mars29
17.08.14,16:55
Zamestnávateľ mi dal výpoveď z nadbytočnosti dňa 28.7.2014,v deň keď som mu doručila očrku.A dôvod nadbytočnosti ani neviem,nemám ho ani vo výpovedi,ani mi ho nikto nepovedal,aj keď som sa pýtala.Iba nadbytočnosť.Nemalo by to byť napísané vo výpovedi?
Dňa 7.8. som po manželovi poslala PNku a odvolanie,že s výpoveďou nesúhlasím,lebo prijala na dohodu na moje miesto inú silu.Odmietla to odvolanie prevziať,tak som ho poslala doporučene.Mám mať výpovednu lehotu 1 mesiac.Ešte som na PN.
Na odvolanie nikto nereaguje.
Čo mám robiť?Riešiť niečo?Cez Inšpektorát práce alebo na súd.
A ešte sa chcem spýtať:platí výpoveď kde nieje uvedený dôvod nadbytočnosti?
Poradíte?
Ďakujem
Peggynka
17.08.14,15:01
Pozri tu:
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-riadenie/vypoved-z-organizacnych-dovodov-po-novom.html
O výbere zamestnanca, ktorý je nadbytočný rozhoduje zamestnávateľ sám, súd
nemôže preskúmať rozhodnutie zamestnávateľa. Súd však skúma, či sú splnené ostatné
podmienky vymedzujúce tento výpovedný dôvod. Preskúmanie výpovedného dôvodu súdom
sa musí sústrediť na tri základné otázky: či ide o zmenu úloh zamestnávateľa, zmenu
technického vybavenia alebo o iné organizačné zmeny, či sa stal zamestnanec nadbytočným
a či je daná príčinná súvislosť medzi nadbytočnosťou zamestnanca a organizačnými zmenami.
Pritom bude potrebné, aby zamestnávateľ preukázal, že po skončení pracovného pomeru
počas obdobia dvoch mesiacov znovu nevytvoril zrušené pracovné miesto a na toto miesto
neprijal nového zamestnanca.
misoft
17.08.14,15:11
Môj názor. Môžeš sa domáhať neplatnosti výpovede. Dôvod: bola podaná výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, pričom na nadbytočné miesto prijal ihneď iného zamestnanca. Takže dôvod nadbytočnosti neexistoval, jednoducho zamestnávateľ sa ťa potreboval zbaviť (asi aj pre tú OČR) - tu máš vzor:
http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/vzory-zalob-a-zmluv/n/neplatnost-skoncenia-pracovneho-pomeru-vzor-zaloby.html
http://www.vzoryatlaciva.sk/vzory/zalobavypoved.htm-
podať na súd (upraviť podľa seba!)
Viacej tuto: http://www.ulclegal.com/sk/bulletin-pro-bono/2010/11/2912-neplatnost-skoncenia-pracovneho-pomeru
http://poradna.hnonline.sk/otazka/neplatnost-vypovede#.U_DUCmP5678
http://www.echoz.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=48:neplatna-vypove-a-vymoitenos-prava&catid=28:skonenie-pracovneho-pomeru&Itemid=20
mars29
17.08.14,15:17
Ďakujem pekne.
mars29
17.08.14,15:18
Ale aj naďalej neviem či mám platnú alebo neplatnú výpoveď a či to odvolanie na niečo bolo.
mars29
17.08.14,15:24
Ďakujem pozriem.
kopretinka
17.08.14,15:32
ako vieš,že je výpoveď z dôvodu nadbytočnosti,keď to tam nebolo uvedené?
Peggynka
17.08.14,15:35
Na to,aby si dostala kvalifikovanú odpoveď,by si musela uviesť pracovnú pozíciu,ktorú máš v zmluve,pozíciu,ktorú má v zmluve pracovníčka ,ktorú prijali na tvoje miesto ...náležitosti uvedené v linku-dostala si výpoveď písomne "Do vlastných rúk"? však si to skontroluj podľa toho,čo píšu v tom článku.Ako dlho tam pracuješ?
Najlepšie urobíš,keď pôjdeš za právnikom,ktorý sa ti na to pozrie.
mars29
17.08.14,16:01
Som zdravotná sestra v teréne,prevzala som výpoveď osobne,a na moje miesto prijala magistru,ktorá robí to čo je.Na akú pozíciu ju prijala neviem.Nemám to ako zistiť.
Pracujem tam 7 mesiacov.A asi nadriadenej niečo na mne vadilo,lebo prepustila mňa a nie kolegynu čo tam robí 3 mesiace.
bubkoch
17.08.14,16:02
zamestnavatel ti dal vypoved, ty si ju prevzala, bezi ti vypovedna doba, po uplynuti ktorej ti PP skonci (resp. po skonceni PN), zamestnavatel ta odhlasi zo socialky a šmitec ... tvoja OCR, tvoje odvolanie, tvoja PN na tom nic nezmeni, zamestnavatel nema ziadnu povinnost preberat nejake tvoje odvolanie (uplne zbytocné, nema ziadne pravne opodstatnenie) alebo reagovat naň ... jedine co mozes robit je to, ze ak si myslis ze vypoved je neplatna, domahat sa svojich prav na súde
mars29
17.08.14,16:12
To že z nadbytočnosti tam je,ale dôvod tej nadbytočnosti nie.
Nemôzem byť nadbytočná keď sme boli dve na prácu a na druhý deň pracovala na mojom mieste druhá?
Peggynka
17.08.14,16:21
A akým spôsobom sa zamestnávateľ dozvie,že zamestnanec namieta neplatnosť výpovede a trvá na pracovnom pomere?
bubkoch
17.08.14,16:28
ok, mas pravdu, nie je zbytocne, ale ked ju raz zamestnavatel nechce, na veci to nic nezmeni :-)
mars29
17.08.14,16:29
A podaním na Inšpektoráte práce?Lebo viem aj o iných veciach čo robí n a čierno
Peggynka
17.08.14,16:30
Pozri,túto stránku poznám dôverne,zažila som :D a ak to nájdem,prilepím jej to tu,aby vedela,ako to chodí a čo môže očakávať;akú atmosféru a "radosť" chodiť do práce.
mars29
17.08.14,16:31
Ja by som tam už ani nešla,ku takej krave-a to je slabé slovo,ale ide o princíp.Tak mi mohla povedať že ma tam nechce.
Peggynka
17.08.14,16:33
Tvoj pracovno-právny vzťah to nevyrieši.Len súd.
ivka70
17.08.14,16:39
Mozes napadnut taku vypoved na sude ,ale ci uspejes, je otazka. Magistra mohla byt prijata na uplne inu poziciu, ktorej castou je aj tvoja praca, ale nemusi ist o tu istu poziciu. A yamestnavatel by asi vedel preukazat, ze potreboval inu kvalifikaciu na poziciu, ktoru obsadil, cize ti ju nemohol ani ponuknut.
mars29
17.08.14,16:46
Tak čo mi poradíte?
mars29
17.08.14,16:47
Jedine že by vytvorila novú pozíciu,to môžé?
avalik
17.08.14,17:01
mars29 (Dnes 19:47) Jedine že by vytvorila novú pozíciu,to môžé?

