janka-z
13.08.14,23:28
dobrý deň, chcela by som jednému známemu požičať malú sumu, 40e, dotyčný je však nezamestnaný a viem že holduje alkoholu... ale sľúbil mi, že do 14dní mi vráti 60e...

viem že ich rodina nemá peniaze a je mi ich aj trošku ľúto je v tom viac faktorov..
každopádne, chcela by som sa poradiť, ako to všetko dať právne do poriadku.

pozerala som občianky zákonník ohľadom pôžičiek, vzor by som možno našla na googli ale poradiť by som sa chcela, čo ak dotyčný mi peniaze nevráti?

čo mám všetko zahrnúť do tej pôžičky 40e? môže to byť aj nejaká zmenka? alebo sú aj iné nástroje, ktoré môžem využit?

dakujem veľmi pekne
misoft
13.08.14,21:40
Môj názor - 40€ ak nevráti - ťažko budeš to od neho súdne vymáhať (malá suma).
Ak už chceš požičať - tak nie JEMU (skôr JEJ - manželke - pre rodinu) - on by ich prehajdákal - ľahko prišlo, ľahko odišlo....

Ale ja - nepožičal by som v takomto prípade. Nebudem predsa podporovať alkoholika, ktorý by to rodine istotne nedal.
janka-z
13.08.14,21:50
a ak mu dám podpísať zmenku na 10-násobok dlžnej sumy ? chcem mu požičať, už nech s nimi urobí čokoľvek, ale chcem aby vedel, že vrátiť mi ich bude musieť.
misoft
13.08.14,21:52
10 násobok? A zmenku? Vieš, čo je to úžera? Vieš, čo je to zmenka? To chceš naznačiť, že ak ti nevráti 40€ - použiješ zmenku a budeš pýtať 400€? Veď je to trestné!
Dáša_
14.08.14,03:26
Ak tá rodina naozaj nemá peniaze a sú v dramatickej situácii, tak sa skôr spýtaj, na čo ich potrebuje a kúp alebo zaplať to rovno ty. A s peniazmi sa rovno rozlúč - raz za čas je treba urobiť aj charitu :D. Najlepšie presne mienenú a cielenú. Ak je alkoholik, nedávaj mu to do rúk.
Ferdosondo
14.08.14,03:50
Janka-z, prepáč ale si naivná. Alkoholik dokáže všetko sľúbiť aby mal na alkohol, ale nič splniť. Tvoj papier bude mať cenu toaletného papiera a Ty budeš zúriť doma do vankúša aká si ...
pankratz
14.08.14,04:31
Nevráti !
Andy Kralik
14.08.14,05:23
Občiansky zákonník § 39a - Úžera

Neplatný je právny úkon urobený fyzickou osobou nepodnikateľom, pri ktorom niekto zneužije tieseň, neskúsenosť, rozumovú vyspelosť, rozrušenie, dôverčivosť, ľahkomyseľnosť, finančnú závislosť alebo neschopnosť plniť záväzky druhej strany a dá sebe alebo inému sľúbiť alebo poskytnúť plnenie, ktorého majetková hodnota je vzhľadom na vzájomné plnenie v hrubom nepomere.

Trestný zákon § 235 - Úžera
(1) Kto zneužívajúc niečiu tieseň, neskúsenosť alebo rozumovú slabosť alebo niečie rozrušenie, dá sebe alebo inému poskytnúť alebo sľúbiť plnenie, ktorého hodnota je k hodnote vzájomného plnenia v hrubom nepomere, alebo kto takú pohľadávku uplatní alebo v úmysle uplatniť ju, na seba prevedie, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok až päť rokov.

Dávaj pozor aby si sa sama nedostala do problémov.

