Margita1
19.04.06,20:53
Kto mi vie poradiť, kde sa mám obrátiť, aby som poslala kontrolu na preverenie činnosti správcu a predsedu?Aké hlavné zákony ešte okrem 182 mám sledovať?Ďakujem
Peterf
19.04.06,19:18
Kto mi vie poradiť, kde sa mám obrátiť, aby som poslala kontrolu na preverenie činnosti správcu a predsedu?Aké hlavné zákony ešte okrem 182 mám sledovať?Ďakujem

Nikto nemoze kontrolovat cinnost predsedu okrem spolocenstva samotneho prostrednictvom rady.:p
Ziadny statny organ nikto.

Mozes kontrolovat jedine ucto a to len danovy urad - a to kontroluje subjekt nie osobu.:D
Uz davno som sa tak dobre nezasmial
Elena Navrátilová
21.04.06,13:25
Môžeš konkrétne napísať v čom máš pochybnosti okolo správcu u Vás?
Určite máte nejakú dozornú radu, predsedu atď. Ak ako člen máš pochybnosti obráť sa na predsedu. Skutočne záleží o čom konkrétnom máš pochybnosť.
ajacik
14.08.06,07:48
rada by som sa vrátila k tejto téme:

vlani v novembri som predala byt (bolo SVB). Do dnešného dňa som po dvoch urgenciách nedostala vyúčtovanie za rok 2005. Kde sa môžem obrátiť, ked predseda nereaguje?

dakujem
Elena Navrátilová
14.08.06,11:10
Správu robí kto? Aj to robí predseda? Ak áno, spoj sa s novým majiteľom či on dostal vyúčtovanie. Podľa zákona malo byť vyúčtovanie do novembra urobené na Teba. Až december mal byť na nového majiteľa. Takže najlepšie písomne, s upozornením, že budeš podnikať kroky v zmysle zákona. Teda, do novembra vyúčtovanie na Teba. Nakoľko si nič neobdržala, vyjadri podozrenie, že nebol dodržaný zákon.
sara3
09.10.06,08:00
Vie mi niekto poradit?
V nasom SVB je problem s predsedom, ktory je vdaka casti clenov SVB neodvolatelny (asi nechapu, ze okrada aj ich, alebo su radi, ze sa nemusia o nic starat???), bolo unho podozrenie na okradanie, ktore sa potvrdilo kontrolou dozornej rady. Napriklad sa deje to, ze pri vyuctovani prac napr. za malovanie spolocnych priestorov predseda vyuctuje vyssiu sumu, nez bola schvalena spolocenstvom na tento ucel, pripadne jeden neplatca bol rieseny cez exekutora, ktory mu stiahol peniaze, ale na ucet SVB neprisli, i ked predseda SVB tvrdi, ze je to OK. Tiez "zakazal" pracovnickam spravcovskej spolocnosti predlozit materialy tykajuce sa uctovnictva dozornej rade, ktora ich chcela kontrolovat. Pracovnicky nakoniec materialy poskytli. Predseda vyslovene pred kazdym uteka a vyhyba sa. Ako by ste postupovali, aby sa situacia vyriesila? Na schodzi vsetko popiera.
Elena Navrátilová
09.10.06,08:11
Zvolať zhromaždenie, predložiť dôkazy o svojich tvrdeniach, resp. svedkov. To sú najlepšie dôkazy. V zmysle zákona o SVB môžeš zvolať schôdzu aj Ty. Najskôr písomne oslov predsedu a požaduj písomnú odpoveď. Ja viem, že papier všetko znesie, ale čo je raz písomne ťažko Ti odškriepi. Čo sa týka platieb napr. za maľovanie. V zmluve, resp. dodatku máš určené do akej výšky môže predseda manipulovať s peniazmi. Takže si to over a potom môžeš chcieť od predsedu obhajobu. Pokiaľ sa jedná o sumu do určenej výšky dokáže to obhájiť.
Považan
22.11.06,19:41
Dobrý deň! Chcem niekoho znalého požiadať o pomoc pri hľadaní kontaktu na oprávnenú inštitúciu vykonať kontrolu hospodárenia s FUO a celkovým výkonom správy nášho správcu. Aj ako spoločenstvo vlastníkov a aj ako jednotlivec. Ak máte niekto sskúsenosti, prosím poraďte mi.
Elena Navrátilová
22.11.06,19:44
Dozorná rada kontroluje správcu, predsedu. Daňový úrad účto,...Fond opráv predložia na požiadanie.
Orim
24.11.06,14:41
Dobrý deň! Chcem niekoho znalého požiadať o pomoc pri hľadaní kontaktu na oprávnenú inštitúciu vykonať kontrolu hospodárenia s FUO a celkovým výkonom správy nášho správcu. Aj ako spoločenstvo vlastníkov a aj ako jednotlivec. Ak máte niekto skúsenosti, prosím poraďte mi.

V zákone 182/1993 Z. z. zákon o vlastníctve bytov § 8b odstacec f sa hovorí:
...
f) umožniť vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome na požiadanie nahliadnuť do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv,

Takže môžeš do toho nahliadnuť aj ty.
jojinkoh
14.12.06,17:30
Máme správcu s.r.o. S niektorými jeho činnosťami nie sme spokojní. Kde, na koho sa môžeme obrátiť alebo sa na nich sťažovať?
Hľadali sme iného správcu, ale nie je u nás nikto zodpovední.
Danila
14.12.06,18:09
Máme správcu s.r.o. S niektorými jeho činnosťami nie sme spokojní. Kde, na koho sa môžeme obrátiť alebo sa na nich sťažovať?
Hľadali sme iného správcu, ale nie je u nás nikto zodpovední.Ak Ťa môžem poprosiť, čo je to správca s.r.o?
anto
14.12.06,18:16
Tu je výťah z obchodného zákonníka, aké sú právomoci konateľa, čo si pravdepodobne mal na mysli.:


§ 133
Konatelia


(1) Štatutárnym orgánom spoločnosti je jeden alebo viac konateľov. Ak je konateľov viac, je oprávnený konať v mene spoločnosti každý z nich samostatne, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

(2) Konateľom spoločnosti môže byť len fyzická osoba.

(3) Obmedziť konateľské oprávnenia môže iba spoločenská zmluva alebo valné zhromaždenie. Také obmedzenie je však voči tretím osobám neúčinné.

(4) Konateľov vymenúva valné zhromaždenie z radov spoločníkov alebo iných fyzických osôb.

§ 134
Na rozhodnutie o obchodnom vedení spoločnosti, ktoré patrí do pôsobnosti konateľov, sa vyžaduje súhlas väčšiny konateľov, ak spoločenská zmluva neurčí vyšší počet hlasov.

§ 135
(1) Konatelia sú povinní zabezpečiť riadne vedenie predpísanej evidencie a účtovníctva, viesť zoznam spoločníkov a informovať spoločníkov o záležitostiach spoločnosti.

(2) Konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na schválenie riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku a návrh na rozdelenie zisku alebo úhradu strát v súlade so spoločenskou zmluvou a so stanovami. Ak osobitný zákon ukladá spoločnosti povinnosť vyhotoviť výročnú správu, konatelia predkladajú valnému zhromaždeniu na prerokovanie spolu s riadnou alebo mimoriadnou individuálnou účtovnou závierkou výročnú správu.

§ 135a
(1) Konatelia sú povinní vykonávať svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou a v súlade so záujmami spoločnosti a všetkých jej spoločníkov. Najmä sú povinní zaobstarať si a pri rozhodovaní zohľadniť všetky dostupné informácie týkajúce sa predmetu rozhodnutia, zachovávať mlčanlivosť o dôverných informáciách a skutočnostiach, ktorých prezradenie tretím osobám by mohlo spoločnosti spôsobiť škodu alebo ohroziť jej záujmy alebo záujmy jej spoločníkov, a pri výkone svojej pôsobnosti nesmú uprednostňovať svoje záujmy, záujmy len niektorých spoločníkov alebo záujmy tretích osôb pred záujmami spoločnosti.

(2) Konatelia, ktorí porušili svoje povinnosti pri výkone svojej pôsobnosti, sú povinní spoločne a nerozdielne nahradiť škodu, ktorú tým spoločnosti spôsobili. Najmä sú povinní nahradiť škodu, ktorá spoločnosti vznikla tým, že

a) poskytli plnenie spoločníkom v rozpore s týmto zákonom,
b) nadobudli majetok v rozpore s § 59a.

(3) Konateľ nezodpovedá za škodu, ak preukáže, že postupoval pri výkone svojej pôsobnosti s odbornou starostlivosťou a v dobrej viere, že koná v záujme spoločnosti. Konatelia nezodpovedajú za škodu spôsobenú spoločnosti konaním, ktorým vykonávali uznesenie valného zhromaždenia; to neplatí, ak je uznesenie valného zhromaždenia v rozpore s právnymi predpismi, spoločenskou zmluvou alebo stanovami. Ak má spoločnosť zriadenú dozornú radu, konateľov nezbavuje zodpovednosti, ak ich konanie dozorná rada schválila.

(4) Dohody medzi spoločnosťou a konateľom, ktoré vylučujú alebo obmedzujú zodpovednosť konateľa, sú zakázané; spoločenská zmluva ani stanovy nemôžu obmedziť alebo vylúčiť zodpovednosť konateľa. Spoločnosť sa môže vzdať nárokov na náhradu škody voči konateľom alebo uzatvoriť s nimi dohodu o urovnaní najskôr po troch rokoch od ich vzniku, a to len ak s tým vysloví súhlas valné zhromaždenie a ak proti takémuto rozhodnutiu na valnom zhromaždení nevznesie do zápisnice protest spoločník alebo spoločníci, ktorých vklady dosahujú 10 % výšky základného imania.