... a preco by nemohol? ved aj tvoju poziciu v minulosti vytvoril, a teraz ju uz nepotrebuje, rusi ju - si teda nadbytocna,

zamestnavatel uz nepotrebuje zdravotnu sestru ale magistru - vsetko je OK

vypoved si prevzala, tvoj pracovny pomer skonci uplynutim vypovednej doby t. j. 31. augusta 2014

mars29 (Dnes 19:46) Tak čo mi poradíte?

akceptovat fakt, ze si dostala vypoved a radsej v klude odist
sosak
17.08.14,17:02
mars29 (Dnes 19:12) To že z nadbytočnosti tam je,ale dôvod tej nadbytočnosti nie.
Nemôzem byť nadbytočná keď sme boli dve na prácu a na druhý deň pracovala na mojom mieste druhá?
Ak to usúdi zamestnávateľ, tak môžeš byť nadbytočná. Je na zamestnávateľovi, či tvoju prácu pridelí druhej pracovníčke. Tu sú splnené všetky podmienky na výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, keď zamestnávateľ pridelil inej pracovníčke pracujúcej vo firme tvoju prácu. Pochybujem , že po doplnení informácii k tvojej otázke uspeješ na súde.
avalik
17.08.14,17:08
ako vyplynulo z komentov, zamestnavatel prijal ineho zamestnanca na inu poziciu ... a vyzera to, ze ho prijal este skor ako bola zrusena pozicia zamestnavatelky
ivka70
17.08.14,17:10
Samozrejme, ze moze.
kopretinka
17.08.14,17:12
musíš si zistiť,ako je nazvaná pozícia tej novej pracovníčky........ak sa to volá inak,ako tvoja pozícia,tak nezmôžeš nič....
ivka70
17.08.14,17:13
Dostala si snad vsetky argumenty, ktore moze pouzit tvoj zamestnavatel, keby si na sude tuto vypoved napadla ako neplatnu.
Ci sa sudit budes a risknes aj to, ze by si nemusela vyhrat - lebo tazko sa posudzuje, ked nepozname vsetky podklady ani to ake mas argumenty - to uz je na tebe. Mozes aj vyhrat ....paragrafy su pokrutene :)
mars29
17.08.14,17:23
Ale inšpektorát jej tam pošlem.Takú sviňu som v živote nezažila.
Ale až potom čo skončím PN.
mars29
17.08.14,17:27
Ale práveže magistru ešte len bude potrebovat na svoje miesto ale až od januára.Novú poziciu nevytvorila,lebo viac ako 3 t(včetne nej)am nemôžu byť.
avalik
17.08.14,17:30
Ak je to sukromna firma tak pocty zamestnancov si predsa urcuje sama - preco si ty myslis, ze tam mozu byt len 3?
mars29
17.08.14,17:31
Ona bola novo prijatá
mars29
17.08.14,17:32
Nepracovala tam predtým.Vedúcej známa to je.
mars29
17.08.14,17:37
A ako zistím,že zrušil zamestnávateľ moje miesto?Eviduje sa to niekde?
avalik
17.08.14,17:41
nechces radsej svoju energiu minat na hladanie si noveho pracovneho miesta?
avalik
17.08.14,17:42
od kedy tam pracuje?
mars29
17.08.14,17:56
Odkedy mi dala výpoveď 28.7.
mars29
17.08.14,18:02
Aj to robím.Ale mňa tá robota moc bavila a bude ťažké zohnať takú prácu.
mars29
17.08.14,18:05
A hlavne mi ide o to ,aby takto nerobila s každým ako so mnou.
Peggynka
17.08.14,19:00
Ja skôr predpokladám,že súd by si vyhrala skôr preto,že neboli dodržané materiálnoprávne podmienky výpovede,ale to by ti vedel posúdiť právnik,ktorý sa zaoberá pracovným právom a videl by písomnú výpoveď.Pretože aj formulácie na tvojom "odvolaní" sú dôležité a mala si sa poradiť.
