Kukinko1
16.08.14,09:42
Dobry den, poprosila by som Vas o radu. Zomrel nam stryko a zanechal zavet, v ktorom boli uvedeni siedmi dedici. Stryko vlastnil dost velky rodinny dom s pozemkom. Zaujimalo by nas ako sa vypocita dan z dedicstva zo zavetu a ci je nejaka moznost ako tuto dan znizit. Dom sa pravdepodobne preda, nakolko rodina sa nevie dohodnut ako to byva zvykom..Za vsetky rady vopred dakujem.
misoft
16.08.14,09:19
Daň z dedičstva nie je!

Avšak, až budete to mať na LV - ste povinní toto oznámiť správcovi miestnej dane (mestský úrad), ktorý vám potom vypočíta (alebo si budete musieť vypočítať podľa VZN) daň za nehnuteľnosť/dom a daň za pozemok.

http://www.podnikam.webnoviny.sk/dane-odvody/ostatne-dane-poplatky/dan-nehnutelnosti-2014-platba-danove-priznanie-sadzba-pozemkov-stavieb-bytov/34155

http://reality.etrend.sk/realitny-biznis/etrend-radi-dan-z-nehnutelnosti.html
bubkoch
16.08.14,10:03
misoft myslim ze si ho poplietol este viac ...
on sa nepytal na dan z nehnutelnosti, aj ked jeho otazka je nejasna a pouziva nespravne pojmy ...
takze:
v dedicskom konani zaplatite poplatok notarovi a sudu (cca 1000€ pri 100tis. nehnutelnosti), ktory sa pocita z hodnoty nehnutelnosti, tomu sa nevyhnete
dalej, dan z dedicstva sa sice neplati, ale dan z prijmu ano ..
pises ze zomrel stryko a ze je 7 dedicov, je velmi pravdepodobne, ze v pripade predaja nehnutelnosti a rozdelenia penazí, niektorí dedic dan z prijmu zaplati a niektorý nie
dan z prijmu sa neplatí ak ide o dedica v priamom rade
a nakoniec, dan z prijmu z predaja nehnutelnosti by neplatil nikto po 5-tich rokoch od nadobudnutia
misoft
16.08.14,14:41
Možno poplietol - ale tak sa on pýtal - daň zo závetu.......
" Ako zaplatit nizsiu dan zo zavetu "
A ešte niečo - i ty by si mal skorigovať svoj príspevok - nepresnosti tam máš:
Poplatky a dedičstvo

Za konanie o dedičstve sa platí notárovi poplatok vo výške, ktorá závisí od hodnoty dedičstva. Ak je hodnota dedičstva do 3.319 €, poplatok predstavuje 6,50 €. Ak je hodnota dedičstva do 9.958 €, je poplatok 16,50 €. Dedičstvo nad 9.958 € je spoplatnené vo výške 0,2 % z hodnoty dedičstva, najviac však sumou 165,50 €. Za podanie návrhu na prejednanie dedičstva k novoobjavenému majetku sa platí poplatok 1 % z čistej hodnoty dedičstva, ktoré sa má prejednať, najmenej suma 6,50 € a najviac 165,50 €.
alebo iný zdroj:
http://feminity.zoznam.sk/c/855257/kolko-stoji-dedicstvo
Odmenu notára, ktorej výška závisí od všeobecnej ceny majetku poručiteľa, ktorý sa stal predmetom konania o dedičstve a je vyjadrená v percentách v závislosti od hodnoty dedičstva. Čím je hodnota dedičstva vyššia, tým sa percento ako odmena notárovi znižuje:

z prvých 3 300 eur základu - 2 %,
z presahujúcej sumy až do 16 500 eur základu - 1 %,
z presahujúcej sumy až do 33 100 eur základu - 0, 7 %,
z presahujúcej sumy až do 99 500 eur základu - 0, 4 %,
z presahujúcej sumy až do 663 800 eur základu - 0, 2 %,

najmenej však 23 Eur.

