aadulik2110
14.08.14,21:01
ahojte, prosím o radu - jedná sa o to, že mám brata, ktorý je umiestnený v DSS pre deti a dospelých a je nesvojprávny. Ak by prišlo k dedeniu dostal by 1/2 majetku - to mi je jasné, ale chcem sa spýtať ak je nesvojprávny, kto by vlastne tú 1/2 dostal. Pretože môj otec zomrel (ktorý ho tiež vychovával), ale jeho biologický otec (ktorý je tiež zapísaný v jeho rodnom liste) žije. Bude "dediť" štát, či jeho žijúci rodič.Dakujem za odpoveď.
draik
14.08.14,19:24
"Nesvojprávny" má právo dediť ako ktokoľvek iný, akurát by bol zastupený opatrovníkom. Po poručiteľovi však v prvej skupine dedia manžel/ka a biologické resp. osvojené deti.
aadulik2110
14.08.14,20:53
mne je jasné, že by zdedil tú polovicu - čisto hypoteticky - zdedili by sme byt - predali by sme ho - ja a brat v zastúpení opatrovníka. Polovicu financií z predaja by mal brat - a ak by aj on zomrel, tak v jeho prípade dedí jeho otec? Chápem to správne?
ivka70
15.08.14,05:25
Nie, stale dedi brat (po matke dedite obaja), len on bude zastupovany opatrovnikom a ten bude aj rozhodovat o vyuziti dedicstva za brata.

Jeho otec by dedil po nom, keby brat zomel skor ako otec.
ivka70
15.08.14,08:58
A kto vlastne zomrel, po kom by malo byt to dedicstvo?
Lebo spolu s bratom dedis len po matke, po tvojom otcovi jeho nevlastny syn nededi ...