avalik
17.08.14,20:07
v tom pripade neobstoji tvoje tvrdenie, ze nastupila na tvoje miesto - tvoje miesto este existuje - kym ti neuplynie vypovedna doba
misoft
18.08.14,04:57
A nielen formulácie, ale i skutkový stav - prijatie nového zamestnanca na tú istú pozíciu....
avalik
18.08.14,05:03
misoft, ako moze byt iny zamestnanec prijaty na tu istu poziciu ak zadavatelka dostala vypoved 28.7. s vypovednou dobou 1 mesiac a novy zamestnanec nastupil 28.7.? Od 28.7. do 31.8. su teda obsadene dve pracovne pozicie - nie je splneny § 61 ods. (3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas dvoch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
Llívia
18.08.14,05:45
Nie je podstatné, ako sa volá pracovná pozícia, ale aká je náplň práce, ktorú pracovník na tejto pozícii vykonáva.
Llívia
18.08.14,05:47
Avalik, ale mohlo by byť konanie zamestnávateľa posúdené ako neetické, účelové, vychcané, keď v jeden a ten istý deň vytvoril rovnaké pracovné miesto s rovnakou pracovnou nápňou, na ktoré prijal nového zamestnanca, a zároveň rovnaké pracovné miesto s rovnakou pracovnou náplňou zrušil.
sosak
18.08.14,06:00
Zadávateľka pracuje ako sestra v teréne a z toho vyplýva, že firma v období OČR, alebo PN musí zabezpečiť pre svojich klientov - pacientov náležitú starostlivosť. Predsa je nemysliteľné, aby pacienti v čase PN a OČR nedostali, čo potrebujú. Všetko to začalo doručením OČR-kou !
Peggynka
18.08.14,06:16
Toto bude musieť na súde zdôvodniť:
Pritom bude potrebné, aby zamestnávateľ preukázal, že po skončení pracovného pomeru počas obdobia dvoch mesiacoch znovu nevytvoril zrušené pracovné miesto a na toto miesto neprijal nového zamestnanca.
Novú pracovníčku prijala na "dohodu".
mars29
18.08.14,06:22
Ale od 1.9. bude na mojom mieste A dozvedela som sa,že plánuje zamestnať ako sestru aj svoju vlastnú sestru
mars29
18.08.14,06:34
Súdiť sa nejdem,len jej chcem dať príučku za to jej správanie sa k zamestnancom,mňa prepustila,lebo som sa jej nezapáčila a "netisla som sa jej do riti" Ale vždy som pracovne robila čo chcela a nikdy som jej nenadala aj keď by sa zišlo.Chystám sa jej niečo od srdca povedať keď pojdem pre výplatu.Lebo ona dáva výplatu na ruku a nie na účet-keď som chcela na účet tak mi povedala,že nie.
mars29
18.08.14,06:43
Na očrku som išla z dôvodu,lebo mi nedala dovolenku,čo som jed nahlásila už v 6 mesiaci.A potrebovala som ju na sťahovanie.Ale ju dala kolegyni aby sa išla zabaviť.
Llívia
18.08.14,06:46
Sosak, existuje aj prac. pomer na dobu určitú, napr. na zastupovanie zamestnanca na PN-ke.
mars29
18.08.14,06:48
A mám dceru 5 ročnú a nieje škôlka,tak som ju nemala kde dať.Moji aj manželovi rodičia pracuju.
mars29
18.08.14,06:51
Sosak,keď bola kolegyňa na PN alebo dovolenke,zastupovala som ju ja.A zrazu na to potrebovala novú silu?
Llívia
18.08.14,06:55
O neplatnosti výpovede rozhoduje iba súd, inšpektorát práce v tomto nepomôže.

