Peter 18
18.08.14,14:26
Dobrý deň,
bol by som vám veľmi vďačný ak by ste mi poradili s nasledujúcim problémom.

Dostal som list "Pokus o zmier", kde odo mňa istá firma v zastúpení inej právnickej firmy žiada o zaplatenie dlhu, ktorý vytvorila moja matka Mária.M. a jej manžel. Ján.M. Skutočnosti sú také, že moja matka zomrela v roku 2008. V januári 2009 prebehlo dedičské konanie, kde sa jej manžel Ján.M. (nie je to môj otec a nie som s ním v žiadnom príbuzenskom vzťahu okrem toho, že bol druhým manželom mojej matky) vzdal svojej časti v prospech mňa bez akejkoľvek nutnosti niečo mu vyplácať (ja som ho tam iba nechal bývať o dlhu som ani len netušil). Tento jej manžel zomrel (asi) v roku 2012. Len pred pár dňami mi prišiel spomínaný list, kde ma žiadajú vyplatiť dlžnú sumu, ako dediča dlžníka Jána.M. čo je nezmysel, keďže ja jeho dedičom nie som. Následne som volal právnickú firmu, ktorá mi tento list zaslala, kde som im túto skutočnosť oznámil. Na to mi povedali, že ja som ale bol dedičom Márie.M., ktorá bola spoludlžníkom Jána.M. Ja som však zistil a poprosím Vás o ozrejmenie tých vecí:

1. Pokiaľ mi je známe, tak štandardne sú obaja manželia spoludlžníci zaviazaní spoločne a nerozdielne. Smrťou jedného z manželov peňažný dlh nezaniká a dlh musí platiť druhý manžel, keďže je zaviazaný na úhradu spoločne a nerozdielne, (zdroj net) z čoho mi vyplýva, že ak sa Ján.M. po smrti mojej matky Márie.M. vzdal svojho dedičského podielu v prospech mňa nezostal mu žiaden majetok, ale dlh mu zostal, ktorý mal splácať a tým, že v roku 2012 zomrel, nič by nemalo meniť na veci, že ja jeho dedič nie som, takže som po ňom dediť nič nemohol. Dôvod ako si ma právnická firma našla je, že mali dedičské konania po mojej matke Márii M., ktorá bola 1/4 vlastníkom nehnuteľnosti. Terajším vlastníkom tejto 1/4 z nehnuteľnosti som teda ja a na liste vlastníctva nebola a ani nie je uvedená žiadna ťažoba (dlh). To je tiež celkom zaujímavé ako títo dvaja ľudia (sociálne prípady) mohli dostať úver, ak sa nemali čím zaručiť, keďže toto je jediný majetok, ktorý moja matka vlastnila. Je možné, že v tej dobe Ján M. aj krátkodobo pracoval, tak sa zaručil splácať tento úver z výplaty. Prácu však určite stratil, lebo úver sa nesplácal. Mohla sa moja matka vôbec zaručiť svojou 1/4 nehuteľnosti? Ak áno, táto skutočnosť nemusela byť zaznamenaná na katastri do LV?

2. Ak mi niečo náhodou ušlo a predsa by som mal dediť po smrti mojej matky M.M. všetko vrátane dlhov (alebo časti tohto dlhu?), tak premlčacia doba 3 roky tak či tak už dávno uplynula, nemám pravdu?

Možno som na nejaké skutočnsoti zabudol, tak na ne rád odpoviem ak bude niečo treba doplniť a ja budem vedieť pomôcť. Okrem toho však nemám nič iné. Nemám ani žiaden papier o dlhu, ktorý mali títo vytvoriť. O spis som nežiadal, pretože je veľmi nepravdepodobné, že by mi ho vydali k nahliadnutiu. Ak to do dnes nezaplatím napísali, že budú nútení pristúpiť k uplatneniu predmetnej pohľadávky na príslušnom súde spolu s úrokmi z omeškania, trovami súdneho konania, trovami právneho zastúpenia a v prípade exekučného vymáhania dlžnej sumy, aj trovami exekúcie.

Vopred ďakujem za pomoc.

S pozdravom Peter
Mária27
18.08.14,17:46
Prečo by si mal platiť len tak na požiadanie? Nie si si žiadneho dlhu vedomý, musia ti to dokázať. Nič za to nedáš, ak vznesieš námietku premlčania - tiež by ti museli vysvetliť, prečo by to premlčané nemalo byť.
Peter 18
18.08.14,20:01
Ťažko sa mi na Váš komentár odpovedá, lebo neviem či ste odborníčka alebo nie keďže v profile som nič o Vašej špecializácii nenašiel. Nechcem vyvolávať žiadne žabo-myšie vojny a MOŽNO SA VO VÁS MÝLIM, každopádne Vaša "rada" mi naozaj nijako nepomohla. Skôr to vnímam len ako povzbudenie, čo vnímam ako milé. Potreboval by som konkrétnejšiu pomoc/radu ak by to bolo možné. Ale ďakujem aj za snahu. Prajem príjemný večer.
Dáša_
19.08.14,03:01
a čo je neodborné na tom, že máš namietať premlčanie?????
Peter 18
19.08.14,06:37
Nikde som nepísal o neodbornosti. Len som napísal, že neviem či je odborníčka (konkrétne na právo) alebo nie, lebo som v Máriinom27 profile nenašiel žiadnu špecializáciu. Ak sa mám teda "chytiť" toho čo mi poradila, tak 1. znamená to, že mám čakať dovtedy kým to dajú na súd a na súde mi ten dlh po matke musia dokázať? Ide o to, že to sú ďalšie výdavky ak pravdu majú. Už teraz sú dosť vysoké. 2. Námietku mám tiež vzniesť až na súde predpokladám. Takže to je to to isté ako v bode 1. Takže ak to správne chápem, Mária27 mi radí aby som počkal kým to dajú na súd a potom "vykonať" kroky 1. a 2., ktoré som napísal. OPAKUJEM, NIČ V ZLOM (a ďakujem za snahu), ale to by som predsa spravil tak či tak. Ja by som potreboval radu, kde by som konkrétnu firmu na vymáhanie dlhov "odsatavil" ešte skôr ako to pôjde na súd, pretože celé to vyzerá len ako vykonštruované a robí mi to zbytočné nervy a určtie sa po súdoch ťahať nechcem ak nemusím. Dotyčný Ján M. deti má, ale tie sa pravdepodobne vzdali akéhokoľvek dedičtva od neho už dávno pred tým ako zomrel. Tak si myslím, že preto sa mne vymáhači ozvali až po dvoch rokoch, lebo sa najprv pravdepodobne súdili s nimi, právoplatnými dedičmi. Veď prečo by sa MNE ozvali až 6 rokov po matkinej smrti a zhruba 2 roky po smrti jej manžela(s ktorým opakujem nie som v žiadnom pribuzenskom vzťahu)? Určite ma našli v dokumente o dedičskom konaní PO MOJEJ MATKE, nie po Jánovi M.(na tom som samozrejme ani nebol). Ďakujem za prípadné ďalšie rady.