(5) Nároky spoločnosti na náhradu škody voči konateľom môže uplatniť vo svojom mene a na vlastný účet veriteľ spoločnosti, ak nemôže uspokojiť svoju pohľadávku z majetku spoločnosti. Ustanovenia odsekov 1 až 3 sa použijú primerane. Nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom nezanikajú, ak sa spoločnosť vzdá nárokov na náhradu škody alebo s nimi uzatvorí dohodu o urovnaní. Ak je na majetok spoločnosti vyhlásený konkurz, uplatňuje nároky veriteľov spoločnosti voči konateľom správca konkurznej podstaty.
Danila
14.12.06,18:22
Tak to by ma nenapadlo ani zo srandy, aby si niekto zmýlil konateľa so správcom.
PeterNR
14.12.06,18:59
Máme správcu s.r.o. S niektorými jeho činnosťami nie sme spokojní. Kde, na koho sa môžeme obrátiť alebo sa na nich sťažovať?
Hľadali sme iného správcu, ale nie je u nás nikto zodpovední.

Ak máte jasno v tom, s čím nie ste spokojní, odporúčam vám, písomne požiadajte o vysvetlenie priamo svojho správcu. Ak s odpoveďou nebudete spokojní, oslovte príslušnú inštitúciu - napr. ak je to teplo, obráťte sa na ÚRSO, ak ich služby, mohla by pomôcť obchodná inšpekcia...
jojinkoh
17.12.06,18:19
Správca s.r.o. znamená správca spoločnosť ručením obmedzením.
Sme nespokojní so službami.
S čím sa môžeme obrátiť na obchodný inšpektorát, s čím na inšpektorát práce, na inšpektorát stavebného dozoru a pod.?
Taktiež s jednaním zamestnancov s.r.o. s nami.
GabiZ
18.12.06,08:55
Čo sa týka tých inšpektorátov. Myslím si, že najviac vás bude zaujímať štátna energetická inšpekcia, ktorá môže kontrolovať dodržiavanie zákonov zo strany dodávateľov energií. Obchodný inšpektorát skôr skúma porušenie nejakých obchodných podmienok, ktoré vychádzajú z uzatvorených zmlúv a pod. Inšpektorát práce skôr vzťahmi medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Ja by som si to na internete dala vyhľadať a všade je napísaná stručná charakteristika jednotlivých inšpektorátov, čo konkrétne vykonávajú a pod.
Priliepam odkazy niektorých, ktoré som našla, ale stačí zadať vo vyhľadávači a nájdeš popisy jednotlivých inšpektorátov, tam získaš prehľad.

http://www.bsn.sk/sei/
http://www.soi.sk/_old/soi/soi.htm
http://www.safework.gov.sk/
Chobot
18.12.06,08:57
Správca s.r.o. znamená správca spoločnosť ručením obmedzením.
Sme nespokojní so službami.
S čím sa môžeme obrátiť na obchodný inšpektorát, s čím na inšpektorát práce, na inšpektorát stavebného dozoru a pod.?
Taktiež s jednaním zamestnancov s.r.o. s nami.

Na inšpektorát práce asi s ničím, pretože nie ste v pracovno-právnom vzťahu. Na obchodnú inšekciu vtedy, ak sa ako klienti cítite byť poškodení, teda došlo k porušeniu spotrebiteľských práv. Ak by porušenie povinností bolo značného rozsahu, že by vám vznikla škoda, môžete sa svojich práv a nýáhrady škody domáhať súdnou cestou. Na stavebný dozor... jedine ak by vám správca vykonával nejaké stavebné úpravy na dome a porušil by pritom stavebný zákon.

Voči správaniu zamestnancov - môžete sa sťažovať ich nadriadenému - konateľovi firmy alebo krajmom prípade majiteľovi firmy. K tomu správaniu je najťažšie poradiť, lebo aj to sú ľudia a zákonom im neprikážeš, aby sa k zákazníkom správali tak či onak. Je to v povahe ľudí, aký majú prístup k iným ľuďom. (Pokiaľ nepríde k naplneniu podstate trestného činu - urážka na cti alebo fyzické napadnutie).
Obrík
26.02.07,16:42
Môže SVB podať trestné oznámenie na vlastníka bytu ak s tým nesúhlasí nadpolovičná väčšina vlastníkov? Obrík
Elena Navrátilová
26.02.07,18:30
Trestné oznámenie? V akej súvislosti?
KRSTNý
27.02.07,03:27
niekedy je veľmi ťažké kontrolovať ako správcovskú spoločnosť, tak aj predsedu ak sú všetky papiere vporiadku - myslím tým účtovníctvo, faktúry...Proste príjem sedí s výdajom. Skôr by ma zaujímalo na čo všetko by sa mala rada okrem spomenutého zamerať pri svojej kontrole.
svojar
27.02.07,04:43
niekedy je veľmi ťažké kontrolovať ako správcovskú spoločnosť, tak aj predsedu ak sú všetky papiere vporiadku - myslím tým účtovníctvo, faktúry...Proste príjem sedí s výdajom. Skôr by ma zaujímalo na čo všetko by sa mala rada okrem spomenutého zamerať pri svojej kontrole.
U nás rada spolu s ekonómom vykoná každoročne kontrolu dokladov, vedenie účtovníctva, platby vlastníkov bytov a ďalšie. O tom sa spracováva Správa o hospodárení SVB za rok, predkladá sa zhromaždeniu vlastníkov, kde majú možnosť si skutočnosti uvedené v Správe overiť priamo z účtovných a iných dokladov. Správu podpisuje aj predseda SVB.
Obrík
27.02.07,07:06
V období od 08/2005 do 09/2006 som viedol účtovníctvo v jednom SVB. V septebri 2006 som sa odsťahoval a odvzdal všetky podklady. V januári podali na mňa trestné oznámenie, ktoré podpísalo 6 zo 14 vlastníkov. Nebola urobená žiadna kontrola účtovníctva, ani ma nevyzvali na žiadnu kontrolu. Bolo to len bum. Zmizli zápisnice, a viacero účtovných podkladov
Elena Navrátilová
27.02.07,07:28
Prosím Ťa pekne začo to trestné oznámenie? Nevidelo sa im účto,... ? Nerozumiem stále. Mali problém s účtom? Neurobil si si fotokópie dokladov? Máš potvrdené, že prevzali od Teba také a také doklady? Volali Ťa ak niečomu nerozumeli? No veď sa predsa nemáš čoho báť. Nech si dajú, aspoň budeš poznať nejakých vyšetrovateľov. Ale skús to info doplniť.
Obrík
27.02.07,07:38
A to som bol len obyčajný vlastník bytu, ktorý chcel pomôct. Aj v našom SVB fungovala rada a ekonóm, ktorá ma každý mesiac kontrolovala. Vyúčtovania a správy o hospodárení SVB predkladal predseda a ekonómka. Vie mi niekto poradiť?
Elena Navrátilová
27.02.07,07:45
V čom chceš radu? Či mohli to trestné podať? Ak si myslia niečo... podať môže každý a nemusí podľa zákona mať nadpolovičný alebo 2/3 súhlas.
Obrík
27.02.07,07:48
Vlastne som im nič ani neodovzdal. Nemám žiadny preberací protokol. K ničomu na nevolali. Myslím si, že ma ani nechceli volať. Veď asi bolo jednoduchšie podať trestné oznámenie!!! A je zaujímavé ak sa niekomu nevidí účtovníctvo po pol roku. A vyšetrovateľka? Keď sa jej spýtam či vie o čom hovorí tak sa tvári celkom múdro. Keď sa spýtam čo tak skúsiť sa baviť o 182 a nejakej zodpovednosti tak ma prepočuje. SVB je dosť začarovaný kruh a už by som chcel z neho vystúpiť
Elena Navrátilová
27.02.07,10:39
Pokiaľ máte založené SVB nemôžeš z neho vystúpiť. Pani vyšetrovateľke požičaj k nahliadnutiu zákon 182/1993 aj s jeho novelizáciou. Takto to budeš mať oficiálne, že Ti nemôže nikto nič vyčítať. Len mi to všetko ako z filmu z mafiánskeho, resp. politického prostredia. Prepáč, viem si predstaviť Tvoje oprávnené pocity krivdy, ale to vieš, ľudia zaslepení závisťou sa ani inak nevedia správať. Nezabudni:"Kto do Teba kameňom, Ty do neho chlebom". Vraj najlepší je taký dvoj, troj až štvortýždňový. Držím palce, aby si to prežil v pohode, daj vedieť ak by čosi. Ak potrebuješ ... daj vedieť cez ss. Rada povzbudím. Dnes Ty, zajtra možno ja, potom zas niekto iní z nás. O tom je práca pre ľudí.
Obrík
27.02.07,11:14
Nie sme už členom SVB. Byt sme v 09/06 predali. A s tou závisťou si sa teda riadne trafila! A je to z takého rodinného prostredia. Asi tak, že skúsime, domotáme, uvidíme. Aj tak sa to dá.
Obrík
27.02.07,13:26
Podajte na predsedu trestné oznámenie. Teraz je to v kurze.
Elena Navrátilová
27.02.07,13:40
mimotemy že by ten chleba nebol? Ak treba zoženiem, v obchodoch zvyknú aj taký opatrovať. Ak chceli na niekoho podať trestné oznámenie v prvom rade sa bolo treba obrátiť na "dozornú radu". Nenapadne ma nový výraz. Oni boli povinní kontrolovať účtovníctvo atď. Takže aj na nich mali podať trestné oznámenie. Keď už chceli byť spravodliví, aby niekoho neobišli. Veď každý má kus zodpovednosti na fungovaní SVB. Pre toto je lepšie keď robí správu niekto iní a nie člen SVB. Je to o tom, že oni sa v tom "lepšie vyznajú" ako Tí z vlastného domu. Prosím Ťa, neber si to k srdcu, ešte si privodíš zdravotné problémy. Neviem odkiaľ si, ale chystá sa v PD stretko na sobotu, ak máš chvíľku, podiskutujeme. Hlavne píš, neuzatváraj sa do seba. Treba tú nespravodlivosť prevetrávať. Pouvažuj aj Ty nad žalobou za poškodzovanie ..... veď vieš. V konečnom dôsledku, aj Ty môžeš na nich použiť ich vlastné zbrane. A o závistlivosti na našom krásnom Slovensku viem svoje. Dnes sa dokáže závidieť...
Obrík
27.02.07,14:03
Neviem poslať súkr.správu. Som tu prvý deň. Ozvem sa. Ďakujem za rady. Pomáhajú.
Orim
27.02.07,21:46
Ak sa dá na niekoho trestné oznámenie musia mu udať aj dôvod pre ktorý ho dali .
Orim
27.02.07,21:47
Ak sa dá na niekoho trestné oznámenie musia mu udať aj dôvod pre ktorý ho dali a vedú proti nemu vyšetrovanie. To by Ti mal oznámiť vyšetrovateľ.
Obrík
01.03.07,16:35
Vyšetrovateľ ma predvolal ako svedka. Vlastníci ma obvinili z prevratu - zmeny predsedu, samovlády, sprenevery a všetkého nemožného. Zápisnica z odvolania bývalého predsedu sa stratila. Moje vysvetlenie,že zápisnica sa nachádza na Krajskom úrade v Nitre, a že všetci vlastníci ju podpísali bola v podstate ako všetko ostatné,medzi iným aj zákon 182/1993 vyšetrovateľkou odignorovaný. Je možné aby sa všetci zbavili akejkoľvek zodpovednosti od predsedu atď a správali sa ako zmanipulovaní?
Elena Navrátilová
01.03.07,18:54
Ja mám znalosť, že pokiaľ sa dáva k súdu niečo ohľadom SVB, automaticky si k súdu vyžiadajú spis z KÚ. Predsa len sú to úrady podliehajúce vnútornej správe.
duecento
13.06.07,21:01
potrebujem poradit!spravca bytu robi zaroven aj uctovnika a mam podozrenie ze na s ako svb okrada.problem je v tom ze clenovia svb nechcu si dat namontovat merace vody a voda sa rozratava na pocet clenov bytu.ked sa apravy rozuctovanie tak mi chodi strasne velka suma na konci roka.mozem si namontovat vl.merac?bude to akceptovatelne? dik
peton
14.06.07,04:31
Duecento, zhodou okolnosti riesim takyto problem, tak Ti mozem poskytnut svoj nazor. Dufam, ze ostatni ho len potvrdia, pripadne ma poopravia, co uvitam. Namontovat si vlastny merac samozrejme mozes, nikto Ti v tom nezabrani, ale bude Ti to nanic, pretoze pokial nie su merace v celom dome postupuje sa pri rozuctovani podla osobomesiacov (neviem vsak akosi najst paragraf, ktory o tom pojednava, tak ak ho ma niekto k dispozicii vrele uvitam). Takto zial doplacaju na to ti setrni ako si aj Ty. Preto tlacte do vodomerov a trpezlivo vysvetlujte ostatnym vlastnikom dovody preco je to tak lepsie (aspon tym, ktori tiez na tento sposob rozuctovania doplacaju - ziskas tak vacsinu a skor to presadite). Tolko k Tvojmu problemiku.

