Erratka
15.08.14,13:44
Môj otec býva v pracovnom byte v škole – je školníkom. O tri roky odchádza do dôchodku, z bytu sa bude musieť samozrejme odsťahovať, keďže pracovný pomer sa skončí. Viem, že niekedy sa dávali náhradné byty alebo príspevky na nové bývanie. V súčasnosti o tom neviem nájsť žiadne informácie. Posledné roky bolo občas v správach, že už také príspevky neplatia, a rodiny si museli zabezpečiť samé náhradné bývanie alebo že príspevok závisí od ochoty zamestnávateľa. Neviem, kde by som mohla zistiť či nárok na nejakú náhradu má alebo nie. Má o tom niekto nejaké informácie, prípadne skúsenosti?
sosak
15.08.14,12:10
Čo viem, tak by si mal dať žiadosť na pridelenie obecného bytu.
misoft
15.08.14,15:01
Ako štátny zamestnanec si môže požiadať o to pridelenie obecného bytu.....
Erratka
15.08.14,16:09
neviete náhodou, či na to existuje aj nejaký zákon alebo niečo o čo sa môžeme pri žiadosti oprieť? Moji rodičia totiž predtým mali vlastný byt, ale v tej dobe sa vraj byty neprenajímali, neboli také zákony (vraj), aby bolo ekonomické si byt aj tak nechať. Takže oni sa jedného bytu vzdali, aby ocko mohol prijať túto prácu a bol im pridelený pracovný byt. A ďakujem za odpovede.
avalik
15.08.14,16:30
189/1992 Zb.Zákon Slovenskej národnej rady o úprave niektorých pomerov súvisiacich s nájmom bytov a s bytovými náhradami

§ 4
Bytová náhrada pri nájme bytu na dobu určitú

Pri zániku nájmu dohodnutého na dobu určitú nájomca nemá právo na bytovú náhradu,6) okrem prípadu, ak nájom bytu skončil pred uplynutím dohodnutej doby z dôvodu, že byt bez zavinenia nájomcu nie je možné ďalej užívať alebo ak ide o služobný byt alebo o byt osobitného určenia a nájomca pred jeho užívaním ukončil užívanie iného bytu.

http://www.zakonypreludi.sk/zz/1992-189

PS: zacatie poberania starobneho dochodku nie je dovodom na skoncenie pracovneho pomeru
avalik
15.08.14,16:34
misoft, školník nemá status "štátneho zamestnanca"
sosak
15.08.14,17:19
Erratka : Čo bolo pred rokmi, bolo, teraz je už situácia iná. V žiadosti na pridelenie obecného bytu by mali rodičia opísať skutočnosti, že z dôvodu odchodu do dôchodku musia uvoľniť služobný byt a žiadajú obec ( mesto ) o pridelenie bytu, a dobré by bolo. aby sa aj škola vyjadrila - podporila túto žiadosť. Ešte otázka : Nemohol by otec aj po odchode do dôchodku naďalej pracovať ? V súčasnej dobe neexistuje možnosť uvedená v otázke, tj. bytová náhrada v uvedenom prípade. To, že sa rodičia vzdali bytu pred nástupom do zamestnania, nikoho nebude zaujímať, vzdali sa vtedy štátneho bytu a dostali služobný, viažúcim sa ku vykonávanej práci.
misoft
15.08.14,18:00
Sorry - poplietol som to - ale spadá pod zriaďovateľa školy - teda "mestský" zamestnanec...