Doplnenie: prečo nie je podstatné, akú pozíciu má kolegyňa na novo vytvorenom pracovnom mieste napísanú v prac. zmluve, ale podstatné je, čo skutočne robí:

Zákonník práce
§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak
a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

Zamestnávateľ vytvoril nové pracovné miesto a neponúkol ho Mars29. Ak je náplňou práce rovnaké ako to, čo robila Mars29, alebo ak jej kvalifikácia je pre toto novo vytvorené prac. miesto dostatočná, nebola splnená podmienka pre platnosť výpovede.

Je to len môj názor.
ivka70
18.08.14,07:03
Dovolenku planuje zamestnavatel,
A zjavne nie si az tak uplne nevinne v tom, ze si zamestnavatel rozmyslel, preco zrusit prave tvoje miesto. Preco by kolegyna nemohla mat dovolenku, lebo ty sa stahujes????
A ak pocas PN ci dovolenk yzvlada pracu jedna osoba, tak potom je zrusenie druheho prac. miesta opravnene, ked pokryje taketo zastupovanie napr. inym prac. miestom len pocas PN a dovoleniek ....
sosak
18.08.14,07:20
@mars29, trochu si protirečíš, píšeš, že na očrku si išla z dôvodu, že ti nedala dovolenku, ktorú si potrebovala na sťahovanie, a teraz píšeš, že nemáš kam dať dcérku, lebo nie je škôlka. Predstav si, že keby si vlastnila firmu, čo by si robila na mieste majiteľky. Musíš zabezpečiť chod firmy, aby si sa udržala v konkurenčnom prostredí, musíš platiť faktúry, mať peniaze na odvody a platy... Śkoda, že ste sa spolu nemohli dohodnúť s kolegyňou na vzájomnom záskoku v prípade nutnosti.
@Llívia, sama zadávateľka nevie, na akú pozíciu prijala známu, ktorá je magistra.
mars29
18.08.14,08:45
Kolegyna nemala problém ma zastupovať Boli sme dohodnuté Ale vedúca sa v tom vŕtala Dovolenku som mala nahlásenu koli skôlke ale popri tom som sa aj sťahovala Takže to je jedno s druhým
mars29
18.08.14,08:49
Nesadla som vedúcej a či by som dala očrku alebo nie aj tak by mi dala výpoveď
Llívia
19.08.14,08:35
@Sosak, zadávateľka to nevie, ale opakujem, nie je podstatné, čo je napísané v prac. zmluve, ale akú prácu reálne vykonáva.
Llívia
19.08.14,08:43
Ivka70: nové pracovné miesto bolo vytvorené v rovnaký deň ako zadávateľka témy dostala výpoveď. To vyzerá na špekuláciu zo strany zamestnávateľa, aby sa jej zbavil. Zamestnávateľ mal povinnosť jej toto nové prac. miesto ponúknuť, ak... viď doplnenie v mojej odpovedi.
mars29
19.08.14,09:44
Kvalifikáciu som mala dostačujucu ale vedúca tam bude od januára potrebovať Mgr tak mne dala výpoveď a Mgr zamestnala
Ale ako zistim ci to tak je alebo si to len myslim neviem
Llívia
19.08.14,10:21
Teoreticky: zistiť by sa to dalo. Na tvojom mieste by som postupovala takto:
1. krok: písomne by som zamestnávateľovi oznámila nesúhlas s výpoveďou podľa § 77 Zákonníka práce a že trvám na ďalšom zamestnávaní podľa § 79. Ako dôvod nesúhlasu s výpoveďou by som uvidela, že nebola dodržaná podmienka podľa § 63 ods. 2 písm. b) - zamestnávateľ mal pre teba inú vhodnú prácu, ale neponúkol ti ju, namiesto toho prijal novú zamestnankyňu. (Spravil to v rovnaký deň, zaručene sa však ráno nezobudil s tým, že á, teraz idem zrušiť jedno miesto a jedno nové vytvoriť, vedel o tom dopredu.) Ak sa zamestnávateľ k tomu vyjadrí, je možné, že ti napíše, akú pracovnú pozíciu vytvoril a prečo ty nemáš pre ňu kvalifikačné predpoklady.