Moj je nasledovny, prosim poradte. Svokra je vlastnickou 1-izb. bytu, ktory presiel do jej vlastnictva na zaklade dedicskeho konania v marci 2006. Byt bol do tohto obdobia dlhodobo neobyvany (ved konanie nieco trva) a tiez nebol obyvany pocas celeho roka 2006, nakolko si svokra zlomila nohu (nemocnica, kupele atd.). To ze byt nie je obyvany samozrejme oznamila spravcovi. Bytovy dom vsak nema vodomery na studenu vodu, a dostala vyuctovanie v ktorom boli rozpocitane naklady na studenu vodu podla osobomesiacov co vychodilo na neskutocnych 35 kubikov. Mozem proti tomu nieco urobit, alebo sa zial musi svokra s tym zmierit? Samozrejme budem tlacit spravcu do instalacie vodomerov, nakolko takyto stav nie je mozne akceptovat. Dakujem za vsetky nazory, pripadne prilozene zakony.
svojar
14.06.07,05:12
Neviem ako inde, ale v dome kde býva syn, bol jeden byt dlhodobo neužívaný, taktiež to bolo dedičstvo. Nemajú zatiaľ merače, ale za vodu vlastníci bytu - dediči platili, ako by v byte bývala jedna osoba.
Ono je totiž ťažké preukázať, že do toho byto bytu naozaj za celú dobu nikto nevkročil a žiadna voda nebola odobratá upratovanie, WC, kvety atď. Koľko sa skutočne odobralo je teda otázne.Určite to nebolo toľko 35m3, ale bohužiaľ.
Treba naozaj namontovať merače.
peton
14.06.07,11:45
Svojar dakujem za odpoved, podla suhlasov aj ostatnym. No svokra nebude moc nadsena, ale co uz. Viete mi vsak dohodit nejaky zakon, predpis, ci vyhlasku, ktora pojednava o rozuctovani nakladov na studenu vodu, ak teda take nieco jestvuje, pretoze som prehladal skoro celu zbierku, ale nic som nenasiel. Chcem svokre ukazat, ze to co je na papieri zial plati a zbytocne sa bude s niekym vadit. Diky.
Elena Navrátilová
14.06.07,11:48
Peťo, myslím, že je to aj v Zákone 182/1993. Voda sa rozpočítava buď podľa pomerových meradiel /tam kde sú/ alebo na počet osôb.
mokilko
20.06.07,17:02
ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt platime. (pozn. sme tam 4-ia)
lubica_02
20.06.07,20:04
Ach to máte teda ťažké,škoda,že sa ostatní tvária ako pštrosi. Sami asi neprerazíte. Neviem čo poradiť,skúste s to s tým predajom.
Elektrina vyúčtovaná na osoby je najspravodlivejšia .Skúste vo Vašom prípade navrhnúť na spoluvlastnícky podiel.
Držím palce - skore vyriešenie .
Chobot
21.06.07,10:19
ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt platime. (pozn. sme tam 4-ia)

Nepridávaj rovnaký príspevok do viacerých tém, odpovede máš aj tu:

http://www.porada.sk/t2253-p25-spolocenstvo-vlastnikov-bytov.html#post485169
hasta
21.06.07,18:00
Nie sme už členom SVB. Byt sme v 09/06 predali. A s tou závisťou si sa teda riadne trafila! A je to z takého rodinného prostredia. Asi tak, že skúsime, domotáme, uvidíme. Aj tak sa to dá.
Presne si sa trafil: "skúsime, domotáme, uvidíme" a ja pridávam: "veď potom to na niekoho zvalíme"! Preto nechápem, že správa domov nie je viazaná alebo koncesovaná činnosť. Veď sa tu pracuje s peniazmi, je to vlastne akoby malá banka, vyúčtovaním služieb, potvrdenia pre kataster pri prevodoch bytov, zodpovednosťou za technický stav a riešenia, právne veci - vlastne od nich sa celá správa odvíja a závisí a pod. Veď si neviem predstaviť, že by som si len tak založil s kamošmi banku alebo nebankovku. Veď tak aj dopadli. Aj obyčajná cestovka ja viazaná činnosť....a tuto to robí hocikto, zákon si vykladá ako chce, účtuje alebo neúčtuje, ale vlastníkom to nakoniec vyúčtuje a tam s nimi zúčtuje....S NAMI!!! Máme SVB, ale je to z blata do kaluže. Sme bezradný, radšej platíme akoby sme sa išli každý poučený, že do ničoho sa nestaraj, niečo presadzovať. Tam pri pive si pohundrať a potom na niekoho nadávať. Tak! A vymieňať predsedov, správcov, mandatárov a zase predsedov, správcov a mandatárov. Sorry za tento melancholický príspevok, ale to je dnešná realita.
Ešte že sa tu na porade dá čo to dozvedieť. Aj to s rezervou niekedy.
Julian
25.06.07,19:55
ahojte!!!
mam sice len 19 rokov ale zit pre mna a mojich rodicov je v nasom jednoizbovom byte s rozlohou 36 m2 za ktorý platíme 3.800,-- horor.
Je to kôli nášmu domovníkovi, predsedovi predstavenstva, kotolníkovi a účtovníkovi v jednej osobe. už dlhé roky mame s nim problemy. dost na tom, že je to aj velmi nasilnicky muž, ktorý ma nojho otca isiel s nozom, mna hodil o hydrant tak, ze som mala prasknutu lebku. ale hlavne si s nami vsetkymi robi co chce. dlhe roky mame podozrenie, že nas klame na peniazoch. ale nič sa mu neda dokazat. ak si aj pytame doklady a faktury nic nam nechce ukazat. vraví, že to nieje jeho povinnost. ako jediný v bytovke ma dvojizbový byt, ale pri vyučtovani nikdy nefiguruje jeho meno a ani jeho platby...al ehlavne ze este spolu s 2 osobami maju ročne odmeny vyse 60 000.
možno si poviete, ze sa mame do neho pustit vsetci, resp. viacerí, ale jediní, ktorí si tzv. "otvoria hubu" sme len my. ak sa ja o niecom hlasuje, vela ludi sa bud zdrzi hlasovania, alebo hlasuje proti. napr. nikto nechape tomu, že spoločnú elektrinu na chodbách platíme nie na byty ale na osoby. a to som teda este naozaj nikde nevidela. a platby su ročne okolo 2.500,-- co mame robit? chceme sa odstahovat, ale bojíme sa, že nam nikto byt nekúpi, ked im povieme kolko za taký malý byt platime. (pozn. sme tam 4-ia)

