Tomas2112
13.08.14,13:44
Dobry den prajem,

rad by som poprosil o pomoc, resp. upresnenie ohladne postupu pre odpojenie od centralneho vykurovania. Sme na najvyssom poschodi panelaku a momentalne sme napojeni na "spolocnu teplaren". Zvazujeme moznost vlastneho kotla a velmi by mi preto pomohli Vase prakticke skusenosti a rady ako postupovat.

Viem, ze je to casta tema a prestudoval som si uz mnozstvo materialov a poradni ale v diskusiach som nasiel vela protichodnych nazorov na to ci je nutne mat suhlas nadpolovicnej vacsiny vlastnikov bytov pripadne ci je potrebne poziadat dodavatela tepla o odpojenie alebo ci staci jednoduche oznamenie o ukonceni dodavok tepla.

Akekolvek rady a skusenosti su vitane:)

Vopred dakujem a prajem prijemny den,

Tomas
Mila123
20.06.15,16:52
oživujem tému.......

mňa to zaujíma, aj pretože som na najvyššom poschodí, t.j. alebo samostatne by som riešila vykurovanie, alebo popr. celý vchod ......
ďakujem
lacotinka
20.06.15,18:04
na barak musí zatiaľ dať súhlas CDT
Chobot
20.06.15,18:05
Odpojiť si len byt od spoločného kúrenia je také, ako keby si si chcela vybudovať v medzimestskom autobuse vlastnú kóju s klimatizáciou a kúrením.

Neušetríš nič, skôr to je stratové, lebo základnú zložku tepla zaplatíš tak či tak. Jediné, čo ti nebude správca účtovať je variabilná zložka tepla.

KEby to niekto urobil u nás, tak presadím na schôdzi vyššiu základnú zložku.

Odpojiť celý dom od centrálneho dodávateľa - to už sa dá diskutovať. Treba ale urobiť dôkladnú analýzu spotreby domu a pripočítať k tomu poplatok centrálneho dodávateľa za odpojenie a potom to porovnať s nákladmi na vybudovanie a prevádzku kotolne plus spotreba plynu.

LEgislatíva sa k tomuto menila dosť často, nepoznám posledný stav, ale istý čas platilo, že dokonca centrálny dodávateľ dáva k tomu súhlas. Ak súhlas nedá, nedá sa odpojiť. Ale neviem, či to ešte platí.
lacotinka
21.06.15,13:25
A nezabudnúť, že ak sa odpojí iba 1 BD, tak obyčajne prejde v plyne zo stredoodberu do maloodberu (do 50000 m3 / to je teplo na UK pre cca 6500 m2 vykurovanej plochy)
a jednotková cena poskočí okolo + 20%
naxmt
28.08.15,17:04
aktualne je to problem kukni si zakon teda novelizaciu 100/2014. musis mat projekt a stavebne povolenie. ak budes kurit plynom a nebyvas v bratislave stavebny urad ti ziadost zamietne s odvolanim na zakon o tepelnej energetike. ak sa aj odpojis tak budes platit 10% z domu pretoze ta susedia vykuruju. ak sa budes sudne oodvolavat moze sa ti to poradit. odporucam obratit sa na tvojho spravcu svb ten by ti mal vediet v tomto pomoct sk je problematiky znaly.