magdalena69
16.08.14,13:05
dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu. Vlastním rodinný dom spolu s bratom, ktorý si našiel priateľku s dieťaťom. Trávia tu celé prázdniny a každý víkend. Jeho priateľka ako aj brat mi robia psychicky nápor na vysťahovanie. Máme spoločnú kuchyňu a sociálne zariadenie. Nemám si kde ani navariť, lebo keď chcem ísť do kuchyne, vždy sa tam zdržujú a nemôžem si ani navariť. Do rodičovského domu som investovala na rekonštrukciu, predtým tu ešte brat nebýval, prišiel, až ked sa rozviedol. Na všetko zlé nahovára brata jeho priateľka. Pokiaľ si ju nenašiel, všetko bolo v poriadku. Chcela by som poradiť, kam sa môžem obrátiť ohľadom zákazu vstupu bratovej priateľky a dieťaťa do domu. Ďakujem
buchač
16.08.14,11:26
Hm...ale to sa nedá len tak.
Alebo aj dá, ale možností je viacero.
Od tých slušnejších až po tie, ktoré sa napokon v konečnom dôsledku nebudú páčiť ani jednej strane.

Dá sa sadnúť si za stôl spolu s bratom, len Ty a on a vykonzultovať si to.
Vlastníte obaja na 50:50 %, takže obaja máte nárok. Jeho priateľka už teda nie, ju neakceptovať.
Môžeš ho vyplatiť z domu, môže Ťa on vyplatiť...ale to asi nepripadá v úvahu.

Takže podaj návrh na vysporiadanie k patričnému súdu a ten potom rozhodne.
Keďže si už do domu investovala, tak máš bónus na dôvodenie a operovanie tými dôkazmi.
magdalena69
16.08.14,12:25
lenže ked sa chcem s bratom porozprávať ohľadom domu, jeho odpoved znie, že nemá sa o čom so mnou rozprávať a z domu nechce vyplatiť, to som už skúšala.
misoft
16.08.14,14:59
@magdalena69 - keďže sa on k jednaniu nemá - nastúpi druhý krok.... súdne vysporiadanie. Daj na súd návrh na majetkové vysporiadanie podielového vlastníctva (a môžeš požiadať, aby súd zaviazal predať bratovi jeho podiel, alebo aby on ťa vyplatil i s vloženými investíciami). Potom už asi bude povoľnejší.....
magdalena69
16.08.14,16:06
neviem, či som to správne pochopila, ale ak požiadam súd o majetkové vysporiadanie, môžem vyplatiť brata aj napriek tomu, že on s vyplatením nebude súhlasiť?
Katy a R
16.08.14,16:50
súd potom rozhodne - kto bude koho vyplácať.