sybila3
19.04.06,17:33
Ahojte poraďáci, už som tu dlho nebola. Potrebovala by som poradiť s dph, robím ich prvý krát, teda program mi ich spravil, potrebujem si to len skontrolovať a overiť. Takže zoberem si všetky faktúry, pokl.dokl., bank.účty, vypíšem dph, vlastne ručne som si robila 343, takže spravím rozdiel medzi MD a D, vyšiel mi mínusový. Takže by mi mali vrátiť. Potom tam mám zahraničné vystavené, oslobodené od DPH, takže s tými nič, prijaté zahraničné-urobím samozdanenie, vstup a výstup, čiže nula. Môže to tak byť?
KEJKA
19.04.06,15:57
no je to priveľmi všeobecné a preto diskutabilné. V princípe áno až na toto :
Ak doslova MD mínus Dal na 343 dáva matematicky mínus, tak je to strana Dal a teda záväzok - daňová povinnosť.
Braňo
19.04.06,16:01
Zahraničné vystavené, akože nič :D . Máš služby či tovar? Nedá sa Ti odpovedať.
sybila3
19.04.06,16:33
Tak som myslela, že ich vpíšem do riadku 5 Dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane.
ALBO
19.04.06,17:18
Tak som myslela, že ich vpíšem do riadku 5 Dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane.
No to ste si to naozaj zjednodušili,to ak chcete aspoň trochu správnu odpoveď tak musíte napísať aké zahraničné Fa. Lebo keď napíšete zahraničné oslobodené tak to vôbec nemusí byť pravda, že je to tak, hlavne keď to robíte prvý krát.
Aj ten vstup a výstup pri nadobudnutí tovaru nemusí platiť že je v jednom mesiaci, podľa toho či a kedy máte doklad......
sara-ke
20.04.06,06:47
Dobry den mam takuto otazku, ked zaplatili mne, alebo by som platila ja za prenájom priestorov za kvartal podla najomnej zmluvy ako je to s dph, to sa z toho tiez plati, alebo ako je to? konkret. mam v uctov. PPD na 80 000,- prijate od najomcu za prenajom ako je to s dph?

dakujem
Tweety
20.04.06,06:49
Dobry den mam takuto otazku, ked zaplatili mne, alebo by som platila ja za prenájom priestorov za kvartal podla najomnej zmluvy ako je to s dph, to sa z toho tiez plati, alebo ako je to? konkret. mam v uctov. PPD na 80 000,- prijate od najomcu za prenajom ako je to s dph?

dakujem
AK máš k tomu splátkový kalendár, dph si uplatniš podľa neho.:cool:
sara-ke
20.04.06,07:23
AK máš k tomu splátkový kalendár, dph si uplatniš podľa neho.:cool:
a ak nemam, tak ako? mam z tych 80 000,- vypoc. dph?
Tweety
20.04.06,07:27
a ak nemam, tak ako? mam z tych 80 000,- vypoc. dph?Nie, nič si z dokladu nebudeš vypočítavať, to je len doklad o úhrade, nie o dph. AK nemáš splátkový kalendár ako prílohu zmluvy, tak potom Vám asi chodí faktúra, alebo nie? Správne ak ste zaplatili nájom a je s dph, prenajímateľ mal vyhotoviť fa ,alebo aspoň faktúru k zaplatenému preddavku.( s dph).
sara-ke
20.04.06,07:43
Nie, nič si z dokladu nebudeš vypočítavať, to je len doklad o úhrade, nie o dph. AK nemáš splátkový kalendár ako prílohu zmluvy, tak potom Vám asi chodí faktúra, alebo nie? Správne ak ste zaplatili nájom a je s dph, prenajímateľ mal vyhotoviť fa ,alebo aspoň faktúru k zaplatenému preddavku.( s dph).


my sme zaplatili a mam len PPD kde je uvedene suma celkom, a mame len zmluvu o najme kde je dohodnute, ze prenajimatel zaplati sumu 80 000,- na celu dobu najmu od Jan 2006 do Dec 2008 do 31.3. 2006 zaplatili sme a teraz ako to mam uctov. (dph) musi byt k tomu nejaka fa? mam poziadat o vyhotovenie ? to nestaci len na zaklade zmluvy? :confused: :rolleyes:
sway
20.04.06,07:46
my sme zaplatili a mam len PPD kde je uvedene suma celkom, a mame len zmluvu o najme kde je dohodnute, ze prenajimatel zaplati sumu 80 000,- na celu dobu najmu od Jan 2006 do Dec 2008 do 31.3. 2006 zaplatili sme a teraz ako to mam uctov. (dph) musi byt k tomu nejaka fa? mam poziadat o vyhotovenie ? to nestaci len na zaklade zmluvy? :confused: :rolleyes:
môžeš platiť len na základe zmluvy v prípade ak dodávateľ nie je plátca DPH. V tom prípade dávaš do nákladov 80 000 a s DPH to nemá nič spoločné.