Takže neviem, odkiaľ si zobral 1000€ pri 100000€ majetku - pretože mne by to vychádzalo cca 540€
bubkoch
16.08.14,16:45
pisal som cca ... mne to vychadza notar 580€ plus si zabudol na poplatok sudu cca 200€
misoft
16.08.14,17:01
Súdny poplatok cca 170€ a platí sa len raz (za všetkých) - takže si hodia korunou, kto to zacáluje.
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/133272-ako-sa-plati-u-notara-a-na-sude-za-dedicstvo/
luja5
16.08.14,17:21
Nemusí to tak byť. My sme boli dvaja dediči a každý si zaplatil svoj podiel zo súdneho poplatku. Nemali sme s tým problém ani my dediči, ani súd:).
misoft
16.08.14,19:15
Poznámka k poznámke :D : tých 6,50€ je minimum. Ak bude 3300€ - tak to je už 66€!
Peggynka
16.08.14,20:40
K tomu treba pripočítať náklady notára.Ja som platila 420€ + 55,50€ (súdny poplatok) a prejednávalo sa cca 28 000€ (1/2 domu).
buchač
17.08.14,06:56
To dedičstvo ?
Že ako sa to vraví ?

Vždy lepšie, ako vidličkou ( hrdzavým klincom ) do oka...;)
Peggynka
17.08.14,06:59
No,niekedy danajský dar :eek: ...a rozhádané rodiny :D
luja5
17.08.14,08:39
Podľa mojich skúseností suma, ktorá sa zaplatí notárovi, je vždy vyššia (a niekedy aj o dosť), ako základná odmena určená podľa § 13 prísl. vyhlášky. Základná odmena sa v určitých prípadoch môže primerane zvýšiť (max. o 50%), čo nikto nevie dopredu predvídať. Notár ďalej môže mať rôzne hotovostné výdavky, na náhradu ktorých má nárok, už len za povinné vyhľadávanie v NCRza (§ 175c O.s.p.) sa platí, aj keď nie veľa... ale babka k babce...
A ak je notár platiteľom DPH (zatiaľ som nemala "šťastie" na takého, ktorý by nebol), zvyšuje sa odmena a náhrady určené podľa danej vyhlášky o DPH, ktorú je notár povinný platiť (§ 23b vyhl.).
luja5
17.08.14,10:21
Daň z dedičstva sa neplatí. Ako už bolo napísané, platí sa notárovi a súdu.
Pre výpočet odmeny a náhrad notárovi za dedičské konanie nie je rozhodujúce, či sa dedí zo závetu, zo zákona alebo z oboch uvedených dôvodov.
Môj názor - výšku toho, čo zaplatíte notárovi (o výpočte sa už písalo), môžete pozitívne ovplyvniť tým, že sa dohodnete na všeobecnej (objektívnej trhovej) cene dedeného domu s pozemkom a že pre nezhody medzi dedičmi sa dedičské konanie nebude naťahovať. Ak sa nedohodnete a výsledkom bude napríklad potreba vypracovania znaleckého posudku, zaplatia ho dediči. Ak sa bude dedičské konanie naťahovať, budú zrejme rásť aj hotovostné výdavky notárovi, ktoré opäť zaplatia dediči...
K predaju na doplnenie toho, čo napísal bubkoch:
Pre tých, ktorí budú povinní podať daňové priznanie k dani z príjmu v prípade predaja zdedených nehnuteľností, nemusí byť výhodou nižšia všeobecná cena akceptovaná v dedičskom konaní. Dá sa totiž predpokladať, že všetci budú mať záujem dom s pozemkom predať za čo najvyššiu cenu a tí, ktorí budú musieť podať daňové priznanie, budú mať záujem, aby mali nulový daňový základ (aby rozdiel medzi cenou dosiahnutou pri predaji a nadobúdacou cenou podľa dedičského osvedčenia/znaleckého posudku bol minimálny až nulový).