V Tvojom príspevku je dosť málo údajov na to, aby sa dalo niečo vymyslieť a o niečo sa oprieť. Je v ňom akurát veľa emócii.
Tak za prvé ak máte spoločenstvo, tak mali by ste mať aj radu, ktorú ste si museli zvoliť ako aj toho predsedu "predstavenstva" (spoločenstva).
2. Mali by ste mať aj zmluvu o spoločenstve z ktorej by vám malo byť zrejmé ako to u vás chodí.
3. Každý byt by mal mať aj predpis mesačných platieb, kde by mala byť každá položka zvlášť uvedená (tento predpis sa obyčajne mení aspoň raz do roka, ak sa nemenia ceny). Z toho by Ti malo byť jasné za čo platíš.
4. Pri vyúčtovaní by ste mali dostať koľko čo stálo.
Ak si presvedčená, že počty nesedia je tu šanca obrátiť sa na SOI, ktorá to prekontroluje.
5. Odmenu mu musel niekto schváliť a musí to byť niekde aj uvedené.
6. Ak sa porušuje Zákon č.182/1993(nedá vám nazrieť do hospodárenia), tak Ti zostáva bojovať na inom poli.
7. Ak Vás fyzicky napadol prečo ste to nechali tak?
Elena Navrátilová
26.06.07,04:14
http://www.porada.sk/t51368-p12-nekompetentny-predseda-svb.html?highlight=nekompetentn%FD+predseda#post46 0415 http://www.porada.sk/t46712-p9-predseda-svb-si-robi-v-dome-co-chce.html?highlight=predseda+rob%ED#post446505 Aj tu je toho o tom ako sa dá robiť funkcia predsedu, ale myslím, že fyzické násilie sme ešte nepreberali. V tom prípade /nakoľko asi pri tvorbe zákona nikto nemyslel na to, že by bol predseda agresívny/ sa treba obrátiť na orgány činné v trestnom konaní. V zákone 182/993 sa také niečo nerieši.
zlatica76
06.07.07,12:35
Vratim sa k vodomerom:

U nas v bytovke je 17 bytov, z toho asi 4 maju vodomery na studenu vodu a ostatni nie. Tym 4 rozpocitavaju vodu podla vodomerom, ostatnym podla osobomesiacov. Podobnym sposobom som postupovala aj pri rozuctovani v dome, kde zo 60 bytov len asi 4 nemali vodomery.

Taketo rozdelenie vody ma tu vyhodu, ze ti, ktori maju vodomery, nemaju dovod klamat, lebo zvysok sa rozuctuje na ostatnych :)
svojar
06.07.07,13:17
Ale takto to predsa nejde. Rozpočítávanie musí byť jednotné, nie jedným tak a druhým onak.
svojar
07.07.07,10:22
Tí ktorí merač nemajú na to musia vždy doplatiť. Nakoľko nie je možné vyrátať koeficient, tí čo merač majú zaplatia podľa neho a tí čo ho nemajú celý zvyšok.
jurcakova
21.07.07,13:06
poradit vo veci spravy domu spolocenstvom moze Zdruzenie spolocenstiev vlastnikov bytov na Slovensku, Juzna trieda 93, Kosice, kde sidli ustredna kancelaria zdruzenia
Regionalne centra zdruzenia su v Bratislave., B.Bystrici, Martine, Ziari n/Hronom a v Kosiaich. V mnohych mestach su uz aj kluby predsedov spolocenstiev. Takze je vela kompetentnych miest na poradenie tym, ktori si nevedia rady.
empaty
21.07.07,14:59
poradit vo veci spravy domu spolocenstvom moze Zdruzenie spolocenstiev vlastnikov bytov na Slovensku, Juzna trieda 93, Kosice, kde sidli ustredna kancelaria zdruzenia
Regionalne centra zdruzenia su v Bratislave., B.Bystrici, Martine, Ziari n/Hronom a v Kosiaich. V mnohych mestach su uz aj kluby predsedov spolocenstiev. Takze je vela kompetentnych miest na poradenie tym, ktori si nevedia rady.
Nespochybňujem, že sú v Združení spoločenstiev vlastníkov bytov aj odborníci. Ale moje osobné skúsenosti hovoria o niečom inom, mnohokrát tým čo radia, chýbajú praktické skúsenosti a žiaľ niekedy aj neovládajú riadne zákon 182/93 Z.z. a jeho súvislosti, a to na takej úrovni, aby vedeli kompetentne poradiť.

Často sa stretávame s tým, že k nám prídu ľudia, ktorí tieto pobočky navštívili a odvolávajú sa na rady z týchto kancelárii, ktoré žiaľ dokumentujú nepochopenie zákona a jeho náväznosti na súvisiace zákony.

Je dobré, že centrá vznikli, ale mali by v nich pôsobiť len kompetentní odborníci, ktorí keď už poradia, tak je to tak, a nie že spôsobia ešte väčšie popletenie ľudí. Nie takí, čo týchto záujemcov o radu majú často za cieľ skryto zlanáriť pod správu svojich súkromných spoločností alebo s nimi spriaznených a tak to neraz doterajší správca "robí zle a treba mu dať výpoveď", hoci opak je pravdou.
Orim
21.07.07,20:44
Nespochybňujem, že sú v Združení spoločenstiev vlastníkov bytov aj odborníci. Ale moje osobné skúsenosti hovoria o niečom inom, mnohokrát tým čo radia, chýbajú praktické skúsenosti a žiaľ niekedy aj neovládajú riadne zákon 182/93 Z.z. a jeho súvislosti, a to na takej úrovni, aby vedeli kompetentne poradiť.

Často sa stretávame s tým, že k nám prídu ľudia, ktorí tieto pobočky navštívili a odvolávajú sa na rady z týchto kancelárii, ktoré žiaľ dokumentujú nepochopenie zákona a jeho náväznosti na súvisiace zákony.

Je dobré, že centrá vznikli, ale mali by v nich pôsobiť len kompetentní odborníci, ktorí keď už poradia, tak je to tak, a nie že spôsobia ešte väčšie popletenie ľudí. Nie takí, čo týchto záujemcov o radu majú často za cieľ skryto zlanáriť pod správu svojich súkromných spoločností alebo s nimi spriaznených a tak to neraz doterajší správca "robí zle a treba mu dať výpoveď", hoci opak je pravdou.
Skúsim ešte doplniť, v rade prípadov ide len o vedenie účtovníctva, majú svoju spoločnosť ktorá robí drobné opravy a nie je tá najvýhodnejšia pre spoločenstvá.
Skrátka ide tu len o peniaze.
Sofra
01.06.09,05:16
Zdravím, neviem či píšem dobre - ale snáď.
Chcela by som sa poradiť ako máme v spoločenstve postupovať. Naša bytovka má len 6 bytov, v spoločenstve máme zvoleného predsedu, podpredsedu a pokladníka. Nič viac. Ani dozornú radu ap. Minulého roku sa zistilo že náš predseda si vyplácal peniaze z fondu za práce ktoré vôbec nikto neodsúhlasil (nakoniec sme nemali stretnutie asi 2 roky) a k tomu všetkému si dal z fondových peňazí zatepliť balkón. Všetko je krásne dokázateľné. Pokladníčka bola asi rok chorá a tak on ako predseda zobral od nej všetky šeky, hotovosť - skrátka všetko a o všetko sa staral sám. Gazdoval vo svoj prospech. Dal urobiť prístrešok pri bytovke ktorý nikto neodsúhlasil, vyberal si peniaze z fondu a používal ich pre seba. Po tom ako sa bránil stretnúť s nami sme ho odvolali a zvolili si nového predsedu. Tieto veci by sme však chceli doriešiť a tak som sa chcela poradiť s vami ako máme postupovať. Ďakujem za všetky rady.
Chobot
01.06.09,06:53
Zdravím, neviem či píšem dobre - ale snáď.
Chcela by som sa poradiť ako máme v spoločenstve postupovať. Naša bytovka má len 6 bytov, v spoločenstve máme zvoleného predsedu, podpredsedu a pokladníka. Nič viac. Ani dozornú radu ap. Minulého roku sa zistilo že náš predseda si vyplácal peniaze z fondu za práce ktoré vôbec nikto neodsúhlasil (nakoniec sme nemali stretnutie asi 2 roky) a k tomu všetkému si dal z fondových peňazí zatepliť balkón. Všetko je krásne dokázateľné. Pokladníčka bola asi rok chorá a tak on ako predseda zobral od nej všetky šeky, hotovosť - skrátka všetko a o všetko sa staral sám. Gazdoval vo svoj prospech. Dal urobiť prístrešok pri bytovke ktorý nikto neodsúhlasil, vyberal si peniaze z fondu a používal ich pre seba. Po tom ako sa bránil stretnúť s nami sme ho odvolali a zvolili si nového predsedu. Tieto veci by sme však chceli doriešiť a tak som sa chcela poradiť s vami ako máme postupovať. Ďakujem za všetky rady.

V prvom rade urobiť riadnu kontrolu účtovných dokladov, preveriť hospodárenie s prostriedkami (na čo boli použité nákupy) a podozrivé položky si nechať tým starým predsedom objasniť. Ak to nebude vedieť vysvetliť alebo nebude ochotný niečo povedať, pekne všetko zosumarizovať a podať na neho trestné oznámenie (aj s kópiami účtovných dokladov) za spreneveru a neoprávnený majetkový prospech prípadne aj za krádež (peňazí z pokladne).

