Jarko Sakak
12.08.14,22:20
Chcel by som sa opytat ci je normalne ked nam zamestnavatel plati za hodiny nadcas len 0,6€ na hodinu.Nemalo by to byt hodinova mzda co mam 1,94€ + priplatok za nadcas 0,6€ ??? Namiesto toho nam da len 0,6€ ...hodiny nadcas nam pocitaju tak,ze vsetky hodiny ktore su nad 161 hodin,alebo nad 167 hodin,podla toho aky je dlhy mesiac.
Priklad : bol kratky mesiac,odrobil som 181 hodin,kedze bol kratky mesiac tak vsetko nad 161 hodin bol nadcas,takze nadcasovich hodin som mal 20...pocital mi to len 20x0,6 namiesto 20x1,94 + 20x0,6 takze namiesto 50,8€ mi zaplatil len 12€...je to mozne??? Branil sa tym ze ten rozdiel ide na socialne a zdravotne?...ako to vlastne funguje???
mondes
12.08.14,20:34
Prácu nadčas upravuje § 121 ZP
Za prácu nadčas vám zamestnávateľ okrem mzdy zaplatí aj príplatok vo výške 25 % vášho priemerného zárobku. V prípade, že vykonávate rizikové práce, patrí vám príplatok vo výške 35 % priemerného zárobku. Za prácu nadčas si môžete so zamestnávateľom dohodnúť náhradné voľno a v tom prípade vám mzdové zvýhodnenie už nepatrí. Náhradné voľno však musíte vyčerpať do troch mesiacov.
Zuzanka_ba
12.08.14,23:00
To je blbosť, že sociálne a zdravotné...
Mal ti priznať (hodinová mzda + 25 % z priemerného zárobku) x počet nadčasových hodín.
Toto malo byť uvedené ako súčasť hrubej mzdy, konkrétne položka nadčas.

Samozrejme z tej hrubej mzdy by sa potom odviedli preddavky a poistné, a ešte prípadne aj preddavok na daň, takže v čistom na účet by ti prišlo menej. Ak sa strhne aj daň, bolo by to v čistom pre teba cca 70 % zo sumy v hrubom.
Na výplatnej páske musí byť uvedené, aká je hrubá mzda, aj koľko odišlo na odvody atď a koľko ti nakoniec má byť vyplatené.

Hodinovú mzdu nemôžeš mať 1,94 eur na hodinu. Súčasne platné minimum /pre úplne najnižší stupeň, najjednoduchšie práce../ je 2,023 eur na hodinu.
Je možné, že prídeš k záveru, že máš nárok na vyšší stupeň, a teda vyššiu minimálnu mzdu ako je len 2,023, a to zo zákona. Prikladám prílohu k zákonu, prečítaj si.
Jarko Sakak
13.08.14,02:34
A o kolko som tym padom ukrateny??..je s tym mozne nieco robit?...napriklad upozornit zamestnavatela...alebo nejako to riesit...On to robi zo vsetkymi zamestnancami s tymito hodinam...proste niekto ma odrobenych 40 hodin nadcas a on mu ich nasobi iba tymi 0,6€ ...v tom pripade su osklbany cca o 75€ ....keby vam dam vsetky moje udaje z vyplatnej pasky tak mi viete niekto presne povedat o kolko som osklbany???...moze sa to vobec robit???
Llívia
13.08.14,04:25
Postup zamestnávateľa je v rozpore so Zákonníkom práce, viď opodvede Mondes a Zuzanka_ba.
Sumy, ktoré si napísal, je hrubá mzda alebo čistá mzda?
Suma 0,60 EUR je na výplatných páskach vykázaná ako príplatok za prácu nadčas alebo ako odmena?
Máš v pracovnej zmluve klauzulu, že mzda je dohodnutá už s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas? Ak nie si vedúci pracovník, je to v rozpore so Zákonníkom práce, ale môže to byť dôvod, prečo nemáte preplatené nadčasy.
avalik
13.08.14,05:27
pridaj do zadania scan/foto vyplatnej pasky (osobne udaje zakry/vymaz)
Zuzanka_ba
13.08.14,06:17
Môžeš ho vyzvať písomne, aby ti doplatil sumy na ktoré máš nárok. A potom ho môžeš dať aj na súd, čo sa týka nevyplatenej mzdy, povedala by som že bez problémov máš šancu na úspech. Akurát že týmto si môžeš znepriateliť zamestnávateľa, rátaj s tým. Skús sa spojiť s kolegami, môžete to riešiť hromadne, máte rovnaký problém. Lebo na jedného si zamestnávateľ trúfne, ale všetkých naraz vás asi nemôže vyhodiť, nemal by kto makať.
Daj sem údaje z pásky, buď to oskenuj a zamaž názov firmy aj tvoje údaje, alebo prepíš všetky položky, názov položky a suma, všetko čo je tam napísané. My ti to prerátame za ten mesiac o akú sumu ide.
Tá minimálna mzda 1,941 EUR za hodinu bola platná od 1.1.2013. A od 1.1.2014 to zvýšili na 2,023 EUR za hodinu. Zamestnávateľ je povinný ti doplatiť, okrem iného, zvýšenie od začiatku roka.
Akú činnosť vykonávaš, čo konkrétne máš v náplni práce? Ak nerobíš totálne jednoduchú pomocnú činnosť bez potreby akejkoľvek kvalifikácie, asi máš nárok na 1,2-násobok alebo aj viac z minimálnej sadzby.
Takéto "operácie" čo robí sa zamestnávateľ nie sú v súlade so zákonom, no ako vidíme aj tu na tejto stránke, bežne sa tak deje. Treba sa brániť.