Jana310
17.08.14,16:55
Keď je fa v likvidácii, neplatí daňovú licenciu. Čo sa stane, ak budúci rok obnovím a začnem fa opäť využívať na podnikanie? Je potrebné doplatiť daňovú licenciu za predchádzajúce obdobie, keď bola fa v likvidácií? Vďaka.
a_je_to
19.08.14,08:46
Pozri § 46b/7/d, kde je uvedené, že ... daňovú licenciu neplatí daňovník za zdaňovacie obdobie podľa § 41/4 ... čo je likvidácia. Po tade by to bolo dobre, keby firma bola aj zlikvidovaná. Otázkou je, či to likvidácia bola ... ak neskončila zlikvidovaním firmy, ale jej revitalizáciou. Do likvidácie postupuje už zrušená firma, u ktorej sa neuplatnili možnosti alternatívneho pokračovania a pristupuje sa k vysporiadaniu likvidačných podielov zo zrušenej firmy. Čo je jediným účelom likvidácie. Fakt neviem, či z likvidácie môže vyvstať tá istá firma a pokračovať v svojej činnosti. Či obchodný register vráti zrušenú firmu medzi živé firmy. Lebo ... zdá sa, že ide o zjavný účel, vyhnúť sa cez likvidáciu plateniu licencie. Ten môže byť v zmysle § 2/p považovaný za neplatný právny úkon, keďže iný = obchodný účel neexistuje. Ak napriek tomu áno, tak ... keďže túto alternatívu zákon nerieši, tak zákon platí tak, ako je napísaný. Čiže za obdobie likvidácie licenciu neplatí.
Economic
02.09.14,18:28
Ja zastávam môj súkromný názor, že je čiste na rozhodnutí spoločníka, čo urobí s firmou. Je pravda, že vstupom do likvidácie neplatí licenciu. Ja mám dve možnosti. 1. riadne ukončiť likvidáciu a podať návrh na výmaz z OR. A druhá možnosť, opäť sa rozhodnúť v podnikaní pokračovať, alebo ju predať niekomu, kto bude potrebovať podnikať a nemusí vkladať do banky 5 000.- Eur ešte zatiaľ povinná výšku ZI. Doba likvidácie nie je nijako obmedzená.