Ak si v takom stave, že nemôžeš 40€ darovať nedávaj ich. Pravdepodobne o ne prídeš. A on ich pravdepodobne prepije. Ak chceš pomôcť, daruj peniaze rodine - manželke, resp. priamo kúp to / zaplať čo potrebujú. Tak ako bolo povedané inými. Už 60€ za 14 dní je za hranicou slušnosti.
Andy Kralik
14.08.14,05:25
Čokoľvek takéto dáš podpísať bude neplatné a teba môžu trestne stíhať ako úžerníka.
korela
14.08.14,05:54
Jeden čas som mala šéfa notorika. Začínali sme o 6.30, o 9 sa mu začali triasť ruky. Niekam vybehol, keď sa vrátil bol v pohode.
Rozvádzal sa, jedno dieťa, žena krásna. Dlžoba na nájomnom, aby som mu požičala 3 tisíc Kčs. Rozmyslím si. Potom som mu navrhla, že je to aj pre mňa vysoká suma, ale že v podstate mu nikto takú sumu nepožičia. Nech to rozdelí aspoň na tri časti. Tisícku mu každý skôr požičia ako celú sumu, ale nech im nehovorí o celej sume. Aj pozbieral. Bol vo výpovednej lehote, vedela som, kam ide pracovať, že z prvých prémií vráti. Aj vrátil.
Moja mama vždy hovorievala, že peniaze boli aj budú. Niekedy sú podstanejšie veci pre život. Tiež som si povedala, ak ich nevráti, zostanú u neho. Inak slušný človek to bol. Mala som 27 r.
alaya1
14.08.14,06:01
Ak pozicias niekomu peniaze bez zalozenia urciteho predmetu, nemas nikdy istotu, ze tie peniaze uvidis naspat. Ak mas ochotu niekomu peniaze darovat, tak mu ich daj, ale ked mas podozrenie, ze ti to nevrati, alebo ti to bude splacat po eure tak nedavaj nic.
lujza.j
14.08.14,06:14
Netrep ...ze ti ich je trosku luto chces na nich zarobit...ti zaiskrili oci ,ze ti vrati miesto 40e 60e....dole pises ,ze mu das podpisat zmenku na 10nasobok..:eek: fuj,ze sa nehanbis?!keby ti ich lobo ozaj luto tak urobis.ako pise Dasa....
Ferdosondo
14.08.14,06:47
Presne tak. Ale veď nech mu "požičia" a čaká na úroky.
lujza.j
14.08.14,06:58
Ludia su normalne hoväda!tu je niekto v sračke a druhy chce na tom zarobit....jdu blejt!!
Llívia
14.08.14,07:59
mimotemyJanka-z Členom od 14.08.14

Prečo každý druhý nový člen tu zakladá témy s "divnými" otázkami: chem požičať alkoholikovi, je rakovina kože prenosná, dá sa poslať tovar na dobierku...? :confused:
Chobot
14.08.14,08:11
Tiež som si to všimol. To sú takí jednootázkoví členovia. Alebo ide o jedného člena. Niekedy tak uvažujem, či to má zmysel vôbec odpovedať. ZAdajú otázku a viac sa na porade neukážu, odpovede si ani neprečítajú. Tak isto táto s balíkom:

http://www.porada.sk/t249002-poslanie-balika.html
Llívia
14.08.14,08:41
Presne túto tému som myslela tým "dá sa poslať tovar na dobierku".
Llívia
14.08.14,08:53
Je to ako epidémia :D Ďalšia kandidátka http://www.porada.sk/member.php?u=326667
janka-z
14.08.14,08:58
to nie je pravda, som tu.
janka-z
14.08.14,08:59
on mi slubil ze vrati 60. Nevidím v tom žiaden problém.
janka-z
14.08.14,09:01
Ide o to, ak mu požičiam, aby vedel, že vrátiť bude musieť. Ja tiež nemám peniaze na rozdávanie, jednoducho chcem mať maximálnu záruku aby vedel, ak nevráti to čo sľúbil do určitého termínu, aby som mu mohla ukázať dokument, ktorý ho prinúti zamyslieť sa nad sebou a tie peniaze mi vráti.
janka-z
14.08.14,09:02
hm.. to som nevedela.. manžel je podnikateľ čiže ak by mu požičal ako podnikateľ tento zákon by sa na neho nevzťahoval? Čo sa týka 60e, to bol návrh dotyčného, že súrne potrebuje peniaze a vráti mi 60e,
janka-z
14.08.14,09:06
a je nejaká možnosť, že niečo dá do zálohy? na druhej strane nepotrebujem ani jeho mobil alebo veci z domácnosti. Darovať v žiadnom prípade, to si nemôžem dovoliť. .
Peggynka
14.08.14,09:11
Dovez fúru dreva a nech to nareže, naštiepa a uloží :eek:
Liptáčik
14.08.14,09:24
Pri čítaní otázky ma napadol výrok: "Mať tak Vaše starosti a Rokefelerove milióny" Keby si chcela pomôcť, nezaoberala by sa otázkami nadhodnotenej zábezpeky nereálnej pôžičky. Hľadala by si spôsob pomoci. O chvíľu tu budeme rozoberať témy typu ako si zaviazať šnúrky na topánkach.....
Andy Kralik
14.08.14,09:25
Vzťahovať sa na neho bude.
Chobot
14.08.14,09:39
Príliš to komplikuješ kvôli tým 40 EURám. Spisovať nejakú zmluvu, podpisovať zmenky.... aj tak keď nebude mať, tak ti to nevráti. Jedinú istotu máš nejakú zábezpeku - nech ti dá niečo, čo má hodnotu cca tých 60 EUR (mikrovlnku, elektroniku). Ak nevráti, predmet si necháš.

