janda00
18.08.14,08:51
Mám 19 ročnú dcéru ,ktorá od svojich 15 rokov odišla bez môjho súhlasu bývať k mojej matke nakoľko si vraj nerozumela s mojím manželom ktorý nie je jej biologickým otcom Dcéra si našla 15 r. v mieste bydliska priatela ku ktorému to má od mojej matky bližšie a maju aj vačšie súkromie.Od svojho biol.otca poberá výživné 180 eur a ja jej posielam rodinné prídavky 23,-eur plus požaduje výživné aj odomna 180 eur.Dcéra začne v septembri chodiť na VŠ v mieste bydliska mojej matky náklady na cestovanie nemá žiadne a požaduje aj výživné odomňa pritom môže bývať somnou kde ma denne navarené,upratané ale to odmieta. ja splácam hypoteku a mám aj iné výdavky manžel mi finančne neprispieva máme rozdelené BSM.Má dcéra právo požadovať vyživné aj odomňa pokiaľ má ona pre seba cca 210 eur a z toho prispieva mojej mame na bývanie 50 eur a nie je ochotná bývať somnou v spoločnej domácnosti nenavštevuje ma a ani mi nepomáha ako rodičoví v domácnosti ? ešte upresním že moja matka je na dcerinej strane nakoľko je vdova je sama a veľmi na mojej dcere lipne .Je to tzv.opičia láska vychováva ju v duchu nerob nič ja to spravím ty oddychuj ležkaj načo budeš chodiť mame pomahat ty tam nebyvaš nech si porobí má kedy.A to podotýkam že väčšinu času travim v praci mesačne odrobím 210 hodín.
fortunka
18.08.14,07:04
Má právo to žiadať, nie je podmienkou aby bývala s rodičmi ani aby "pomáhala"... toto ste mali riešiť keď mala 15rokov a odisčla z domu... teraz čo máte doma je úplne nepodstatné :) Ostatné je na súde, či uzná jej príjem/výdavky/potrebu a koľko jej prisúdi - bude prihliadať aj na Vaše výdavky doma a príjem atď. Možno ak preukážete, že dcéra mohla bývať s vami ale nechce (čiže by ušetrila aj tých 50EUR) tak prižmúria oči :)
dobrocani
18.08.14,10:48
To, ze otec na nu plati 180-Euro mesacne a mozno ju ani nevidi povazujes za normalne, ale aby si ty nieco platila to uz nie? Dufam, ze si na nu uplatnujes aj danovy bonus, ktory ide iba do tvojho vrecka?
Cize podciarknute a zratane, tvoj byvali jej plati mesacne 180- E, ty na nej zarabas cca. 20-E. A potom sa cuduj, ze mate nastrbene vztahy. Cudujem sa, ze sa este povazujes za matku. Vyzivovacia povinnost rodica je do skoncenia skoly(denneho studia) alebo do dovrsenia veku 26.rokov. Mimochodom, ty jej neposielas nic, ak s tebou nezije, tym ze poberas na nu rodinne pridavky porusujes zakon. Skoc na Urad prace a soc... a zmen poberatela rodinnych davok na babku.
Prepac za ostrejsi ton odpovede, ale na takuto zensku logiku som alergicky. Aj ja som rozvedeny, aj ja mam dceru(v striedavej starostlivosti) a urcite na nu nehladim cez peniaze ako ty. Dakuj dcere a mame, ze ta este nezacali riesit cez socialku a sud. Neviem aky mas prijem, ale vyzivne ake ti na 100 percent sud stanovy budes musiet platit. Na tvojom mieste by som sa nejako s dcerou dohodol a pokusil sa zachranit to, co sa este da.
ivka70
18.08.14,10:59
az na to, ze toto neplati": "...alebo do dovrsenia veku 26.rokov"

a pridavky na dospele dieta si vie dieta vybavit same na seba, nepotrebuje ich vybavovat na babku, to by ani neslo, musela by ju mat babka v opatrovnictve ...