Mária27
17.08.14,13:33
Ak budete predávať dom do 5 rokov od nadobudnutia dedičstva, budete patiť daň z príjmu. Tá sa platí z rozdielu predajnej ceny a tej ceny, ktorá bude v dedičskom konaní uvedená ako hodnota nehnuteľnosti. Čiže pre vás bude výhodné, ak bude ten rozdiel čo najmenší, čo dokážete tak, že ohodnotíte dom v dedičskom konaní čo najvyššie.
Poplatky notárovi síce možno budú o pár stoviek viac, ale na dani z príjmu pri predaji domu môžete ušetriť pár tisícok.
luja5
17.08.14,14:39
Kto sú dediči? Sú aj dediči v priamom rade (predkovia, potomkovia) a event. aj manželka strýka? Má to význam pre posúdenie daňovej povinnosti v prípade predaja zdedených nehnuteľností, čo bolo spomenuté v niektorých príspevkoch v súvislosti s ocenením nehnuteľností v dedičskom konaní. Rozdielne skupiny dedičov môžu mať rozdielne záujmy...môže to vyvolať horšie podmienky pre dohodu.
clen
18.08.14,12:20
neviem ako je to v praxi, ale na hodnote majetku sa mozu dedidia dohodnut, cize by si nizsou sumou mohli znizit notarske poplatky...(§ 175o OSP)
luja5
18.08.14,12:27
Dohodnúť sa môžu. Len v § 175o O.s.p. sa píše o všeobecnej cene. Tak si myslím (len môj názor), že ak by sa dohodli na sume nezodpovedajúcej princípu určenia "všeobecnej ceny" a dohodnutá suma by bola neodôvodniteľne podstatne nižšia v porovnaní so všeobecnou cenou, či by mohol mať notár námietky...neviem...my sme sa vždy dohodli tak, aby sa to nedalo spochybniť a notári to možno aj preto (?) akceptovali.
clen
19.08.14,04:39
jasne ze notari budu proti no, ale OSP nedava nejaku moznost notarovi, aby dohodu spochybnoval, aj ked bude jasne ze majetok je vyrazne podhodnoteny
luja5
20.08.14,06:47
V zásade nechcem namietať, ale z tohto pohľadu je podľa mňa § 175o O.s.p. napísaný zle.
Zaujímalo by ma, že ak by sa dvaja dediči napr. pri 3-izb. byte v centre BA dohodli na cene 1 € a dostalo by sa to až na NS SR, ako by to dopadlo. Či naozaj cena 1 € by musela byť v danom prípade uznaná podľa O.s.p. ako všeobecná cena len preto, že sa tak dediči dohodli. Môže byť totižto otázne, či tu nejde o rozpor medzi dvoma zákonmi. Na jednej strane je zákon určujúci všeobecnú cenu podľa pravidiel zohľadňujúcich rôzne objektívne faktory (a akceptovanú pre rôzne účely aj inými zákonmi), na druhej strane O.s.p. (možno jediný zákon?) umožňujúci určiť všeobecnú cenu len na základe subjektívnej dohody. Ak poznáš k tomu nejaký judikát, aj by som bola rada, keby si dal vedieť, ak by Ti to nerobilo problém:). Ď.
clen
20.08.14,06:53
rad by som k tomu nejaky judikat poznal:)
luja5
20.08.14,07:04
Ešte ma napadlo, že dohodnúť sa na cene majetku 1 € by malo veľký význam, ak by poručiteľ zanechal aj dlhy. Dlhy by sa ich nedotkli a peniaze za predaj zdedeného majetku by dedičom zostali v plnej výške. Alebo nie?
Peggynka
20.08.14,07:11
