pivko
16.08.14,12:05
Možem darovať manželke moju polovicu rodinného domu ?Ak áno kto by urobil darovaciu zmluvu?
nie zadarmo
buchač
16.08.14,10:12
Môžeš.

Každý notár.;)
Dokonca budeš chránený....viď

Prevody nehnuteľností.

Dom, byt alebo pozemok sa najčastejšie prevádza kúpnou alebo darovacou zmluvou. Notár Vám zmluvu o prevode nehnuteľností spíše vo forme notárskej zápisnice, ktorá je na rozdiel od zmlúv spísaných napríklad advokátom alebo realitnou kanceláriou verejnou listinou. To znamená, že v prípade sporu môže byť na súde použitá notárska zápisnica ako jednoznačný dôkaz potvrdzujúci pravdivosť údajov v nej uvedených.
Aké doklady sú ku spísaniu zmluvy potrebné ? Sú to listiny preukazujúce vlastnícke právo prevodcu k prevádzaným nehnuteľnostiam (napr. dedičské rozhodnutie, kúpna zmluva), ktoré má spravidla prevodca k dispozícii. Tieto je možné v prípade potreby vyhľadať v archívoch, čo Vám notár poradí už pri prvom stretnutí. Ďalej potrebujete výpis z katastra nehnuteľností. Znalecký posudok v súčasnosti nie je potrebný, nakoľko daň z prevodu nehnuteľností sa neplatí.
Notárske povolanie je špecializované na právne vzťahy týkajúce sa nehnuteľností a notár tak zaručuje potrebnú odbornú úroveň spracovania zmluvy. Notár pri spísaní zmluvy poučí obe zmluvné strany o právnych následkoch ich konania a pôsobí tak preventívne proti vzniku prípadného sporu. Notár súčasne pripraví pre zmluvné strany aj elektronický návrh na vklad do katastra nehnuteľností.
http://www.belkovanotar.sk/sk/otazky-a-odpovede.html
buchač
16.08.14,10:33
Čítaj len podstatné a neslovíčkaruj...
buchač
16.08.14,10:35
Niekoľko darovacích a aj kúpnych zmlúv som urobil aj ja ...a zadarmo.
... a nenie som notár a ani advokát...ba dokonca ani právnické vzdelanie nemám ...
misoft
16.08.14,14:35
Načo by boli notárovi tie lajstrá? A ako by potom zistil, že je to tvoje? Vygúglil by to?
Peggynka
16.08.14,15:28
Tvoju polovicu alebo polovicu z tvojho domu?
Ja som najprv rozumela,že vlastníš 1/2 domu,ktorého druhú 1/2 vlastní niekto iný alebo si jediným vlastníkom - nadobudol si pred manželstvom a chceš je polovicu darovať.:)
pivko
17.08.14,12:01
moju polovicu a Buchi nemal si pravdu , zitil som že najprv musíme zúžiť BSM lebo dom je na LV 1/1
Peggynka
17.08.14,12:25
Závisí,či to chceš dostať do BSM alebo do spoluvlastníckeho podielu:
http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-stat/clanok/292824-co-treba-vediet-o-majetku-v-podielovom-spoluvlastnictve/
pivko
17.08.14,13:02
No jednoducho chceme aby spoločne nadobudnutý RD počas manželstva bol na LV napísaný len na jej meno. Teraz je na LV 1/1
luja5
17.08.14,14:07
pivko (Dnes 15:01) moju polovicu ... zistil som že najprv musíme zúžiť BSM lebo dom je na LV 1/1

Podľa mojich súčasných vedomostí dohodou o zúžení BSM sa nedá dosiahnuť zmena, aby nehnuteľnosť, ktorá bola doteraz v BSM, mohla prejsť do výlučného vlastníctva jedného z manželov.

Odporúčam pozrieť si k tomu http://www.skgeodesy.sk/files/slovensky/ugkk/rezortne-periodika/KB1-2008.pdf = odpoveď k otázke č. 5. Na internete je možné nájsť aj judikát NS SR sp. zn. Sž-o-KS 93/2006, na ktorý je v predmetnej odpovedi odkaz .

Ak má niekto novšie poznatky alebo iné vedomosti, ktoré by situáciu menili, budem rada, ak ich pripojí.

Za trvania manželstva sa BSM dá ešte zrušiť, ale to je trochu o inom.
Peggynka
17.08.14,14:22
Rozvod-vysporiadanie BSM (dom jej prenecháš)-svadba :)
Mária27
17.08.14,16:23
Z BSM sa nedá tvoj podiel darovať, lebo tam podiely nie sú. Riešením by mohlo byť zrušenie BSM a následné uzatvorenie podielového spoluvlastníctva. Potom si už veci či podiely môžete darovať kedykoľvek.
právnik-probono
17.08.14,18:04
nie, NEMôŽE! BSM nie je podielové vlastníctvo a tak toto nie je možné vyporiadať počas trvania manželstva. Je ho ale možné zrušiť za určitých zákonných okolností a až následne vyporiadať tak, že manželka nadobudne výlučné vlastnícke právo. Jedine ak by mal spoluvlastnícky podiel v 1/2 k nejakej nehnuteľnosti, ktorú nadobudol ešte pred manželstvom (alebo počas manželstva JEDINE darom od niekoho alebo dedením) a ten za času trvania manželstva by chcel darovať manželke. Toto zákon pripúšťa.
právnik-probono
17.08.14,18:11
špecifikuj či je to váš spoločný rodinný dom nadobudnutý počas manželstva, kde ste bezpodielovými spoluvlastníkmi, alebo je to dom, ktorého spoluvlastníkom si sa stal pred manželstvom (alebo aj za trvania manželstva IBA darom alebo dedením). je to nutné k spoľahlivému zodpovedaniu otázky.
Peggynka
17.08.14,18:45
Tu píše:
pivko (Dnes 16:02) No jednoducho chceme aby spoločne nadobudnutý RD počas manželstva bol na LV napísaný len na jej meno. Teraz je na LV 1/1
právnik-probono
17.08.14,18:51
ok nevšimol som si tento komentár. Platí teda že NEMOŽE! lebo sa jedná o BSM ktoré najprv musí zaniknúť (či rozvodom alebo zánikom počas mnaželstva). Pri následnom zániku sa ajú podiely vyporiadať tak, že výlučné vlastníctvo získa manželka (tu sa nebude jednať o akt darovania ale vyporiadania SP).
Peggynka
17.08.14,18:53
Ja som mu to navrhla:
Peggynka (Dnes 17:22) Rozvod-vysporiadanie BSM (dom jej prenecháš)-svadba