
zitka, si neskutocne zlata - teraz to uz zacinam trosicku chapat - mozno raz zo mna bude taky profik ako ty :D no ale to by som sa musela vellllmmmmiiiiii snazit..srdecna vdaka za vsetko..
Ja mám od profíka veeeľmi ďaleko. :D Ale ďakujem.
stanicapap
24.04.06,10:55
Ja mám od profíka veeeľmi ďaleko. :D Ale ďakujem.
no taaaak, naco tolko skromnosti... este raz vdaka... prajem krasny slnecny den..
kubranka
24.04.06,18:02
Vedel by mi niekto poradiť aké sú minimálne vymeriavacie základy
do SP a ZP za 03/2006 pre zamestnanca, ktorý pracoval nasledovne
(úväzok 40 hodín týždenne, 5-dňový týždeň, platený hodinovou mzdou,
práca zaradená do III. stupňa):
1.-14.03. - odpracované všetky prac. dni
15.-24.03. - čerpal neplatené voľno
24.03. - prac. pomer ukončený dohodou
:confused:Prosím poraďte...
Jana Motyčková
24.04.06,18:08
Do SP 6900/31 x 14 (kalendárne dni poistenia)
Do ZP 39,70 x 18 x 8 zaokrúhli nahor. 18 je počet pracovných dní vrátane neplateného voľna.
kubranka
24.04.06,18:16
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
kacena
16.05.06,07:00
Neviem či som zaradila správne otázku , ale hádam áno.
Chcem sa poradiť ohľadne odvodov do ZP.
Máme jedného zamestnanca , ktorý je / bol / u nás zamestnaný na dobu určitú do 30.04.2006. Od polovice februára išiel na PN a do práce už nenastúpil.Za apríl 2006 bol jeho príjem za prácu nula , ale preplatila som mu 10,5 dňa dovolenky , kôli skončeniu pracovného pomeru.
Za 10,5 dňa dovolenky dostal v hrubom 3447,-Sk. Chcem sa Vás opýtať , či 3447,-Sk bude aj vymeriavací základ pre zdravotné poistenie. Mám z tejto sumy odviesť poistné ? A na výkaz preddavkov mám uviesť počet kalendárnych dní 10,5 ? Veľmi pekne ďakujem za radu.
m_miriam3
29.09.06,08:43
Mala by som otazočku ohľadom VZ pre soc. poistenie.
Zamestnanec celý mesiac na PN k 30.9.2006 rozviazanie pracovného pomeru. V mesiaci september preplatenie alikvotnej časti dovolenky. Táto dovolenka sa započitava do VZ počas vylúč. dôb poistnie?

Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Jana Motyčková
29.09.06,10:29
Preplatenie dovolenky sa síce započítava do VZ, ale keďže celý mesiac bol PN, jeho maximálny VZ pre SP sa kráti na nulu. T.j. s výnimkou úrazového poistenia jeho VZ do SP bude nulový.