Pokiaľ bude ochotný rozkradnuté peniaze vrátiť, môžete sa dohodnúť a nedávať trestné oznámenie.
Elena Brindzová
03.06.09,12:27
Dobrý deň.
V našom SVB došlo pri voľbách k zmene jedného člena rady. Chcela by som vedieť kde je to potrebné nahlásiť a aké doklady doložiť.
Ďakujem za informácie.
svojar
03.06.09,18:07
Zmenu člena rady netreba hlásiť. Nikde sa ani predtým neuvádzalo. Za SVB vystupuje ako štatutár predseda, túto zmenu treba oznamovať príslušným inštitúciám.
Zachar.b
05.06.09,16:05
Nekonketizuješ akého predsedu. Na kontrolu predsedu resp. správcu je určená dozorná rada bytového domu. Ak sa ti nepozdáva nejaké rozhodnutie, môžeš sa podľa zákona odvolať na súd do 10 dní.
sito
05.06.09,16:10
15
Zachar.b
05.06.09,16:10
Treba mu pohroziť trestným oznámením. Pozrite si zmluvu o SVB s akými čiastkami môže Vaš predseda disponovať. Všetky vyšie sumy musí dokladovať zápisnicami a podpismi vlatníkov bytov na prezenčkách. Ak to nedokáže , môžete podať podnet na trestné stíhanie ako podvod, sprenevera atd. Stačí isť na najbližšiu policajnu stanicu a tam to spísať.
vierka541
06.07.09,10:03
Stotožňujem sa z odpoveďou, pretože naozaj nieto nikoho, kto by sa ujal kontroly. Ja som bola aj na SOI-ke, tam mi tiež odmietli venovať sa tejto téme. Asi preto sú si predsedovia takí istí, že široko ďaleko nieto na nich páky. A čo sa týka Združenia spoločenstiev vl.bytov na Slovensku zo sídlom v Košiciach tak z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pracovníci sa za každej situácie prikláňajú k predsedovi spoločenstva či už má pravdu, alebo nie. Sú to len prázdne reči, ktoré Vám viac uškodia ako pomôžu.A nedoriešia nič do konca.
Halli
06.07.09,10:19
Stotožňujem sa z odpoveďou, pretože naozaj nieto nikoho, kto by sa ujal kontroly. Ja som bola aj na SOI-ke, tam mi tiež odmietli venovať sa tejto téme. Asi preto sú si predsedovia takí istí, že široko ďaleko nieto na nich páky. A čo sa týka Združenia spoločenstiev vl.bytov na Slovensku zo sídlom v Košiciach tak z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pracovníci sa za každej situácie prikláňajú k predsedovi spoločenstva či už má pravdu, alebo nie. Sú to len prázdne reči, ktoré Vám viac uškodia ako pomôžu.A nedoriešia nič do konca.

Vierka a môžeš nám napísať, čo za problém si mala s Vašim predsedom? Nie, nemáš pravdu, že niet paky na predsedov. To sa všetci v dome tak málo zaujímajú o to čo sa u Vás deje? Kde je rada, kde je zhromaždenie? To vy všetci ste na vine, že predseda u Vás je si taký istý...:( Je to len jeden človek...z celého domu.
sito
06.07.09,10:21
A podľa Vás, kto by to mal spraviť? Ja, prezident, alebo niekto iný? Jedinec je šašo, ak dom nevníma šaša, tak potom je to ozaj cirkus. V konečnom dôsledku sú klauni, Tí, čo vstúpili do cirkusu. Cirkusanti sa usmievajú, koľko zarobili, ale ak nie je dostatok klaunov v hľadisku, nemajú dôvod na úsmev.
vierka541
06.07.09,11:29
Len sa prosím Vás neobráťte na Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Južná trieda 9 Košice. Je to predom zbytočne zabitý čas. Nič Vám nepomôžu, len Vás nahovoria aby ste sa stali členmi a platili členské príspevky, aby mohli oni existovať.
Chobot
06.07.09,11:46
Len sa prosím Vás neobráťte na Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Južná trieda 9 Košice. Je to predom zbytočne zabitý čas. Nič Vám nepomôžu, len Vás nahovoria aby ste sa stali členmi a platili členské príspevky, aby mohli oni existovať.

Prečo kritizujete Združenie spoločenstiev?? Veď združenie si vytvorili sami spoločenstvá, je to organizácia, ktorá je pre nich. Oni si ju nevytvorili preto, aby to bol ich dozorný orgán, ale aby si prostredníctvom združenia pomáhali pri riešení ich problémov.

Si predstav, že ty s kamoškami chodíte na kávu a vytvoríte neformálne združenie "Kamošky od kávy". Na svojich stretnutiach si pomáhate, vymieňate recepty, a klebetíte. Pohádaš sa so susedkou a ona príde na vaše stretnutie a bude sa na teba sťažovať spoločenstvu "Kamošiek u kávy" a bude čakať, že ostatné kamarátky ťa pokarhajú, lebo si jej nechtiac vyliala vodu na jej balkón a bude chcieť, aby kamarátky voči tebe vyvodili dôsledky...:confused::confused::confused:. Nezdá sa ti to divné? A pritom to je to isté s tými spoločenstvami.

Združenie nemá právomoc ukladať sankcie svojim členom ani riešiť spory medzi spoločenstvom a vlastníkmi bytov.
sito
06.07.09,12:02
Kuva, ľudia, pozrite sa na svet? Čo vidíte? Spravdlivosť?
mirar
06.07.09,17:51
V Tvojom príspevku je dosť málo údajov na to, aby sa dalo niečo vymyslieť a o niečo sa oprieť. Je v ňom akurát veľa emócii.
Tak za prvé ak máte spoločenstvo, tak mali by ste mať aj radu, ktorú ste si museli zvoliť ako aj toho predsedu "predstavenstva" (spoločenstva).
2. Mali by ste mať aj zmluvu o spoločenstve z ktorej by vám malo byť zrejmé ako to u vás chodí.
3. Každý byt by mal mať aj predpis mesačných platieb, kde by mala byť každá položka zvlášť uvedená (tento predpis sa obyčajne mení aspoň raz do roka, ak sa nemenia ceny). Z toho by Ti malo byť jasné za čo platíš.
4. Pri vyúčtovaní by ste mali dostať koľko čo stálo.
Ak si presvedčená, že počty nesedia je tu šanca obrátiť sa na SOI, ktorá to prekontroluje.
5. Odmenu mu musel niekto schváliť a musí to byť niekde aj uvedené.
6. Ak sa porušuje Zákon č.182/1993(nedá vám nazrieť do hospodárenia), tak Ti zostáva bojovať na inom poli.
7. Ak Vás fyzicky napadol prečo ste to nechali tak?

Prosím objasniť bod 6. ... zostáva bojovať na inom poli ... nesmierne to bude zaujímať mnohých tu prítomných.
sito
06.07.09,18:38
Prosím objasniť bod 6. ... zostáva bojovať na inom poli ... nesmierne to bude zaujímať mnohých tu prítomných.

Je to veľmi jednoduché. Dostať sa k prameňu, no, nesmieš povedať kde je, ako a keď sa k nemu dostaneš! Ale nepovedz? Keď vieš, nesmieš. Ako? Ak pochopíš, musia, mali by aj ostatní. No, všetci Ťa tým musia poveriť, je to lepšie, 100 %, ale stačia dve tretiny. Zvoliť!!!

Treba v obytnom dome povedať všetko, ale nepovedať nič o vlastníkov bytov. Ťažký spôsob, ale dá sa, ak to vlastníkov bytov zaujíma?

Ak nie, zbytočná otázka.

Radbúza.
vierka541
06.07.09,19:10
Ďakujem za snahu pomôcť a začnem poslednou Vašou vetou. .....je to len jeden človek z celého domu a ja dodávam, ktorého sa viacerí boja a nevedia sa priamo na niečo opýtať, na rozdiel odomňa a niekoľkých ďalších, ktorí sa neboja. Všetko sa to začalo tým, že som napísala oznam o zvolanie zhromaždenia za účelom informovanosti o zateplení a výške úverov na to použitých, s tým súhlasila presná polovica členov, a to bol vlastne začiatok zla, ktoré sa tak vystupňovalo, že som to riešila odchodom a predajom bytu v ktorom som bývala 33 rokov.Dodnes nevieme čo sme tým porušili za čo sme sa dostali do nemilosti. Pýtate sa kde je rada a zhromaždenie? Tak rada to je ona a jej prívrženci a ostatným sa len veľmi pomali otvárajú oči. O radu sme požiadali aj Združenie spoločenstiev v Košiciach po čom sa situácia ešte viac vyhrotila dokonca z vyhrážkami ,že nás predsedníčka všetkých čo sme sa podpísali dá na súd. Ale podozrenie je , že sa veľmi zle hospodári s finančnými prostriedkami. O odmenách predsedníčke a rady ani nehovoriac.Je toho veľa možno po častiach Vám to všetko napíšem, ovšem ak budete mať záujem .
sito
06.07.09,19:29
Strach ešte nikoho pred smrťou nezachránil! Kto sa bojí, nesmie do lesa! Okolnosti môžu donútiť k úteku. Krajná možnosť.

Napíš, isto! Kto číta, nájde a možno aj pochopí?