Ťažko by stým súhlasil notár,keď sa jeho odmena odvíja od ceny.Ale stretla som sa z rôznymi postupmi,väčšina využíva služieb realitiek v regióne.A v prípade nesúhlasu dedičov - súdnoznalecký posudok,ktorý navýši cenu nákladov na prejednanie dedičstva.
luja5
20.08.14,07:13
Peggynka, ide o súhlas dedičov a o to, či má notár zákonné právo nesúhlasiť s ich súhlasom=dohodou.
Peggynka
20.08.14,08:10
Katy a R
20.08.14,09:19
luja - notár by bol na hlavu padnutý, ak by súhlasil s veľmi "podhodnotenou" cenou nehnuteľnosti. to by museli dedičia dokazovať na súde ! v každom prípade je najlepšia dohoda s notárom ;)
luja5
20.08.14,09:22
@Peggynka: To je postup, ktorý je asi dosť známy. Zásadná otázka však aj na tej stránke nie je zodpovedaná - či musí (!?) byť určenou všeobecnou cenou cena, na ktorej sa dohodnú dediči, v zmysle znenia ust. § 175o OSP. Pomohol by judikát NS SR, ak by existoval.
luja5
20.08.14,09:26
@Katy a R: Debata vznikla na základe reakcie poraďáka clena na môj komentár (kukuk môj prvý podkoment a druhý podkoment pod komentom clena) ;). Ja s Tebou súhlasím a stále si myslím, že by to nemala byť podhodnotená cena bez ohľadu na znenie § 175o OSP o dohode o cene, ale stále je to len môj názor:).
luja5
20.08.14,09:38
A nejde o to, či by bol notár padnutý na hlavu, lebo to nie je zákonný dôvod pre nesúhlas s cenou. Nejako by teda nesúhlas mal odôvodniť a princípmi určenia "všeobecnej" ceny by už mohol argumentovať...asi...tak si myslím:). Lebo v tom vidím havinka zakopaného, aj ak by to dediči museli dokazovať súdu, súd by mal odôvodniť, prečo musia dokazovať a podľa akých princípov mala byť cena určená.
Katy a R
20.08.14,09:42
- veď aj v tom linku je to tak ;) - notár je "orgán" - predĺžená ruka súdu
luja5
20.08.14,09:56
Ja v tom linku výklad § 175o OSP s odkazom na konkrétny judikát, čo by pomohlo, nevidím. Tam je popísaný postup, s ktorým súhlasím. Ale chýba tam, že dediči môžu ísť až na najvyšší súd, ak sa im nevyhovie, lebo len ten môže vydať záväzný výklad k § 175o OSP a teda rozhodnúť o tom, ktorá cena platí. Otázka, ako je to presne s cenou domu v danom konkrétnom prípade, zostala aj v tom linku nezodpovedaná (btw. - vieme, prečo, ale to je o inom).
Katy a R
20.08.14,10:04
- to už je náročnejšie ... ja len preto som reagovala (najlepšia je dohoda s notárom - aby aj vlk bol sýty - aj baran celý) ... v zadaní píše o tom, že ho následne chcú predať ... takže ozaj by bolo zbytočné stláčať cenu v DK - teraz by ušetrili nejakú sumičku, ale následne na dani a na zdrav odvodoch by zaplatili oveéľa viac ;)
clen
20.08.14,10:08
v tom linku advokat neodkazuje na ziadny predpis a k § 175o sa vobec nevyjadruje... naco vlastne ten § 175o je potom neviem, asi pre zabavu...
luja5
20.08.14,10:10
@Katy a R: Opäť s Tebou súhlasím - dohoda všetkých šetrí čas, aj peniaze. Len s jednou poznámočkou k uvažovanému následnému predaju: nevieme, či tam nie sú aj priami dediči a manželka (dala som upresňujúcu otázku - zostala bez odpovede od zadávateľky). Tí by mohli mať záujem ísť s cenou čo najnižšie, ak by po predaji nemali daňovú povinnosť.