s ostatnym suhlas ....
Katy a R
18.08.14,11:13
janda - vzťahy radšej neriešme - jednoducho to vyzerá tak, že sa dcéra rozhodla riešiť svoju finančnú situáciu - aj pomocou dávok od štátu. no a na toto potrebuje mať stanovenú vyživovaciu povinnosť od obidvoch rodičov . súd rozhodne. A neviem tiež, či náhodou jej to netreba aj kvôli štipendiu? (možno niekto doplní)
potom bude sama poberať prídavky na dieťa .. a možno? aj nejakú dávku v hmotnej núdzi, čo platia daňoví poplatníci - ale to len ak by vyšla? http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/pomoc-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=363675
dobrocani
18.08.14,11:15
uznavam, v tejto jednej veci som uviedol pravdepodobne nespravny udaj, ale za ostatnym si stojim
Katy a R
18.08.14,11:59
veď zrejme sa dcéra obrátila na súd ??
luja5
18.08.14,12:04
Zákon č. 36/2005 Z.z. o rodine
§ 62
(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)
(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada na to, ktorý z rodičov a v akej miere sa o dieťa osobne stará. Ak rodičia žijú spolu, prihliadne súd aj na starostlivosť rodičov o domácnosť.
(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.
§ 65
(3) Výživné plnoletých detí upraví súd len na návrh.