Ja by som peniaze nepožičal. A keby som aj z nejakého dôvodu požičal, tak 40 eur by som dal na dobré slovo. A rátal by som aj s rizikom nevrátenia.
janka-z
14.08.14,09:55
hm asi máte pravdu.odporúčim mu záložňu.
lubko6394
14.08.14,10:03
Však si nechaj dať do zálohy 4l fernetu. Prinajhoršom zapiješ žiaľ.
fortunka
14.08.14,10:57
No pretoze na menej "dobornych diskusnych strankach" ich posielaju sem, kedze nie su dostatocne spokojni s odpovedami.. alebo "neveria" :)))) Ja sledujem pikosky aj inde a teda je to sranda :)))
misoft
14.08.14,11:03
Vieš - holka - taká zmenka - to je riadne finančné svinstvo! Spomeň si na Duckého zmenky! Tiež podpísal a potom tie zmenky kolovali kade-tade a odrazu sa vynoril nejaký XY a pýtal milióny a nik nevedel za čo?
Ty by si napr. mohgla podstrčiť tú zmenku za 200€ chlapíkovi ABC a ten by potom od tamtoho pýtal tých 400€. A boli by ste v sračkách všetci traja. Dlžník, lebo by nemal 400€, ty, lebo by si sa nezákonne obohatila a aj ABC, pretože by urobil to isté.
korela
14.08.14,11:29
Ak tam bude mať čo založiť.
BXLmiami
14.08.14,11:55
:-)) to je úžera dievča.Aj tých 50%-požičiaš 40 a vráti 60 je úžera.Podľa zákona.
buchač
14.08.14,12:18
To by musel byť fakt dobrý známy.

Osobne by som požičal iba tomu, koho poznám veľmi dobre.
Že si oboznámená so stavom v tej rodine ( že nemajú peniaze ), to ešte neznamená, že vieš aj ten zostatok.

Chceš to dať na papier ako pôžičku?
Veď daj, ale čo potom, ak nevráti?
Snáď by si to neposlala pred súd, alebo snáď aj hej ??? Veď je to proste známy a či "známy" ???
Lebo aj to sa dá, súd na základe žaloby a priložených dôkazov rozhodne jednoznačne v Tvoj prospech. Následne sa môžeš aj na exekútora obrátiť. Ak má ten známy nejaký majetok, tak mu naň proste šáhne. Zároveň si pripočíta tie nutné výdavky, poplatky, rodné číslo a možno aj kalendárny rok...;) Takže suma sumárum ten známy príde o vyššiu čiastku, ako mu mieniš požičiať.

Takže sa pýtam...oplatí sa Ti to, v konečnom dôsledku, všetko riskovať?


Druhou stránkou je už ( ak by si to dotiahla do exekúcie ) potom tá morálna stránka veci. Známy vezme 40 €, následne ich (horší prípad ) prefiltruje cez organizmus a rodina ako taká bude v oveľa väčších sračproblémoch, ako bola doteraz.
janka-z
14.08.14,13:09
A čo tak zmenka bez uvedenej sumy? Keď som si brala z banky úver, dali mi podpísať bianko zmenku bez uvedenej sumy. Takto by to nešlo?
Peggynka
14.08.14,13:10
...a popreháňaš obličky :D
janka-z
14.08.14,13:17
ďakujem za odpoveď, nie je to rodinný známy ale poznám ich už roky bývajú na tej istej ulici ako ja. celá ulica vieme ako žijú, on chodí a požičiava od kade koho a oslovil aj mňa už viackrát. A áno, možno by som toho bola schopná byť sa kôli 40euro mne ide len o princím, požičané sa má vrátiť. Chcem mu požičatˇ, ale nemienim mu nič odpustiť, ak mi peniaze nevráti.
Chobot
14.08.14,13:32
Vidíš, keby si hneď v zadaní takto stručne popísla situáciu a stav, tak sme sa mohli vyhnúť tým rôznym nepresným odpovediam a poznámkam, ktoré boli spôsobené tým, že odpovedajúci si veľa infromácií domyslel - lebo si ich neuviedla.

