Wotan
16.08.14,14:24
Novela Zákona o ochrane osobných údajov č. 122/2013 prináša viaceré povinností pre podnikateľov.

Ja ako fyzicka osoba - NEpodnikatel, pokial mam nekomercnu webovu stranku, kde sa uzivatelia registruju a suhlasili pri registracii s poskytnutim svojho emailu, datumu narodenia a miesta bydliska /len mesto/, tyka sa tento zakon aj mna? Vsade sa pise, ze plati len pre podnikatelov a eshopy.

Ja nic nepredavam, nepodnikam, nemam zamestnancov ani spravcov mojho webu.

diky
kopretinka
16.08.14,13:26
tak načo sa potom u teba musia registrovať?
avalik
16.08.14,14:01
nekomercny ucel a vyzadujes datum narodenia a bydlisko?
misoft
16.08.14,14:31
Ach jááááj - Wotan, Wotan..... všade, kde zhromažďuješ akékoľvek údaje - a tam patrí i dátum narodenia a bydlisko - musíš dodržiavať tento zákon.
Ak to nechceš - tak nepožaduj dátum narodenia a adresu.
Wotan
16.08.14,20:05
spravujem zoznamku ktora je zdarma, a kvoli tomu aby sa vedeli partneri najst, je potrebny datum narodenia... ale asi to vypustim a bude len vek a email.. a to nie su osobne udaje podliehajuce zakonu.. a inak myslim si, ze tento zakon vysiel preto, aby zas inkasovali nejake prachy od ludi, urcite im nejde o ochranu udajov :) Ale v podstate vlastnikom toho webu je firma znameho, co ma sidlo i server v state mimo slovenskej jurisdikcie, takze to riesit ani nebudem
misoft
16.08.14,23:01
To bude asi najrozumnejšie.
Ing. Ľubomír Janoška
17.08.14,06:40
Vzhľadom na fakt, že ide o systematické spracúvanie osobných údajov, zákon o ochrane osobných údajov sa vzťahuje na prípad, ktorý popisujete.

Skutočnosť, že spracúvanie má prebiehať prostredníctvom web-stránky, ktorá je prevádzkovaná v zahraničí, situáciu nezjednodušuje, ale naopak komplikuje, pretože v takomto prípade je prevádzkovateľ povinný prinútiť zahraničného sprostredkovateľa, aby konal v súlade so slovenskou legislatívou.

Ak má byť riešením nespracúvanie osobných údajov, teda spracúvanie iba e-mailovej adresy a veku, treba si ešte dať pozor na e-mailovú adresu, ktorá je niekedy osobným údajom (§ 12 ods. 3 zákona o ochrane osobných údajov - pomocou mailovej adresy sa dá v tomto prípade jednoznačne identifikovať fyzická osoba). Pre tento prípad treba používateľov poučiť, že majú používať iba mailové adresy, pomocou ktorých nie je možné ich identifikovať, prípadne im odporučiť aby používali v adrese iba prezývku (a pridať do formulára osobitné začiarkavacie políčko k tomuto poučeniu).
Wotan
17.08.14,07:34
dakujem pekne, poucne! Ale ked napr. ako email niekto uvedie svoje meno a priezvisko, tak ludi s rovnakym menom moze byt neurekom, neidentifikuje to prave toho cloveka... napr. jan.kovac.. atd... preto si mysli, ze v tomto pripade to nie je jednoznacne a nemoze sa pokladat mailova adresa za udaj, ktory by jednoznacne identifikoval danu osobu...
Ing. Ľubomír Janoška
17.08.14,08:04
Ide o to, že podľa zákona sa a priori považuje mailová adresa zamestnanca na pracovisko za osobný údaj - zákonodárca zrejme myslel na adresy v tvare meno.priezvisko@zamestnavatel.sk
podľa ktorých je naozaj možné zamestnancov jednoznačne identifikovať. Takéto adresy by ste tam nemali mať, môžete ale kľudne spracúvať adresy v tvare meno.priezvisko@gmail.com a podobne. Dôležité je, aby ste mali krytý chrbát :)
Wotan
18.08.14,09:50
rozumiem.... rozmyslam len, v akej forme uzivatelov na to upozornit - neuvadzajte emailove adresy s koncovkou vasej firmy ci zamestnavatela... A inak je niekde presne stanovene, co sa za osobny udaj povazuje a co nie? Napr. fotografia osoby? Ono pri registracii je vzdy uvedene a nutne zakliknut, ze uzivatel SUHLASI s poskytnutim tych a tych udajov atd... takze tym ze uzivatel dobrovolne suhlasi, tak v podstate spravca webu ci ze ja by som mal byt dostatocne kryty...
Ing. Ľubomír Janoška
18.08.14,12:55
Akonáhle Vám používateľ odsúhlasí spracovanie akýchkoľvek osobných údajov, nemôžete poprieť, že spracúvate osobné údaje - a už máte na sebe všetky povinnosti zo zákona.
Definícia osobných údajov vychádza z možnosti identifikovať fyzickú osobu a to vždy závisí od kontextu, často sa nedá povedať a priori, či niektoré údaje sú osobnými údajmi, ak nie je známy kontext, v ktorom sa majú použiť.