Zuzana Ku.
19.04.06,18:00
Ahojte poraďáci, prosím poraďte...Robím prvý krát v JU platcu DPH a neviem či správne evidujem došlé faktúry. Zaraďujem ich podľa dátumu kedy "došli", ale ako správne uviesť dátum odpočítania dane? Dám tam dátum ktorý je na tej faktúre, alebo si daň odpočítavam až deď faktúra došla? V MRP sa v prij. faktúrach zadáva dátum zaradenia, dát. splatnosti a dát. odpočítania dane. Mám veľa základných otázok, akosi mi dosť veľa vecí ušlo počas materskej dovolenky:) . Ďakujem krásne za radu.
KEJKA
19.04.06,16:17
mohla si otázku zaradiť k SW-MRP.
evina
19.04.06,16:17
Nárok na odpočet dane Ti podľa §49 vzniká v ten deň, kedy aj daňová povinnosť.

Uplatniť si ho môžeš podľa §51:


Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1/ Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71, - to sa týka tuzemska, t.j. ak obdržíš faktúru , ktorá má všetky predpísané náležitosti, teda uplatnnenie nároku na odpočet dňom prijatia faktúry.
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,- týka sa služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7 a 9,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
lenkak
19.04.06,16:29
Ja dávam dátum na faktúre.
Danielle369
19.04.06,16:33
Ahojte poraďáci, prosím poraďte...Robím prvý krát v JU platcu DPH a neviem či správne evidujem došlé faktúry. Zaraďujem ich podľa dátumu kedy "došli", ale ako správne uviesť dátum odpočítania dane? Dám tam dátum ktorý je na tej faktúre, alebo si daň odpočítavam až deď faktúra došla? V MRP sa v prij. faktúrach zadáva dátum zaradenia, dát. splatnosti a dát. odpočítania dane. Mám veľa základných otázok, akosi mi dosť veľa vecí ušlo počas materskej dovolenky:) . Ďakujem krásne za radu.


Faktúry zaradujeme podla dátumu dodania.Nerobím v MRP ,ale asi dátum dodania = dátum odpočítania dane,ako si napísala.
evina
19.04.06,16:45
Faktúry zaradujeme podla dátumu dodania.Nerobím v MRP ,ale asi dátum dodania = dátum odpočítania dane,ako si napísala.

A čo spravíš ak dátum dodania je 29.03 napr., t.j. aj dátum vzniku daňovej povinnosti je 29.3., t.j. aj právo na odpočet dane je 29.3. a faktúru obdržíš 26.4.?
Zuzana Ku.
19.04.06,16:46
Dakujem za Vaše odpovede, som na Porade prvý krát, a som rada, že to funguje. Dík.
ALBO
19.04.06,16:46
Faktúry zaradujeme podla dátumu dodania.Nerobím v MRP ,ale asi dátum dodania = dátum odpočítania dane,ako si napísala.

Dátum dodania môžete dať pri slovenských a to len v prípade ak FA došla do 25. dňa nasledujúceho mesiaca po dodaní.= Ak to chcete riešiť len všeobecne nepoznajúc jej SW ako píšete.
Čo ak fa došla 26. dňa ? a SW jej pracuje len s tým jedným dátumom dodania? Kam by to dal , keď je už po závierke predchádzajúceho mesiaca.

Evina to napísala správne, a konkrétne asi poradia najlepšie, tí čo s programom robia.
ALBO
19.04.06,16:49
A čo spravíš ak dátum dodania je 29.03 napr., t.j. aj dátum vzniku daňovej povinnosti je 29.3., t.j. aj právo na odpočet dane je 29.3. a faktúru obdržíš 26.4.?

Dobré naraz ale bola si rýchlejšia.
evina
19.04.06,16:54
Dobré naraz ale bola si rýchlejšia.

:) .
press
24.04.06,10:00
A čo spravíš ak dátum dodania je 29.03 napr., t.j. aj dátum vzniku daňovej povinnosti je 29.3., t.j. aj právo na odpočet dane je 29.3. a faktúru obdržíš 26.4.?

Mam podobny problem...ale nevidim tu odpoved. Moze mi niekto pomoct.
Na kurze nas ucili zadavat do programu - datum dodania sluzby/tovaru, ale teraz mi uctovnicka povedala ze mam zadavat podla - datumu kedy dosla faktura. Teraz neviem ci som ju zle pochopila, ale nezda sa mi to. :(
evina
24.04.06,10:33
Mam podobny problem...ale nevidim tu odpoved. Moze mi niekto pomoct.
Na kurze nas ucili zadavat do programu - datum dodania sluzby/tovaru, ale teraz mi uctovnicka povedala ze mam zadavat podla - datumu kedy dosla faktura. Teraz neviem ci som ju zle pochopila, ale nezda sa mi to. :(

Odpoveď máš v príspevku č.3.
Nárok na odpočet Tu vzniká v deň da§ovej povinnosti/deň dodania. Uplatniť toto právo si môžeš , ak máš k dispozícii faktúru. Najmä v prípade, ktorý si citoval v otázke DPH zaraďuješ podľa dátumu prijatia faktúry.
Účtovníčku si pochopila dobre. Citujem Ti k tomu aj predmetný paragraf:


§ 51

Uplatnenie práva na odpočítanie dane
1/ Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

..
P.s. hovorím len o tuzemsku
press
24.04.06,10:59
A.S., platca DPH, FA-tuzemske.