Preto je dobré správne naformulovať zadanie, a nie spýtať sa len jednou vetou, vytrhnutou z kontextu.

Inak ja som mal pred rokmi tiež suseda v bytovke, ktorý si chodil (nielen ku mne) požičiavať 20 - 30 korún, že na kávu, či chlieb. Napr. v nedeľu požičal, v stredu vrátil, ale v piatok mi zvonil zase, či by som mu nepožičal. Podľa mňa mu ani nešlo o peniaze, len takto chcel udržovať kontakt.

Skončilo to, keď prišiel v nedeľu o pol ôsmej ráno a vytiahol ma z postele. Tak som mu povedal, že nech si už nechodí ku mne požičiavať. Potom sa aj odsťahovať, bol to taký podivín.
wirgi
14.08.14,13:39
keď chcem niekomu pomôcť tak mu požičiam , ale nepýtam nič navyše to je podľa mňa pomoc v núdzi , dám Ti 40 a vrátiš mi len 40
buchač
14.08.14,13:44
No vidíš, Janka ...a včul sme pri merite veci.

Každý máme nejakých známych.
Aj ja...

Na chalupe mám tiež jedného. Nie raz pýtal nejaké drobné, na nákup a či aj na chlast.
Občas som dal, občas nie.
Dal som vtedy, keď som bol v tej rekonštrukčnej činnosti, lebo práve tento maník robil u mňa ( inak vcelku fachman ).
Dal som preto, lebo som síce nečakal to vrátenie tých peňazí. Dal som preto, lebo som vedel, že si to odmaká.

Ale inak ani vindru, radšej som mu 1/2 deci kúpil a mal som pokoj.
Tweety
14.08.14,13:50
No, ak si odmakal, tak si ich právom zaslúžil, to je už iné ako požičať za vysoký úrok.
Oliwa
14.08.14,14:43
Žiadna žaloba, žiadny súd... Kvôli 40 eurám žiadny súd zasadať nebude. A keby aj, podanie návrhu by vyšlo potenciálnu žalobkyňu oveľa drahšie...
Oliwa
14.08.14,16:41
Nezamestnanému alkoholikovi požičať 40 eur a veriť, že do 14 dní Ti vráti 60... Si robíš srandu, či čo?

Ak chceš tej rodine pomôcť, sprav im nákup potravín a odovzdaj ho žene či deťom... A budeš mať chvíľu dobrý pocit, že vďaka Tebe nebudú pár dní hladní...
Alebo im nakúp za to v Tescu zošity a pomôcky do školy... Tie im hádam otec neprepije...

Ak sama nemáš nazvyš a nemôžeš si dovoliť ich darovať, ako píšeš, tak to nerob, lebo tie peniaze viac neuvidíš. Z čoho by Ti ich asi tak vrátil, ak má napožičiavané od kde-koho?