Som toho názoru, že podľa uvedených zák. ustanovení výživné plnoletej dcére by si mala byť povinná platiť len na základe rozhodnutia súdu, keďže doteraz si takúto súdom uloženú povinnosť nemala. Dcéra ako plnoleté dieťa má možnosť obrátiť sa na súd s návrhom na výživné pre seba aj od Teba. Záležalo by však od súdu, ako by posúdil Tvoje argumenty, či by výšku výživného určil v min. zákonnom rozsahu, alebo by určil vyššie výživné.
Katy a R
18.08.14,12:10
zrejme sa dcéra obrátila na súd .. ???
luja5
18.08.14,12:18
Môže byť, len hádam by zadávateľka súd aspoň nejako spomenula okrem toho, že mama zadávateľky je na strane jej dcéry. Ak sa však dcéra obrátila na súd (a možno jej tak aj babka poradila;)), výživné matku neminie (aspoň to minimálne) a myslím si, že s platením spätne odo dňa doručenia návrhu súdu.
Peggynka
18.08.14,12:22
Asi tak:
http://studentskefinancie.sk/stipendium
a ak má trvalý pobyt u st. mamy,tak je ona spoločne posudzovanou osobou (dôchodkyňa?)
janda00
18.08.14,15:35
no akože sory tak toto si prestrelil,na danový bonus ma narok rodič ktorý pracuje.čiže keby som bola doma na socialke daňový bonus nie je.Na dcéru neprihliadam cez peniaze toto si nedovoľuj rodičia majú pomáhať deťom a deti rodičom nie len brať ?No daj ty svojej dcere do ruk 210 eur ktore minie len sama na seba a ty nevieš načo a stale má malo a bude pýtať viac a viac ?neexistuje akýsi strop ?Dceru som financovala a prispievala jej do konca školského roka.určite sa nedam vydierať vlastným dieťatom len preto že ona chce.Odišla dobrovolne z našej domácnosti len aby mohla byť s frajerom a hrať sa na dospelú.Súd prihliada aj na potreby dietata ktoré musí zdokladovať a zivotnu situaciu oboch rodičov.ak sa ma jeden ako prasa v žite a druhy prežíva neverím že mi súd naparí vyživne.dcera odomna požaduje take iste vyživne ako berie od otca čiže 180 eur jeden 180 eur druhy .a to sa mi zda choré.
janda00
18.08.14,15:37
nema u babky trvalý pobyt drvalý pobyt ma stale doma u nas
Katy a R
18.08.14,15:41
to môžu zmeniť jednou návštevou MU (žiadosťou) - okamžite.
janda00
18.08.14,15:44
neobrátila sa na súd do 30.6.som jej všetko hradila a financovala čo mam zdokladované mesacne cca 250 eur eur dcera chce po mne výživne od 1.7.2014 v maji zmaturovala a na VŠ nastupuje až 20.9. dovtedy je bezstarostne u babky ktora jej robí fuul servis a dcera si spokojne oddychuje a čaka kto jej čo zaplatí od rodičov.Ine deti si hľadaju brigady.
Katy a R
18.08.14,15:59
tak jej doporuč tú brigádu .. a uvidíš, či požiada .
Alebo sa môžte dohodnúť na nejakej sume - ale to už je na vás... - však keď jej platíš aj tak výdavky ..
ivka70
18.08.14,16:03
Nemáš pravdu, jedna z podmienok nároku na DB je spoločná domácnosť s dieťaťom-čo zjavne už niekoľko rokov nespĺňas
A dieťa sa má podieľať na životnej úrovni rodičov, aj keby si bola na podpore, minimálne výživné ti sud nariadi.
ivka70
18.08.14,16:07
Kedže nastupuje na VS, je nezaopatrenym dieťaťom aj cez prázdniny. Vyživovacej povinnosti ta to teda nezbavuje. A čo sa týka brigády - čo ste vychovali, to máte, na internete nevyriesime, čo ste nevyriešili doma za x rokov.
janda00
18.08.14,16:20
to viem že vzťahy nevyriešime ale chcem vystríhať všetkých rodičov pred vydieraním sa vlastnými deťmi
janda00
18.08.14,16:33
to nemôžu zmeniť trv.pobyt u mojej mami nakoľko som čiastočnou vlastníčkou nehnutrlnosti a na prehlasenie trv.pobytu musí byť súhlas všetkých vlastníkov
Peggynka
18.08.14,16:46
Prihlási sa na obci,ako bezdomovec :D Máš dôvod jej brániť,aby sa prihlásila u babky? Či len truc...Podľa zákona je dospelá a ak ju nechceš stratiť nadobro,nájdi kompromis.Keď odišla z domu (15r.) si to neriešila :D a vtedy si za ňu zodpovedná bola.
janda00
18.08.14,17:25
trvaly pobyt jej necham u nas doma kym sa nevyda a sama neodhllasi moja matka jej trvalý pobyt ani nechce dať.a či ju stratím lebo ona mna je myslím na nej.dieťa si ma rodičov vážit a ctit a pokial to tak nemá byt strata dcera ma mrzieť nikdy nebude to skôr ju lebo ešte nevie čo čaka v živote ju
dobrocani
18.08.14,19:31
ty dcere nic nedavas, 180 dava otec, ostatne stat. Ja aj napriek striedavej starostlivosti platim vyzivne 100-E a ani neratam peniaze ktore s dcerou miniem. Neplacem, ze mam malo, mam inak nastavene priority ako ty. Co si si vychovala, to mas. Za zle vztahy so svojou dcerou si mozes aj sama, uprednostnila si chlapa pred vlastnym dietatom(...vraj si nerozumela s mojím manželom....). Ale mozno som len zle cital medzi riadkami.
misoft
18.08.14,20:41
Len tak mimochodom zabŕdnem: v zákone o rodine v §62 sa tiež píše (znenie je hore), že má dieťa právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov - teda, ak rodič má malý príjem, i dieťa bude mať MALÉ výživné - nie predsa mysliteľné, aby rodič musel živiť dieťa tak, aby sám bol neúmerne zaťažený. Ďalej sa tam píše, že rodič má MINIMÁLNU vyživovaciu povinnosť vo výške 30% zo sumi živ. minima nezaopatreného dieťaťa - teda cca 30€, od dvoch rodičov teda 60€ - a môže čušať. Ak rodičia nemajú na viac, nemôže im byť určená neúmerne vysoká suma. Pretože potom by sa pomer obrátil - bola by vyživovacia povinnosť voči rodičom....
Peggynka
19.08.14,05:37
Však tých 180€ od otca jej kto vybavil? Ibaže by otec túto sumu sám určil,inak je to robota matky,či ? Na súd dáva matka návrh,nie? (Teda spravidla je to tak) :)
janda00
19.08.14,06:38
na sude som jej vybavila samozrejme vyživne ja v prospech dcery vyživne si chodí brať otcovi sama a nechava si ho ,vobec mi nepredklada vydavky ja ako matka som za nu zodpovedna do 25 rokov mala by som vedieť aj ked je dcera dospela ako hospodari
ivka70
19.08.14,06:49
Nie si za nu zodpovedna do 25 rokov, len do 25 rokov sa spolu s tebou posudzuje pre pripadnu davku v hmotnej nudzi, kedze "zdielate"spolocnu domazcnost (na papieri, lebo mate jedno trvale bydlisko)
Dcera je dospela, zodpoveda sama za seba.
V podstate kricis do vlastnych radov, ak si chcela vediet ako dcera hospodari, mala si si s nou taky vztah, aby sa s tebou o taketo informacie delila, vybudovat.
To nezmeni jeden frajer ci tvoja matka, to je o clekovych vztahoch vas navzajom ....
Mozno by si mala riesit psychologa ..aj ked s tym ste mali zacat pred 4 rokmi, a riesit dovody dcerinho odchodu a vase vzajomne vztahy. Tie su hlavne o komunikacii, ktora u vas asi viazne nielen smerom k dcere, ale aj k matke a manzelovi ci exmanzelovi ...
luja5
19.08.14,08:37
@Janda00: Máš tri možnosti, pokiaľ ide o výživné dcére.