2. obrátila by som sa na inšpektorát práce. On síce nemôže rozhodnúť o neplatnosti výpovede, ak však bol porušený Zákonník práce, tak tieto porušenia nájde.

3. podala by som žalobu na súd (ak ťa zamestnávateľ nebude chcieť ďalej zamestnávať). V tomto prípade sa neplatia súdne poplatky, nič nestratíš. Nemyslím si, že by bol súd skôr než by vec prešetril inšpektorát práce. Ak by IP závady nenašiel alebo by to boli len nejaké malé závady, stiahla by som žalobu. Ak by našiel závažné chyby, je dosť možné, že súd by celú vec vyhodnotil tiež ako porušenie zákona a ukončenie tvojho prac. pomeru ako neplatné.

Píšem teoreticky, praktickú skúsenosť s tým nemám. Nebolo by od veci nechať si poradiť aj od právnika, ktorý má aj vlastné skúsenosti, ako to na súdoch chodí.
avalik
19.08.14,10:31
Llivia, podla mna zbytocne konstrukcie, ked nevieme na aku poziciu bola prijata Mgr. ... po tom vsetkom co tu pisala zadavatelka, by bolo najlepsie keby sa vyjadril jej zamestnavatel ... pretoze zadavatelke evidentne ide o pomstu za kazdu cenu
mars29
19.08.14,10:39
Zatial som len podala odvolanie zamestnávateľovi že s vypoveďou nesúhlasím a výpoveď si dám presetriť na inšpektorat prace
Llívia
19.08.14,11:19
Avalik, po prvé: už som to písala niekoľkokrát, že nie je podstatné, na akú pozíciu bola Mgr. prijatá, ale akú prácu skutočne vykonáva. Podľa zadávateľky témy tú istú čo aj ona. Po druhé: zamestnávateľ to nové miesto mal ponúknuť najskôr Mars.
Llívia
19.08.14,11:21
Mars29, neviem, aké lehoty na prešetrenie má inšpektorát práce. Podľa ZP § 77 Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.
Aby si neprešvihla lehotu, ak IP zistí, že pri tvojom skončení prac. pomeru bol porušený zákon.
Llívia
19.08.14,11:23
Ako si odvolanie formulovala?
mars29
19.08.14,12:21
Nesuhlasím s vypoveďou,kedže sa necitim nadbytočna,a ze mi dala vypoveď koli tomu že si tam chce zamestnat svoju zňámu
V paragrafoch sa nenyznám
mars29
19.08.14,12:28
Sestra ma známu na inšpektoráte tak to idem s ňou poriešiť v nedeľu
mars29
19.08.14,13:48
No,trošku sa to zamotáva Volala mi vedúca,ze ostavam To bude adrenalin Som zvedava čo bude najnovšie na rade
Peggynka
19.08.14,15:15
Pozor na to;beží ti výpovedná doba a pokiaľ ti to nedá písomne,môže sa ti stať,že ti v deň nástupu do práce po uplynutí výpovednej doby povie,že trvá na výpovedi...vychytávka...Musí ti to dať písomne:
http://karierainfo.zoznam.sk/cl/1000171/1363710/Vypoved-je-mozne-odvolat-iba-so-suhlasom
mars29
19.08.14,15:49
Ďakujem pekne Určite si to dám dať písomne.
Llívia
20.08.14,04:31
Peggynka, nedodržanie písomného odvolania výpovede nemá za následok neplatnosť tohto úkonu:
§ 61 Výpoveď
(4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.

Nie je tam dodatok "inak je neplatné".
mars29
20.08.14,13:06
Ale veducej neverim ani nos medzi očami,tolko mi už naklamala,tak budem trvať na písomnom prevedení
A este som sa chcela spýtat:nemusím to podpisovat pred ňou?Alebo áno?