ccokoladecka
15.08.14,11:13
dobrý deň, zamestnankyni bola daná výpoveď zo strany zamestnávateľa a výpovedná lehota by skončila k 31.7.2014, avšak už počas plynutia výpovednej lehoty, zamestnankyňa nastúpila na PN od 16.6.2014 a k 31.7.2014 nebola PN ukončená, t.j. pracovný pomer nebol ukončený. odstupné jej budeme vyplácať v mzde za júl 2014 a nevyčerpanú dovolenku môžem preplatiť až potom, čo bude ukončená PN-ka? t.j. keď prinesie ukončenie, tak ju ukončím - odhlásim zo SP a ZP a za ten mesiac jej preplatím nevyčerpanú dovolenku. je to tak správne?
ivka70
15.08.14,11:38
Ak ide o ukoncenie PP z dovodu rusenia prac. miesta, aj odstupne aj vsetky naroky pri ukonceni PP budete vyplacat az vo vyplate, ktora bude nasledovat po ukonceni PP.
Ukoncenim PP bude posledny den PN. rovnako narok na dovolenku jej vypocitas az k tomu datumu.
Dovtedy je stale vasim zamestnancom a nemozete jej vyplatit to, co mate vyplatit pri ukonceni PP.
Vtedy ju aj odhlasis z poistovni.
Zuzanka_ba
15.08.14,11:39
§ 76
Odstupné
(6) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.

Odstupné po skončení PP, a ak chcete dohodnite sa na skoršom termíne, zamestnanec sa brániť určite nebude.

§ 116
(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Dôvod na preplatenie podľa mňa nastane až pri skončení PP.

Doplnenie: ani to odstupné by som nedala skorej ako pri skončení pp, môže sa /viem že je to morbídne/ totiž stať, že zamestnanec by počas pn pred skončením nebodaj zomrel, a v tom prípade by nárok nevznikol.
ccokoladecka
20.08.14,09:28
dakujem, pristupili sme k tomu, ze vyplatime odstupne az po skonceni PP a detto ta dovolenka
ivka70
20.08.14,11:29
nic ine vam ani zakon neumoznuje :)