1. Nebudeš jej dávať nič. V takom prípade predpokladám, že na VŠ sa dcéra dozvie o možnosti domáhať sa výživného súdnou cestou. Súd sa síce môže ťahať mesiace, ale výsledkom môže byť, že budeš musieť dcére jednorazovo v krátkej lehote doplatiť stovky € za dobu od doručenia návrhu súdu. A keď nedoplatíš, mohla by si mať na krku exekútora. Dcéra by Ti nemusela odpustiť ani deň odkladu, ak máte spolu zlé vzťahy. A možno by si si potom musela popri úvere (splácaš hypotéku) zobrať na zaplatenie dlhu na výživnom vlastnej dcére ďalšiu pôžičku.

2. Budeš jej dávať toľko, koľko je súčet min. výživného + to, čo dostávaš od štátu (rodinné prídavky, DB). Pre čisté svedomie, že si dobrovoľne plníš aspoň zákonné minimum a že na nej "nezarábaš". Zároveň by si tým predišla prípadnej možno pre Teba vysokej jednorazovej úhrade na výživnom, ak by sa obrátila na súd a ten by trval mesiace...

3. Budeš jej dobrovoľne dávať viac, ako v bode 2. Možno by dcéra prijala kompromis v nižšej sume ako 180 €, ktorý by akceptovala. Ťažko však asi uspeješ, ak pôjdeš na ňu z pozície nekompromisnej matky prípadne aj so slovami, že sa nenecháš vydierať. Aspoň z môjho pohľadu to nie je o vydieraní, ale o zák. nároku Tvojej už dospelej dcéry a o Tvojich objektívnych finančných možnostiach.
luja5
19.08.14,08:45
"janda00 (Včera 18:44) neobrátila sa na súd do 30.6.som jej všetko hradila a financovala čo mam zdokladované mesacne cca 250 eur eur..."

Myslím si, že uvedená skutočnosť je v tejto debate celkom zaujímavá. Ako by si na tom bola finančne, ak namiesto zdokladova(teľ)ných 250 € by si jej platila 180 € výživné a nehradila by si jej už nič?
luja5
19.08.14,09:15
@Janda00:
„...No daj ty svojej dcere do ruk 210 eur ktore minie len sama na seba a ty nevieš načo a stale má malo a bude pýtať viac a viac...“
„...Má dcéra právo požadovať vyživné aj odomňa pokiaľ má ona pre seba cca 210 eur a z toho prispieva mojej mame na bývanie 50 eur...“
Ak dcéra z cca 210 € prispieva babke na bývanie 50 €, prečo píšeš, že nevieš, na čo minie 210 € a že ich minie len sama na seba?
Si presvedčená, že VŠ štúdium je lacnejšie, ako SŠ štúdium? Treba sa aj obliekať, obúvať..., platiť za obedy, za členské v knižniciach, kopírovať či kupovať knihy/skriptá, platiť za mobil/internet... Však povedz dcére, nech dá návrh súdu na určenie výživného (súd nebude povinný riadiť sa jej návrhom, posúdi aj Tvoje argumenty), dozvieš sa o výdavkoch a zabrániš tomu, aby pýtala len tak zo dňa na deň stále viac a viac.
Peggynka
19.08.14,10:02
V zadaní píše,že ju dcéra nenavštevuje a hradila jej 250€/mes.Ako a čo? Celé je to divné,už sa nebudem k tomu vyjadrovať...Láska a úcta sa nekupuje,tá sa pestuje.
janda00
19.08.14,19:02
platim jej mobil fatktury mesacne 35 eur a jun 2014 som jej poslala na ucet 1000 eur z poistky ktoru som jej sporila 19 rokov myslim ze jej davam dost ale naroky su stale vyssie a vyssie.ale dakujem vam za nazory nie som nekompromisna matka ani lakoma rozdala by som sa ale ked sa dieta nezaujima o svojich rodicov namiesto pomoci lezi napr.na kupalisku ked som chora ani nepride podat pohar vody lebo ide prave s frajerom na nakupy a na gelove nechty no tak nech ma matku odsudzuje kto chce dam len co musim je vela matiek ktore by dali zivot za svoje deti dali by im aj posledne pomahali kolko vladali a ked prisla staroba choroba vysmarili ich do starobinca /sanatoria a naavstevy len aby sa nepovedalo.treba byt obozretny a v prvom rade mysliet na seba .
dmc
20.08.14,17:39
........ nebude ta mrziet ak stratis vlastnu dceru...... uz si povedala viac ako si naozaj chcela.