anelly
20.04.06,07:05
Ahojte poraďáci! Mám na Vás prosbu! Firma kúpila budovu, ktorá bola čiastočne zrekonštruovaná, ale po prehliadke sme zistili, že ešte treba vymeniť celú strechu a interiér - sklad, kanceláriu - zariadenie a ďalšie stavebné úpravy. Taktiež kúrenie - kotol, bojler a pod. Pravdepodobne vymeniť okná...
Mám niekoľko otázok :(budova bude slúžiť na podnikanie, ale v podkrový sa spraví bytová jednotka pre konateľa, ktorý dochádza z ďaleka).
1. Budovu som zaúčtovala 042. Kedy ju zaradím 022 až po rekonštrukcii?
2.Treba spraviť kolaudáciu, ktorá bude smerodatná na zaradenie 022?
3.Čo sa týka všetkých rekonštrukcií - môžem si uplatniť DPH? Čo ak sa budova predá do 5 rokov?
4.Ako je to s rekonštrukciou? Niekto mi spomínal, že existuje FS - usmernenie, čo si môžem účtovať priamo do nákladov a čo vstupuje do ceny budovy alebo ide o technické zhodnotenie?
5.Ako to bude s nákladmi súvisiacimi s bytovou jednotkou v podkroví? - rekonštrukcia a následne spotreba energie - voda, elektrika, kúrenie?
Ďakujem za každú informáciu a pekný deň!
Nandrolon
20.04.06,05:48
deň účtovného prípadu pri kúpe budovy je dňom odovzdania budovy. Teda už nie deň odvkladovania zmluvy na katastri.

ak ju idete rekonštruovať, lebo vam napriklad nevyhovuje na podnikanie, tak potom nech poradia ini, samozrejme na uzivanie je potrebne kolaudačne rozhodnutie..

Ale ked ja napriklad odpredam budovu na zaklade kupnopredajnej zmluvy a odovzdam ju 20.01.06, potom sa da navrh na vklad do katastra, a odvkladovana bude až 10.02.06, tak účtovny pripad nastava v I. mesiaci, nie v II.
anelly
20.04.06,11:50
Ďakujem a posúvam, dúfam, že budú odpovede na otázky
anelly
21.04.06,04:17
Posúvam... odpovie mi prosím niekto?
anelly
11.05.06,04:34
Posúvam..., prosím môže ešte niekto poradiť?
petovsan
27.06.06,15:23
Ahojte poraďáci! Mám na Vás prosbu! Firma kúpila budovu, ktorá bola čiastočne zrekonštruovaná, ale po prehliadke sme zistili, že ešte treba vymeniť celú strechu a interiér - sklad, kanceláriu - zariadenie a ďalšie stavebné úpravy. Taktiež kúrenie - kotol, bojler a pod. Pravdepodobne vymeniť okná...
Mám niekoľko otázok :(budova bude slúžiť na podnikanie, ale v podkrový sa spraví bytová jednotka pre konateľa, ktorý dochádza z ďaleka).
1. Budovu som zaúčtovala 042. Kedy ju zaradím 022 až po rekonštrukcii?
2.Treba spraviť kolaudáciu, ktorá bude smerodatná na zaradenie 022?
3.Čo sa týka všetkých rekonštrukcií - môžem si uplatniť DPH? Čo ak sa budova predá do 5 rokov?
4.Ako je to s rekonštrukciou? Niekto mi spomínal, že existuje FS - usmernenie, čo si môžem účtovať priamo do nákladov a čo vstupuje do ceny budovy alebo ide o technické zhodnotenie?
5.Ako to bude s nákladmi súvisiacimi s bytovou jednotkou v podkroví? - rekonštrukcia a následne spotreba energie - voda, elektrika, kúrenie?
Ďakujem za každú informáciu a pekný deň!

Tak táto téma by ma tiež veľmi zaujímala, hlavne rozjímam nad bodom č. 4, a síce: mám dilemu, či môžem zaradiť fúrik, vŕtačku a pod. pomôcky, nakúpené za účelom rekonštrukcie budovy priamo do výdavkov v JÚ, alebo musím o tieto výdavky navyšovať OC nehnuteľnosti a až po zaradení do užívania odpisovať spolu s budovou? Firma si túto budovu rekonštruuje z časti vo vlastnej réžii a jej jedinou činnosťou je poskytovanie reštauračných služieb, takže kúpa fúrika nemá iné opodstatnenie. Poradí niekto, prosím?
andrej_rv
27.06.06,17:02
...mám dilemu, či môžem zaradiť fúrik, vŕtačku a pod. pomôcky, nakúpené za účelom rekonštrukcie budovy priamo do výdavkov v JÚ, alebo musím o tieto výdavky navyšovať OC nehnuteľnosti a až po zaradení do užívania odpisovať spolu s budovou? Firma si túto budovu rekonštruuje z časti vo vlastnej réžii a jej jedinou činnosťou je poskytovanie reštauračných služieb, takže kúpa fúrika nemá iné opodstatnenie...

