Džejn
19.04.06,22:03
Ahojte

Moze mi prosim niekto poradit?
K 1.1.2006 sme zalozili s.r.o. a od 1.2.2006 sme sa stali stvrtrocnymi platcami DPH. Teda teraz budeme robit prve danove priznanie.
V januari sme nakupili nejaky drobny majetok (stolicky, nabytok..) a tiez nejake kancelarske potreby same drobnosti na zariadenie kancelarie od papiera, spiniek atd.... Mozem si z tohto vsetkeho uplatnit narok na odpocet DPH v prvom dan.priznani podla § 55? Alebo mam narok na odpocet len od 1.2.2006? Prosim poradte.
Dakujem
renča1
20.04.06,04:29
alušik
20.04.06,05:51
V prípade stoličiek, stolov mi to je jasné, že sa to teda môže odpočítať, aj keď sa rozhodnem o tomto majetku účtovať cez 501 a nie ako o dlhodobom majetku. Ale že by aj z kancelárskych drobností? To sa mi nezdá - to sú predmety krátkodobej spotreby. Aký máš na to renča názor?
renča1
20.04.06,06:07
Alušik u teba,krátkodobý majetok je majetkom , ale neodpisovaným, účtovaným rovno do spotreby. Krátkodobý majetok sa považuje za majetok a § 55 sa vzťahuje aj na krátkodobý majetok.
To zn., ak zdan.osoba kúpi drob.majetok v kalendár.roku, v ktorom sa stala platiteľom dane, má právo si odpočítať daň z tohto majektu, pretože ešte stále to môže v tom roku opraviť a to tak, že si spatne v tom istom roku odúčtuje z daňového výdavky dph a dph si odpočíta do r.21 v priznaniu DPH.

Ak bol takýto majetok kúpený v predchádzajúcich rokov napr. aj od začiatku podnikania a nebol odpisovaný, čiže už pri kúpe bol naúčtovaný do daňových výdavkov alebo do spotreby na účet 501, tak sa nemôže odpočítať dph, lebo dph z drob.majetku už bola za predchádzajúce roky naúčtovaná do nákladov /výdavkov/ podľa § 19 zákon o dani z príjmu.

Ak by sa drob.majetok odpisoval, platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom, platiteľ, ktorý nie je účt.jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtov.jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb, ako platiteľ.
Džejn
20.04.06,06:23
Dakujem za odpovede. Prečitala som si všetky prispevky a po zhrnuti mi z toho vychadza, že zo vsetkeho drobneho majetku - i ked ho uctujem na 501 mam narok na odpočet. Zvyšok, čo považujem za spotrebu mat. ako su predmety razitka, reklamne predmety, papier(kanc.potreby) a rôzne ine služby tam narok nemam. Pochopila som to spravne? Este mala otazka ako je to napr. za telef. služby kde dátum dodania je 3.2.2006 ale za zúčtovacie obdobie 1.1.-31.1.2006?
Aký je váš názor?
renča1
20.04.06,06:28
Dakujem za odpovede. Prečitala som si všetky prispevky a po zhrnuti mi z toho vychadza, že zo vsetkeho drobneho majetku - i ked ho uctujem na 501 mam narok na odpočet. Zvyšok, čo považujem za spotrebu mat. ako su predmety razitka, reklamne predmety, papier(kanc.potreby) a rôzne ine služby tam narok nemam. Pochopila som to spravne?

áno,treba si cez ID opraviť základ dane , dph a preúčtovať čiže od 1.1.2006 do dátumu, ako ste sa stali platcami dph.

Este mala otazka ako je to napr. za telef. služby kde dátum dodania je 3.2.2006 ale za zúčtovacie obdobie 1.1.-31.1.2006?
Aký je váš názor?

tu je nárok na dph, dátum dodania je už 3.2.2006.
alušik
20.04.06,10:17
Renča, tomu, čo si písala v príspevku 4 - to som vedela už z predchádzajúcich diskusií. Akurát si mi jednoznačne neodpovedala na to, čo som presne myslela. Alebo odpovedala? Takže by si uplatnila odpočet DPH aj z kancelárskych potrieb? Tak mi to teda vychádzalo, ale Džejn to pochopila inak - z kancelárskych potrieb nie.
Osobne by ma určite nenapadlo odpočítavať DPH z kancelárskych potrieb nakúpených od 1.1.2006, ak som sa platiteľom stala napr. teraz v apríli. Zobrala by som do úvahy len to, čo mi slúži dlhšie - napr. fax, kopírka, tlačiareň a pod. - sú to vlastne predmety, ktoré mi nespĺňali podmienku ocenenia a rozhodla som sa o nich účtovať ako o zásobách na 501.
Už začínam mať v tom guláš...:confused:
renča1
20.04.06,10:29
ja som odpovedala, ale asi sme sa nepochopili.
Ja, ako kanc.potreby chápem, ako kanc.papier, pero, atd...na toto sa nevzťahuje § 55
Fax, kopírka, tlačiareň považujem za krátkodobý majetok,ktorý ak daňovník kúpy v tom istom roku, ako sa stane platiteľom dph a zaúčtuje ho do 501, tak môže si odúčtovať dph z 501 a dph si prizná v r.21, ako odpočet.
Ak sa takýto nakúpený majetok účtovaný do 501 účtoval aj v predchádzajúcich rokoch , ako sa daňovník stal platcom dph, tak si už nemôže odpočítať za minulé obdobie dph. Ak ho však odpisoval, tak si môže odpočítať dph , a to takým spôsobom , ako som uviedla v poslednom odstavci.
alušik
20.04.06,10:36
Jóóooj, Renka, vďaka. Presne takto som to chápala aj ja... ;)
Len ešte otázočka v prípade odpisovania. Mám niečo, čo bolo nakúpené vlani. Teraz sa stanem platiteľom DPH v priebehu mája 2006. Myslím si, že zoberiem zostatkovú cenu daňovú k 31.12. a z nej uplatním dph. Je to tak? Alebo musím brať do úvahy účtovné odpisy. V tom prípade by som mala vrátenú vyššiu dph, lebo účtovný odpis je za minulý rok nižší ako daňový... Alebo predsa len vezmem do úvahy účtovný odpis? V tom prípade by som asi musela posudzovať účtovné odpisy až do apríla, ak som platiteľom až v máji. Ako to teda je?
ALBO
20.04.06,15:35
quote=alušik]Jóóooj, Renka, vďaka. Presne takto som to chápala aj ja... ;)
Len ešte otázočka v prípade odpisovania. Mám niečo, čo bolo nakúpené vlani. Teraz sa stanem platiteľom DPH v priebehu mája 2006. Myslím si, že zoberiem zostatkovú cenu daňovú k 31.12. a z nej uplatním dph. Je to tak? Alebo musím brať do úvahy účtovné odpisy. V tom prípade by som mala vrátenú vyššiu dph, lebo účtovný odpis je za minulý rok nižší ako daňový... Alebo predsa len vezmem do úvahy účtovný odpis? V tom prípade by som asi musela posudzovať účtovné odpisy až do apríla, ak som platiteľom až v máji. Ako to teda je?[/quote]

Zákon o DPH sa odvoláva na zákon o dani z príjmov keď rieši ZC. Takže daňové.