Jarka 1
13.08.14,09:13
Matka splnomocnila u notára dcéru na kontrolu vyúčtovania za byt z bytového družstva. Formuláciu spísal notár, takže zrejme je splnomocnenie v poriadku. Pán riaditeľ to odmieta akceptovať, dožaduje sa aby matka prišla osobne, odmieta ukázať akékoľvek podklady k vyúčtovaniu a vyhráža sa políciou, ak neodídu.

Dcéra matky sama odišla po radu policajtom, ale nič nevyriešila, lebo to vyhodnotili iba ako priestupok.

Na BD oznámili pred dvomi dňami, že prídu a čo chcú vidieť, aby nebolo BD v časovej tiesni a nemohli sa vyhovárať. Toto bol už druhý neúspešný pokus, ako sa dostať k podkladom za vyúčtovanie kúrenia na byt.

Prosím Vás, ako postupovať voči arogantnému riaditeľovi, ktorý reve na klientov a dokonca im začal drzo tykať, hoci sú to dospelí 30 roční ľudia?

Medzičasom navštívili notára, ktorý splnomocnenie vystavil. Vyjadril sa, že splnomocnenie je v poriadku a nie je dôvod ho neakceptovať. Poradil napísať sťažnosť na predstavenstvo BD s tým, že to ale bude zbytočné, lebo sú s riaditeľom jedna ruka.
Na účasti matky nástojí riaditeľ preto, lebo slabšie povahy jeho správanie neustoja, rozplačú sa a radšej odídu.

Ako sa domôcť svojho práva bez toho, aby dostal pán riaditeľ po papuli?
willma
13.08.14,09:14
Predseda družstva je volená funkcia - takže napísať na predstavenstvo, kontrolnú komisiu, prípadne aj vyvolať zhromaždenie delegátov a tam to poriešiť novou voľbou.
rodina1
13.08.14,17:20
nahliadnuť neznamená vystaviť fotokópie dokladov ...
Mária27
14.08.14,08:59
ak ovšem ide o družstevný byt, teda družstevné záležitosti býva to upravené v stanovách
Mária27
14.08.14,09:03
Lepšie by bolo, keby matka vzala dcéru so sebou. Nejde totiž priamo o právny úkon, pri ktorom je splnomocnenie konať v mene splnomocnenca.
Treba tiež rozlišovať, či ide o vlastníka a správcu, alebo nájomcu družstevného bytu a orgán družstva. Tam je lepšie obrátiť sa na kontrolnú komisiu, prípadne na predsedu členskej samosprávy - ak je celý dom družstevný.
willma
14.08.14,20:21
píše, že ide o bytové družstvo, preto je moja reakcia taká :) robila som na takom 6 rokov :)
buchač
14.08.14,20:25
" Tam je lepšie obrátiť sa na kontrolnú komisiu, prípadne "....

....prípadne dať precedovi po papuli...;) :D
Jarka 1
15.08.14,11:07
Upresním situáciu. Byt je v osobnom vlastníctve a správu im robí BD. Ďakujem všetkým za reakcie.
sito
15.08.14,20:30
Jasne, že porušuje!

"...prípadne dať precedovi po papuli... "

Súhlasím s buchačom a ešte ho treba do gulí, nakopať!

182/1993.

Ak tento zákon neustanovuje inak, vzťahuje sa na práva a povinnosti vlastníkov domov, bytov a nebytových priestorov Občiansky zákonníka a osobitné predpisy.

V 182 je uvedené len splnomocnenie o hlasovaní na schôdzi vlastníkov.

OZ.

Pri právnom úkone sa možno dať zastúpiť fyzickou alebo právnickou osobou. Splnomocniteľ udelí za týmto účelom plnomocenstvo splnomocnencovi, v ktorom sa musí uviesť rozsah splnomocnencovho oprávnenia.

Kontrola všetkých dokladov týkajúcich sa správy domu je právny úkon na ktorý má právo každý vlastník bytu v dome.

Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

A správca? Jeho riaditeľ.

Pri správe domu je správca povinný

f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv

... ešte raz, do gulí, hajzla ...
Jarka 1
16.08.14,06:03
Matka pracuje v zahraničí, preto splnomocnila dcéru. Ak je všetko s vyúčtovaním v poriadku, nie je dôvod ukázať fa za energie za celý dom a spôsob výpočtu za konkrétny byt. Tomu sa pán riaditeľ zúrivo bráni. A vôbec nechápem, prečo im tieto doklady na požiadanie neukáže pracovníčka, ktoré to spracovávala. Nechápem, prečo je celá rozklepaná, že to ona nemôže, lebo tú bytovku má pod palcom pán riaditeľ. Čo má mať pod palcom nejakú bytovku? Navyše tá bytovka má samostatnú kotolňu. Ešte dodám, že ja nie som tá matka. Keby som to bola ja a takto by s nami jednal, tak by ma museli z neho odtrhnúť.
sito
16.08.14,06:04
softos, dám ti za pravdu. Ale v tomto prípade sa nejedná o blaho národa ako pri referende, či iných voľbách.

Jedná so o spoločný majetok spoluvlastníkov domu, vlastníkov bytov v ňom. Spoločné sú aj náklady za bývanie v dome. Spoločné je aj ich rozpočítanie na jednotlivé byty v dome.

Uhradené zálohy za užívanie bytu a vyúčtovanie rozpočítaných nákladov na byt sú už vecou každého vlastníka bytu a správcu domu. Vlastník môže využiť svoje občianske právo a na zastupovanie svojej osoby v právnych úkonoch môže splnomocniť inú osobu, aj právnickú, aj kanceláriu, že? Aj Matka dcéru, ako v tomto prípade.

Dá sa niečo skontrolovať, ak nie sú všetky údaje k dispozícii?