magdalenaa
20.04.06,06:36
Chcela by som Vás požiadať o radu, prečítala som si niejaké príspevky, ale nie som si celkom istá.
Máme zmluvu o dielo/dodanie stavby/ na konkrétnu celkovú sumu napr. 50 tis. a sme platcami DPH. Vykonanie diela je od 01.04.-20.05.2006. Ako to máme faktúrovať? Až po skončení, kde deň dodania bude 20.05.2006? Alebo máme povinnosť vystaviť fa aj za apríl. /Ja si myslím, že až po odovzdaní stavby, len sa potrebujem uistiť/
V prípade, že to bude fakturované až pri odovzdaní, tzn. až v mesiaci máj, môžme si uplatniť DPH z nákupu PHL /výkon strojov/ v mesiaci apríl?
Ďakujem za vysvetlenie.
alušik
20.04.06,05:17
Fakturácia z pohľadu DPH závisí od toho, ako to máte zmluvne dohodnuté. Ak nemáte v zmluve dohodnutú čiastočnú fakturáciu, tak vyhotovíš len jednu faktúru po celkovom odovzdaní diela a deň dodania bude podľa preberacieho protokolu. Môže sa stať, že to, čo bolo v zmluve dohonuté - myslím z hľadiska termínu dodávky sa môže skrátiť alebo predĺžiť. Takže ak by ste mali preberací protokol práve toho 20.5., tak bude aj dátum dodania na faktúre 20.5.
Odpočítavanie dph napr. z tých pohonných hmôt - tam je dôležitý dátum dodania. Ak je aprílový, tak odpčítaš v apríli. Nijako to nie je naviazané na dátum odovzdania diela.;)
magdalenaa
20.04.06,06:04
ďakujem alušik, je to super, že sa môže človek uistiť a skúsenejší a mudrejší poradí. Verím, že aj ja sa raz do toho dostanem a budem rozdávať rady.
Ešte raz srdečná vďaka.
alušik
20.04.06,10:06
Niet za čo.;)
Slavena
04.04.07,13:50
Dobrý deň, mám k tejto téme jednu otázočku. S.r.o má podpísanú zmluvu o dielo ale vystupuje v nej v pozícii objednávateľa. Jedná sa o rekonštrukciu budovy. V platobných podmienkach tejto zmluvy celkovú cenu za zhotovenie diela uhradí objednávateľ na základe faktúry, ktorú zhotoviteľ vystaví po vykonaní a odovzdaní diela, pričom v nej bude zohľadnená poskytnutá finančná záloha na materiál.
Zálohu na materiál s.r.o poskytla v mesiaci marec a predpokladaný termín dokončenia diela bude v mesiaci apríl.
Ako sa to prejaví na DPH? Až po ukončení diela a následnom vystavení faktúry? Pomôže mi niekto?
betka
06.04.07,17:15
Ak ste poskytli zálohu v marci v určitej sume, dodavateľ je povinný Vám vystaviť FA-daňový doklad, pretože prijal od Vás platbu (zálohu) za službu vopred, aj keĎ bude dielo dokončené neskôr. FA je povinný vystaviť do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Ak ste poskytli platbu napr. 10.3, vystaví FA najneskôr 25.3., DP z prijatej platby vzniká dňom prijatia platby (marec)

Po ukončení diela, vystaví dodavateľ konečnú FA, pričom FA poníži o prijatú zálohu (čiastkovú úhradu).
FA xxx ..............................200 000, Sk DPH 38 000? sk Spolu: 238 000? Sk
Odpočet čiast. úh. Fa xyz ..- 100 000,Sk ......19 0000,- -119 000,-
--------------------------------------------------------------------------
K úhrade celkom 100 000,- ......19 OOO, Sk 119000, Sk

Nárok na odpočítanie DPH zFA xyz, kt. by vam mal dodav. vyfakturovať bude v marci.
A nárok na odpočítanie konečnej FA xxx bude v apríli (po odpočítaní čiastkovej úhrady)
Slavena
18.04.07,20:37
Som zúfalá, dodávateľ zrejme ovláda lepšie účtovníctvo ako ja a faktúru mi doteraz nevystavil s tým, že zálohu si mám zaúčtovať podľa zmluvy o dielo celkovou sumou /neviem síce na ktorý účet/ a na druhý mesiac pri vystavení faktúry si zaúčtujem rozdiel ceny a celkovú DPH. Viem, že to nieje správny postup. Čo mám robiť? Podanie priznania DPH sa blíži. Účtujem PÚ. Vždy robím priznanie DPH na poslednú chvíľu. Aj teraz mi chýbajú dokonca dve faktúry, ktoré mi dodávateľ nebol schopný vystaviť. Mám len jeho PPD - nie z RP. Desí ma to!
ALBO
19.04.07,06:08
Som zúfalá, dodávateľ zrejme ovláda lepšie účtovníctvo ako ja a faktúru mi doteraz nevystavil s tým, že zálohu si mám zaúčtovať podľa zmluvy o dielo celkovou sumou /neviem síce na ktorý účet/ a na druhý mesiac pri vystavení faktúry si zaúčtujem rozdiel ceny a celkovú DPH. Viem, že to nieje správny postup. Čo mám robiť? Podanie priznania DPH sa blíži. Účtujem PÚ. Vždy robím priznanie DPH na poslednú chvíľu. Aj teraz mi chýbajú dokonca dve faktúry, ktoré mi dodávateľ nebol schopný vystaviť. Mám len jeho PPD - nie z RP. Desí ma to! Odkážte ho na § 19/4 ten hovorí, že DP vzniká dňom prijatia platby ( z tej časti prijatej platby), potom na § 71//1. Vysvetlite mu, že oni majú hlavne problém, lebo oni mali odviesť časť dane v marci a časť dane v apríli, DKontrola im tú časť dane pripadajúcej na marec vyhodí z apríla a presumie do marca, čo bude pre nich sankcia cca 10% z dane, lebo to nemajú v správnom DPriznaní.
U vás to nebude asi až také hrozné keď to neopravia. Ak vystavia doklad v apríli na celú daň uplatnite si v apríli. (Ak by to urobili správne tiež by ste mohli celú uplatniť v apríli, pretože tú zálohu by ste mohli uplatniť v marci aj apríli ak a tem zvyšok tiež v apríli).
Skúste sa s nimi najprv dohodnúť na správnom postupe v ich záujme.