Ivatom
18.08.14,13:05
Dobrý deň. Dňa 9.7. som sa zaregistrovala ako dobrovoľne poistená osoba, nakoľko mi zaniklo 30.6. povinné poistenie. Uvedomujem si, že som to mala urobiť o pár dní skôr, ale podarilo sa mi zabudnúť. Dňa 9.7. som aj zároveň nastúpila na liečenie a tam mi vystavili Pn-ku, ktorú som mala do 30.7. Ukončenie PN-ky som odovzdala po príchode z liečenia, s tým, že bol problém. Sociálna poisťovňa ma ešte stále nemala zaregistrovanú v systéme....ale, že hádam to už v krátkom čase dajú do poriadku...tak mi zobrali papiere s tým, že je "všetko v poriadku".

1.Dnes pri zisťovaní, prečo som nedostala nemocenské dávky, mi oznámili, že ešte stále nie som zaregistrovaná v systéme a že moja P-nka aj tak bola zamietnutá, lebo sa na mňa nevzťahuje ochranná lehota 7 dní. ČOOOOO????
Je síce pravda, že som sa oneskorila o 1 deň, ale to predsa nie je možné, aby ma takto odpísali, či je?

2.Sociálna poisťovňa ma nevie zaregistrovať do systému už 40 dní a to je v poriadku...ja stále nie som "akože" poistená, ale peniaze mám vraj posielať, ako keby som bola poistená...

Viete sa mi k tomu vyjadriť.....budem Vám vďačná.
ivka70
18.08.14,11:09
Neoneskorila si sa o 1 den pri ochrannej lehote, aj keby platila 7 dnova ochranna lehota, tak ta je do 7.7., nie do 9.7., pocitaju sa kalendarne dni, nie pracovne.

O 1 den si sa oneskorila so zalozenim dobrovolneho poistenia, to malo byt zalozene aspon 1 den pred zaciatok PN, nie v ten den.
Ved si vedela, ze nastupujes na liecenie ....

Toto si si "pokafrala" sama, narok na platenu PN ti nevznikol zo ziadneho poistenia.
Katy a R
18.08.14,11:32
Máš potvrdený doklad o registrácii? bola si osobne na SP 9.7. - máš tam štempeľ a aj začiatok si rovnaký uviedla? (podľa odpovede zo SP to asi inak bude:confused:)
Lebo ak by si mala začiatok poistenia 9.7. - tak by si podľa mňa mala nárok z dobrovoľného poistenia..
A keď už - prečo si si nedala vystaviť DPN až od 10.7. pre istotu - alebo ešte neskôr.
pokiaľ viem, SP registruje do systému hneď, resp aký dátum uvedieš - len spätne nemôže byť.
Ivatom
18.08.14,11:42
ďakujem za odpoveď a za priamosť...
Chcem ešte dodať, že pri registrácii na okienku SP som oboznámila pracovníčku s celou mojou situáciou a urobila som to tak, ako mi ona doporučila...
Ivatom
18.08.14,11:46
Ďakujem za odpoveď.
Čo sa týka toho vystavovania pN-ky deň po registrácii...to som netušila, ale mohla to vedieť tá teta pri okienku SP, ktorej som celú moju situáciu popísala...nevedela ani ona...čo už.
Registračný list mám samozrejme potvrdený.
Katy a R
18.08.14,11:52
a z akého poistenia si žiadala ? - lebo ak z poistenia zamestnanca - zamietli správne. nie si v OL. mala si žiadať z dobrovoľného poistenia - a ak máš naozaj RLFO aj potvrdený so začiatkom 9.7. - a nemáš dlhy na poistení tak sa treba odvolať..
teta pri okienku ti ozaj nie je povinná radiť - ty si sa prihlásila na dobrovoľné poistenie - musíš si to predsa sama naštudovať - že prečo to vlastne chceš?
Ivatom
18.08.14,12:18
Zabudla som dodať, že som SZČO a na Pn-ke som mala SZČO...ale už som fakticky bola dobrovoľne poistená osoba...
Uvedomujem si, že teta na okienku nemá povinnosť mi dávať "správne" informácie, zákon si musím naštudovať sama, ako vravíš...a keď mu nerozumiem, je mojou povinnosťou si zabezpečiť "porozumenie" ...len ešte keby som niekde v tom zákone našla napísané, že kedy si mám vlastne na seba zarobiť, keď mám neustále študovať dáke zákony, vyhlášky a striehnuť na rôzne termíny...ale je to vlastne už jedno...ďakujem ešte raz.
Katy a R
18.08.14,12:23
- tak nie je to jedno, ak len o to "vyznačenie" SZČO ide - možno sa to bude dať vyriešiť! ... treba opraviť žiadosť o DPN - zle uvedený poistný vzťah opraviť ! (nie 2, ale 3)
mala som na mysli povinné poistenie (nebola si zamestnanec, ale szčo)
Ivatom
18.08.14,14:55
Prepáč, samozrejme, že to nie je jedno., ale počkám na písomné rozhodnutie, ktoré mi bolo zo SP zaslané a potom sa uvidí. Zatiaľ, čo som si v zákone čítala má Ivka70 pravdu. Ttrošku som na seba naštvaná, že pre iné povinnosti som prešvihla termín preregistrácie...a vedela som o tom, že to musím urobiť. :-(
Katy a R
18.08.14,15:24
žiadna "preregistrácia" nie je! - ide o to, že si si požiadala o dávku z povinného poistenia, ktoré si ani nemala a ani si nebola v OL. Nemáš nárok!
A dobrovoľne sa môžeš, ale aj nemusíš poistiť, hocikedy, kedy ty uznáš za vhodné - tam žiadny termín neexistuje. (iné je dôležité). - no a keď si to nezistíš, tak to takto dopadne.
Zbytočné je čakať - jediným riešením je opraviť žiadosť o DPN - oprava poistného vzťahu! - tam by mohol byť (ak naozaj je začiatok OK? a ak nie si dlžná..)