Neznalosť, nahráva. Kto vie, vyhráva. Môže aj zneužívať. Ak je mu to dovolené!
branislavp
07.07.09,02:40
Stotožňujem sa z odpoveďou, pretože naozaj nieto nikoho, kto by sa ujal kontroly. Ja som bola aj na SOI-ke, tam mi tiež odmietli venovať sa tejto téme. Asi preto sú si predsedovia takí istí, že široko ďaleko nieto na nich páky. A čo sa týka Združenia spoločenstiev vl.bytov na Slovensku zo sídlom v Košiciach tak z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že pracovníci sa za každej situácie prikláňajú k predsedovi spoločenstva či už má pravdu, alebo nie. Sú to len prázdne reči, ktoré Vám viac uškodia ako pomôžu.A nedoriešia nič do konca.
Nad SVB nie je žiadna vyššia kontrolná páka okrem Vás, ktorí ho všetci tvoríte a ste za to všetko čo si na schôdzach odsúhlasíte aj zodpovední. A je chybou Vás všetkých, že ak viete , že predseda niečo zamlčuje, alebo nechce podávať informácie, robí tak akoby nemal, tak s ním radikálne treba naložiť. Predseda si nemôže robiť čo chce, musí svoju činnosť vykonávať podľa zákona, ale ak mu to dovolíte.....
Vo Vašom SVB je kontrolný orgán, ktorý rieši podnety, ale ak nikto z Vás nepodá žiadny podnet, tak kontrola nemá čo riešiť, je všetko v poriadku.
branislavp
07.07.09,03:05
Ďakujem za snahu pomôcť a začnem poslednou Vašou vetou. .....je to len jeden človek z celého domu a ja dodávam, ktorého sa viacerí boja a nevedia sa priamo na niečo opýtať, na rozdiel odomňa a niekoľkých ďalších, ktorí sa neboja. Všetko sa to začalo tým, že som napísala oznam o zvolanie zhromaždenia za účelom informovanosti o zateplení a výške úverov na to použitých, s tým súhlasila presná polovica členov, a to bol vlastne začiatok zla, ktoré sa tak vystupňovalo, že som to riešila odchodom a predajom bytu v ktorom som bývala 33 rokov.Dodnes nevieme čo sme tým porušili za čo sme sa dostali do nemilosti. Pýtate sa kde je rada a zhromaždenie? Tak rada to je ona a jej prívrženci a ostatným sa len veľmi pomali otvárajú oči. O radu sme požiadali aj Združenie spoločenstiev v Košiciach po čom sa situácia ešte viac vyhrotila dokonca z vyhrážkami ,že nás predsedníčka všetkých čo sme sa podpísali dá na súd. Ale podozrenie je , že sa veľmi zle hospodári s finančnými prostriedkami. O odmenách predsedníčke a rady ani nehovoriac.Je toho veľa možno po častiach Vám to všetko napíšem, ovšem ak budete mať záujem .
Vierka 541, ak si presvedčená, že sa s financiami zle hospodárilo tak to jednoducho daj na súd. Združenie spoločenstiev v Kočiciach nemá zo zákona kompetencie, aby ťa dalo na súd kvôli Tvojim peniazom, Ty máš právo sa dozvedieť, či sa s Tvojimi peniazmi vo Vašom SVB hospodárne nakladalo, alebo sa šafárilo. A ako sa hospodári s peniazmi vo vašom SVB je samozrejmé, že o tom Vás všetkých musí informovať predseda, na tom tam je. A čo sa týka odmien, čo píšeš v príspevku, musíš mať znalosť, čo ste na schodzi odsúhlasili. Ak nie je odsúhlasená odmena na schôdzi v žiadnom prípade sa nič nikomu nemúže z Vašich spoločných peňazí vyplatiť. Ak ste ale odmenu schválili a je to zapísané aj v zápise zo schôdze, tak výplata odmeny je právne ošetrená a proti nej nemôže nikto rebelovať. SOIka ani ZS nemá dosah ako kontrolný orgán vo vzťahu so SVB.
vierka541
07.07.09,13:58
Vlastníkov bytov to veľmi zaujíma, pretože je väčšina v dôchodcovskom veku, a peňazí nemajú veľa , okrem jedného verejného činiteľa na vysokom poste, jedného poslanca a dvoch podnikateľov, len sa nechcú do toho angažovať,veria že to za nich urobí niekto a donesie im to na porcelánovom podnose.
vierka541
07.07.09,16:37
Pán Branislav, právo, je právo a skutočnosť je zas niekde inde. Čo môžme namietať štyria, ktorí sa neboja ohlásiť aj za cenu, že sa dostanú do nemilosti tých, ktorých sa otázka týka, namiesto odpovede začnú kričať aby nemuseli odpovedať na to čo sa pýtate. Mohla by som si povedať kašlem na všetko, veď už tam nebývam, ale nedá mi to, lebo v hre sú aj moje peniaze.
branislavp
09.07.09,19:26
Pán Branislav, právo, je právo a skutočnosť je zas niekde inde. Čo môžme namietať štyria, ktorí sa neboja ohlásiť aj za cenu, že sa dostanú do nemilosti tých, ktorých sa otázka týka, namiesto odpovede začnú kričať aby nemuseli odpovedať na to čo sa pýtate. Mohla by som si povedať kašlem na všetko, veď už tam nebývam, ale nedá mi to, lebo v hre sú aj moje peniaze.
Súhlasím Vierka, že nie je to také jednoduché a najmä pre starších ľudí, ktorí sa v tom nevyznajú. Krik na schôdzi nič nevyrieši. Spojte sa štyria a žiadajte písomne kontrolný orgán o informácie, ktoré požadujete k vysvetleniu veci, keď sa nemôžete na schôdzi dostať k dôležitým informáciám. Ak Vám neposkytnú informácie a ste presvedčení o nesprávnom gazdovaní s Vašimi peniazmi, v tom prípade už je na rade iba súd. To značí, podanie žaloby.
vierka541
10.07.09,06:27
Pán Branislav ďakujem za radu, to by bolo asi najlepšie riešenie, ale neviem si predstaviť čo by prežívali nájomníci pokiaľ by súd niečo vyriešil. To by určite trvalo možno rok, alebo aj viac. Mňa sa to už netýka ja tam nebývam. Je toho veľa ale zrušilo mi správu, že je príliš dlhá. Možno by bolo lepšie bežným meilom súkromne, alebo telef. Ďakujem.
vierka541
13.07.09,07:20
poradit vo veci spravy domu spolocenstvom moze Zdruzenie spolocenstiev vlastnikov bytov na Slovensku, Juzna trieda 93, Kosice, kde sidli ustredna kancelaria zdruzenia
Regionalne centra zdruzenia su v Bratislave., B.Bystrici, Martine, Ziari n/Hronom a v Kosiaich. V mnohych mestach su uz aj kluby predsedov spolocenstiev. Takze je vela kompetentnych miest na poradenie tym, ktori si nevedia rady.
Pani Jurčáková Vaše Združenie je pod bodom mrazu.Poradiť? Tak to málokto má také šťastie, neviete žiadnu situáciu doviesť do konca, leda tak zastať sa predsedu či už má pravdu alebo nie. Členom ,tým skôr uškodíte Vašími neodbornými a zákona neznalými odpovediami.
Bartoňová Marta
06.02.10,17:39
RE: Je povinnosť predsedu SVB rešpektovať pri roč.vyúčtovaní spotrebu tepla odpis z meračov, alebo tak ako sa urobilo u nás ,aby sa zakryli podvody tak sa vypočítala spotreba tepla podľa m 2 rozlohy bytu.Poradí mi niekto čo s ročným vyúčtovaním ,ktoré sme dostali za spotrebu tepla trikrát a každé bolo rozdiel v nedoplatkoch..Merače sa do úvahy nebrali vypočítala sa spotreba tepla na m2 bytu a tým vznikli vysoké preplatky a nedoplatky na jednotlivé byty.Maximálny bordel v SVB .Predseda si robí čo chce a vlastníci len prikyvujú a ten kto sa ohlási ako aj my je rebelant a to chcem , aby sa dokázala špinavosť v SVB ktorá pretrváva niekoľko rokov. Marta
Elena Navrátilová
06.02.10,18:10
RE: Je povinnosť predsedu SVB rešpektovať pri roč.vyúčtovaní spotrebu tepla odpis z meračov, alebo tak ako sa urobilo u nás ,aby sa zakryli podvody tak sa vypočítala spotreba tepla podľa m 2 rozlohy bytu.Poradí mi niekto čo s ročným vyúčtovaním ,ktoré sme dostali za spotrebu tepla trikrát a každé bolo rozdiel v nedoplatkoch..Merače sa do úvahy nebrali vypočítala sa spotreba tepla na m2 bytu a tým vznikli vysoké preplatky a nedoplatky na jednotlivé byty.Maximálny bordel v SVB .Predseda si robí čo chce a vlastníci len prikyvujú a ten kto sa ohlási ako aj my je rebelant a to chcem , aby sa dokázala špinavosť v SVB ktorá pretrváva niekoľko rokov. Marta

Záleží od toho čo si odsúhlasili jednomyseľne vlastníci na zhromaždení. Nie je povinnosť rešpektovať tak merače ako rozlohu bytov ale jednomyseľné uznesenie zo zhromaždenia vlastníkov. :rolleyes:
sito
06.02.10,18:30
RE: Je povinnosť predsedu SVB rešpektovať pri roč.vyúčtovaní spotrebu tepla odpis z meračov, alebo tak ako sa urobilo u nás ,aby sa zakryli podvody tak sa vypočítala spotreba tepla podľa m 2 rozlohy bytu.Poradí mi niekto čo s ročným vyúčtovaním ,ktoré sme dostali za spotrebu tepla trikrát a každé bolo rozdiel v nedoplatkoch..Merače sa do úvahy nebrali vypočítala sa spotreba tepla na m2 bytu a tým vznikli vysoké preplatky a nedoplatky na jednotlivé byty.Maximálny bordel v SVB .Predseda si robí čo chce a vlastníci len prikyvujú a ten kto sa ohlási ako aj my je rebelant a to chcem , aby sa dokázala špinavosť v SVB ktorá pretrváva niekoľko rokov. Marta

Doporučujem preštudovať si Zákon 182/1993, § 14!

§ 10, odsek 1 a § 14, odsek 3 sú podmienené hlasovaním, schválením, rozhodnutím 2/3 vlastníkov bytov a nebytových priestoroch v dome,

§ 7a odsek 1, § 7c odsek 2 písmeno i) a odstavec 3, § 8a odstavec 1 a 5, § 8b odstavec 2 písmeno i) a odstavec 3, a § 16 odstavec 3 a 4 sú podmienené hlasovaním, schválením, rozhodnutím nadpolovičnej väčšiny hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestoroch v dome,

ostatné veci, ktoré sa vyskytnú v bytovom dome pri hlasovaní, schvaľovaní, rozhodovaní je možné schváliť o nich rozhodnúť podľa druhej vety, odseku 2, §14, Zákona 182/1993, teda po hodine konania schôdze, ak sa jej do tej doby nezúčastní nadpolovičná väčšina vlastníkov a nebytových priestorov v dome.

