MonikaDu
14.08.14,12:36
Dieťa dosiahlo 6 rokov veku. Doteraz za mňa platil zdravotné a sociálne poistenie štát. Je potrebné sa odhlásiť z dôchodkového poistenia, resp. nahlásiť zmenu platiteľa na zdravotné poistenie do 8 dní alebo do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, keď dieťa dosiahlo 6 rokov? Odkedy som povinná platiť ZP, odo dňa nasledujúceho po 6. narodeninách dieťaťa? (V prípade, že nepracujem a nie som evidovaná na úrade práce).
Tweety
14.08.14,10:48
Áno, tak, nasledujúci deň po narodeninách.

A k tej oznamovacej povinnosti doplním ku komentu
§24
j) plniť oznamovacie povinnosti podľa § 23 ods. 8.
k) písomne alebo elektronicky oznámiť vznik alebo zmenu platiteľa poistného podľa § 11 ods. 5 do ôsmich pracovných dní odo dňa vzniku alebo zmeny platiteľa poistného spôsobom určeným úradom; oznámenie obsahuje názov, sídlo, identifikačné číslo, číslo bankového účtu, deň určený na výplatu príjmov zo závislej činnosti a ak je zamestnávateľom fyzická osoba, aj meno, priezvisko, rodné číslo a bydlisko.
MonikaDu
14.08.14,10:52
Ďakujem a ako je to s tým podaním odhlášky na SP a oznámenie zmeny platiteľa poistného v ZP?
Tweety
14.08.14,10:56
Musíš sa odhlásiť do 8 dní.. Každú zmenu treba hlásiť do 8 dní.
Chobot
14.08.14,10:59
Treba ísť na úrad práce a vypýtať si potvrdenie o poberaní rodičovského príspevku (možno budeš potrebovať 2-3 originály). V tom potvrdení bude presný dátum, dokedy si bola poistencom štátu. S tým potvrdením potom pôjdeš do ZP, kde si zoberú kópiu. Od nasledujúceho dňa po skončení rodičovskej dovolenky potom budeš mať zmenu v platiteľovi poistného - ak pôjdeš na úrad práce sa registrovať ako nezamestnaná, tak bude za teba platiť štát. Ak budeš dobrovoľne nezamestnaná, tak si budeš musieť platiť poistné sama.

Jedno z tých potvrdení zanesieš aj na SP.
Chobot
14.08.14,10:59
A čo budeš robiť po skončení RD? Poberala si rodičovský príspevok až do veku 6 rokov?
MonikaDu
14.08.14,11:09
Ďakujem. Nie, nepoberala som rodičovský príspevok, bola som dobrovoľne doma. Chcela som len vedieť, ako je to s oznámením zmeny platiteľa poistné pri ZP, nakoľko v zákone o ZP je ustanovenie § 24 pís. c), z ktorého mi vyšla iné lehota ako 8 dní, ale možno sa mýlim.
Tweety
14.08.14,11:13
doplnila som do príspevku znenie §24.
Chobot
14.08.14,11:17
Všeobecná lehota je 8 dní. Ale máš pravdu, že ten § 24 písm. c) sa odvoláva na § 11 ods. 7, kde je platiteľom poistného štát. Tam stačí nahlásiť do konca nasledujúceho mesiaca.

Toto si mala na mysli?

Ide o to, že štát platí za týchto poistencov pozadu - podľa dávky zdravotnej poisťovne, ktorá štátu vykáže poistencov štátu za predchádzajúci mesiac.

A kto bude teraz platiť poistné? Budeš dobrovoľne nezamestnaná, t.j. samoplátca?
MonikaDu
14.08.14,11:20
ďakujem, ale písm. j) a k) sa na môj prípad myslím nevzťahujú, ako je to s tým písm c) ?

Chobot, áno, presne toto som chcela potvrdiť, či to chápem správne alebo nie. Buď samoplatca alebo úrad práce, ešte neviem..
Chobot
14.08.14,11:23
Tweety, ona mala na mysli iný odsek - pod písm. c), nie j) a k), ako si uviedla. To sa na ňu nevzťahuje, ona pôjde podľa písm. c).

Monika - ak pôjdeš na ÚP, tak sa treba tiež registrovať do 7 dní, aby si nemala nevykryté dni. Ak sa prihlásiš do 7 dní, tak ťa zaevidujú spätne od skončenia RD. Ak neskôr, tak tie dni si budeš musieť doplatiť sama.

A ÚP ti vydá potvrdenie o evidencii až cca 2-3 týždne po evidencii (nerobia to na počkanie). Takže z objektívnych dôvodov ani nemôžeš do 8 dní nahlásiť zmenu - teda môžeš, ale potvrdenie z ÚP donesieš až potom, čo ti ho vydajú. Viem to, lebo sme to absolvovali pred mesiacom.

Ak si samoplátca - tak nie je problém. Tam nepotrebuješ nič dokladať, len sa zahlásiš ako samoplátca.

A ak aj do ZP nenahlásiš do 8 dní (ale napr. po 3 týždňoch) vôbec nič sa nestane.
Tweety
14.08.14,11:24
OK.
MonikaDu
14.08.14,11:28
Nie, štát platil do 6 rokov aj dôchodkové poistenie, aj zdravotné.
Mila123
14.08.14,11:30
nemáš pravdu, na dôchodkové zabudni......
platí ale iba v prípade, že dieťa nie je zdravé, to v tvojom prípade predsa neplatí, predsa máš zdravé dieťa
MonikaDu
14.08.14,11:32
štát za teba platí do 6 rokov, ak sa o dieťa staráš, nemusí byť choré, dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav sa zohľadňuje v zákone až od 6 do 18 rokov.
Mila123
14.08.14,11:35
keď myslíš.....