Vseobecne som zadavala FA podla datumu dodania sluzby.

Ale dnes mi prisla FA ktoru sme zaplatili 27.03. na zaklade preddavkovej FA.
FA ma datum vystavenia 11.04.
Datum dodania sluzby 27.03.
Datum splatnosti 25.4.

Teda povinnost platby DPH spada do Aprila ?? Teda aj tak som uz DPH za marec zaplatila.
FA zadavam do programu s datum 11.04., alebo 24.04.(dnesnym)??

po lopate: FA ktore pridu neskor ako je den danovej povinnosti, zadavame podla datumu vystavenia?
FA ktore pridu skor, alebo v rovnaky den ako je datum dan.povinnosti, zadavame podla datumu dan.povinnosti?

Dakujem za trpezlivost :(
evina
24.04.06,11:04
A.S., platca DPH, FA-tuzemske.

Vseobecne som zadavala FA podla datumu dodania sluzby.

Ale dnes mi prisla FA ktoru sme zaplatili 27.03. na zaklade preddavkovej FA.
FA ma datum vystavenia 11.04.
Datum dodania sluzby 27.03.
Datum splatnosti 25.4.

Teda povinnost platby DPH spada do Aprila ?? Teda aj tak som uz DPH za marec zaplatila.
FA zadavam do programu s datum 11.04., alebo 24.04.(dnesnym)??

po lopate: FA ktore pridu neskor ako je den danovej povinnosti, zadavame podla datumu vystavenia?
FA ktore pridu skor, alebo v rovnaky den ako je datum dan.povinnosti, zadavame podla datumu dan.povinnosti?

Dakujem za trpezlivost :(
Faktúru si obdržala dnes, tak s dnešným dátumom. Obdržala si ju po podaní DP za marec, tak ju dávaš do apríla
§ 51

2ú Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
evina
24.04.06,11:08
A.S., platca DPH, FA-tuzemske.

Vseobecne som zadavala FA podla datumu dodania sluzby.

Ale dnes mi prisla FA ktoru sme zaplatili 27.03. na zaklade preddavkovej FA.
FA ma datum vystavenia 11.04.
Datum dodania sluzby 27.03.
Datum splatnosti 25.4.

Teda povinnost platby DPH spada do Aprila tu nejde o povinnosť platby , ale nárok n odpočet DPH ?? Teda aj tak som uz DPH za marec zaplatila.
FA zadavam do programu s datum 11.04., alebo 24.04.(dnesnym)??

po lopate: FA ktore pridu neskor ako je den danovej povinnosti, zadavame podla datumu vystavenia?
FA ktore pridu skor, alebo v rovnaky den ako je datum dan.povinnosti, zadavame podla datumu dan.povinnosti?

Ja zadávam vždy podľa dátumu prijatia faktúry.

Dakujem za trpezlivost :(

Ešte som Ti upresnila pojmy..
press
26.04.06,07:34
dobre,
teda budem zadavat FA do uct.programu podla datum fyzickeho prijatia, tak ako to robi aj nasa uctovnicka a aj evina

Dakujem.
Laura1
19.06.07,07:59
Ahojte, ja mám taký problém, že mám priebežne naúčtované došlé faktúry, ktoré sú už aj uhradené, teraz je koniec júna a konateľ mi priniesol DF s dátumom vystavenia 8.4., dodanie služieb 8.4., splatnosť 10.4./ a veľa podobných/. Faktúry nemôžem zapísať so starým dátumom, tiež nemôžem opraviť číslovanie faktúr /to by sa mi pomiešali čísla - a mala by som guláš v dokladoch, je sú faktúry uhradené/
Môžem zapísať DF dňa 15.6.2007, dátum odpočtu, dátum účtovného prípadu 8.4.2007, splatnosť 10.4.2007.
Ide mi hlavne o to, že ak tie faktúry zaevidujem takýmto spôsobom, kontrole by to bolo jasné, že sme ich zohnali len pre zníženie DPH.
Nepáči sa mi to, /mám od jedného dodávateľa asi 8 "starých" faktúr./
Čo mi poradíte?
Vďaka
Laura1
19.06.07,08:47
Pokračujem v úvahe:
podľa mňa by to bilo do očí, keby som 15.6. zapísala za radom 8 starých faktúr od jedného dodávateľa. Kontrolóri nie sú blbí.
Navrhem konateľovi, že pracne odúčtujem cca 60 faktúr, všetky úhrady, či v hotovosti alebo cez banku, všetko znovu nahodím. ALE: PORIADNE SI TO NECHÁM ZAPLATiŤ!
Laura1
19.06.07,16:52
Posúvam, možno si ma niekto všimne.:)
Čo poviete na môj názor, /odúčtovať všetky úhrady, vložiť tie faktúry, potom ich prečíslovať a znovu uhradiť/
Laura
lenkak
19.06.07,16:56
Navrhem konateľovi, že pracne odúčtujem cca 60 faktúr, všetky úhrady, či v hotovosti alebo cez banku, všetko znovu nahodím. ALE: PORIADNE SI TO NECHÁM ZAPLATiŤ!