Ak je plátcom, tak ako píšu predomnou - treba mať splátkový kalendár, alebo mesačné faktúrky - daňové doklady.;)
Tweety
20.04.06,07:46
my sme zaplatili a mam len PPD kde je uvedene suma celkom, a mame len zmluvu o najme kde je dohodnute, ze prenajimatel zaplati sumu 80 000,- na celu dobu najmu od Jan 2006 do Dec 2008 do 31.3. 2006 zaplatili sme a teraz ako to mam uctov. (dph) musi byt k tomu nejaka fa? mam poziadat o vyhotovenie ? to nestaci len na zaklade zmluvy? :confused: :rolleyes:
Záleží to od vyhotovenia zmluvy, či sú tam všetky potrebné údaje. Uvedené platby s dph, bez dphh...
My máme k zmluve o nájme splátkový kalendár, na základe ktorého účtujeme o splátkach nájomného a o odpočte dph.:cool:
sara-ke
20.04.06,07:55
môžeš platiť len na základe zmluvy v prípade ak dodávateľ nie je plátca DPH. V tom prípade dávaš do nákladov 80 000 a s DPH to nemá nič spoločné.

Ak je plátcom, tak ako píšu predomnou - treba mať splátkový kalendár, alebo mesačné faktúrky - daňové doklady.;)

takze ak my sme platitelom dane a druha strana nie je platitel dane-je to FO tak nemusi byt FA? splatkovy kalend. nemame a najomca zaplatil jednorazovo na obdobie 2 rokov v hotovosti, takze ho ani netreba tak ako?
Tweety
20.04.06,07:59
takze ak my sme platitelom dane a druha strana nie je platitel dane-je to FO tak nemusi byt FA? splatkovy kalend. nemame a najomca zaplatil jednorazovo na obdobie 2 rokov v hotovosti, takze ho ani netreba tak ako? Ak prenajímateľ nie je platcom dph, potom účtuješ celé nájomné podľa zmluvy do nákladov . :cool:
sway
20.04.06,08:02
takze ak my sme platitelom dane a druha strana nie je platitel dane-je to FO tak nemusi byt FA? splatkovy kalend. nemame a najomca zaplatil jednorazovo na obdobie 2 rokov v hotovosti, takze ho ani netreba tak ako?

ak nie je platcom dodavateľ - DPH nevypočitavaš ani neúčtuješ - celá suma je náklad 518 xxx ,tak netreba splatkovy kal. len PPD. na zaklade zmluvy. a hotovo.;)
sara-ke
20.04.06,08:12
Ak prenajímateľ nie je platcom dph, potom účtuješ celé nájomné podľa zmluvy do nákladov . :cool:

dobre dakujem, to je jeden pripad, a ak je to opacne ak prenajimatel je platcom dph a najomca, kt. nam zaplatil prostr. PPD je SZČO ? ako to bude tu s dph
Tweety
20.04.06,08:15
dobre dakujem, to je jeden pripad, a ak je to opacne ak prenajimatel je platcom dph a najomca, kt. nam zaplatil prostr. PPD je SZČO ? ako to bude tu s dphAk je prenajímateľ platcom a vyfakturuje s dph nájomcovi, ktorý nie je platcom, prenajímateľ odvedie dph , a nájomca si to dá celé do nákladov.:cool:
veva125
20.04.06,08:20
takze ak my sme platitelom dane a druha strana nie je platitel dane-je to FO tak nemusi byt FA? splatkovy kalend. nemame a najomca zaplatil jednorazovo na obdobie 2 rokov v hotovosti, takze ho ani netreba tak ako?
Je to trochu mimo témy, ale môže si dať celých 80 000Sk do nákladov tento rok? Pokial viem, tak nájomné treba časovo rozlíšiť, čiže polovicu tento rok a ďalšiu až budúci. Alebo je to tak len v JU?
sway
20.04.06,08:27
dobre dakujem, to je jeden pripad, a ak je to opacne ak prenajimatel je platcom dph a najomca, kt. nam zaplatil prostr. PPD je SZČO ? ako to bude tu s dph
tu je to zložitejšie ten kto prenajíma a je plátcom DPH sa musí rozhodnúť či bude fakturovať s DPH - čo je ideál, nakoľko ak by fakturoval bez DPH je to oslobodené, a potom on musí koeficientom prepočítavať svoje vstupy a na tom stráca ( kráti sa mu DPH na vstupe) Musí túto skutočnosť uplatňovať na všetkých odberateľov ktorým prenajíma rovnako - teda vždy musí fakturovať buť s DPH alebo bez DPH - všetkým s DPH, alebo všetkým bez DPH.;)
sway
20.04.06,08:28
Je to trochu mimo témy, ale môže si dať celých 80 000Sk do nákladov tento rok? Pokial viem, tak nájomné treba časovo rozlíšiť, čiže polovicu tento rok a ďalšiu až budúci. Alebo je to tak len v JU?
nájomné treba časovo rozlíšiť do nákladov na príslušné mesiace hospodárskeho roku.
sara-ke
20.04.06,08:44
nájomné treba časovo rozlíšiť do nákladov na príslušné mesiace hospodárskeho roku.

takze ked nam zaplatil najomca 80 000,- dopredu na 2 roky on si da do nakladov len 40 000,- ?? ale ved on ich skutocne vydal ako si to ma zauctovat len 40 000? a my sme od neho prijali tych 80 000,- normalne v hotovosti tak ako to bude pomozete mi?? dakujem
KEJKA
20.04.06,15:39
takze ked nam zaplatil najomca 80 000,- dopredu na 2 roky on si da do nakladov len 40 000,- ?? ale ved on ich skutocne vydal ako si to ma zauctovat len 40 000? a my sme od neho prijali tych 80 000,- normalne v hotovosti tak ako to bude pomozete mi?? dakujem
PREDPOKLADáM
nájomca, aj ked zaplatil naozaj, a je v JU, takv uzávierkových prácach si výdavok 40000 Sk "odloží" na ďalší rok, uvedie pravdepodobne do stlpca VNZD. V ďalšom roku v uzávierkových prácach to presunie zasa do VOZD.
Prenajímateľ, PÚ tiež predpokladám
PPD 80000 Sk zaúčtuješ 211/602, 384
Zostatok 384 prejde do ďaľšieho roka a potom ID 384/602.
............................
Ak náhodou SZČO účtuje v PU, tak obdobne účtuje ako som naznačila, ale použije účty 5128 a 381.
KEJKA
20.04.06,15:43
Ak je prenajímateľ platcom a vyfakturuje s dph nájomcovi, ktorý nie je platcom, prenajímateľ odvedie dph , a nájomca si to dá celé do nákladov.:cool: hrubá chyba !

Prenajímateľ NESMIE fakturovať nebytové priestoy s DPH neplatiteľovi.
V takom prípade je nájom oslobodený.
(V kontexte mi vychádza, že ide o nájom nebytových priestorov)
§38
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),

b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,

c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,

d) nájmu bezpečnostných schránok.
KEJKA
20.04.06,15:48
tu je to zložitejšie ten kto prenajíma a je plátcom DPH sa musí rozhodnúť či bude fakturovať s DPH - čo je ideál, nakoľko ak by fakturoval bez DPH je to oslobodené, a potom on musí koeficientom prepočítavať svoje vstupy a na tom stráca ( kráti sa mu DPH na vstupe) Musí túto skutočnosť uplatňovať na všetkých odberateľov ktorým prenajíma rovnako - teda vždy musí fakturovať buť s DPH alebo bez DPH - všetkým s DPH, alebo všetkým bez DPH.;)
máš pravdu, je to trochu zložitejšie. Ako je odcitované vyššie, nájom je oslobodený. Tá možnosť rozhodnúť sa však platí len pre nájomcov=platiteľov,
citujem § 38 z_DPH
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
.................................
a podľa tohto zákona už nemusí to svoje rozhodnutie uplatňovať voči všetkým platiteľom, ale sa môže dohodnúť individuálne s každým platiteľom inak, ako to komu vyhovuje.
..................................
Z toho vyplýva, že ak prenajme neplatiteľovi, VŽDY bude musieť uplatňovať koeficient, lebo jemu MUSÍ fakturovať bez DPH.