Vstupnou cenou DHM (teda aj rekonštrukcie a tech. zhodnotenia) je podľa § 25 ods. 1 ZDP:
"a) obstarávacia cena 118)...
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118"
Odvolávka 118 je na § 25 ods. 4 zákona o účtovníctve, v zmysle ktorého sú vlastnými nákladmi:
"2. pri hmotnom majetku ... vytvorenom vlastnou činnosťou priame náklady vynaložené na výrobu alebo inú činnosť a nepriame náklady, ktoré sa vzťahujú na výrobu alebo inú činnosť,"
Pri obstarávaní DHM vo vlastnej réžii medzi najbežnejšie položky vlastných nákladov (okrem subdodávok prác a služieb) patria napr.:
- náklady na materiál spotrebovaný pri výstavbe, či už stavebný, pomocný materiál alebo aj náradie (lopaty, fúriky...:) ), ochranné pomôcky atď.
- priame mzdy stavebných robotníkov
- ostatné priame náklady ktoré súvisia s prácami na obstaraní majetku (technologické palivo, PHM, elektrina, odvody z priamych miezd, cestovné, stravné, odpisy stavebných strojov a náklady na ich prevádzku a údržbu atď.)
- výrobná réžia (mzdy vedúcich, režijných pracovníkov a ostatné režijné náklady súvisiace s výstavbou - napr. pomerná časť nákladov na telefón, strážnu službu..)
- zásobovacia réžia (všetky externé i interné náklady súvisiace so zásobovaním výroby majetku, t.j. náklady na obstaranie materiálu (s výnimkou priameho materiálu), jeho prevzatie, preskúšanie, uskladňovanie a výdaj. Patrí sem najmä režijný materiál, základné mzdy režijných robotníkov zásobovacích činností, príplatky a doplatky ku mzde a príspevky na sociálne zabezpečenie, odpisy dlhodobého majetku využívaného v zásobovacej činnosti, náklady na opravu a údržbu, náklady na energiu, ostatné náklady).
Ak výstavba trvá dlhšie ako rok, súčasťou vlastných nákladov by mala byť aj pomerná časť správnej réžie (zjednodušene nákladov na riadenie a chod firmy). Zložky vlastných nákladov, najmä spôsob výpočtu a rozvrhnutia výrobnej, zásobovacej resp. správnej réžie by mal byť určený vo vnútropodnikovej smernici účtovnej jednotky
marcik
05.10.07,07:15
Toto by aj mňa zaujímalo mám podobný prípad. Ale napríklad konateť kúpi obkladový kameň na budovu, ako to zaúčtovať? keď je tam aj bytová jednotka? podľa mňa by mala byť fakt.koeficientovaná, tak ako elektrika, či voda.Účtujeme v PÚ. Prosím poraďte mi?
Erika 1982
05.10.07,07:28
Postupovala by som koeficientom (ako už spomínaš) podľa rozlohy v m2 alebo podľa dajakého iného kľúča. Týmto koeficientom by som prepočítala každú faktúru týkajúcu sa budovy (či už spotreby vody, el.energie, odvoz odpadu...). Náklady pripadajúce na byt dať ako nedaňové náklady, alebo dať preplatiť nájomcovi bytu (v tomto prípade, ale bude treba asi písomnú zmluvu).
Pekný deň prajem
marcik
05.10.07,07:34
Máme to podľa m2 rozpočítané ale vás poprosím aký účet použiť lebo podľa mňa je to rekonštrukcia,a myslím že by bolo dobre navýšiť cenu objektu o fakt.a nie ju naučtovať do nákladov . som totiž začínajúca v PÚ. Ďakujem.
Danila
05.10.07,07:46
Máme to podľa m2 rozpočítané ale vás poprosím aký účet použiť lebo podľa mňa je to rekonštrukcia,a myslím že by bolo dobre navýšiť cenu objektu o fakt.a nie ju naučtovať do nákladov . som totiž začínajúca v PÚ. Ďakujem.Dôležité je, či budovu opravujete/ pôvodná fasáda opotrebovaná/, alebo zhodnocujete / modernizácia, rekonštrukcia/. V prípade, ak sa jedná o TZ účtuješ prostredníctvom účtu 042 až do ukončenia TZ. Aj to v závislosti od toho, či práce uskutočňujete svojpomocne, alebo dodávateľský. TZ a jeho zaúčtovanie je na Porade rozobrané.
Erika 1982
05.10.07,07:53
Ak obkladový kameň na budovu kúpil konateľ na výmenu za starý, tak je to len oprava (výmena) a tá ide priamo do nákladov (účet 501).
Ak tam žiadny kameň nebol, tak by som to považovla za technické zhonotenie (účet 042) a potom zvýšiť OC stavby v účtovníctve.
marcik
05.10.07,07:56
Išlo o technické zhodnotenie, podľa mňa lebo obklad tam bol ale toto je úplne iný materiál a taktiež sa ide robiť fasáda takže asi radšej cez odpisy. Ďakujem Vám! Istejšia budem keď ste mi to odsúhlasili.
Ing. Pavol Zúber
17.01.11,10:42
Spoločnosť kúpila budovu v roku 2009 a ešte stále je v rekonštrukcii, čiže nie je zaradená do majetku. Chcem sa spýtať či náklady napr.poistenie tejto budovy alebo ochranné monitorovanie môžem dať priamo do nákladov alebo navýšiť OC bubovy? Ďakujem.