Najvhodnejšie je toto riešenie, ale nech sa dodrží potom aj tá posledná veta.
Laura1
19.06.07,16:59
Ďakujem Ti, už sme sa dohodli.
kalkulka
20.06.07,08:26
Ešte by som chcela nadviazať, mám takýto prípad. Služba poskytnutá 27.4. 2007, faktúra vystavená 4.6.2007. Došla k nám dnes. V ktorom zdaňovacom období si môžem uplatniť odpočítanie dane? V máji, alebo až v júni, alebo nebodaj môžem aj dodat. DP za apríl? Veľmi by ma zaujímali vaše názory. To, čo mi totiž doteraz istá osoba povedala sa mi totiž vôbec nepozdáva.
ALBO
20.06.07,10:38
Ešte by som chcela nadviazať, mám takýto prípad. Služba poskytnutá 27.4. 2007, faktúra vystavená 4.6.2007. Došla k nám dnes. V ktorom zdaňovacom období si môžem uplatniť odpočítanie dane? V máji, alebo až v júni, alebo nebodaj môžem aj dodat. DP za apríl? Veľmi by ma zaujímali vaše názory. To, čo mi totiž doteraz istá osoba povedala sa mi totiž vôbec nepozdáva.
v zd období , v ktorom ste obdržali doklad, t.j. jun, v maji a aprili nie, lebo ste ešte nemali doklad. Bavíme sa o slovenskej Fa.
Vladimír Ozimý
20.06.07,10:48
Ešte by som chcela nadviazať, mám takýto prípad. Služba poskytnutá 27.4. 2007, faktúra vystavená 4.6.2007. Došla k nám dnes. V ktorom zdaňovacom období si môžem uplatniť odpočítanie dane? V máji, alebo až v júni, alebo nebodaj môžem aj dodat. DP za apríl? Veľmi by ma zaujímali vaše názory. To, čo mi totiž doteraz istá osoba povedala sa mi totiž vôbec nepozdáva.

no uplatniť si dph na vstupe môžme ak máme faktúru do podania daňového priznania. apríl isto nie ale máj by som to dal veď ju mám do podania daňového priznania ale ani jún by nebola chyba...inak tá faktúra je celkovo zle vystavená...

ja idem teraz podávať dodatočné kvôli tomu že sme obdržali až teraz fa za služby zo zahraničia za apríl dátum vystavenia 30.4.2007 tak výstup musím dať do apríla a vstup do mája hm...choré
kalkulka
20.06.07,11:57
V § 51 ods. 2 platí pre doklady, ktoré prídu neskôr. Tento § nám vysvetľovala metodička DÚ z Košíc - nárok na odpočítanie máme vtedy, kedy nám dôjde faktúra. Čiže podľa nej, ak došla 19.6., tak do júna, aj keď to bolo do podania DP. Áno, bavíme sa o tuzemskej fa.
Vladimír Ozimý
20.06.07,12:05
V § 51 ods. 2 platí pre doklady, ktoré prídu neskôr. Tento § nám vysvetľovala metodička DÚ z Košíc - nárok na odpočítanie máme vtedy, kedy nám dôjde faktúra. Čiže podľa nej, ak došla 19.6., tak do júna, aj keď to bolo do podania DP. Áno, bavíme sa o tuzemskej fa.

ano je to tak asi som zle čítal :), pardon
ALBO
21.06.07,05:32
no uplatniť si dph na vstupe môžme ak máme faktúru do podania daňového priznania. apríl isto nie ale máj by som to dal veď ju mám do podania daňového priznania ale ani jún by nebola chyba...inak tá faktúra je celkovo zle vystavená...

ja idem teraz podávať dodatočné kvôli tomu že sme obdržali až teraz fa za služby zo zahraničia za apríl dátum vystavenia 30.4.2007 tak výstup musím dať do apríla a vstup do mája hm...choré

Vladimír, viac krát sme tu písali, že ak príde Fa zo zahraničia , tak vstup aj výstup idú do jedného mesiaca. Pre zakraničnú na službu neplatí, že ju dáte do mesiaca, kedy ju obdržíte. Je to v § 51/2/posledná veta=kedy ste výstupovú daň uviedli v záznamoch, vtedy uplatníte aj vstup, takže v doda ale v apríli obe.