Čo sa týka rozdelenia nákladov za teplo, musí mať dom schválené podmienky rozdelenia v súlade s § 14, vyhláškou 630/2005 od 1.1.2010 podľa vyhlášky 358/2009. Tieto podmienka nemôže meniť predseda SVB bez súhlasu Zhromaždenia SVB. Ak áno, tak koná v rozpore s rozhodnutím Zhromaždenia SVB, teda koná v rozpore so zákonom.

Počet kolečkárov sa nám rozšíril!
daila22
15.04.10,11:40
nahliadnut môže, ak mu ovšem predseba SVB bude ochotný predložiť požadované doklady, na ktoré ma síce v zmysle zákona nárok, ale ten náš predseda nie je ochotný ani dvere otvorit, nie to ešte niekomu predkladať doklady, čo v takom prípade hm?
Halli
15.04.10,14:54
nahliadnut môže, ak mu ovšem predseba SVB bude ochotný predložiť požadované doklady, na ktoré ma síce v zmysle zákona nárok, ale ten náš predseda nie je ochotný ani dvere otvorit, nie to ešte niekomu predkladať doklady, čo v takom prípade hm?

zmeniť predsedu...;)
sito
15.04.10,21:12
Vyššia kontrola SVB je Rada vlastníkov, najsamnajvyššia kontrola je Zhromaždenie vlastníkov!!! Potom už len súd! Ale ten nekontroluje, rozhoduje.
Semetrika1
14.01.12,16:18
že niekto odpovedať, že na kontrolu má právo človek, ktorého poverí Rada. Aj v našom SVB predsedníčka so správcom nechcú dovoliť kontrolu. Mohlo by sa to robiť aj tak,. že by umožnila pasívny prístup k účtu. To znamená, že by ste mohli ako vlastníci priamo na internete skontrolovať ako Vám prostriedky ubúdajú z účtu. Naša povedala, že ona nemá záujem. Máme 160 jednoduchých vlastníkov, ktorí nepoznajú právne predpisy, na návrh Rady prijali uznesenie, že kontrola sa bude vykonávať tak, že správca poskytne kópie pokladničnej knihy a bankových výpisov.. Správca to napriek odsúhlaseniu zhromaždením vlastníkom odmieta urobiť. ..............................
Keďže sme boli pôvodne družstevná bytovka a ľudia o ničom nemohli rozhodovať, tak si myslia, že správca a predseda sú na rozkazovanie a oni vlastníci to musia počúvať. Vôbec si nedokážu predstaviť, že keby správcovi pohrozili, že s ním prerušia spoluprácu, správal by sa inak. Dokonca si myslia, že Rada im chce škodiť. ............................
Tu by iba pomohol zákon zákonodarcov, že v prípade ak správca a predseda neodpovedia na požiadavku zhromaždenia, alebo Rady 1x im bude znížená odmena napr. o 10 %. Ak tak urobia opakovane, tak ďalších 10 % menej a ak neodpovedia, alebo nebudú rešpektovať požiadavky vlastníkov, tak na 3x sa s nimi automaticky ukončí spolupráca. Správca do 3 mesiacov by odovzdal správu novej správcovskej spoločnosti prípadne by si začali vlastníci spravovať bytovku sami.
PASKOV
14.01.12,17:04
Efektivní komunikace v BD je v současnosti velmi slabým článkem a Vámi navrhované řešení má slabinu v možnosti zneužití notorickým kverulantem.

( Jsou registrované případy až tři doporučené dopisy za týden na výbor SVB )
Halli
15.01.12,09:38
že niekto odpovedať, že na kontrolu má právo človek, ktorého poverí Rada. Aj v našom SVB predsedníčka so správcom nechcú dovoliť kontrolu. Mohlo by sa to robiť aj tak,. že by umožnila pasívny prístup k účtu. To znamená, že by ste mohli ako vlastníci priamo na internete skontrolovať ako Vám prostriedky ubúdajú z účtu. Naša povedala, že ona nemá záujem. Máme 160 jednoduchých vlastníkov, ktorí nepoznajú právne predpisy,................máme 160 jednoduchých vlastníkov? ááále choď...
Semetrika1
15.01.12,09:55
Ospravedlňujem sa, ak som použila slovo jednoduchých. Myslela som bez právnych vedomosti.
Pre Paskov. Tie listy predsedovi a správcovi nepísali vlastníci, ani nejaký jeden kverulant, ale Rada zložená z piatich členov. Na listy Rady ani na uznesenia zhromaždenia správca a predsedníčka nereagujú. Ja som sa preto aj vzdala funkcie člena Rady, druhý člen už odmieta navštevovať a niečo riešiť, pretože ísť na súd je problém, keďže nejestvuje zákon, ktorý by donútil správcu, že musí na list zástupúcov vlastníkov reagovať.
Halli
15.01.12,10:02
Ospravedlňujem sa, ak som použila slovo jednoduchých. Myslela som bez právnych vedomosti. Pre Paskov. Tie listy predsedovi a správcovi nepísali vlastníci, ani nejaký jeden kverulant, ale Rada zložená z piatich členov. Na listy Rady ani na uznesenia zhromaždenia správca a predsedníčka nereagujú. Ja som sa preto aj vzdala funkcie člena Rady, druhý člen už odmieta navštevovať a niečo riešiť, pretože ísť na súd je problém, keďže nejestvuje zákon, ktorý by donútil správcu, že musí na list zástupúcov vlastníkov reagovať.Nuž niekde bude zrada.. Rada má právo na kontrolu účtovníctva jednoznačne. Asi viazne komunikácia, ale aj tak správca je povinný predložiť do 31.5-ty ročné vyúčtovanie a prehľad hospodárenia s financiami vrátane fondu opráv...ak nepredloží je v zákone sankcia, ktorá mu odoberá možnosť poberania poplatku za správu. Treba ho na toto upozorniť listom od právnika, ak to nejde inak ....a potom riešiť veci ďalej. Tažko nám je súdiť, ak nepoznáme príčiny správania sa Vašich zástupcov domu.
Semetrika1
15.01.12,10:13
Správca 31.5. predloží správu, to je v poriadku, ale on má priamy prístup k nášmu účtu, čiže k naším prostriedkom. To nemalo ani bytové družstvo. Pri kontrole sme našli už v prvom roku nedostatky. Vtedy nám ešte kópie účtov dával, pretože mal zmluvu na dobu určitú. Ako náhle ju získal s tým, že sa musí vypovedať, tak začal byť arogantný. Spolieha sa na to, že na zthromaždenie nepríde nadpolovičná väčšina členov a on sa tým stáva neodvolatelný. Okrem toho previedol zatepľovanie bytovky a v úverovej zmluve je podmienka, že správcu môžeme vymeniť so súhlasom banky. Čiže nepohodlný správca, nemusí nikoho rešpektovať a je v podstate prakticky neodvolateľný. Teoreticky táýto možnosť je, ale je takmer neuskutočniteľná.
Keby to bolo v zákone, tak by rešpektoval aj právo na odpoveď aj povinnésť rešpektovať uznesenia zhormaždenia vlasníkov bytov.
Čiže nie, aby jeden vlastník sa neustále sťažoval. Tu sa jedná o rozhodnutie vlastníkov.
Semetrika1
07.04.12,14:00
Kto mi vie poradiť, kde sa mám obrátiť, aby som poslala kontrolu na preverenie činnosti správcu a predsedu?Aké hlavné zákony ešte okrem 182 mám sledovať?Ďakujem

Žiaľ neexistuje žiadna kontrola nad správcom a predsedom, tú môže vykonávať iba rada. V rade bývajú ľudia, ktorí sa nevyznajú v evidencii. Podľa zákona je správca (predseda) povinný povoliť nahliadať do evidencie vlastníkom. Nie sú povinní Vám urobiť fotokópie napr bankových výpisov a pokladničnej knihy. My v bloku sme chceli od predsedníčky, aby nám povolila pasívny prístup na náš účet, ktorý je pre náš blok. Povedala, že ona nemá záujem o takúto formu kontroly. Občan má právo sa obrátiť na súd do 15 dní, pokiaľ nesúhlasí z nejakým uznesením zo zhromaždenia, ale aby mohol robiť serióznu kontrolu správcu a predsedu, na to naši zákonodarcovia nemysleli. Doporučujem všetkým vlastníkom, aby donútili NR SR, aby tento problém vyriešila spôsobom, že správca a predseda musia poslúchnuť a rešpektovať rozhodnutia zhromaždenia. Ak tak neurobia prídu o úhradu dohodnutých nákladov, tak ako je to, keby správca neposkytol do 30. mája správu o hospodárení. Sústavne máme chyby vo fonde opráv, nevieme aké úroky narástli na úvere, koľko máme splatené. Dávajú nám to, ale sú tam chyby. Keby sme dokonale skontrolovali správu určite by tam boli nedostatky. Keď sme si zakladali spoločenstvo a hľadali správcu, tak sme sa pýtali, prečo všetci majú taký záujem o túto činnosť. Jeden pán nám povedal asi toto: "je tam veľa peňazí a pomerne malá kontrola." TAKŽE NEZOSTÁVA NIČ INÉ IBA PORIADAŤ O ZMENU V ZÁKONE V PROSPECH VLASTNÍKOV.
Mária27
08.04.12,18:41
Ani najdokonalejší zákon nepomôže, ak ho nebudú vedieť vlastníci prečítať a aplikovať.

Keďže ste SVB, nemáte správcu v zmysle zákona, teda vášmu "správcovi" ani zákon nič nariadiť nemôže. Máte nejakú účtovnú firmu, ktorá vám môže urobiť všetko, na čom sa dohodnete zmluvne a čo jej zaplatíte. Ak sa dohodnete, že vám každému vlastníkovi bude robiť kópie a zasielať domov, ona to urobí, ale naúčtuje vám aj prácu, aj toner a papier, aj poštovné. Ak budete vedieť tie kópie aj využívať, teda im rozumieť, asi nepotrebujete nikomu dávať robotu a môžete si to robiť sami.

