Darin
19.04.06,16:16
Prosím vás k akým účtom v PU treba robiť inventúrny súpis a ako treba robiť inventúru súvahy ? Ku každému účtu treba robiť inventúry súpis a potom to zhrnúť do unventúrneho záspisu? ďakujem
babenko1
19.04.06,14:30
Prosím vás k akým účtom v PU treba robiť inventúrny súpis a ako treba robiť inventúru súvahy ? Ku každému účtu treba robiť inventúry súpis a potom to zhrnúť do unventúrneho záspisu? ďakujeminventúru treba robiť k všetkým súvahovým účtom. zostatky treba podložiť, z čoho sa to číslo vlastne skladá...
Tweety
19.04.06,14:32
Prosím vás k akým účtom v PU treba robiť inventúrny súpis a ako treba robiť inventúru súvahy ? Ku každému účtu treba robiť inventúry súpis a potom to zhrnúť do unventúrneho záspisu? ďakujem § 29Zákona o účtovníctve:
(1) Inventarizáciou overuje účtovná jednotka, či stav majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve zodpovedá skutočnosti.

§ 30
(3) Stav majetku, záväzkov, rozdielu majetku a záväzkov v inventúrnych súpisoch sa porovnáva so stavom majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov v účtovníctve a výsledky porovnania sa uvedú v inventarizačnom zápise. Inventarizačný zápis je účtovný záznam, ktorým sa preukazuje vecná správnosť účtovníctva a ktorý musí obsahovať
a) obchodné meno alebo názov účtovnej jednotky; právnické osoby uvedú sídlo, fyzické osoby bydlisko a miesto podnikania, ak sa líši od miesta bydliska,
b) výsledky vyplývajúce z porovnania skutočného stavu majetku, záväzkov a rozdielu majetku a záväzkov s účtovným stavom,
c) výsledky vyplývajúce z posúdenia reálnosti ocenenia majetku a záväzkov podľa § 26 a 27,
d) meno, priezvisko a podpisový záznam osoby alebo osôb zodpovedných za vykonanie inventarizácie v účtovnej jednotke.
Darin
20.04.06,09:23
rozumien, že treba popísať z čoho sa zostatok na každom účte súvahy skladá , ale akú formu zvoliť, ako to má vyzerať. inventúrny súpis a záspis neviem to použiť pri invetnúre súvahy.
pozit
20.04.06,09:53
Skús si to pozrieť v starších príspevkoch, bolo tu na porade priložených niekoľko vzorov inv. súpisov aj zápisov, daj si "hľadať" a určite niečo nájdeš, príp. skús na stránke p. Cenigovej (www.ceniga.sk) (http://www.ceniga.sk)), aj ona tam má veľmi dobré vzory týchto dokumentov.
Darin
20.04.06,10:28
videla som tie dokumenty, ale já potebujem vysvetliť praktickú stránku ako to má všetko vyzerať. ešte raz sa pýtam ku každému účtu treba vystaviť inventúrny súpis a potom všetky súpisy zhrnúť do unventárneho zápisu? Ale to je strašná robota a ani si to neviem prestaviť .
Tweety
20.04.06,10:51
videla som tie dokumenty, ale já potebujem vysvetliť praktickú stránku ako to má všetko vyzerať. ešte raz sa pýtam ku každému účtu treba vystaviť inventúrny súpis a potom všetky súpisy zhrnúť do unventárneho zápisu? Ale to je strašná robota a ani si to neviem prestaviť .Napíšem to ako som robila ja. Sklad, majetok,- súpis po jednotlivom majetku a skladovom tovare. Pokladňa- 4x súpis, za každú zvlášť. Ostatné účty na jednom súpise s rozpisom po dokladoch.:cool:
va1ke
20.04.06,10:52
tak to teda máš pravdu je to strašná robota, ale pre mňa celkom zaujímavá. no tak ja robím inventúrne súpisy pre majetok u ktorého robím fyzickú inventúru. čiže napr. materiál, tovar, ceniny, pokladňu, majetok. u ostatných účtov kde mám vyčíslený zostatok robím len dokladovú inventúru.
Vladimír Ozimý
21.04.06,12:57
no ved prave ta inventura to je na nervy...ja mam napr. tabulku kde mam vykonanie inventury dokladova alebo fyzicka kontrola a ktomu mam tabulku kde mam ze porovnanie zo skutocnostou a tam napisem ci sa to rovna alebo nie a preco...staci to dufam tak mne sa inventarizacny zaznam moc nechce robit...
Eulalia
21.04.06,13:32
Mnohé účtovné programy majú priamo zostavy na inventarizáciu účtov a v niektorých programoch sa to dá spraviť tak, že si vyhodím zostavu vyčisteného účtu (teda v saldokonte žiadne nespárované položky), uložím tú zostavu niekde v PC, napr. na pracovnú plochu, a potom jej zmením nadpis a doplním tam náležitosti inventárneho hárku, aby bolo možné podpísať a pod. Dá sa to takto robiť vtedy, keď sú výsledné zostavy z účta vo Worde alebo v Exceli. U ostatných programov, kde sa nedá použiť Word alebe Excel to treba vyskúšať. Vzhľadom na to množstvo účtov si to inak viem dosť ťažko predstaviť. Čo mám skúsenosti s auditormi, tak im väčšinou stačilo, keď som im z iných šanónov vedela predložiť ku každej zostave prvotné doklady, z ktorých sa tá zostava skladala (napr. nevyúčtované zálohy na SC a pod.).

Tam, kde sa musí robiť fyzická inventúra, niet inej pomoci, ak sa nedá stav vyhodiť v zostave s PC, musí sa to spísať ručne (resp. zase v niektorom tabulkovom procesore), ak je viac inventúrnych hárkov, spraviť na konci rekapituláciu a porovnať s účtovným stavom.