akinom71
17.08.14,12:08
Dobrý deň, prevzala som účtovníctvo prepravnej firmy a mám trošku chaos so zadaním členenia DPH a následne sprievodných textov k faktúram ohľadom oslobodenia od dane a následného uplatnenia u príjemcu. Aj som si prešla § 15, aj mám vysvetlivky k jednotlivým dodaniam, ale nie som si istá, či to účtujem správne. Mám nasledovné prípady - faktúry sú vystavené bez DPH:
preprava pre partnera Rusko - preprava začína napr. v CZ, ide cez PL a končí v RU - v tomto prípade dám členenie _oslobodené bez možnosti odpočítania a uvádzam ho len v riadku 15 DPH
preprava pre partnera CZ - preprava končí v CZ - To je dodanie do EU, a uvádzam to v súhrnnom výkaze
preprava pre partnera CZ - preprava končí v RU - uvádzam ho na riadku 15,17.
Je to tak správne?
Tiež ak by mi niekto vedel k týmto prípadom poradiť sprievodné texty.
Ďakujem
a_je_to
19.08.14,11:18
Preprava pre odberateľa Rusko - neviem, prečo by mala byť bez možnosti odpočítania ? Ide o prepravu oslobodenú podľa § 46/7, nie podľa § 28 až 41. Uvádza sa do r. 17 a 15. Preprava pre partnera CZ, ktorá končí v Rusku, aj v CZ ... má pre teba miesto dodania v CZ /§ 15/1/ nie v Rusku. Dávaš do SV a nie do priznania DPH. To Čech si dá do priznania, ako k vývozu. Ty dodávaš Čechovi, nie Rusovi. Lebo je zdaniteľnou osobou a má sídlo v CZ, s Rusom nič nemáš, nie je tvoj odberateľ.
akinom71
19.08.14,12:07
Ďakujem za radu. :)