qwert1
14.08.14,23:51
dnes som ohybal 10-ku zavitovu tyc okolo lesenarskej trubky, prva vpohode,ale druha sa lamala na casti. Tak sa chcem opytat ,aky priemer ohybu je este vporiadku co neznici material. v minulosti som takto ohybal aj roxor na priemer ohybu cca 5cm. ale len o 90stupnov. Ta zavitova co sa zlomila tu som chcel ohnut az o 180 stupnov aby som ju pouzil na upevnenie konzoly...
vlado 33
14.08.14,22:39
Závitová tyč neje určená k ohýbaniu. Na to je ťahaná guľatina a potrebný závit si dorežeš závit. očkom. To neznamená, že sa nedá ohnúť za tepla. Nahrej dočervena a ohneš s rádiusom hoci aj R-10.
Peggynka
14.08.14,22:57
bjuty smis
15.08.14,07:26
výborne, peggynka....

teraz už len doštudovať, čo je to závitová tyč :))
Peggynka
15.08.14,07:32
O roxore bola reč,okrem závitovej tyče...Akože neviem,čo je závitová tyč ? Viem.Som sa ich nakúpila pri rekonštrukcii :)Neviem si ale predstaviť načo to potrebuje...a že ohnúť :D A že len 90°.
bjuty smis
15.08.14,07:34
výborne peggynka.....
teraz už len prečítať poslednú vetu zadavatela :))
sosak
15.08.14,08:06
Závit na závitovej tyči je robený valcovaním za studena, pričom sa preskupením materiálu tyč zhutní, čiže je tvrdšia, tým pádom aj krehkejšia. Riešením, je nahriať v mieste ohybu tyč a ohneš ju bez problémov. Pozri si tyč, ktorá sa ti podarila zohnúť, či nemá trhliny, ktoré by znižovali pevnosť.
viktorviktor
15.08.14,11:33
betonárska výstuž /roxor - pre hrúbku menej ako 16mm, minimálny vnútorný priemer 4, pre viac 7,
roxor - http://cs.wikipedia.org/wiki/Beton%C3%A1%C5%99sk%C3%A1_v%C3%BDztu%C5%BE
alltracboy
15.08.14,12:33
presne tak, zavitovu tyc treba nahriat autogenom do cervena a potom ohnut.
dobrocani
15.08.14,13:26
no predsa do venca, ohnuta cast sa zaleje do betonu. Potom nehrozi, ze sa zavitova tyc vytrhne z betonu a usetril si na chemii. Ja som tak ohybal tyc M16
qwert1
15.08.14,17:50
vdaka, noo ja som to nenahrieval ked som ohybal aj zavitovu tyc do prekladu (zaroven aj veniec) na upevnenie pomurnice na verande a zdalo sa mi to vtedy vpohode, som si to vtedy zjednodusil aby som nemusel navarit na ten kriz z roxoru ako sa to bezne robi. Chcem si zadovazit zvaracku,ale skor som chcel elektricku, nie plynovu,slo by to aj tym ?
sosak
15.08.14,17:53
Prečítaj si najprv otázku.
alltracboy
15.08.14,18:11
ja som to sice ohybal, ale mozes tam dat aj matice na spodok, ak chces mat mega zicher tak aj velkoplosnu podlozku, ale myslim ze ta matica bude az az. Aspon sa to bude lepsie davat do betonu ked tam nebude az tak velka plocha.
alltracboy
15.08.14,18:39
chcelo by to zajst za niekym kto ma autogen a mas to najlepsie riesenie. Aj ked viem ze pre cloveka co sa nepohybuje v tych kruhoch to moze byt asi zbytocne drahe.
