destinyd28
12.08.14,20:42
Zdravím. Rada by som sa opýtala, aký je postup pri " papierovačkách", pokiaľ sa rozhodneme zatepliť starší rodinný dom. Je treba stavebné povolenie, alebo máme len ohlasovaciu povinnosť? Čo všetko musíme doložiť? Ak mi niekto vie podrobnejšie poradiť ohľadne týchto vecí aj v súvislosti s energetickým certifikátom a prípadnej kolaudácie (asi ju budeme potrebovať, ak treba povolenie?), budem vďačná. Ešte dodám, že ide o barák s prízemím a 1 poschodím. Dom nemá bleskozvod, ak sa nemýlim, tak v prípade kolaudácie bude treba riešiť aj bleskozvody. Viesť ich pod zateplenie (použijeme styrcon) alebo? Čo tie bleskozvody v prípade, že sme ešte nestihli meniť vnútornú elektroinštaláciu? Názory dať-nedať boli dosť protirečivé (ulica až na 1 barák s prastarým drôtom je kompletne bez bleskozvodov a všetci sa tu spoliehajú na vysoké stromy a domy oproti postavené na kopci a tiež na staré dobré " 50 rokov sem nič netresklo ") Ďakujem za odpovede. :)
Ferdosondo
13.08.14,08:09
Na zateplenie nepotrebuješ stavebné povolenie. K čomu by Ti bol energetický certifikát? Iba ak na to, že by si nemala kde vyhadzovať peniaze a zároveň by ťa to hrialo pri srdci. Tým pádom by Ti bolo teplejšie :).
Bleskozvod by som odporučil. Nie je to až taká veľká investícia. Tu by som to už dal na papiere(projekt, revízia). Ak sa nič nestane, tak by to bolo aj bez papiera. Ak by však po zásahu blesku vznikli škody, tak poisťovňa by mala dôvod na neplnenie náhrady škody.
destinyd28
13.08.14,10:00
Nejaky konkretny zakon,ktory by to vsetko upravoval by sa nasiel ? Nazory sa znacne rozlisuju,niekto tvrdi,ze treba,kedze to meni vzhlad budovy,iny ze nie.co si vybrat ? Certifikat bude nutnost iba v pripade,ak by som to povolenie potrebovala,alebo ak sa rozhodnem dom predat,nie ? (Nechystam sa,takze mi to naozaj je k nicomu ).bleskozvod zvazujeme.po tom,co vyriesime elektroinstalaciu v dome. vdaka za odpoved :)
fetya
14.08.14,08:38
podla mna nepotrebujes stavebne povolenie, lebo nezmenis vzhlad budovy - ak premalujem fasadu na inu farbu, aj tym zmenim vzhlad, nie? - ak nebudes davat okna navyse. bleskozvod by som dal, investicia cca 500 eur
destinyd28
14.08.14,10:26
Menis farbu.ale nezasahujes do nosnych murov.vaha izolacie napr.?Kalkulaciu na bleskozvod uz mam.vdaka
fortunka
14.08.14,10:44
No ja som to prave riesila, kedze ideme prerabat sklad.. na zateplenie treba stavebne povolenie (na bytovke sme ho tiez vybavovali, a teraz ma to zase caka), na napr. vymalovanie fasady je iba ohlasovacia povinnost ale aj tak ti pride vyjadrenie, ze ok, moze byt alebo nie nemoze byt ruzova, a dajte zelenu/hnedu/bodkovanu.. :) Orpavy typu oprava strechy, okien a pod nepotrebuje nic, ak sa nemeni vzhlad... cize toto sa neriesi. Bleskozvody a ine som este nedostudovala.. este aj ja idem riesit vodovod :/
destinyd28
14.08.14,11:54
fortunka, dakujem Ti. A vies mi aj konkretizovat, prosim Ta, ake doklady k tomu stavebnemu povoleniu budeme potrebovat? Dom je potrebne potom skolaudovat teda (a je asi k tomu uz potrebne dolozit aj ten energeticky certifikat ). Ten bleskozvod ma napadol, kedze po novom uz je vraj ku kolaudacii budovy potrebny bleskozvod, pretoze majitel budovy ho musi instalovat kvoli ochrane osob a majetku a bla bla. Samozrejme, ze sme mali v plane aj bleskozvody sem davat, akurat sme to chceli subezne s tou elektroinstalaciou vnutri vyriesit.
fortunka
14.08.14,12:07
no to este neviem teda, ja to riesim teraz par dni... a uz ma boli hlava :P Zistujem zistujem... len my mame este trochu cas do septembra :) Este si aj to zateplenie riadne overim na urade, pretoze napr ja potrebujem iba jednu stenu riesit, zatial co ked sa menil panelak tak to bola ina praca (menilo sa vsetko od obkladu, fasady, balkony a pod.). Stavbar mi povedal doobeda ze treba stavebne povolenie... no tak zatiel predbezne vychadzam z toho, ze treba a idem to pozistovat.. najviac ma trapi, ci nebude treba nejaky projekt poriadny urobit :/ a to by som teda na tvojom mieste robila rovno s elektroinstalaciou a vsetkym naraz, nech nemusite spavat na uradoch :))))
destinyd28
14.08.14,12:27
Naraz by som to aj ja najradsej robila, ale rekonstruujeme postupne dom, v ktorom uz byvame. a ovplyvnuje to este kopec okolnosti, Takze vsetko postupne, ako sa da. Nas caka kompletne zateplenie celeho domu a zatial som ponachadzala skor info, ze treba povolenie a z toho potom vyplyva tolko papierovaciek, ze by jeden fakt mohol na uradoch aj spavat a ani elektroinstalaciu riesit nemusi :) mozes dat nejake konkretne informacie, ked cosi zistis? vidim to na cestu na urad, chcem/nechcem
fetya
15.08.14,08:16
vaha fasadneho EPS by mala byt max. 13kg/m3, takze je to vlastne zanedbatelna. Alebo polozim otazku inak: ak obijes staru omietku a nahadzes novu, tak budes potrebovat stavebne povolenie?
command
15.08.14,10:21
Najlepsie je ist na konkretny SU a tam sa spytat a budes mat 100% odpoved pre tvoju oblast bydliska na to ci treba na zateplenie stavbene povolenie alebo nie.
destinyd28
15.08.14,10:23
Tak to vidim,ze sa prezeniem na ten urad asi,aby sa vymackli aj s konkretnym zakonom... k tej omietke :co ja viem,mozno zas ohlasovacia povinnost ? Tu sme udajne mali ,nez sme sa pustili do hydroizolacie zakladov.nevyznam sa v tom,vychadzam z clankov po nete a tie si protirecia hoci su z jedneho obdobia.
220870
20.08.14,04:38
Nepotrebujete stavebné povolenie,ani hromozvod ,ani certifikát.Potrebujete len ohlásiť na obecný úrad stavebné úpravy.