Pasívny prístup k účtu je tiež možný, ale nie lacný. Skúste sa napr. informovať o informačnom systéme Domus vo firme Anasoft - to je asi to, čo myslíš tým prístupom.
PASKOV
08.04.12,23:35
Bohužel zákon 182 /1993 Zz a jeho 12 novel ukazuje na jeho úroveň.

Pasivita na řízení BD je další problém.

Stačí ryhlá rota v BD. ( Je často bez kontroly a zodpovědnosti. )

Potom jsou utrácené peníze neúčeně nebo je to přímo zlatá živnost.
sito
09.04.12,07:42
Žiaľ neexistuje žiadna kontrola nad správcom a predsedom, tú môže vykonávať iba rada. V rade bývajú ľudia, ktorí sa nevyznajú v evidencii. Podľa zákona je správca (predseda) povinný povoliť nahliadať do evidencie vlastníkom. Nie sú povinní Vám urobiť fotokópie napr bankových výpisov a pokladničnej knihy. My v bloku sme chceli od predsedníčky, aby nám povolila pasívny prístup na náš účet, ktorý je pre náš blok. Povedala, že ona nemá záujem o takúto formu kontroly. Občan má právo sa obrátiť na súd do 15 dní, pokiaľ nesúhlasí z nejakým uznesením zo zhromaždenia, ale aby mohol robiť serióznu kontrolu správcu a predsedu, na to naši zákonodarcovia nemysleli. Doporučujem všetkým vlastníkom, aby donútili NR SR, aby tento problém vyriešila spôsobom, že správca a predseda musia poslúchnuť a rešpektovať rozhodnutia zhromaždenia. Ak tak neurobia prídu o úhradu dohodnutých nákladov, tak ako je to, keby správca neposkytol do 30. mája správu o hospodárení. Sústavne máme chyby vo fonde opráv, nevieme aké úroky narástli na úvere, koľko máme splatené. Dávajú nám to, ale sú tam chyby. Keby sme dokonale skontrolovali správu určite by tam boli nedostatky. Keď sme si zakladali spoločenstvo a hľadali správcu, tak sme sa pýtali, prečo všetci majú taký záujem o túto činnosť. Jeden pán nám povedal asi toto: "je tam veľa peňazí a pomerne malá kontrola." TAKŽE NEZOSTÁVA NIČ INÉ IBA PORIADAŤ O ZMENU V ZÁKONE V PROSPECH VLASTNÍKOV.

Semetrika, aký žiaľ, aký? A toto je čo?

182/1993, § 7c

(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

Je možné v zmluve o SVB zriadiť aj štvrtý orgán, prípadne ešte viac orgánov.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene.

SVB sú všetci vlastníci bytov, ( zhormaždenie ) v dome v ktorom je založené SVB.

Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky.

Volí na tri roky, nie je napísané, že musí byť predseda tri roky. A nemusí to byť vlastník bytu, nebytového priestoru v dome.

Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná.

Je na vlastníkoch, aby si preverili, či je kandidát spôsobili vykonávať právne úkony týkajúce sa domu. Bezúhonnosť preverí Okresný úrad.

Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva.

Predsedovi vyplývajú zo zákona isté povinnosti pri správe domu, podrobnosti, ktoré nie sú uvedené v zákone je treba uviesť v zmluve o SVB, prípadne v stanovách SVB.

Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

To sú základné povinnosti predsedu vyplývajúce so zákona!

(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.

Môže to byť hocikedy v priebehu volebného obdobia, ktoré je tri roky. § 14, odsek 2 nepripúšťa odvolanie predsedu podľa druhej vety odseku. Zvolenie, ak nie je dostatočná ochota vlastníkov zvoliť predsedu väčšinou hlasov vlastníkov, áno.

Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.

O dom sa predsa niekto musí starať, tým že vlastníci niekoho poverili spravovať ich dom, tým sa nezbavili svojej zodpovednosti za svoj majetok. Či?

(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

Ak predseda prekročí právomoci určených v zmluve o SVB, alebo stanov SVB je zodpovedný za spáchanú škodu.

(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada

Keď je dozorný orgán, tak je povinný kontrolovať všetku činnosť SVB.

a) zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
b) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
c) navrhuje odvolanie predsedu,
d) kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov.

Činnosť rady vyplývajúca zo zákona.

(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda.

Toto je nutné dodržať!

Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov.

Volebné obdobie je tri roky, ale nie že musí byť tri roky. Členov rady je možné v priebehu volebného obdobia odvolať.

Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.

V zákone je uvedené nahliadať do všetkých dokladov a záznamov! Čo bráni v zmluve dohodnúť, že predseda je rade povinný vyhotoviť kópie dokladov, záznamov.

(7) Predseda a člen rady nesmie

a) vo vlastnom mene ani na vlastný účet uzavierať obchody, ktoré súvisia s činnosťou spoločenstva,
b) sprostredkúvať pre iné osoby obchody, ktoré sú predmetom činnosti spoločenstva alebo s ním súvisia.

Keď nesmú, tak nesmú! Ak áno, tak porušujú zákon a sú zodpovedný za prípadne škody spôsobené svojim konaním SVB.

(8) Za bezúhonného sa na účely tohto zákona považuje ten, kto nebol právoplatne odsúdený za trestný čin hospodársky, trestný čin proti majetku alebo iný trestný čin spáchaný úmyselne, ktorého skutková podstata súvisí s predmetom činnosti spoločenstva, ak sa naň nehľadí, akoby nebol odsúdený.12a) Bezúhonnosť sa preukazuje výpisom z registra trestov12b) nie starším ako tri mesiace.

Ak nevyhovuje výpis z registra trestov, nevyhovuje ani kandidát, ani pripadne zvolený predseda, ak ho okresný úrad nezaregistruje.

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

Všetko o čom môže, musia rozhodovať vlastníci bytov, zhromaždenie na schôdzi, prípadne písomne.

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.

Podľa písmena l) o všetkom, všetkých problémoch, ktoré sa v SVB vyskytnú. Ak nedôjde k dohode, rozhodnutiu, môže ktorýkoľvek vlastník požiadať súd, aby o veci rozhodol, nikto iný už nemôže, leda vyšší súd.

Čo by teda ešte mali poslanci SNR spraviť, zmeniť v zákone, aby mohli vlastníci bytov v SVB kontrolovať ako sa hospodári v ich dome.

Ak vlastníci nepochopili svoje práva a povinnosti vyplývajúce zo zákona, tak potom len nakopať do ...



Ani najdokonalejší zákon nepomôže, ak ho nebudú vedieť vlastníci prečítať a aplikovať.

Keďže ste SVB, nemáte správcu v zmysle zákona, teda vášmu "správcovi" ani zákon nič nariadiť nemôže. Máte nejakú účtovnú firmu, ktorá vám môže urobiť všetko, na čom sa dohodnete zmluvne a čo jej zaplatíte. Ak sa dohodnete, že vám každému vlastníkovi bude robiť kópie a zasielať domov, ona to urobí, ale naúčtuje vám aj prácu, aj toner a papier, aj poštovné. Ak budete vedieť tie kópie aj využívať, teda im rozumieť, asi nepotrebujete nikomu dávať robotu a môžete si to robiť sami.

Pasívny prístup k účtu je tiež možný, ale nie lacný. Skúste sa napr. informovať o informačnom systéme Domus vo firme Anasoft - to je asi to, čo myslíš tým prístupom.

Prečítať ho budú vedieť, ale, či aj budú vedieť, čo prečítali? Či to čo prečítali má svoj obsah, alebo ich zaujíma len obsah ich peňaženky. No, môže sa stať, že v knihe je založený aj obsah z peňaženky.

Aplikovať? Polopate im to, že ako ho dokážu využiť v prospech domu, všetkých vlastníkov, nie jedincov, ktorí dokážu zneužívať ich nezáujem, prípadne neznalosť zákona a zo zákona vyplývajúcich ich práv, ale aj povinnosti.

Ako píšeš, môžu si do zmluvy dať, že je predseda im povinný, ale aj to, že mu to zaplatia všetci, prípadne ten kto o kópiu dokladov, záznamov požiada.

Mária, dobre si poradila, len či aj dobre pochopia?
Lesaka
11.09.12,07:16
Poradte mi predseda SVB mi dal byt na dražbu papier ešte nemám. To všetko pre 4 mesiace,čo mi poradite?Takisto si dovolil, z vyúčtovania za minulý rok nevrátiť peniaze navyše.Dala som to právnikovi toho tiež ignoruje a posiela mu drzé listy. Teraz predseda SVB oznámil,že sa bude konať schôddza a volba nového predsedu,že odchádza z mesta preč.Istý čas mal mal predseda záujem o náš byt a odvtedy mi škodí ako sa dá. Potrebujem radu ako sa teraz brániť pred dražbou je to malá suma.S ním sa tiež nedalo komunikovať, nemal záujem s nikým nič riešiť a počas svojej funkcie náš tiež okrádal,čo si veľa susedou,ani len neuvedomuje.Ďakujem za radu.
sito
11.09.12,07:39
Ono to zas nie je zo zákona také jednoduché, že on dá byt do dražby. Ale na druhej strane treba platiť, alebo sa dohodnúť na splátkovom kalendári.

Predseda musí najprv rade vlastníkov predložiť návrh na dražbu, rada môže súhlasiť, že návrh sa predloží zhromaždeniu, teda vlastníkom na schôdzi a nadpolovičná väčšina vlastníkov s tou dražbou musí súhlasiť. Tak.

Zaplať, vyrovnaj dlh a väčšina by nemala dať súhlas na dražbu.


Zákon 182/1993, § 7c, odsek 1, 2

(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

§ 14

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 6, § 8b ods. 2 písm. i), § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.