fetya
15.08.14,19:35
najjednoduchsie je dat na spodok tyce matku a potom to ponorit do betonu, alebo matica - siroka podlozka - matica a takto zabetonovat. ked nemas autogen, aj tak sa da, ja som tiez takto kotvil tyce pre pomurnicu
pavol54
15.08.14,19:44
Ja osobne by som závitovú tyč neohýbal, na to aby bola bezpečne ukotvená v betóne stačí na jej konci medzi dve matice upevniť podložku s väčším priemerom v podstate tú istú akou budeš fixovať pomúrnicu na druhej strane a ani víchor ti ju nezoberie , samotná závitová tyč nie je dimenzovaná na namáhanie ohybom ale najmä je dimenzovaná na namáhanie ťahom eventuálne na namáhanie strihom. Pri ohybe dochádza k trvalému ťahovému a tlakovému napätiu na medzikryštalickej štruktúre kovu čo podstatným spôsobom znižuje pevnosť v ťahu. toto napätie síce môžeš v ďalšom odstrániť dodatočnou tepelnou úpravou, ale hrozí riziko difundácie uhlíka zo štruktúry železa na medzikryšálovú plochu čím aj tak znížiš pevnosť v ťahu, pretože uhlík je veľmi krehký materiál ktorý nemá žiadnu pevnosť v ťahu
vlado 33
16.08.14,06:25
Ukotvenie pomurnice máš predsa navrhnuté v projekte. http://www.archiportal.sk/2010/03/15/detail-pri-pomrnici-a-odkvape-zateplen-krov/ Dnes sa vyrábajú závit. tyče všade a nakupujú hlavne z Číny. Musel by si mať technický list od výrobcu, aby si zistil o akú akostnú triedu ocele sa jedná. A či ju môžeš tvarovať za tepla alebo nie ( za studena určite nie). Ja som dával nerezové, sú síce o trochu drahšie ale húževnatejšie + vyššia pevnosť namáhania (nepraskajú). http://www.akros.sk/zavitove-tyce-1000-mm-din-975/a2/prod/
alltracboy
16.08.14,07:10
mne sa paci ako sa na porade z kazdej hovadiny vykluje tema o stavani raketoplanu. jednak by ta tyc dobre drzala v betone na tah aj keby sa iba rozklepala a druhak na nu neposobi bohvieaky tah nakolko drevo sada a po mesiaci sa krov este bude dotahovat lebo matice sa budu dat otacat rukou aj napriek tomu, ze pred mesiacom boli dotiahnute klucom. Cize nejaka rekrystalizacia uhlika je nepodatstatna vec vzladom na sily ake tam posobia na tah, keby aj tak k tomu dojde iba v mieste kde sa to nahrievalo nad 300 stupnov a hlavne zavitova tyc sa ohyba boly tomu aby sa neotacala pri dotahovani, lebo by som chcel vidiet ten vietor ktory by vytiahol 24 zavitovych tyci ktore su 30cm zaliate v betone.
sosak
16.08.14,07:32
Predsa zadávateľ otázky nikde nepíše, že bude zalievať ohnuté závitové tyče do betónu, to len väčšina odpovedí sa zvrhli do takého štádia, že strácajú podstatu. " Ta zavitova co sa zlomila tu som chcel ohnut az o 180 stupnov aby som ju pouzil na upevnenie konzoly... " Takže zadávateľ otázky chcel vyrobiť " strmeň " na upevnenie konzoly. pavol54 má pravdu v tom, že závitová tyč nie je určená na ohýbanie za studena.
http://www.sigmacon.sk/index.php?id=2175
sosak
18.08.14,06:11
Závit na závitovej tyči je po celej dlžke bez prerušenia závitu, to znamená, že nie je potrebné určovať bod ohybu. Áno, zadávateľ bude ohýbať aj v mieste závitu !
alltracboy
19.08.14,08:31
paradoxne take U co si poslal na obrazku ohne bez problemov aj zo zavitovej tyce. Ona sa zlomi len pri prudkom ohybe. Myslim ze 10mm tyc ohnes cez 100mm priemer aj o 180 stupnov za studena.
sosak
19.08.14,09:49
Zadávateľ otázky ohýbal závitovú tyč zo závitom M10 cez lešenársku rúru, ktorá má priemer cca 50 mm. Jednu závitovú tyč sa mu podarilo zohnúť do požadovaného tvaru, druhá závitová tyč sa pri podobnom ohýbaní lámala na časti. Máš pravdu v tom, že pri väčšom priemere, napr. 100mm by to išlo aj za studena, ale by mu to nepasovalo na konzolu. Závitová tyč určite nie je určená na podobné účely vhodná. Istejšie je strmeň zakúpiť hotový, napr. taký z linku, alebo ťahanú guľatinu o priemere 10 mm zohnúť, zarovnať okraje, aby boli rovnaké a narezať závit.
vlado 33
19.08.14,11:02
Neber do úvahy, že sa jedná o závitovú tyč, zameraj sa na materiál. Je to konštrukčná oceľ triedy 11, nie je kaliteľná. To znamená, že tepelným spracovaním nedochádza k zmene vlastnosti materiálu (alebo len minimálne). Každý konštruktér (projektant) vo svojom projekte materiál predimenzuje. To znamená, že myslí okrem statických vplyvov (strih a ťah) aj na dynamické napätie. U fi-10 ťahanej ocele je ťahové zaťaženie pri trhových skúškach zhruba do 15ton. Keďže sa jedna o závit. tyč, odpočítaj stúpanie závitu 1,5mm, priemer bude 7mm-10,5t max trhová, statická+-.