Alebo daruj polovicu, či štvrtinu, koľko môžeš... Nenávratne. Nie však do ruky jemu, ale zodpovednému členovi tej rodiny, ak nebodaj neholduje alkoholu aj matka... Lebo všelijako ľudia žijú v tomto našom malom Švajčiarsku... :(
Oliwa
14.08.14,16:49
A Mečiar sľúbil druhé Švajčiarsko. Sa Ti žije ako vo Švajci?
A Dzurinda sľúbil dvojnásobné platy. Máš taký?
A Fico sľúbil, napr. že v r. 2014 nebude v politike... Vidíš ho?
A oni v tom tiež nevidia žiadny problém...
Problémy majú občania, a to nemusia byť ani nezamestnaní alkoholici...
nika.sum
14.08.14,17:23
nevrati ti ich, nema z coho. Ked je alkoholik hned ich prepije. Ja som takto nezamestnanej susede pozicala, bolo mi jej luto, bola naozaj seriozna, ale uplne na dne...ked si konecne nasla pracu a vyzeralo, ze sa pomalicky pozbiera z toho dna tak...pozera na mna z neba. Uz ked som jej ich davala som bola na 90% presvedcena, ze ich neuvidim, snad mam hore aspon nejaky plusovy bodik a viem, ze ich neprepila....Takze ak nemas nazvys a chybali by ti, radim nepoziciavaj, pre alkoholika - to ani nie je dobry skutok, skor ako ti tu radia priamo na to na co ich potrebuje, detom nakup, ale rozluc sa s peniazmi...
Anik
14.08.14,19:12
patrím medzi ľudí, ktorí jednoznačne veria v to, že čo dávame sa nám aj vráti.
V podobnom prípade mám aj skúsenosť z vlastnej rodiny.
Myslím, že tebe jednoznačne nejde o to aby si niekomu pomohla ide Ti iba o to aby si na tom nešťastníkovi zarobila.
Dnes mi volal kamarát malý živnostník, ktorý má čo robiť, aby sa udržal nech mu poradím. Volal mu kamarát z nejakej nebankovky a lanáril ho aby aj on začal ponúkať pôžičky vraj pekne zarobí a že jemu sa veľmi darí. Skonštatovala som len jedno: Ty na to nemáš žalúdok tak nech Ťa to ani nenapadne.
janka-z ak hľadáš prácu táto by Ti isto vyhovovala.
janka-z
14.08.14,19:25
dakujem za odpoved. nuž trošku sa mýlite vo mne ale čo narobím.. ozaj, všetci čo písali tak sú toho názoru, že pôžičky sa neoplatia poskytovať preto mi nejde do hlavy, ako je to možné, že niektomu sa v takomto podnikaní darí veď sú rôzne aj sms som niekde v reklame videla sms pôžička atď atď v nízkych sumách.. zrejme ten pán bude nejaký mafián originál úžerník, všakže? Ja na rozdiel od úžerníkov chcem niekomu požičať lenže ten dotyčný sľubuje že vráti 60e to nebol môj nápad takže som sa toho chytila a teraz riešim ako to papierovo dať doporiadku aby mi tých požičané vrátil. to je celé. A prosím neobviňujte ma z nejakej úžere na poradu som sa prišla poradiť a nie vypočuť si nadávky na svoju osobu Ďakujem
BXLmiami
15.08.14,02:34
Ale to nebola nadávka ani obvinovanie,to bola definícia takéhoto konania v zákone,čiže rada.
BXLmiami
15.08.14,02:36
To možno skôr.Ale stále platí,že musíš dať pozor na úroky,50%navýšenie za dva týždne je definované ako úžera.
Andy Kralik
15.08.14,03:18
To nie sú nadávky. Ak niekomu požičiaš 40€ a necháš si za 2 týždne vyplatiť 60€ budeš úžerníčka. Úrok 50% za 2 týždne, znamená cca. 520% úrok za rok. Ako inak to nazvať. NApadajú ma aj iné slová, ale to už by boli nadávky...
Andy Kralik
15.08.14,03:30
Banky v súčasnosti požičiavajú s úrokom cca. 5-20%. To je cca. 1% za 2 týždne. V tvojom prípade by to bolo 40 centov.
bettylou
16.08.14,14:47
aa kolko promile mal, ked ti to sluboval,? resp aký silný absťák rovná sa ako velmi mu bollo zle, ked takú sumu zabil? je to úžera, či sa hneváš alebo nie
misoft
16.08.14,14:55
janka-z .... už som písal, že taká zmenka (a k tomu ešte bianco!) je riadne svinstvo. Pretože síce požičiaš 40€, on ti podpíše čisté lajstro a ty si potom môžeš napísať, čo len chceš - hoci aj to, že si mu požičala 40000000€.
korela
16.08.14,18:52
Možno aj preto, že ako starý člen by sa hanbil položiť niektorý druh otázky. Alebo sa pýta za niekoho iného a nechce sa strápňovať. Tak sa zaregistruje opäť.
sito
16.08.14,19:05
Janka, už dávno som počul " Sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú." Ak chceš svoje peniaze mať, nesmieš ich z ruky preč, dať.

Ale môžeš, niekedy ako keď ich na vodu položíš, už ich viac neuvidíš. Vezme ich voda, bude ich škoda.